Ѓубре

Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Едноставен и прецизен наслов. Зошто има толку многу ѓубре околу нас? Зошто ГрАѓАнИтЕ фрлаат ѓубре каде што сакаат? Зошто вЛаСтИтЕ не превземаат ништо околу тоа? Зошто никој не се замара за ништо?
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
Затоа што сме гнаса од народ. На никој од властите не му е гајле за ѓубрето. И се додека не се почне со казни, народот ќе продолжи да фрла кај ќе му текне
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
zato sto nemame kako komsiite komunalna policija,tie veke 10,15 g ja imaat
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.358
Поени од реакции
38.333
зошто сме клошарски народ и треба нуклеарка да ни фрлат една. Ја сум на не толку фреквентна улица и има идиоти што фрлаат ѓубре со вреќи, да не се овие од јкп да го собираат ќе направат депонија за две недели
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Затоа што сме гнаса од народ. На никој од властите не му е гајле за ѓубрето. И се додека не се почне со казни, народот ќе продолжи да фрла кај ќе му текне
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

15436.png

Берлин
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

Прегледај го приврзокот 248216

Берлин
Сегде го има ѓубрето ама со казни народот се свестува и не фрла повеќе
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

Прегледај го приврзокот 248216

Берлин

Поголемиот дел од нашиот народ е гнаса, некои велат дека сме стока ама јас не би ја навредувал стоката бидејќи и таа има барем малку чувство. Може да тврдиме ние дека не сме, ама за жал тоа сме. Па и во Берлин има луѓе од Балканот и можам да се обложам дека поголем дел од ѓубрето тие го направиле. Иако полоши од нас има и таму, на пример како што се Арапите и Индијците.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Џубре свуда, џубре око нас. Казни мислам дека има за фрлање на отпад на несоодветни места, секако тој што ќе биде фатен. Е сега дали полицијата има надлежност за оваа проблематика или постојат други соодветни општински инспекциски служби незнам точно. Мое мислење е дека треба да има на што е можно повеќе локации канти за отпадоци како и контејнери каде што ќе се фрла отпадот. И секако редовно поминување и собирање на отпадот со камионите на комунална хигиена.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
komunalna policija,komunalni redari kako prvo kako vtoro dali bi ja probudile svesta kaj lugeto avtomati za reciklaza toa ti e ona vo germanija koga nautro odis vo prodavnica po namirnici a od doma si nosis plasticnite,staklenite flashi limenki i najlon kesi koj si gi napravil sinoka kulturno gi stavas i dobivas 10centi ,dali nie bi go storile toa za 5 ili 10 den ???sme se zaprashale ??? recikliranjeto e alka vo ekonomijata posle reciklaza i obrabotka gubreto pak vredi
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.406
Поени од реакции
61.999
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

Прегледај го приврзокот 248216

Берлин
Во земји во кои има развиено правен систем, било кој да те види, ке ти дојде и ке ти каже да си го собереш ѓубрето, а ако не го направиш тоа, ке ти викне полиција, која те ољупи директно така што нема веќе да ти текне поглед да фрлиш надвор, а не ѓубре. Тука кај нас, ако видам дека некој фрла ѓубре, му викам дека му испаднало нешто, и дека треба да го земе.

И најчесто во дадена ситуација:

- Се прават дека не ме слушаат, па откако ке му повториш 2-3 пати, вика дека не сакајки го направил тоа.
- Почнуваат да трчаат, жени особено
- Застануваат да се караат, во стил на, Што ти е тебе гајле кај јас фрлам ѓубре
- Излегуваат од кола да се тепаат, зашто он можел да тресе пепељара кај сака, семафорите се негова територија
- Има Комуналци, земаат плата, ке чистат по мене

Стока, нема друг збор.

Прост пример за функционална држава.

 
Последно уредено:
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
... не е точно дека сме гнаса од народ, туку луѓето покрај домашно воспитување треба да имаат и дисциплина, а денешнава демократија се разбира поинаку... а тоа се прави со државни институции и казнување, што мислиш во странство ако нема кој да надгледува и казни, ѓубрето „ќе биде средено“?

Прегледај го приврзокот 248216

Берлин
Ова е сигурно после некој фестивал или таков настан и ќе биде собере одма. Овде имаш ѓубре насекаде, околу контејнери, покрај реки, на ливади, покрај автопатишта...
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Ѓубре...збор што е врежан длабоко во мојата меморија.
Како мал излегов со татко ми и од дома земав едно чоколадо почнав полека да уживам во него и несвесно ја фрлив хартијата на тротоар каде одевме, ме виде и ми врза една воспитна и рече на 5 метра имаш канта, земи ја хартијата и однеси ја таму, од тогаш ако нема канта у џеб си ја носам.
ПС
Не биди ѓубре едуцирај ги своите деца на време...на било кој начин :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Поголемиот дел од нашиот народ е гнаса, некои велат дека сме стока ама јас не би ја навредувал стоката бидејќи и таа има барем малку чувство. Може да тврдиме ние дека не сме, ама за жал тоа сме. Па и во Берлин има луѓе од Балканот и можам да се обложам дека поголем дел од ѓубрето тие го направиле. Иако полоши од нас има и таму, на пример како што се Арапите и Индијците.
...еве буквално ќе ти кажам, ист „народ“ вработен персонал, зборувам тука во работни простории каде се моментално под мои ингиренции е совршено чист и цакум пакум по протокол без разлика дали сум присутна или не, а само еден метар од таа област понатака во „друг атар“ има расфрлено ѓубре, а тоа истиот персонал кружи натака, навака...таму го фрлаат ѓубрето кај ќе најдат, а од оваа страна ако треба в џеб ќе го носи? м? која е разликата кога е ист персонал исти простории? :toe:
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
...еве буквално ќе ти кажам, ист „народ“ вработен персонал, зборувам тука во работни простории каде се моментално под мои ингиренции е совршено чист и цакум пакум по протокол без разлика дали сум присутна или не, а само еден метар од таа област понатака во „друг атар“ има расфрлено ѓубре, а тоа истиот персонал кружи натака, навака...таму го фрлаат ѓубрето кај ќе најдат, а од оваа страна ако треба в џеб ќе го носи? м? која е разликата кога е ист персонал исти простории? :toe:
Затоа потенцирав поголем дел од народот. Некои и без разлика дали си ти тука или не ќе го прават истото. Јас каде што работев имаа тоалет во кој можеа да одат, ама на дел од вработените не им требал тоалетот па си ги извршуваа физиолошките потреби околу него. Има еден збор се вика елементарна култура. Ама очигледно за дел од нас не постои таков збор, ниту пак имаме таков вид на култура. :toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Затоа потенцирав поголем дел од народот. Некои и без разлика дали си ти тука или не ќе го прават истото. Јас каде што работев имаа тоалет во кој можеа да одат, ама на дел од вработените не им требал тоалетот па си ги извршуваа физиолошките потреби околу него. Има еден збор се вика елементарна култура. Ама очигледно за дел од нас не постои таков збор, ниту пак имаме таков вид на култура. :toe:
tenor.gif mm.gif

...само со казна!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom