Ѓорѓи Колозов

Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Ѓорѓи Колозов има Сестра по име Ефка. Помала е од него и живее во Скопје. Има две прекрасни керки Катерина, која е крстена по двете баби отии двете баби се викале така родена е 15 Октомври 1969 , денес успешна професорка во Скопје и пошироко во Европа, и Кристина помалата родена на 15 Октомври 1971. И двете се родени и пораснати во Куманово. Каде Ѓорѓи со својата сопруга долго време живеел. Кога се запознале сл Шенка тој имал 19, а таа 20 години. Шенка е родена на 1 Февруари 1947 , а
Ѓорѓи 26 Февруари 1948. Додека била бремена и со двете деца работела во Театарот во Куманово. Така го издржувала студентот Ѓорѓи кој студирал во Скопје.


Доста за денес... :)
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Според мислењето на неговите колеги Ванчо Петрушевски и Гоце Тодоровски како и сопругата Шенка Колозова, Ѓорѓи бил сценаристот и смислувачот на многу од старите македонски приказни. Тој бил столбот на тој проект и само со неговите размислувања и неговото појавување во истите, тие приказни го имаа тој шарм. Шенка и самата признава дека таа само следела што сопругот творел и создавал, само му припомагала, и дека без него таа сама немала да го успее истиот успех. Освен во приказните Ѓорѓи има глумено во многу македонски серии како што се Јуначко Колено, Белото Циганче, Трајче Дрварчето, Опстанок, Трст виа скопје и многу други. Од филмовите кавадеречкиот филм Каца, каде го глуми кафенџијата Трајче, Тетовирање каде е еден од затворениците.
Неговото мото било - НЕ САКАМ ДА СЕ НАМЕТНУВАМ. САКАМ КОГА НЕКОЈ ЌЕ МЕ СРЕТНЕ НА УЛИЦА КАЖЕ ЕВЕ ГО ЃОРЃИ А НЕ ГЛУМЕЦОТ.

Затоа Ѓорѓи и се оживуваше во секоја своја улога. И цар и питач и шпараџија и табиетлија и работлив и мрзлив. Секоја улога ја толкуваше како да е во својот приватен живот. Имаше големо срце за сите блиски и оние кои го сакаа. А зарем можи некој да не го сака него?
Човекот кој што од своите млади години знаел што сака да стане. Човекот кој што сите го засакаа. Човекот кој во секоја човечка душа си најде свое посебно место.
Ѓорѓи не е мртов, Остана да живее во секое македонско срце!!!

Оваа година ќе наполнеше 67 години...



На вечера кај фамилија Колозови, Шенка и Ѓорѓи со внукот
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197

Амори метло, метло, метлооо нели убаво ти кажав да исчистиш, вечера да ми напраиш, сега пак ќе те кршам од грбот на жена ми.

Ми иди да пукнам од мака. Дека гледаш да му погодиш уште вика.

Најновата кошула си ја ставила? Вака се прави сарма?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Eh kolku samo nedostasuva negoviot lik da ne razveseliva, unikaten covek ustvari coveciste sekoj zbor e premalku za da se opise legendava steta sto zamina tolku rano. Izrasnav so narodnite prikazni mu se voshituvav kolku samo se sozivuvase so sekoja uloga sekoja cest, nie makedoncite prerano izgubivme mnogu vazni licnosti gjorgi, tose i igor madzirov umetnici vo sekoja smisla. Slava im
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Gjorgji Kolozov e cudo od glumec eden od retkite sto moze da glumi mnogu ulogi sporedete go negoviot lik vo prikaznite i vo filmot Tetoviranje... Neverojatna darba. Ima muabeti deka bil nezgoden covek vo pogled na pienjeto i deka znael i sred snimanje da se nacuka ali nisto cudno site golemi talenti imaat po nesto takvo.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Денес буричкајки по јутуб налетав на некои кратки скечеви со него и Шенка а и старата багра,Ванчо,Лазар,Иван...

интересно, под тој скеч има и други...


 

Kajgana Shop

На врв Bottom