Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Кај нас помина вирусот пред 3 недели. Јас последен бев.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.246
Не му се замарај толку.Јас со витамин Ц и цеден лимун само истерав.
И септолете :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ич не сакам кога ми е вака, затоа гледам што е можно побрзо да се опоравам.
Кога бев болен од короната мислам душата ми се збајати од толку јадење лук
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
извини баче, вас ќе ве прашам прво нареден пат
Препорака да го примиш @Bafra како свој ментор, не само што е најупатен туку и верува во тебе можеби најмногу од сите нас равноземљаши.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Хех која мудрост "Болеста Ковид-19 е сериозна и потребно е лекување само во комуникација со матичен лекар"

Па матичен лекар во Македонија, сеуште НЕМА официјален протокол од МЗ за лекување на Ковид.
Препишуваат се и свашта (со чест на ретки исклучоци), кому иде, од ракав, со совети да си седиш дома и во болница да не одиш до крајно критично!
А богами и во болница не те хоспитализираат туку така. Треба да се гушиш за да легнеш таму.
Тоа е онаа реалност.

Абе често со кола поминувам баш покрај РТГ Толовски, знате ли која гужва е таму СЕКОЈ ДЕН. По тротоарите и од лево и од десно врие коли со пуштени четири жмигавци.
Се влечат болни пациенти од Ковид на снимање плуќа. И тоа ПРИВАТНО ПЛАЌААТ.
Тоа нели, зошто не се јавувале на лекар, и имало слободни термини за РТГ под фонд.
Приватниве лабаратории СЕ УБИЈА од пари грабање, една крвна слика па уште една, па и трета итн. од болни Ковид пациенти.
САМО зошто нели, "ИМАМЕ" државно здравство и секако најважното, ФИЛИПЧЕ ОДЛИЧНО ЈА МЕНАЏИРА Ковид пандемијата. Така вели муртинецот.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Битно е човек да учи од своите грешки, како на пример да не излегуваш пак со проценки оти пак може да се погрешни.
Е сега и ти. Овој и учење, како север и југ. Може да учи некој разумен со просечен IQ.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
бафра твојата спиритуалност е ограничувачки фактор за нешиот развој и не спречува да се вивнеме во височините на бесмртноста. Додека ти мислиш дали ќе одиш во пеколот зошто вчера си мрсел место да постиш ништо не правиме.
1. Јас не сум тој што се радува на фашистички мерки и не барам луѓето што мислат различно од тоа што сервираат медиумите да се затворат.
2. Додека ти мислиш дека воздухот е опасен, дека ако шеташ без маска, ќе настрадаш, ништо нема да постигнеш. А како и секој прав верник никогаш нема да прифатиш дека вината е во самиот систем, кој секогаш завршува со крв. Се некој трет е виновен, никако ти или луѓето од системот.

3. Секој од нас кога тогаш ќе се вивне во височините и ќе сфати дека енергијата не може да се уништи, само преминува од еден облик во друг. Е кога ќе дојде време (секако што подоцна :)) ти да се вивнеш во височините, таму ќе те пречекаат креаторите на твојот ДНК код, за да видат што правело пречки кај твојот код (бидејќи се сметаш за фаличен). Овдешниве нешто пробуваат, но сега за сега секој обид им завршува неуспешно и со проблеми.

Ронче целофанче, ако имаме толку многу вакцинирани, ако имаме 200.000+ прележани, ако Филипче кажува дека нареден период, не очекувал да има јак бран, чуму ти се тогаш сеуште фашистичките мерки, а и тие новите што ги најавуваш :sneaky:

Препорака да го примиш @Bafra како свој ментор, не само што е најупатен туку и верува во тебе можеби најмногу од сите нас равноземљаши.
Не може да не цениш искрен човек како Рон. Тој од почеток си кажа, што ќе нареди системот, без разлика на се, тој ќе го исполни, без прашања. Не се крие, за разлика од многу други членови. Дал тоа што ќе го нареди системот, му било од корист или е штетно за него, не го интересира, толкав му е капацитетот на сегашниот процесор. Затоа се надева дека технологијата ќе му помогне.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
толкав му е капацитетот на сегашниот процесор. Затоа се надева дека технологијата ќе му помогне.
бафра добро што се издува, ако имаш уште во тебе можеш кај Исо во емисија да се доискажеш на тв24.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
1. Јас не сум тој што се радува на фашистички мерки и не барам луѓето што мислат различно од тоа што сервираат медиумите да се затворат.
2. Додека ти мислиш дека воздухот е опасен, дека ако шеташ без маска, ќе настрадаш, ништо нема да постигнеш. А како и секој прав верник никогаш нема да прифатиш дека вината е во самиот систем, кој секогаш завршува со крв. Се некој трет е виновен, никако ти или луѓето од системот.

3. Секој од нас кога тогаш ќе се вивне во височините и ќе сфати дека енергијата не може да се уништи, само преминува од еден облик во друг. Е кога ќе дојде време (секако што подоцна :)) ти да се вивнеш во височините, таму ќе те пречекаат креаторите на твојот ДНК код, за да видат што правело пречки кај твојот код (бидејќи се сметаш за фаличен). Овдешниве нешто пробуваат, но сега за сега секој обид им завршува неуспешно и со проблеми.

Ронче целофанче, ако имаме толку многу вакцинирани, ако имаме 200.000+ прележани, ако Филипче кажува дека нареден период, не очекувал да има јак бран, чуму ти се тогаш сеуште фашистичките мерки, а и тие новите што ги најавуваш :sneaky:



Не може да не цениш искрен човек како Рон. Тој од почеток си кажа, што ќе нареди системот, без разлика на се, тој ќе го исполни, без прашања. Не се крие, за разлика од многу други членови. Дал тоа што ќе го нареди системот, му било од корист или е штетно за него, не го интересира, толкав му е капацитетот на сегашниот процесор. Затоа се надева дека технологијата ќе му помогне.
Ќе се дрзнам малку да те корегирам ем дополнам како размислува прав трансхуманистички верник..
1. Знае дека вирусот е излезен од лабот во Вухан но не му е гајле.
2. Знае дека вакцините се биг фарма игра но и за тоа не му е гајле се додека има за него доза, додека не излезат апченцата на Мерк.
3. Маск треба да побрза со чипот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Ќе се дрзнам малку да те корегирам ем дополнам како размислува прав трансхуманистички верник..
1. Знае дека вирусот е излезен од лабот во Вухан но не му е гајле.
2. Знае дека вакцините се биг фарма игра но и за тоа не му е гајле се додека има за него доза, додека не излезат апченцата на Мерк.
3. Маск треба да побрза со чипот.
многу сте нешто вознемирени што филипче рече дека вакцинацијата најверојатно ќе биде задолжителна.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
За колку работи излегоа во право анти ваксериве?
Не бројам веќе :)

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
многу сте нешто вознемирени што филипче рече дека вакцинацијата најверојатно ќе биде задолжителна.
Шо ми менува тоа мене? Кај Филипче у компјутерот му излегува дека сум вакциниран, како и повеќето равноземљаши. Слаба меморија?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Шо ми менува тоа мене? Кај Филипче у компјутерот му излегува дека сум вакциниран, како и повеќето равноземљаши. Слаба меморија?
па што кенкате тогаш од сабајле? не се замарај лабаво влагај си со цертификатот кај сакаш, дамби еве беше до чајџилница, беше до бурекџилница, цел чаир го сврте ти тука оправаш криви дрини заедно со другиве рамноземјаши како ставре пупакот.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
па што кенкате тогаш од сабајле? не се замарај лабаво влагај си со цертификатот кај сакаш, дамби еве беше до чајџилница, беше до бурекџилница, цел чаир го сврте ти тука оправаш криви дрини заедно со другиве рамноземјаши како ставре пупакот.
Не се возбудувај, нели гледаш дека си правиме друштво, се зезаме да помине облачен ден.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
бафра добро што се издува, ако имаш уште во тебе можеш кај Исо во емисија да се доискажеш на тв24.
Аман бе, ја мислев при толкав избор на технологија дека не гледаш ТВ, не поготово наши канали.... сега ми е појасно зашто сакаш да те подобри технологијата. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
vakcini-33.jpg

... ХПВакцината е препорачна за девојчиња на возраст од 9-26 години, а во МКД воведена е во редовниот календар како задолжителна вакцина за девојчиња на 12 годишна возраст, вакцинацијата се врши во училиштата или во службите за вакцинација според изготвени планови за вакцинација,

... ХПВакцина изработена со рекомбинантна технологија од квасни габички и содржи т.н прочистени слични на вирус честички (virus like particles ) од четирите ХПВ типови 6,11,16,18 кои делуваат по принцип на имуна меморија што претставува основа за долготрајна заштита стимулирајќи имунитет на младата популација пред да се заразат со вирусот - хуманиот папилома вирус (Human Papiloma virus HPV), односно пред да почнат да имаат активен полов однос,

... ХПВакцината се дава во три дози, прва доза на одбран ден, втора доза по два месеци од првата и третата доза по 6 месеци од првата доза, истата е тестирана и одобрена од ФДА (Агенција за храна и лекови во САД) и е препорачана од медицински и лекарски здруженија во над 120 земји, истата не содржи вирусна ДНА што значи дека не може да предизвика ХПВ инфекција или болест, направените студии докажуваат ефикасностза 5,5год, но студиите за имуногеност продолжуваат во период до 10 години,

...дали имале алергиска реакција на квасец, ослабен имунолошки систем, зголемена температура треба претходно да провери лекарот пред да се вакцинираат девојчињата!

* ете тоа е еден малку увод за ХПВакцина која е во тек вакцинација на девојчињата на 12 годишна вораст, па нагоре, дали се во тек на прва примена доза, дали е во тек со втора доза или некое девојче е во тек со трета доза од ХПВ вакцина, да за сега да се почне скрининг тестирање со брзи КОВИД19 антигенски тестови за детекција на антитела!

- ако, велам ако има некои позитивни резултати ученичките од шесто нагоре како асимтоматски трансмисери на Sars-CoV-2, дали тоа значи дека ќе биде задолжително вакцинирање над 12 години со Фајзер антиковид вакцина, а нивниот организам сеуште оптоварен со ХПВ вакцина со три ревакцинации и дали воопшто имаме искуство каква ќе биде реакцијата кога следната недела со скрининг тестирање т.е. антиковид брзи антигенски тестови со примената ХПВакцина која веќе активира антитела против ХПВ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom