Македонска фудбалска репрезентација

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Јас го обвинувам. И него и овие африканците и сите до еден што си ги заборавиле корените. Дете од двајца Македонци не може да биде Швеѓанец, и никакви релативизирања нема да ми го сменат тоа мислење. Ние можеме да живееме кај сакаме, не можеме да си го забораваме коренот.

Знам дека е непопуларно мислење but I don't give a fuck.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
@Black Knight може ќе биде најдобар фудбалер на светот, но никогаш нема да го постигне како она што навистина е... Македонец.
Демек ако добиеш златна топка како Македонец или како Швеѓанин нешто ти мења у животот, државата е должна да ти обезбеди нормален живот и услови за просперирање за со гордост да дадеш нешто за неа, да си прашам таквото што ќе седам тука кога истата не ме вреднува затоа што не сум обоен значи полтиката не ми е опција. Опцијата да останам успешен е да станам криминалец, нека фала не треба.

П.С Државата е водена од криминалците така да ..

Јас го обвинувам. И него и овие африканците и сите до еден што си ги заборавиле корените. Дете од двајца Македонци не може да биде Швеѓанец, и никакви релативизирања нема да ми го сменат тоа мислење. Ние можеме да живееме кај сакаме, не можеме да си го забораваме коренот.

Знам дека е непопуларно мислење but I don't give a fuck.
Како тоа ги заборавиле корените кога он од како знае за себе Е У ФРАНЦИЈА, значи он функционира, учи, живее, работи у Франција, збори француски, пријателите му се тука сите израснати и он сеа треба да отиде у факинг недојдија за која што знае дека постои на карта и дека има некакви роднини таму.

Дај свестете се луѓе, ен знам како може некој да има такво размислување ама океј твое си е. Јас не си го заборавам коренот си го сакам градот од кај сум и луѓето околу мене ама моите деца ако не израснат у истото како може да се поистоветат кога за нив Куманово ќе бидне она што за мене е Барселона, град кој си го посетил неколку пати у животот и тоа е тоа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
Истото би ти го рекол.
Затоа што викам дека државата треба да се грижи за своите "деца" за истите да чувствуваат гордост за да се дел од неа, во спротивно немаат ништо што ги повржува?
Слободно остави ме вака непросветлен. Излези надвор живеј на страна па врати се, ќе збориме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ako porasnal i go dobil fudbalskoto obrazovanie vo Svedska, zosto da ne igra za Svedska?. Ko Bardi, kasno dobil povik od Albania inace ke prifatel, abe mrsh. Trosis resursi, kapaciteti da go izgradis kako igrac i ke ti igral za bilo koja zemja na leto na gosti samo sto ke odel. I ne e ova samo za nas, za bilo koja zemja/igrac go mislam.

Kao, majka barale tolku crnci za Francija da igraat ke igraat u fudbal i oro ako treba, troseni se pari na niv da stanat fudbaleri, ke mi igra za Kamerun ili Senegal sega.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Излези надвор живеј на страна па врати се, ќе збориме.
Затоа што се чудиш како некој имал мислење спротивно од твоето, па требало да се свести јеботе. И твоето мислење е мислење и ништо повеќе. Не е верифицирана вистина.

Надвор сум иначе. Имам пријатели Македонци со деца родени надвор, кои зборуваат македонски, почитуваат македонски традиции, се чувствуваат македонци. Имам пријатели и од Хрватска кои се трета генерација надвор и тоа не ги спречува да се чувствуваат хрвати. Немој да ми кажуваш дека Кулушевски или Златан или некој трет се чувствуваат Швеѓани и имаат Шведски идентитет затоа што се родиле таму и го зборувале јазикот, немале пријатели ваму итн... Така им чини заради кариерата и тоа е тоа.
Автоматски споено мислење:

Ako porasnal i go dobil fudbalskoto obrazovanie vo Svedska, zosto da ne igra za Svedska
Небитно е што добил во Шведска, не го прави тоа Швеѓанец. Не ја сакам таа логика дека нешто добиле, па требало да вратат...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
Ako porasnal i go dobil fudbalskoto obrazovanie vo Svedska, zosto da ne igra za Svedska?. Ko Bardi, kasno dobil povik od Albania inace ke prifatel, abe mrsh. Trosis resursi, kapaciteti da go izgradis kako igrac i ke ti igral za bilo koja zemja na leto na gosti samo sto ke odel. I ne e ova samo za nas, za bilo koja zemja/igrac go mislam.

Kao, majka barale tolku crnci za Francija da igraat ke igraat u fudbal i oro ako treba, troseni se pari na niv da stanat fudbaleri, ke mi igra za Kamerun ili Senegal sega.
Така, ама и од друга страна да не гледаме само материјалното кај што државата инвестира ресурси у играчот. Он можел да бидне роден меѓу две граници (теоретски), битно е кај е израснат и емоционално за што е привржан, а ти како можеш да се привржеш за нешто ако немаш допирна точка за него.

Како сеа да дојде Х особа и ти вика еј абе ти имаш Казахстанско потекло, и готово тоа е тоа треба за Казахстан да играш зашто нели коренот да не си го поплукаш од таму си иако до вчера поим си немал за тоа. :pos: :tapp:
Автоматски споено мислење:

Затоа што се чудиш како некој имал мислење спротивно од твоето, па требало да се свести јеботе. И твоето мислење е мислење и ништо повеќе. Не е верифицирана вистина.

Надвор сум иначе. Имам пријатели Македонци со деца родени надвор, кои зборуваат македонски, почитуваат македонски традиции, се чувствуваат македонци. Имам пријатели и од Хрватска кои се трета генерација надвор и тоа не ги спречува да се чувствуваат хрвати. Немој да ми кажуваш дека Кулушевски или Златан или некој трет се чувствуваат Швеѓани и имаат Шведски идентитет затоа што се родиле таму и го зборувале јазикот, немале пријатели ваму итн... Така им чини заради кариерата и тоа е тоа.
Автоматски споено мислење:


Небитно е што добил во Шведска, не го прави тоа Швеѓанец. Не ја сакам таа логика дека нешто добиле, па требало да вратат...
Сигурно не му значи исто како што му значи на некој израснат у Дебар Маало цел живот. Нормално е да си го користиш јазикот што го зборат и твоите дома. И сега сакаш да кажеш дека твоите деца ќе се испоистоветат со деца од Скопје, Битола, Прилеп кои имале сосема различни дешавки у нивните околини и имаат спомени што ги вржуваат за тие места. Мене Дебаар Маало ми е место кое што ми носи многу спомени зашто младоста ми е пројдена таму, што нема да бидне исто за моите деца зашто за нив тоа може да бидне Амстел населбата и сега ја треба да го карам дома како не ти е срам и лекции да му држам.

Он може да се чувствува како сака но ако тоа не е подеднакво со твоите или очекувања на XY други луѓе никој не може да му суди, зашто тоа е лична и интимна одлука.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не знам како поврзувате тоа што ви дала државата со играњето за националната селекција.

Играњето за репрезентацијата треба да биде чест и гордост, ако некој се смета за Швеѓанец треба да си биде дел од Шведска.

Проблемот е што има играчи што се размислуваат дали да играат за една или друга репрезентација зависно од тоа како ќе им користи во кариерата, тие се исти со албанците кај нас што не ја пеат химната и не ја почитуваат репрезентацијата.
 

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
Добро бе шо ја затупевте толку у пм

Ако сака да игра за Македонија и на месечината да живее ке дојде. Го заборавивте неговиот сегашен соиграч Даниел Георгиевски... Од кај идеше тој. Играше во Романија да ама живееше во Австралија па пак идеше. Стевица Ристиќ играше во Кореја па си играше за репката. Австралија полс репка и игра во Европа. Марк Видука го заборавивте цел живот си играше во Европа, Хајдук, Лидс па си играше за Австралија. Колку Хрвати имаше во репрезентацијата родени во Австралија само. Немс врска патувањето и далечинста. Дечкото сигурно сака да игра и во Европа и тоа ке му е плус.
Туку дали некој има некоја информација за Мусовски. Дечкото беше прилично млад 24-25 години, несомнено имаше некој квалитет барем како опција од клупа. Се откажавме од него или сеуште има некоја шанса да заигра за нас?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
Не знам како поврзувате тоа што ви дала државата со играњето за националната селекција.

Играњето за репрезентацијата треба да биде чест и гордост, ако некој се смета за Швеѓанец треба да си биде дел од Шведска.

Проблемот е што има играчи што се размислуваат дали да играат за една или друга репрезентација зависно од тоа како ќе им користи во кариерата, тие се исти со албанците кај нас што не ја пеат химната и не ја почитуваат репрезентацијата.
Мене муабетот ми е дека не е невозможно некој да не се чувствува како Македонец ако не израснал тука, и нема ниедно правило што вика спротивно. Некој што се вика Дејан ради тоа што неговите се со МК потекло не е ништо различен од Свен, родени таму израснати таму тоа е поентата. Разлиакта е само културолошка и не треба да им се суди.

Пример Македонија требала да воспостави скаут мрежа и да ги следи овие деца уште од мали, да им помага да се пробијат во фудбалскиот свет за тие деца на еден или друг начин да можат да се поистоветат со оваа држава и репрезентација. Тоа така се прави, а не сеа кога бидна талент кога направи име, еј дојди. Еј ај важи ќе бидне, немаат грам труд вложено во него он треба да се осеќа благодарен, за што?!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
@Tiveriopol Мусовски не му иде баш во Америка, за ЛА игра главно од клупа, нема гол, дополнително игра и во втора лига во Америка како позајмен, таму мислам дека има гол-два. Ќе видиме како ќе биде со новиов селектор, мислам дека Мрмакот не сакаше да менува многу во репрезентацијата, повеќе сакаше да се потпре на квалитетите на Велкоски и Тричковски.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.251
Добро бе шо ја затупевте толку у пм

Ако сака да игра за Македонија и на месечината да живее ке дојде. Го заборавивте неговиот сегашен соиграч Даниел Георгиевски... Од кај идеше тој. Играше во Романија да ама живееше во Австралија па пак идеше. Стевица Ристиќ играше во Кореја па си играше за репката. Австралија полс репка и игра во Европа. Марк Видука го заборавивте цел живот си играше во Европа, Хајдук, Лидс па си играше за Австралија. Колку Хрвати имаше во репрезентацијата родени во Австралија само. Немс врска патувањето и далечинста. Дечкото сигурно сака да игра и во Европа и тоа ке му е плус.
Туку дали некој има некоја информација за Мусовски. Дечкото беше прилично млад 24-25 години, несомнено имаше некој квалитет барем како опција од клупа. Се откажавме од него или сеуште има некоја шанса да заигра за нас?
Извини што не збориме на теми што само ти ги сакаш :love:
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Добро бе шо ја затупевте толку у пм

Ако сака да игра за Македонија и на месечината да живее ке дојде. Го заборавивте неговиот сегашен соиграч Даниел Георгиевски... Од кај идеше тој. Играше во Романија да ама живееше во Австралија па пак идеше. Стевица Ристиќ играше во Кореја па си играше за репката. Австралија полс репка и игра во Европа. Марк Видука го заборавивте цел живот си играше во Европа, Хајдук, Лидс па си играше за Австралија. Колку Хрвати имаше во репрезентацијата родени во Австралија само. Немс врска патувањето и далечинста. Дечкото сигурно сака да игра и во Европа и тоа ке му е плус.
Туку дали некој има некоја информација за Мусовски. Дечкото беше прилично млад 24-25 години, несомнено имаше некој квалитет барем како опција од клупа. Се откажавме од него или сеуште има некоја шанса да заигра за нас?
Самиот Мусовски се премислил, имаше Мрме кажано негде.
 

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
Извини што не збориме на теми што само ти ги сакаш :love:
Другар јас само се уклучив во муабетот и тоа дека ја затупевте до непотребни работи дали би идел или не од Австралија дали му е далеку или не и ти набројав доволно примери дека далечината не е проблем... Ама ако мислиш дека треба да продолжиш со муабетот дека е далеку Австралија продолжи си друго што да ти кажам
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Мене муабетот ми е дека не е невозможно некој да не се чувствува како Македонец ако не израснал тука, и нема ниедно правило што вика спротивно. Некој што се вика Дејан ради тоа што неговите се со МК потекло не е ништо различен од Свен, родени таму израснати таму тоа е поентата. Разлиакта е само културолошка и не треба да им се суди.

Пример Македонија требала да воспостави скаут мрежа и да ги следи овие деца уште од мали, да им помага да се пробијат во фудбалскиот свет за тие деца на еден или друг начин да можат да се поистоветат со оваа држава и репрезентација. Тоа така се прави, а не сеа кога бидна талент кога направи име, еј дојди. Еј ај важи ќе бидне, немаат грам труд вложено во него он треба да се осеќа благодарен, за што?!
Македонија е сиромашна земја, и не едно дете, туку се многу, малце преголеми очекувања имаш за земја во која си израснал.
И децата во Австралија, барем, се поголеми националисти од нас тука, ги носат по македонски вечери, во македонски цркви, тераат одмори во Охрид, сигурно Љамче од ФФМ нема да го натера да се поистовети со Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom