Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Голем промет и високи вредности има на МСЕ, иако очигледно е и дека оваа година нема да се справиме со пандемијата.

Единствено логично објаснување е дека влегуваат нови пари па цените растат поради зголемена побарувачка.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
не ми е јасно тргувањето на МСЕ... имаше понуда сабајле на акции на вредност ххх, брокерот кажува ќе има аукција, давам налог со максимална цена +1%, сега на прегледот гледам има понуда со +3% а немало тргување... дали понудувачот може да ја повлече понудата ако веќе почнала аукција ???
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
A sto fali na TEL? Ako e za dividenda i sigurnost nema bolje.

Nema dozvoli od NBRM nema cekanje od FZO za plakanje a i bas sve da zastane telefoni i internet ke se prodava
Буби, кккако е со денда од ТЕЛ, лани нешто купив ??? инаку на времето имав ТЕЛ и зимав денда, би требало истите податоци да ги чуваат таму, ама многу тешко во КОНТАКТ да се стапи, телефонски невозможно, а и на меил нешто килаво ми одговорија...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Криминалнава багра најавуваше продажба на државниот удел у Телеком, ама изгледа никој нема намера да инвестира неколку стотини миљони евра у најкорумпираното државиче у Европа, а особено по оваа стратосферска валуација
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Криминалнава багра најавуваше продажба на државниот удел у Телеком, ама изгледа никој нема намера да инвестира неколку стотини миљони евра у најкорумпираното државиче у Европа, а особено по оваа стратосферска валуација
знам, блгарите го бараа; работата е што блгарите мислат дека треба власта да даде наредба некој блгар да го купи Телеком, ама за џабалук....
ова е слично како кога дојде тајкунот од БГ, во сред зима со приватен авион да ја купи ОХБ ( ова беше пред СГ) а Бранко го откажа патувањето на годишнината во Аушвиц... после Гошев со чисти раце преку медиуми го подучува Бране дека кај нас Банки се купуваат преку берза а со одобрение од НБРМ....
 
Член од
25 декември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
Сите јајца не ставај во истот кош , затоа најдобро неколку јајца во неколку кошови

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Kupeno pola pola , fala za sovetot
ima li nekade drug forum za diskutiranje za MSE ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
знам, блгарите го бараа; работата е што блгарите мислат дека треба власта да даде наредба некој блгар да го купи Телеком, ама за џабалук....
ова е слично како кога дојде тајкунот од БГ, во сред зима со приватен авион да ја купи ОХБ ( ова беше пред СГ) а Бранко го откажа патувањето на годишнината во Аушвиц... после Гошев со чисти раце преку медиуми го подучува Бране дека кај нас Банки се купуваат преку берза а со одобрение од НБРМ....
За овој сегашниов не важат тие скрупули, што е одличен показател за цивилизацискиот и институционалниот пад што нацијата го доживеала по осамостојувањето.

Инаку двете тении пензиски фондови оваа година наплатиле уште поголеми надоместоци и исцицале уште поголеми профити него лани. Фатор го напнал КБ Прво, иако Сава има уште поголеми плати, ама ваљда они повремено пуштаат понекое банерче:

 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
не ми е јасно тргувањето на МСЕ... имаше понуда сабајле на акции на вредност ххх, брокерот кажува ќе има аукција, давам налог со максимална цена +1%, сега на прегледот гледам има понуда со +3% а немало тргување... дали понудувачот може да ја повлече понудата ако веќе почнала аукција ???
Да не е за овој случај
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Малце ти се 1300+ страници материјал на овој? Совладај ги ти еднаш овие. На моменти има и цепидлачење и дефокус, но има и супер корисни информации.
ima li nekade drug forum za diskutiranje za MSE ?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
ova e samo eden predlog od imateli na 5% + site iznad mozat da predlozat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom