Влада на Македонија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.756
Ова треба да се бојкотира. Нека испаднат северњаци и Албанци пола-пола па после нек се дели. Подобро ужасен крај него ли ужас без крај.
пред 5-6 години на еден мој другар подржувач на либералните левичарски ставови( а врмовец види богати)...му реков дека кога ќе дојди времето да се бира дали ќе бидиш албанец или бугарин во ,,нашата,, држава, јас ќе се определам за православен албанец, бидејќи македонец нема да има

не е шала муабетов....
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.664
Поени од реакции
7.569
Убаво потсети на референдумот, баш така испадна. Се радувававме дека пропадна , а уствари ни од кур не не мавнаа. Кога видиш подобро беше да се водеше кампања за да се гласа против и да излезе народ . Ама касно е.

Бојкот единствено само ко шо пиша некој ќе го убрза крајот, но мене ми иде дека само ќе стане уште полошо и Љутви ќе стане помоќен.

Ако сме осудени на пропаст , што ни останува ? Евакуација или ко оние бендот на Титаник?
Како не било важно? Ако излеговме, гласавме и се направеше цензус и со тоа референдумот беше легитимен, ќе се имавме самоукинато. Вака сеуште си стои дека една странска полтронска власт без дозвола на народот отиде против нив. Да не беше важно тоа што референдумот не успеа немаше да имаат толку кисели фаци и немаше од тогаш ниту еден висок странски претставник да се сретне со Заев дека направи мајмуни од нив. Официјалната верзија на настаните е дека референдумот е пропаднат и дека се користеле "западани" методи за да се смени името со сила. Со тоа може во иднина да се работи со успешен референдум ќе беше комплетно самоукинување.

Истото е и сега. Пописот треба да се претвори во лакрдија. Со моменталното ниво на гнев и омраза кон Заев во сите сфери на општеството треба само да искочи кој било избраник на народот и да повика на тоа за да се добие на масивност. Али и без тоа се може. Со бојкотиран референдум во иднина ќе може да се работи дека е нелегален. Ако сите се попишеме исто како со референдумот, земете си и ставете си крст.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Добро, ете ќе има фер броење на албанците, ама кој ќе гарантира дека со исти услови ќе се бројат и македонците, од каде да знаеме дека нема да се бројат мртви, макаденците од Албанија, од Австралија и од секаде? Кога само македонци ќе попишуваат по општини каде нема албанци.
Поентата ми е дека јасно е дека нема да бидат 550к албанци, ама и бројот на македонците не може да е ист.
Смешно е да барате да не се политизира пописот кога вие го политизирате до фашистичко ниво за ревидирање на договори кои наводно беа погубни.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Убаво потсети на референдумот, баш така испадна. Се радувававме дека пропадна , а уствари ни од кур не не мавнаа. Кога видиш подобро беше да се водеше кампања за да се гласа против и да излезе народ . Ама касно е.

Бојкот единствено само ко шо пиша некој ќе го убрза крајот, но мене ми иде дека само ќе стане уште полошо и Љутви ќе стане помоќен.

Ако сме осудени на пропаст , што ни останува ? Евакуација или ко оние бендот на Титаник?
Не беше подобро да се води кампања за гласање против, бидејќи и на едниот и на другиот начин целта беше референдумот да е неуспешен. Со гласање против само им даваш можност за цензус, но и можност да те надгласаат, на ваков или онаков начин. Плус, никој не ти гарантира дека нивни кртови и павлевци нема да водат кампања за бојкот, и со тоа да ти земат дел од гласовите, доволно за тие да имаат цензус, а ти да немаш гласови да победиш.

Ако имаше цензус, ќе беше "народот така одлучи", ќе се вадеа со народот. А сега е "Заев така одлучи", товарот е на Заев. Затоа и се уште квичат за референдумот комуњарскиве куртони, ги боли што нивниот пастир во улога на мали Ердоган неиспочитува закон и волја на народ, и направи преседан каков што нема ни во Сомалија. Ги боли што не може да релативизираат дека народот така одлучил.

Ако имаш грижа на совест дали си постапил правилно на референдумот или не, сети се како цела владина пропагандна машинера нервозно, но суптилно, мантраше да се излезе да се гласа, па макар и против, бидејќи само така ќе се зачувало името. Мислиш дека со добра намера го правеа тоа? :icon_lol:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
На крајот на краиштата дури и да сметаат дека е погрешно да се бојкотира барем нека го соопштат јасно и гласно. А не да го потценуваат народот со тоа дека заради казните немале да повикаат на бојкот. Како би го перцепирал тоа обичниот граѓанин? Веројатно дел би рекол ќе бојкотирам па нека ме казнат ако е до парите. Трупови се невидени или па уценети бескичмењаци. Го ставаат Антонио, кој напиша книга на млади години за нашите Бугарски корени да сега се противи на признание на истото. Го ставаат Вело кој тврдеше дека нема Корона да сега предлага порестриктивни мерки, претходно лакрдијата со референдумот да не ја споменувам. Тоа беше фингерај кој секој би го сфатил. Народот не е глуп, колку што Жмицко и дружината мислат. Немаат став јасен и гласен став по ниедно прашање, а веќе 4 години се ова раководство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Пописот е дизајниран лоповски, за Албанцте да испаднат повеќе од што се.
Дизајнот на пописот кажува. Си има пописни правила и норми, светски признаени. Зошто не ги спроведуваат, како сите земји? Зошто кај нас важат други правила и начини за попишување , кои као случајно, се многу лесни за праење превара?

Не сум против попис. Сум против ваков попис.
ВМРО треба добро да размисли, дали ќе повика на бојкот или не.

Ако некој не сака да учествува во ваков грабеж, може да не биде дома, да избегнува заради корона да прима лица, да ги брка попишувачите.... Има разни начини. Но, кога ВМРО би ја завземало страната на правдата и би повикало на бојкот, тоа би била друга работа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.369
Поени од реакции
19.936
Би била добра тактитка на ДПМНЕ да повикаат да се бојкотира референдумот со тоа што они ќе платат казни и ќе дадат целосна правна подршка на сите оние кои ќе бојкотираат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Да им се каже отворено на попишувачите Македонци дека учествуваат во грабеж и предавство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Ah Beric, kaj ti bese umot koga odese na referendumot.
На референдум сум бил?
Нели бев кај тебе у кревет тој ден?

Не сум бил на референдум. Референдумот, како и тоа дали сум бил на него, немаат некоја врска со пописов.

Али не е проблем, можеме да збориме и за други работи ако сакате. За тоа ја кај сум бил и што сум правел.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не беше подобро да се води кампања за гласање против, бидејќи и на едниот и на другиот начин целта беше референдумот да е неуспешен. Со гласање против само им даваш можност за цензус, но и можност да те надгласаат, на ваков или онаков начин. Плус, никој не ти гарантира дека нивни кртови и павлевци нема да водат кампања за бојкот, и со тоа да ти земат дел од гласовите, доволно за тие да имаат цензус, а ти да немаш гласови да победиш.

Ако имаше цензус, ќе беше "народот така одлучи", ќе се вадеа со народот. А сега е "Заев така одлучи", товарот е на Заев. Затоа и се уште квичат за референдумот комуњарскиве куртони, ги боли што нивниот пастир во улога на мали Ердоган неиспочитува закон и волја на народ, и направи преседан каков што нема ни во Сомалија. Ги боли што не може да релативизираат дека народот така одлучил.

Ако имаш грижа на совест дали си постапил правилно на референдумот или не, сети се како цела владина пропагандна машинера нервозно, но суптилно, мантраше да се излезе да се гласа, па макар и против, бидејќи само така ќе се зачувало името. Мислиш дека со добра намера го правеа тоа? :icon_lol:
Гледам неможе да спие од товарот што го носи :icon_lol:
Мене надежта дека ќе биде нешто од народов ми отиде приближно накај 0 кога пак го изгласаа и му дадоа легитимитет.

До другите што чекате ВМРО да повика на протест за да излезете доволно говори за каков народ сме. Ако треба некој да ве повика на некој протест кој е за наше добро за тогаш да излезете значи не сте воопшто заинтересирани. Проблемот е што кога ќе се појави некој ко Јанко Бачев кој си игра по нотите на Заев се губи на легитимитет, но ако излезат 100 000 луѓе Јанко Бачев станува небитна фигура.

Јануари 2019та кога се менуваше името имаше секојдневно протести, последниот протест на кој бев беше 09.01 тогаш имаше во 12.00 додека беа овие во собрание и се чекаше да гласаат имаше не повеќе од 1 000 луѓе.
Тогаш одев со еден пријател од ДПМНЕ и кога го прашав има ли нешто организација од ДПМНЕ одманва со глава и рече дека или не смеат или веќе некој се продадени. Самото тоа што оваа снимка ја имаат од 2016та година и дури сега ја пуштаат значи се си било договорено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Гледам неможе да спие од товарот што го носи :icon_lol:
Мене надежта дека ќе биде нешто од народов ми отиде приближно накај 0 кога пак го изгласаа и му дадоа легитимитет.

До другите што чекате ВМРО да повика на протест за да излезете доволно говори за каков народ сме. Ако треба некој да ве повика на некој протест кој е за наше добро за тогаш да излезете значи не сте воопшто заинтересирани. Проблемот е што кога ќе се појави некој ко Јанко Бачев кој си игра по нотите на Заев се губи на легитимитет, но ако излезат 100 000 луѓе Јанко Бачев станува небитна фигура.

Јануари 2019та кога се менуваше името имаше секојдневно протести, последниот протест на кој бев беше 09.01 тогаш имаше во 12.00 додека беа овие во собрание и се чекаше да гласаат имаше не повеќе од 1 000 луѓе.
Тогаш одев со еден пријател од ДПМНЕ и кога го прашав има ли нешто организација од ДПМНЕ одманва со глава и рече дека или не смеат или веќе некој се продадени. Самото тоа што оваа снимка ја имаат од 2016та година и дури сега ја пуштаат значи се си било договорено.
ВМРО се гомна, видовме.

Меѓутоа ако не сака ова ВМРО на Мицковски да си ја закова последната шајка на својот ковчег и да заврши со преправање, би требало да повика на бојкот. Како и да земеш, они се опозиција, нема друг (по бројот на пратеници). Левица исто може да повика на бојкот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom