Бејрут

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.184
Поени од реакции
17.998
Ova e golema tragedija, i toa trgam na strana za zagubeni covecki zivoti, pristanisteto e lom, a 80% od produktite so hrana pominuvale niz istoto za cel region, prakticno celata drzava zavisela od ova pristaniste, od ova efekti ke imaat i humanitarnite misii za Sirija. Na dolgorocen plan ova e mnogu sjebano za celata zemja.

pred

Прегледај го приврзокот 261591

potoa

Прегледај го приврзокот 261592

E sea stvarno ama stvarno kolku i da ne se razbiram u ovie sranja, zasto pobogu na vakva lokacija imalo vakva fabrika, po sekoja zdrava logika ova se dislocira na lokacija kade pri eventualna vakva havarija stetite bi se minimizirale za okolinata.
Не е фабрика, од досега сумирано:

Се работи за 2700 тони запленет азотен нитрат кои што стоел во магацините на пристаништето од 2013.

Пожарот настанал заради варење на некоја дупка да се спречат кражби.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.553
Не е фабрика, од досега сумирано:

Се работи за 2700 тони запленет азотен нитрат кои што стоел во магацините на пристаништето од 2013.

Пожарот настанал заради варење на некоја дупка да се спречат кражби.
dobro, znaci pak istoto prasanje ostanuva, fakt e deka tuka imase pirotehnika od toa sto moze da se vidi na videata pred golemata eksplozija, znaci pirotehnicki materijali plus 2700 toni zaplenet azoten nitrat ...
Ne treba da si nekoj ekspert za da imas milion prasalnici u glava zasto pobogu ova sve tuka bilo iskombinirano i si dremelo, obicno vakvi raboti koga stacioniras nekade ili seedno sto i da im prais, sekoja logika veli deka ako veke tie treba da dremat u edno mesto so godini, taa lokacija treba da e bezbedna za okolinata, ne da bide na krucijalno mesto za zemjata, pristanisteto od koe so hrana se snabduva prakticno celata drzava i ostanatite od regionot, ko Sirija.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Се слушна и во Велес.
Работен ден беше, знам дека требаше да одам втора смена на училиште, така да некаде околу 12 ваљда се случило ова, сите истрчавме одма надвор мислевме дека е земјотрес.

Сум заборавил и дека сум го доживеал ова, сега кога го спомнавте се подсетив на случкава, трето оделение сум бил тогаш ако било 2008.
Еее да ти ја имам младоста...
Автоматски споено мислење:

na CNN ima izjava na pretsedatelot kade vika deka ke platat tie sto go napravija ova... verojatno e teroristicki napad, pretpostavuvam HEzbolah
Хезболах од територијата на Либан прави провокации со гранатирање на Израел. Шија организација под покровителство на Иран. Граѓанството на Либан го сочинуваат различни религиски групи и народи, многу специфична една целина, само Британија знае таква каша да остаи....и претходно османлиите. Неколку ликови што познавам, многу по карактерот потсеќаат на евреите, имаат смисол за бизнис и прилично се прогресивни, воопшто не се по оној затуцан арапски терк.
И Либан е дел од Арапската лига, ама ја има веројатно најмеката позиција кон Израел од сите тие држави.
Штета што ова им се случува. И без тоа хаос е во државата последниве години.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Еее да ти ја имам младоста...
И ја се осеќам старо веќе :icon_mrgr: коа ќе слушнам некое дете да каже ја сум генерација 2008, викам еј овој коа се родил ја играв фудбал у маало, т.е фактот што тие генерации полека излегуваат во јавност, почнуваат да растат, ме прави да се чустувам така, можам да замислам како ви е на вашите генерации :D

Годините се само бројка, барем тука го сфатив тоа, кај нас е лош начинот на живеење, лошо управуваме, што опшествено како колектив што индивидуално.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И ја се осеќам старо веќе :icon_mrgr: коа ќе слушнам некое дете да каже ја сум генерација 2008, викам еј овој коа се родил ја играв фудбал у маало.

Годините се само бројка, барем тука го сфатив тоа, кај нас е лош начинот на живеење, лошо управуваме, што опшествено како колектив што индивидуално.
Фаќам на спортскиов канал на мтв некои снимки. Пред некој ден го даваа финалето од 94та на Rose Bowl во Пасадена, па после Европското кога Данска влезе место нас (92ра СФРЈ беше бог и батина) и стана шампион, а ние си ибавме мајката....и никако да налетам на Италија 90та - најдоброто светско што сум го гледал....жал ми е што твоиве генерации нема да го осетат тоа никогаш - со головите на Пикси ја избацуваме Шпанија и идеме на Аргентина у четврт финале....низ цел град се слуша Атанас Костовски синхронизирано и кога паѓаа головите се тресеше градов како од експлозијава...
Имавме после Вардар, кошарка, ракомет, ама како за фудбал, нема замена...ептен ја забегав...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
СТРАШНО

Аууу човече ова како Зомби Апокалипса...

Се надевам дека повеќето се добро, и им посакувам побрзо закрепнување


А еве и после експлозијата:

Страшна работа :shook::shok2:

Инаку од најнови информации дознавам дека наводно пред оваа големата експлозија имало и уште една пред неа помала, и друга снимка како некој дрон исфрла нешто.

Дали е местено или не, сеуште незнам да кажам точно, ама со сигурност ќе кажам дека само од огномети толкава експлозија нема шанси да се деси, сигурно или нешто фрлиле (местено) терористички напад / или нешто друго, или како што кажал еден од властите таму ако имало некоја друга супстанца внатре во таа фабрика.

п.с. слична експлозија и во еден град во Кина се има десено пред едно 5 години, во фабрика за хемикалии:

Инаку ако дознаам повеќе информации ќе пратам тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Брејвик фарма напраи за да не биде сумњив кога купува амониум нитрат. Либан е земја кај што оперираат не една терористичка/милитантна група. Низ годините либанските влласти запленувале еден куп амониум нитрат, што од криумчари кои покушаваат да им го шитнат, што од самите групи и "паметно", го трупале на едно место. Изгледа стигнале до 2700 тона без да им се деси несреќа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
СТРАШНО

Аууу човече ова како Зомби Апокалипса...

Се надевам дека повеќето се добро, и им посакувам побрзо закрепнување


А еве и после експлозијата:

Страшна работа :shook::shok2:

Инаку од најнови информации дознавам дека наводно пред оваа големата експлозија имало и уште една пред неа помала, и друга снимка како некој дрон исфрла нешто.

Дали е местено или не, сеуште незнам да кажам точно, ама со сигурност ќе кажам дека само од огномети толкава експлозија нема шанси да се деси, сигурно или нешто фрлиле (местено) терористички напад / или нешто друго, или како што кажал еден од властите таму ако имало некоја друга супстанца внатре во таа фабрика.

п.с. слична експлозија и во еден град во Кина се има десено пред едно 5 години, во фабрика за хемикалии:

Инаку ако дознаам повеќе информации ќе пратам тука.
Па се гледа на сите видеа дека има печурка и затоа и повеќе снимки се напраени. Луѓето мислеле дека на тоа ќе остане. Од една се гледа како повеќе помали експлозии да има внатре во хангарот
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.103
Поени од реакции
9.698
Имам другарка од Бејрут. Многу страшно било упм. Досега 70 мртви потврдено и 4000 повредени и куп исчезнати. Цел регион околу складот уништен. 3 болници исто така. Главен увоз на храна им е пристаништето кое сега е уништено. А и биле во економска криза и пред ова. Страшен удар за цел регион. Што и како се случи не знаат. Несреќа, можеби вмешаност на Израел. А и Хезболах од таму пренесувале често воена опрема.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
2300 тона вештачко ѓубриво го срамнија пристаништето на тексас сити во 47-ма со над 500 жртви.



Во Бејрут наводно рокнале 2700+ со најверојатно помалку жртви.

Се на се-не поминале лошо ако е вистината тонажата на хемикалијата.


Моќта на амониум нитрат не треба да се потцени и несреќите низ историјата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Еве видео од таа првата експлозија што ви зборев:



А овде на ова видео е тоа што зборев, наводно некој дрон прелетал и фрлил нешто.

Ако знае некој Германски нека преведе (или на кој јазик да е напишано ова)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom