Бејрут

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Мислев да отворам тема за ова што се деси...
Наводно експлодирал слад за пиртехника(што може да се воочи со блесоците на јадрото на пожарот.
Што се деторинарло после тоа, било во доволно количество да може да се мери со килотони(да предизвика соничен меур)
10 пожарникари се пријавени за исчезнати, очекувам 10тици мртви во најдобра рака:(
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Во фабрика за пиротехника што може да експлодира? Сигурно не ги пунеле петардите со брашно.
Стварно импресивна експлозија и веројатно многу жртви има, ама ова е инцидент со лошо менаџирање веројатно. Дали има потреба од тема?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Во фабрика за пиротехника што може да експлодира? Сигурно не ги пунеле петардите со брашно.
Стварно импресивна експлозија и веројатно многу жртви има, ама ова е инцидент со лошо менаџирање веројатно. Дали има потреба од тема?
Темата е за вести...нешто не се збори на сајот(за ова).
Мислам дека сепак има потреба од дискусија. Не е секојдневно да...експлодира нешто со јачина споредлива на нуклеарка...
Автоматски споено мислење:

Update. Според најтовите вести некаков тип на експлозив базиран на нитрат детонирал. Мерен во тони...
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Првични информации се дека експлозијата е поради складирана азотна киселина или амониум нитрат(не сум сигурен кое е точно, едни кажуваат азотна киселина, други амониум нитрат) во пристаништето, целосно уништено е пристаништето, силосите се оштетени со жито во нив, експлозија со радиус од 15км...
Најмалку 30 починати и 3к повредени
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Темата е за вести...нешто не се збори на сајот(за ова).
Мислам дека сепак има потреба од дискусија. Не е секојдневно да...експлодира нешто со јачина споредлива на нуклеарка...
Автоматски споено мислење:

Update. Според најтовите вести некаков тип на експлозив базиран на нитрат детонирал. Мерен во тони...
Од се што читав на твитер, ова е нешто највише што ме иритира.
Жално е што се случила експлозијава, страшно изгледаат снимките, ама ни н од нуклеарка, т.е. на твитер ко што пишуваат атомска рамна на Хирошима...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Од се што читав на твитер, ова е нешто највише што ме иритира.
Жално е што се случила експлозијава, страшно изгледаат снимките, ама ни н од нуклеарка, т.е. на твитер ко што пишуваат атомска рамна на Хирошима...
На твитер пишивааат и Directed Energy Weapon. Не обраќај внимание на коментари.
Малце интересна историја.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
In Pictures: Lebanon's capital Beirut shaken by massive explosion


Експлозијата се осетила дури до Кипар, 240км според CNN, Euronews.
Секаваш на она срањено во соседна албанија, 2008? Она со складот за муницја Да....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.595
Поени од реакции
38.744
Од се што читав на твитер, ова е нешто највише што ме иритира.
Жално е што се случила експлозијава, страшно изгледаат снимките, ама ни н од нуклеарка, т.е. на твитер ко што пишуваат атомска рамна на Хирошима...
Па е, ударот виде колкав е после експлозијата? У размак од 1000 метри све има однесено.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Секаваш на она срањено во соседна албанија, 2008? Она со складот за муницја Да....
Не ми текнува дали го осетивме во Скопје, ама ми текнува дека имаше по вестите дека се осетило и во Македонија.

Како и да е, трагично е.
Не можам да го најдам, ама имаше дека и аеродромот е оштетен од експлозијата. :/
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Не ми текнува дали го осетивме во Скопје, ама ми текнува дека имаше по вестите дека се осетило и во Македонија.

Како и да е, трагично е.
Не можам да го најдам, ама имаше дека и аеродромот е оштетен од експлозијата. :/
Го осетив. Бев на скали. Како...бам.....
Автоматски споено мислење:

Срање изгледа како сцена од Fallout/Metro....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Експлозијата во складот за оружје во Албанија не да се осети во Скопје, туку звучеше како да се случила во Скопје. Лично се сеќавам. Беше март и многу топло време за тој период од годината.

Според некој либански функционер, се работи за запленет брод натоварен со содиум нитрат, сместен во пристаништето веќе цела година.
 
M

Macedon1um

Гостин
Чисто да се потсетиме дека во 2018 Израелците ги обвинија Иран (Хезболах) дека имаат објекти близу клучни точки како аеродромот/пристаништето во Бејрут каде што прават ракети. Не се работи за иста локација од сликите погоре, сепак кој ги знае што прават и што имаат складирано во магацините


Не е баш логично фабрика за пиротехника да имаш во центарот на градот
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Најдов биланс според нивниот министер за здравство(според алџезира) е преку 50 мртви , 2700 повредени.
 
З

Зелениот

Гостин
Според првичните резултати: 50 починати, 2700 повредени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom