Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Дали некој добил дивиденда од странска берза и како сето тоа даночно го има средено ?

- Ако немаме договор за избег. на двојно оданочување тогаш како што знам си плаќаш и во двете држави и таму и тука... пр. 20% таму и плус 15% во Македонија. т.е 35% севкупно.
- Ако е регулирано со закон за избегнување на двојно оданочување тогаш плаќаш таму а плаќаш и тука данок за дивидендата со тоа што после бараш преку банката поврат на данок ???

УЈП - Примателот на доходот пресметката на аконтација на данокот на доход ја врши за секој остварен доход, со примена на стапките пропишани со Законот за данокот на личен доход или со примена на Договорите за одбегнување на двојно оданочување (доколку Република Македонија има склучено договор со државата од каде е остварен доходот).
... со примена на Договорите за одбегнување на двојно оданочување... Како се изведува ова техмички ?

Данок на капитална добивка како што е во закон ...Капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност не се оданочуваат со данокот на доход до 31 декември 2019 година. Тоа значи бидејќи не е специфицирано дали на наша берза или и на странски берзи ослободени сме во секој случај и си тераме стандард со даночно ослободени...

Дали има некој да додаде, допрецизира или корегира од горе наведеното ??? некој со искуство со купопродажба и дивиденди на странски берзи па ако има инфо нека сподели во врска со даночниов аспект ...

П.С,
Денес реализирав 99% профит од продажба на МСЕ :)
Да тоа е проблем. Јас го решавам така што имам сметки и тука и таму, и што ќе легне на сметка пријавувам кај локалните власти.

Ама факат дека е нелегално и ако ме фатат црно ми се пише. Затоа и гледам да се подзачистам од МСЕ.

Што се однесува до Вол Стрит, брокерот ми даде да потпишам некој документ за избегнување на двојно оданочување...мада јас и тоа не го тестирам, пошто купувам во фирми кои враќаат преку откуп на акции, наместо преку дивиденда. Капиталната еден ден ќе треба да ја пријавиме, ама о том потом.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Си собраа вчера и завчера ПКБ по 11.000, а веќе денеска опасна гужва пред голот :kafence:
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Дали некој бил денеска на рочиштето на Пекабеско и може ли да сподели впечатоци?
зареми мислиш дека ке дозволи да заврши судењето, со донесена одлука каде што заинтересирана страна гласала сама за себе.
ке си ги подели истите пари преку дивид. само ке мора да се носи со тежината персоналецот сам да си го плати.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne znam za pekabesko ama mene KMB mi se gleda deka ke eksplodira denovive ???
Posle onie informacii od shilegov so toplifikacija i nekoi ulicni muabeti ke da bide ovaa godina mnogu jaka za KMB sto znaci nevestata ke bide mis na makedonija :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не сум сигурен дека ќе бидат позитивни вестите од ЕУ во октомври, но ако се може да се случи еуфорија на МСЕ
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Toa na londonska e samo edno kafe se mislam deka ke ima poveke kafinja za da na kraj ima torta za nevestata :)
Na primer skooski pazar veke e fatmir vnatre i ke se gradi neli ,pa objektot pred holiday inn ke go finansira KMB ima veke Saem i Albanija a se vadat i od naftalin nekoi zaboraveni kako toj kaj Treska placot so tri novi zgradicki :)
So takov biznis plan plus torta za mnogu deca nisto cudno da se zaigra kazacok vprocem so eden udar toplifikacija nema da moze da ide vo gradska uprava ke ne gree votka :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Toa na londonska e samo edno kafe se mislam deka ke ima poveke kafinja za da na kraj ima torta za nevestata :)
Na primer skooski pazar veke e fatmir vnatre i ke se gradi neli ,pa objektot pred holiday inn ke go finansira KMB ima veke Saem i Albanija a se vadat i od naftalin nekoi zaboraveni kako toj kaj Treska placot so tri novi zgradicki :)
So takov biznis plan plus torta za mnogu deca nisto cudno da se zaigra kazacok vprocem so eden udar toplifikacija nema da moze da ide vo gradska uprava ke ne gree votka :)
Abe Mandrac se izrazuvas zagonetno kako Nostradamus da si...pa koj kako ke protumaci:sneaky::icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom