UEFA Europa League

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Очигледно е дека не си запознаен со навијачкиот свет каде што во нивниот кодекс ножевите се строго забранети( не дека не ги користат дебили) мене поентата ми беше дека имате за нив претстава само од медиуми и ништо повеќе, бензинските што го споменавте ги ограбуваат напалени малолетници кои според мене треба да го добијат заслуженото, но прочепкај малку ке видиш дека не е се така како што претставуваат медиумкте , еве јас сум ти жив пример никој ме нема пипнато после толку години од причина што не сум се курчел кај што не треба( рука на срце нити сам па член во некоја група) , а од друга страна сум учествувал во доста хуманитарни настани организирани од тие навијачи, а веруј ми такви како мене се 90 посто, е сега некаде кај што одиш и знаеш дека има одредени правила на понашање тоа и ке го поштуваш, а тоа не важи само за навијачки свет, така е и во црква и џамија и кафана и улица има правила каде што ако ги поштуваш никој не те замара и тоа е тоа.
Јас не знам за каков кодекс на навивачи ми збориш. Ако немаат нож, не значи дека не носат пендрак на истегнување и боксирач со нив.

Не ме интересира колкав е оној кој ограбува бензински, истиот тој е дел од група. Доколку таа група има водач кој не е накоксан и не е во ист филм, треба да ги исшамара истите тие копиљаци, да ги научи на КОДЕКС на однесување и да нема повеќе такви работи а не истите после да го делат пивото и бренди баделот што „копиљаците“ го украле.

Кога веќе го потврдуваш муабетот за „правила“, да прашам тогаш директно, дали го оправдуваш убивањето на дечкото ѕвездаш во Турција?
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
илјадници не биле задевани и тепани, ама па други илјадници ни криви ни должни го јаделе стапот, а отишле утакмица да гледаат, било фудбалска или друг спорт...

во скоро сите земји, на скоро секоја утакмица има такви идиоти што се тепаат со рандом луѓе на улица, ограбуваат бензиски и киосци оти знаат дека минути или саати покасно ќе си заминат дома и никој нема да ги најде.... ама ама ама тие за домашниот клуб организирале добротворни настани...

а она што медиумите го објавуваат е не секогаш лажно и фејк њус...или поарно е ништо да објавуваат, па сите тие глупости, тепачки и злостворства да останат невидени...

btw: дебатава ме потсеќа на онаа кога Павков го уништи Сане...:ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас не знам за каков кодекс на навивачи ми збориш. Ако немаат нож, не значи дека не носат пендрак на истегнување и боксирач со нив.

Не ме интересира колкав е оној кој ограбува бензински, истиот тој е дел од група. Доколку таа група има водач кој не е накоксан и не е во ист филм, треба да ги исшамара истите тие копиљаци, да ги научи на КОДЕКС на однесување и да нема повеќе такви работи а не истите после да го делат пивото и бренди баделот што „копиљаците“ го украле.

Кога веќе го потврдуваш муабетот за „правила“, да прашам тогаш директно, дали го оправдуваш убивањето на дечкото ѕвездаш во Турција?
Очигледно неможеме да се разбереме, никој не оправдува соголување на бензински ниту користење на ножеви и убиства , ниту пак оправдувам нечие убиство а уште помалку на Марко,... изгледај го Околу футбол, руски филм кој се бави со оваа тематика можеби ти станат работите појасни... се напаѓаат само тие што одат да се напаѓаат, треба да ти бидне јасно после филмот дека да има к дрога и алкохол и мафија, но има и одлични ликови, патриоти со кодекс на понашање .
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
На секоја ваква организација главната цел им се парите, криминалот и политиката. И сите тие што се дел од тие групи па макар не учествуваат во вакви активности ги подржаваат ваквите работи. Да не ги подржаваат, нема да бидат дел од тие навивачки групи.
Од навивачкиот свет треба да се земат за пример само Шкотите, Ирците и Германците како треба да функционираат тие групи. Шкотите пред секое гостување собираат парични средства и тоа не зборам за ситно туку огромна сума. Тие пари ги донираат кај најзагрозените во градот каде што гостуваат. Никад не сум слушнал да направат инцидент, туку идат ја пренесуваат својата култура. Не викам дека и другиве не собираат вакви средства, но во драстично помал број. Ирците и Германците се пример за како треба да се однесуваш во туѓ град и на стадион. Идат по 20к на гостување и никад не направиле инцидент. Да пуштиш 20к балканци ќе издемолираат се, ќе се испотепаат со сите па и со себе.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.610
Очигледно неможеме да се разбереме, никој не оправдува соголување на бензински ниту користење на ножеви и убиства , ниту пак оправдувам нечие убиство а уште помалку на Марко,... изгледај го Околу футбол, руски филм кој се бави со оваа тематика можеби ти станат работите појасни... се напаѓаат само тие што одат да се напаѓаат, треба да ти бидне јасно после филмот дека да има к дрога и алкохол и мафија, но има и одлични ликови, патриоти со кодекс на понашање .
Jas go imam gledano. I sto ti e celta? Sakas da kazes deka normalno e da se tepaat 50 vs 50 bez nikakva pricina? Ne ti lici toa na primitivizam? Ili dobro e spored tebe, aj ke se istepame 50 na 50 i koj tepa najjak e, woooooow kakvo dostignuvanje vo zivotot, si pretepal lugje, prekrasno zbogatuvanje na zivotnoto CV.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Jas go imam gledano. I sto ti e celta? Sakas da kazes deka normalno e da se tepaat 50 vs 50 bez nikakva pricina? Ne ti lici toa na primitivizam? Ili dobro e spored tebe, aj ke se istepame 50 na 50 i koj tepa najjak e, woooooow kakvo dostignuvanje vo zivotot, si pretepal lugje, prekrasno zbogatuvanje na zivotnoto CV.
На различни фреквенции сме, некој му е филм да се тепа со некој како него, тебе претпоставувам ти е филм во кафана да се начукаш и си достигнал екстаза јаки муда, си го гледал ама ништо не си разбрал
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
На различни фреквенции сме, некој му е филм да се тепа со некој како него, тебе претпоставувам ти е филм во кафана да се начукаш и си достигнал екстаза јаки муда, си го гледал ама ништо не си разбрал
Само на пубертетлии незрели им е филм да се тепаат со некои како нив или поголеми.
За да си ги мерат мудата и да ги зборат...
Ама ете, има некои никогаш не излегуваат од пубертет па тоа тепањето и на 40 години им е филм.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.610
На различни фреквенции сме, некој му е филм да се тепа со некој како него, тебе претпоставувам ти е филм во кафана да се начукаш и си достигнал екстаза јаки муда, си го гледал ама ништо не си разбрал
Sto treba da razberam be, lugje sto se deklariraat kako navivaci na Spartak, se zakanuvaat na igraci radi slabi rezultati, nekogas ne ni odat na stadion da navivaat nego bitno im e nadvor od stadion da se istepaat i da dokazat koj e pojak. Koja e pridobivkata za bilo koj od niv aj kazi mi? Sto dobivas so toa ako istepas nekoj sto naviva za drug tim?

Ne mozam da sfatam kako moze vakvi cinovi da opravduvas, pa glup li si ti be druze?

Znam inace sto e poentata, deka i policijata ucestvuva u vakvite sranja, ama mnogu ubavo e prikazan i nacinot na koj funkcioniraat tie navivacki grupi, odnosno "firmi".
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Германците во прва лига да, во втора трета се исти говна ко кај нас, само што имаат подобра полиција и построги закони. Енглезите надвор од стадион исто се тепаат (тие на помалите клубови), не толку, ама го имаат тој сељачкиот нагон на тепање, пошо пијат ко стоки.

Може и мирно да се навива, без инциденти ама обичниот навивач тоа не може да го укапира. И јас сум за да има предобра атмосфера, бакљи знамиња кореографии, да се тресе цел стадион, па и у афект да се скрши нешто. Ама да тепаш невини луѓе и деца, само пошо IQ-то ти е колку што е надвор температурата , нема логика.

Типичен пример за диво племе ти се Пољаците, Русите, Турците и јужноамериканците (Колумбија и компанија)

За навивачкиот дел се топ, ежење се, ама ако не се истепа со некој или не искрши се што може околу него, исто како да не бил, минус ќе му пишат.

@pixa не знам што пробуваш да докажеш, кога и Стек и Пеја се во право за тоа што ти зборат. Биле копиљаци краделе, не се рачуна. Учеле од постарите, затоа. Тоа со генерации е така, и иако сум од Аеродром, ниеднаш не сум бил на МЗТ, ни па сакам да ме става у ист кош со фемили. Тие надвор од сала се прилично океј дечки, ама кога одат на утакмици, мајката би ја продале за кило семки. (Така се понашаат)

Исто и турците, полјаците, русите се загреота. Ај за полјаците и русите не можам да зборам бидејќи не сум информиран толку и не сум бил. Ама за турците, сега малце се потсредени, иначе пушти вести од денот на утакмицата пред некоја година, коли превртуваат и палат, за тепање да не правиме муабет. Сега имаат малце поинаков систем за влагање на утакмици, и има дупло (ако не и тродупло) обезбедување + полиција од нормалното. Па нема шанси да се направи некој поголем инцидент. Да ги остаиш на една секунда сами, мислам дека се способни стадионот од темели да го извадат и да го преместат кај шо ќе им одговара :)

Обожавам јаки атмосфери, и допрва ќе идам на уште утакмици од таков тип, ама искрено ми се крши секој филм коа ќе ги видам такви без заби, целите со лузни и тетоважи i во стил "шо ме глеаш бе?"
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Исто и турците, полјаците, русите се загреота. Ај за полјаците и русите не можам да зборам бидејќи не сум информиран толку и не сум бил. Ама за турците, сега малце се потсредени, иначе пушти вести од денот на утакмицата пред некоја година, коли превртуваат и палат, за тепање да не правиме муабет. Сега имаат малце поинаков систем за влагање на утакмици, и има дупло (ако не и тродупло) обезбедување + полиција од нормалното. Па нема шанси да се направи некој поголем инцидент. Да ги остаиш на една секунда сами, мислам дека се способни стадионот од темели да го извадат и да го преместат кај шо ќе им одговара :)

Обожавам јаки атмосфери, и допрва ќе идам на уште утакмици од таков тип, ама искрено ми се крши секој филм коа ќе ги видам такви без заби, целите со лузни и тетоважи i во стил "шо ме глеаш бе?"
Јас во 2013 го гледав Галатасарај во ЛШ и бев со гостинските навивачи.
Околу нас имаше од прилика 1.000 ултрааслани на Таксим пред натпревар, си пееа и после пиеа пиво со нас.
Низ чаршија имаат доста закоравени фаци, ама сепак, неможам да кажам дека е опасно да се шеташ со туѓи обележја. Напротив, луѓе доаѓаа се сликаа со нас.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Јас во 2013 го гледав Галатасарај во ЛШ и бев со гостинските навивачи.
Околу нас имаше од прилика 1.000 ултрааслани на Таксим пред натпревар, си пееа и после пиеа пиво со нас.
Низ чаршија имаат доста закоравени фаци, ама сепак, неможам да кажам дека е опасно да се шеташ со туѓи обележја. Напротив, луѓе доаѓаа се сликаа со нас.
Муабетот ми беше за турските дербиња. За во ЛШ може не се замараат толку бидејќи и онака таму нема ривалство (освен у титули). Додека пак Фенер - Галата, Фенер - Бешикташ, Галата - Бешикташ, животот ќе си го дадат или ќе му го одземат на другиот :D
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.147
Поени од реакции
4.542
@pixa Друже, самиот викаш дека баш и не си дел од некоја навивачка група, претпоставувам одиш често да ја гледаш Звезда ама очигледно не си вмешан во навивачката група, а и не знам дали воопшто одиш на северна трибина, ама според пишувањево очигледно си тотално ван реалноста и ти си тој што не ја гледа реалната слика. Верувај, се имам многу расправано на оваа тема, затоа што и јас пред неколку години сум имал слично гледиште, не е така како што се претставува, баш се супер луѓето, се почитуваат кодекси, бла бла, за полека-полека да ја сфатиш реалноста дека такви дали се и 20% воопшто. Сум бил на еден куп утакмици, прошле еден куп инциденти, имам многу другари што се длабоко во организацијата на навивачка група, реалноста е дека 60-70% од луѓето присутни на стадион се нафурани копиљаци, издрогирани и пијани младичи, дојдени за правење глупости на грбот на групата, затоа што нели тогаш може да се осеќаат моќно, ова е поготово случај на дерби и побитни натпревари. Факт е дека стварно има дечки што одат на утакмици чисто од љубов кон клубот, и јас се осеќам како дел од нив, ама дека таквите се мнозинство, да живеевме во Германија, Холандија можеби да, тука верувај не, и најчесто за жал таквите полека ќе си сфатат со какви луѓе си имаат работа и се повлекуваат од навивачките групи и нивното функционирање.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Sto treba da razberam be, lugje sto se deklariraat kako navivaci na Spartak, se zakanuvaat na igraci radi slabi rezultati, nekogas ne ni odat na stadion da navivaat nego bitno im e nadvor od stadion da se istepaat i da dokazat koj e pojak. Koja e pridobivkata za bilo koj od niv aj kazi mi? Sto dobivas so toa ako istepas nekoj sto naviva za drug tim?

Ne mozam da sfatam kako moze vakvi cinovi da opravduvas, pa glup li si ti be druze?

Znam inace sto e poentata, deka i policijata ucestvuva u vakvite sranja, ama mnogu ubavo e prikazan i nacinot na koj funkcioniraat tie navivacki grupi, odnosno "firmi".
На почеток на дискусијата ви сметаше насилство не сте можеле да одите на утакмица мирно, кога утврдивме дека ако не се курчиш никој не те дира и слободно можеш да гледаш утакмкца, сега ви смета ултрасите меѓу себе што се лупале , што те тоа занима кога ист тип на луѓе доброволно се прерачунуваат ти си важно безбеден, друго очигледно неможеш да сфатиш ултрас културата и дека има паметни луѓе судии, доктори, адвокати, инжинери кои живеат за својот клуб а не се како тебе да го гледаат на тв ради тепање време, а истите опстојуваат од почетокот на фудбал и ке ги има додека се игра фудбал и истите се идентификуваат сомклубот и трибина и делат исти вредности родољубље, патриотизам, витештво, семејни вредности... да не ти барам можеш и сам да најдеш милион порали пароли и акции за овие да кажам позитивни ствари... аи јас самиот кажав во толкава маса на луѓе има секакви и криминалци и алкоси и дрогоши но ги има и во кафана и во ноќем клуб и на концерт па пак се оди на тие места.
А со тебе незнам што е работа немаш ли капацитет да сфатиш или несакаш да сфатиш дека не се сите како тебе да го гледаат фудбалот од забава има и такви што гледаат во фудбалот нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom