Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Ako se potrudis so search opcijata ke najdes mnogu informacii na temata. Kako i da e sekako deka e podobro i pozelno 5m instalacija zasto taka klimata e poefikasna i potivka. Toa 5m sto go gleas na eurovent e so kolkava instalacija bila testirana klimata pa ako oni testiraat so 5 i poveke metra vo drugi slucai za da izvlecat maksimalni rezultati od klimata togas toa ti kazuva nesto..
Ako imas moznost za 30cm od plafon sekako taka postavi ja zasto ponepreceno ke se usisuva vozduhot od tavanot a utre zadutre koga ke sakas da ja zacistis od gore ke mozes pokomotno da vlezes so usisivacot ili so cetka.
Го пребарав форумов и прочитав отприлика се што има пишувано. Но никој до сега нема пишувано што игра улога метражата на цефките.
А кога ке прашаш монтер ке ти рече доволно е 3м цефки, или пак некој ке ти стави повеќе од колку што треба само за да ти земе пари.
Затоа јас прашувам што е разликата во инсталацијата со 3 м и 5м. Јас искрено немам потреба од 5 м бидејки надворешната единица ке биде блиску монтирана. Е сега ако менува нешто должината ке инсистирам 5м да стави.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Го погледнав упатството за монтажа. Таму пишува 30цм од плафон и по 50цм од страните.
Некако мн не е 30цм од плафон?
Инаку не можам да најдам што игра улога должината на цефките 3м или 5 метра. Знам 3м дека е минимум. Али ако треба и 5 м ке ставам не се проблем 20 евра плус минус.
Бидејќи монтерите викаат доволно е 3м а на еуровентот 5 м пишува.
Ако може некој нека објасни на кратко.
И јас мислам дека е многу, али пример кај мене на висина 2.5 е ставена на 17цм, ти ако имаш 2.6~2.7 тогаш 30цм и не е многу.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Moze malce da podobjasnis dali e 23 ili 24 zadadena i vo koja Fan brzina e ?
Na Displejot od vnatresnata pokazuva 23 a na daljinskoto 24c:unsure:
4ta Fan crta e maksimalen Fan ili ima uste crticki ?

Ona sto go gledam od videoto spored mene e ova:
Imas 23C zadadena (ne 24C) i pusten maximum Fan 900m3 za da trosi i pokaze pomalce na meracot, daljinskoto go pokazuvas so 24C a realno zadadena ti e 23C, so 4ti crti znaci Fan=900m3.
Nomojte so vakvi eftini Finti, dajte video na Fan=1 crta modulacija da vidime i zadadena 24C ;)
klimata e zadadena na 24 kako shto pisav i pogore, na vnatresnata edinica se gleda ceo vreme temp vo sobata, fanot ima tri brzini ova e sredna brzina, i izvini kako mi e namestena klimata taka ti pokazuvam i ne praam malverzacii za da ja prodadam na nekoj nov chlen na forumot! koga sakas bujrum na kafe, pivo pa uverise sam!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.861
Поени од реакции
7.713
klimata e zadadena na 24 kako shto pisav i pogore, na vnatresnata edinica se gleda ceo vreme temp vo sobata, fanot ima tri brzini ova e sredna brzina, i izvini kako mi e namestena klimata taka ti pokazuvam i ne praam malverzacii za da ja prodadam na nekoj nov chlen na forumot! koga sakas bujrum na kafe, pivo pa uverise sam!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изгледа мисли дека ова е некоја напредна технологија, па не му се верува дека можи да биди имплементирано. Џабе објаснуваш, не е навикнат на точни разговори затоа што мисли дека ако тој лажи, сите лажат!!!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Инвертер е најмала инвестиција и најекономично греење.

Згора на тоа што не ги труе комшиите.

Може парапетен инвертер исто така.
Аман бе доста со тие дезинформации и небулози дека инвертер не загадува. Идете прашајте ги Битолчани, 85% од струјата се добива од РЕК на јаглен....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ги прашавме. Во темава има 20 пати постирано споредби од загадувањето на инвертер, струја од електрана и домашно горење дрва.

Илјадници пати е поеколошки и помалку загадува инвертерот.

Пази самиот COP над 3 што го има секој инвертер прави да не загадува. Еден инвертер троши 1000W! До вчера 1000w трошеа 10 сијалци низ дома! И тоа просекот му е далеку под 1000. Тоа е страааааашно малку струја и енергија за да се спомнува РЕК и загадувања.

Еден котел електричен дома што го имам 24кв рачунај троши колку 24 ФХ35ВЕ клими!!! 24! Тоа е цела зграда! А енергија што рек нема да ја осети дека постои.


300-600-900в потрошња неможе да загади. Смешно е колку е тоа малку.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ги прашавме. Во темава има 20 пати постирано споредби од загадувањето на инвертер, струја од електрана и домашно горење дрва.

Илјадници пати е поеколошки и помалку загадува инвертерот.

Пази самиот COP над 3 што го има секој инвертер прави да не загадува. Еден инвертер троши 1000W! До вчера 1000w трошеа 10 сијалци низ дома! И тоа просекот му е далеку под 1000. Тоа е страааааашно малку струја и енергија за да се спомнува РЕК и загадувања.

Еден котел електричен дома што го имам 24кв рачунај троши колку 24 ФХ35ВЕ клими!!! 24! Тоа е цела зграда! А енергија што рек нема да ја осети дека постои.


300-600-900в потрошња неможе да загади. Смешно е колку е тоа малку.
за ова сме се расправале Х пати и за да му стане на секој појасно треба да напише на гугл „електрани на јаглен„ и нека си прочита, дека сите електрани од овој тип еу треба да ги затвори до 2030 год. а зошто мислите дека е така, затоа што се еколошки извор на енергија и затоплување?

друг занемарлив факт е дека голем дел од домаќинствата кои се греат на дрва најчесто и се приготвуваат храна, си сушат алишта, си топлат вода за туширање ако имаат систем за етажно греење... на истите тие ќумбиња (со што им станува по ефтино), нешто што оној кој се грее на струја (меѓу тие сум и јас) мора дополнително да уклучи уред на струја и да потроши некој kwh, загадувањето не е од горењето на чисто дво како енергенс туку од горење на преработки од дрво иверици, пархети, картонски кутии, гуми, шишиња, алишта...

ама и сиромаштијата е донекаде крива оти на тој што му студи го боли .!. дали е надвор загадено и дека ќе се раболи и ќе умре од тоа загадување тој бира дали дали ќе умре денес од студ или утре од загадувањето и го одбира второто оти ке си купи некој ден живот каков и да е.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Ovde problem sme imale so lesno resenje za postiranje videa dosega izglea ama sega ke go blokirate streamable vie ponovite orni za dokazuvanje so sto videa dnevno :) Se salam sekako sto poveke korisnicki iskustva se baraat i toa e najvazniot faktor pri izbor na nov inverter. Vtor e odnosot vrednost za parite i momentalen best baj vo ponuda.
Za da ne bidam pogresno razbran deka sum kontra Tundra ili Haier so toa sto go podbucnav Nekoj ke pojasnam deka klimite kaj Dedoto se kupija po moja sugestija za izbor i vo kujna se namesti Lomo eko 12ka a vo dnevna Tundra 18ka. Lomo eko so 18000den cena bese bestbaj togas a i seuste e za taa cena ako zborime spored mene. Za Tundrata cenev deka treba da se poceka ama mi bese strav da ne se premisli slucajno Dedoto pa da si ostane na peleti i se izreagira brzo i se iscenka so energija za cena 37000den (togas se prodavase za 39000den a od gree nemase aber da namaluvaat 18kite a i dedovo pretendirase od dva razlicni brenda da se zeme). Ako citate nanazad za mojata GV ke vidite deka bogato imam spodeluvano iskustva od site aspekti na funkcioniranjeto na modelot, kako za pozitivnite taka i za negativnite. Bi dodal deka za pozdrav e rodendenskiot poteg na setek da pusti edna mazga za greenje vo kategorijata 18ki ili 5.5ki za momentalno 32899den i da usreki i zgree ekonomicno i ekoloski lugje so pomal budzet. Da ne zaboravime deka do sega samo gree toa go pravese so akcii so zdravo popusti. I koga vise pozdravuvam togas i da stegnam edno UAAAA do supcine so gi prodavaat po cena za bubreg posakuvanite ni za pristapna cena od site nas Fujitsu..
И јас се придружувам со едно големо УАААААААААА ! за тие што продаваат Fujitsu. Не смогнаа храбост да цените бидат попристапни ( барем како во Србија ).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Najgolem problem kaj zatopluvanjeto so drva e toa so 90% od domakinstvata so koristat drva gorat mokri drva. A mokro drvo ne sogoruva dobro, cadi i mnogu poveke zagaduva nego primerno isuseni drva. Tuka e najgolemiot problem. Drva treba da se nabavuvaat za godina odnapred, a ne kupil vo oktomvri noemvri i pravo vo pecka. So ova se pravi dupla greska, em mokrite drva ne sogoruvaat efikasno i zato ke ima zaguba od kaloricnost i mok, em mnogu povece se zagaduva vozduhot i okolinata.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.969
Поени од реакции
10.645
i denes vo Ohrid eden kupi klima Daikin so oznaka B.
факт е дека кај нас се увезени ко такви да кажам искомбинирани, веројатно поефтина опција
Зиг Заг се изјасни ли? или уште не му вратија од Даикин?
не ги сметам нашиве убозници за меродавни се знае шо ке кажат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
факт е дека кај нас се увезени ко такви да кажам искомбинирани, веројатно поефтина опција
Зиг Заг се изјасни ли? или уште не му вратија од Даикин?
не ги сметам нашиве убозници за меродавни се знае шо ке кажат


Sent from my iPhone using Tapatalk
ne se ushte iskazani. Chekaat site mejlovi, odgovori.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Najgolem problem kaj zatopluvanjeto so drva e toa so 90% od domakinstvata so koristat drva gorat mokri drva. A mokro drvo ne sogoruva dobro, cadi i mnogu poveke zagaduva nego primerno isuseni drva. Tuka e najgolemiot problem. Drva treba da se nabavuvaat za godina odnapred, a ne kupil vo oktomvri noemvri i pravo vo pecka. So ova se pravi dupla greska, em mokrite drva ne sogoruvaat efikasno i zato ke ima zaguba od kaloricnost i mok, em mnogu povece se zagaduva vozduhot i okolinata.
Секако да не заборавиме дека и суво дрво загадува стравотно енормно. Илјадници пати повеќе од возила или од инвертери.

А тоа е особено изразито во градови со повеќе од 100.000 жители и градови кои се во котлина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom