Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
TL;DR

HP/Compaq 6820 hdd bracket/caddy, настрада под неразјаснети околности а без стабилен hdd само е прашање на време за проблем. Оригиналниот hdd е фрлен, на негово место ставен друг од Dell 3721. Си пасува таман, верувам и дупките за штрафови се на исто место, прашање на стандардизација. Прашав Анхоч, немаат, прашав HPStore, прво рекоа ќе проверат во сервис само ако има и еве веќе една недела проверуваат. Алиекспрес има [нешто] ама не ми се чекаат 2+ недели иако има за долар за разлика од други лудаци кои го нудат и за $12. Anhoch има caddy што ќе треба да влезе кај двд-ром ама не ми се губи таа функција, Pazar3 и слично абер си немаат, па уште утре кај Зоте да проверам.

(actual 6820s hdd caddy)


Дали знае некој каде да побарам или да предложи поинакво решение (пр. нешто homemade), само ме интересира функционалност и да не ми се запали куќата, изглед небитен.
од било кој лаптоп ќе одговара. побарај некој сервис за лаптопи, од некој расипан лаптоп да извадат.
http://www.sezalaptop.com.mk/
http://k2laptop.com/
или по огласи некој со лаптопи на старо што купува продава
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Претпоставив дека се стандардизирани, само ептен некои беа рекламирани стриктно за некои модели/серии па испадна не било ко што сум мислел. Фала ти на сугестиите.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Претпоставив дека се стандардизирани, само ептен некои беа рекламирани стриктно за некои модели/серии па испадна не било ко што сум мислел. Фала ти на сугестиите.
далеку дека се стандардизирани, ама и не мора да ги штрафиш надворешните штрафови на. доволно е дискот да го заштрафиш за фиоката и да го ставиш.
може дури и без тоа да го наместиш дискот. на крајот со картон некој да го потприш да не се откаче случајно од конекторот.
ако го имаш дискот намести го користи го лаптопот. ако најдеш фиока тогаш намести ја и таа.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Сакам на стариот персоналец да му ставам еден најобичен SSD (Kingston A400 120GB - 1590 ден) за да ја подобрам брзината на компјутерот.
Куќиштето е постаро и нема простор каде да лежи дискот, дали знаете каде може да најдам вакво нешто?


На aliexpress ги има за 1-2$, меѓутоа не ми се чека. Дали знаете каде можам да најдам за океј цена?

Исто така ме интересира дали поврзувањето со истите кабли (за напојување и SATA до плоча) од стариот HDD ќе биде проблем?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Сакам на стариот персоналец да му ставам еден најобичен SSD (Kingston A400 120GB - 1590 ден) за да ја подобрам брзината на компјутерот.
Куќиштето е постаро и нема простор каде да лежи дискот, дали знаете каде може да најдам вакво нешто?


На aliexpress ги има за 1-2$, меѓутоа не ми се чека. Дали знаете каде можам да најдам за океј цена?

Исто така ме интересира дали поврзувањето со истите кабли (за напојување и SATA до плоча) од стариот HDD ќе биде проблем?
3 години ми виси ссд-то и нема проблем. Не му се замарај со штрафови.
Не би требало да е проблем со старите кабли но секогаш е добро да си земеш барем сата ново.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не знам дали е за тука прашањево...
Вака, на работа снимивме во дворот едно мини клипче од 5 ипол мин, со понов модел на телефон Самсунг. Е сега после тоа вметнавме во него и музика и неколку слајда со текст...Утре ќе ни дојдат некои гости и филмчето не очекувавме дека ќе треба да го прикажуваме на лцд проектор, на платно...И еве го во лап топов, го отворам преку гом и некако матно ми е...Ми кажаа имало некоја апликација со која ваквите клипови се правеле многу квалитетни со скрос поинаква резолуција...Дали некој знае за тоа? Не знам како да го прикажеме утре, ќе се посрамотиме...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не знам дали е за тука прашањево...
Вака, на работа снимивме во дворот едно мини клипче од 5 ипол мин, со понов модел на телефон Самсунг. Е сега после тоа вметнавме во него и музика и неколку слајда со текст...Утре ќе ни дојдат некои гости и филмчето не очекувавме дека ќе треба да го прикажуваме на лцд проектор, на платно...И еве го во лап топов, го отворам преку гом и некако матно ми е...Ми кажаа имало некоја апликација со која ваквите клипови се правеле многу квалитетни со скрос поинаква резолуција...Дали некој знае за тоа? Не знам како да го прикажеме утре, ќе се посрамотиме...
со едитирањето сте го зафркнале најверојатно. со која програма вметнувавте музика и слајдови? во кој формат и со кои подесувања го снимивте крајното видео?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
со едитирањето сте го зафркнале најверојатно. со која програма вметнувавте музика и слајдови? во кој формат и со кои подесувања го снимивте крајното видео?
Не можеме колегата да го добиеме што го едитираше видеото...:(
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Како да ја залепам пластиката што оди преку долниот дел од мониторот на мојот лап-топ?
Доле лево кај што се иконите.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Здраво дечки,
имам едно прашање во врска со мемориска картичка. Дали некој има менувано cid на SD картичка и ако има нека сподели искуство. Се работи за самсунг ево картичка 32 гб, јас пробав да му сменам со evoplus_cid но ми дава порака дека не е Genuine картичка. Конкретно сакам да ставам мапи на неа за навигација па ми бара промена на cid.


Поздрав.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.901
Поени од реакции
7.570
Сакам да ве прашам нешто
Имам проблем со батеријата и не ми полни целосно до крај некаде до 93 % ми полни и цело време е црвена сиаличката. Се дешавало и некогаш на моменти да трепка цело време црвено сиаличката но со рестарт или со исклучување и уклучување на полначот се прекинува тоа трепкање. Овие денови пак ми се случи тоа но сега и со рестарт и со помош на полначот не се реши тој проблем сеуште ми трепка сиаличката.

Има ли за ова решение ? Да напоменам и дека за вадење на батеријата треба да го отштрафувам лаптопот за да ја вадам батеријата а јас како некој што не толку се разбира не сакам нешто да си зезнам.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Сакам да ве прашам нешто
Имам проблем со батеријата и не ми полни целосно до крај некаде до 93 % ми полни и цело време е црвена сиаличката. Се дешавало и некогаш на моменти да трепка цело време црвено сиаличката но со рестарт или со исклучување и уклучување на полначот се прекинува тоа трепкање. Овие денови пак ми се случи тоа но сега и со рестарт и со помош на полначот не се реши тој проблем сеуште ми трепка сиаличката.

Има ли за ова решение ? Да напоменам и дека за вадење на батеријата треба да го отштрафувам лаптопот за да ја вадам батеријата а јас како некој што не толку се разбира не сакам нешто да си зезнам.
а види на празнење дали оди испод 50% или наеднаш се гасе
може некоја ќелија од батеријата е проблем
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.901
Поени од реакции
7.570
а види на празнење дали оди испод 50% или наеднаш се гасе
може некоја ќелија од батеријата е проблем
Наеднаш се гаси. Мора да се држи цело време на полначот бидејќи не се знае кога ќе се исклучи.

Ете преска беше 93 % пак го уклучив без да е на полнач, работев 5-6 минути и се исклучи, го ставив на полнач го уклучив и е на 30 и нешто % батеријата. Сега тоа сеаличката не трепка ама бидејќи не се полни до крај лаптопот секогаш си е црвено.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Наеднаш се гаси. Мора да се држи цело време на полначот бидејќи не се знае кога ќе се исклучи.

Ете преска беше 93 % пак го уклучив без да е на полнач, работев 5-6 минути и се исклучи, го ставив на полнач го уклучив и е на 30 и нешто % батеријата. Сега тоа сеаличката не трепка ама бидејќи не се полни до крај лаптопот секогаш си е црвено.
отидена е една или повеќе ќелии од батерија
може да ја отвориш да ги смениш расипаните само или цела нова батерија
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Сакам да ве прашам нешто
Имам проблем со батеријата и не ми полни целосно до крај некаде до 93 % ми полни и цело време е црвена сиаличката. Се дешавало и некогаш на моменти да трепка цело време црвено сиаличката но со рестарт или со исклучување и уклучување на полначот се прекинува тоа трепкање. Овие денови пак ми се случи тоа но сега и со рестарт и со помош на полначот не се реши тој проблем сеуште ми трепка сиаличката.

Има ли за ова решение ? Да напоменам и дека за вадење на батеријата треба да го отштрафувам лаптопот за да ја вадам батеријата а јас како некој што не толку се разбира не сакам нешто да си зезнам.
Залепи му изолирче да не ти свети црвено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom