Помош, проблеми, прашања, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.880
Поени од реакции
21.725
Не сум работел на ништо освен фотошоп претходно, фотошопот е ист како и претходно, ама од скоро почнав со лајтрум и сецка. Глеам има понов драјвер за интел, сеа ќе го симнам, пред некој ден ме зезаше драјверот не ми даваше слика на лајтрум туку некои линии само ко глич, со реинстал се среди. Инаку и најновите верзии на фотошоп и лајтрум ги иам, најдобри ми се за работа. Фотошоп веќе 2 години користам и знам како работи ама со лајтрум сум нов.
И не ми е чистен лаптопот, можда и до тоа е
Види и во драјверите дали е наместено да се пушта дедицираната графичка за позахтевни софтвери
https://support.hp.com/sg-en/document/c03048374
влези у каталист контрол центар и ставај све да биде на high performance
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.538
Не сум работел на ништо освен фотошоп претходно, фотошопот е ист како и претходно, ама од скоро почнав со лајтрум и сецка. Глеам има понов драјвер за интел, сеа ќе го симнам, пред некој ден ме зезаше драјверот не ми даваше слика на лајтрум туку некои линии само ко глич, со реинстал се среди. Инаку и најновите верзии на фотошоп и лајтрум ги иам, најдобри ми се за работа. Фотошоп веќе 2 години користам и знам како работи ама со лајтрум сум нов.
И не ми е чистен лаптопот, можда и до тоа е
види во lightroom во preferences> performance која графичка ја користи. може и да пробаш да исклучиш да не користи графичко забрзување.
исто пробај со понови драјвер за radeon графичката, таа би требало да се користи во adobe програмите
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.598
Види и во драјверите дали е наместено да се пушта дедицираната графичка за позахтевни софтвери
https://support.hp.com/sg-en/document/c03048374
влези у каталист контрол центар и ставај све да биде на high performance
Мислев дека можам јас да ги мењам кога која да се користи ама испадна дека е автоматски и правев тест кога се користи AMD, автоматски почнува да се користи при игри, а адоб програми ја користат интел.
види во lightroom во preferences> performance која графичка ја користи. може и да пробаш да исклучиш да не користи графичко забрзување.
исто пробај со понови драјвер за radeon графичката, таа би требало да се користи во adobe програмите
пишува амд кога е штиклирано графичкото забрзување а у таск менаџер амд е 0% и само интел се користи, пробав го исклучив и прилично побрзо е. Фала :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Имам лаптоп HP 450 G1, стар ми е 3 години и последниве месеци почна да кочи прилично повеќе од вообичаено. Решив да купам SSD за да колку толку се убрза работата, купив и сега океј е побрзо отвара програми, има супербрзо подигање на систем арно ама пак зеза некогаш. Гугл хром знае да сецка при отварање на нов таб кога веќе има отворено неколку, фотошоп сецка ама ај се поднесува, ама затоа лајтрум има голем лаг, особено при preview на presets, чекам неколку секунди додека да ми даде како изгледа сликата со одреден презет. Пробав да исклучам се' и да оставам само лајтрум уклучен ама пак сецка. Инаку имам i5-4200m, 2.5ghz, 8gb рам, АMD Radeon 8750M и Intel 4600. Користам windows 10. Не користам некои други позахтевни програми од PS, Lightroom и Illustrator и не можам да кажам за други.
Нормално е тоа што ми се случува или? Постручно/искусно мислење од некого?
Колку време е поминато од поседната инсталација на виндоусот? Ако е повеќе од 6 месеци, размисли за преинсталација. Која верзија пенџериња 10 користиш? Кој билд и која едиција? Home и Education не препорачувам, а Pro е прегломазен и натоварен со 300 глупости. Ти препорачувам Enterprise LTSC билдот 1809. Доколку не користиш мултимедија, Enterprise LTSC N. Има доста разлика. Пробај. Но никако не препорачувам upgrade, само чиста инсталација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.853
Поени од реакции
13.206
Мислев дека можам јас да ги мењам кога која да се користи ама испадна дека е автоматски и правев тест кога се користи AMD, автоматски почнува да се користи при игри, а адоб програми ја користат интел.

пишува амд кога е штиклирано графичкото забрзување а у таск менаџер амд е 0% и само интел се користи, пробав го исклучив и прилично побрзо е. Фала :)
Формат е лекот за секој проблем
 

staycalm

prof. d-r potpaluvach na konzervi
Член од
12 јануари 2013
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.598
Колку време е поминато од поседната инсталација на виндоусот? Ако е повеќе од 6 месеци, размисли за преинсталација. Која верзија пенџериња 10 користиш? Кој билд и која едиција? Home и Education не препорачувам, а Pro е прегломазен и натоварен со 300 глупости. Ти препорачувам Enterprise LTSC билдот 1809. Доколку не користиш мултимедија, Enterprise LTSC N. Има доста разлика. Пробај. Но никако не препорачувам upgrade, само чиста инсталација.
Нема ни месец дена од последната инсталација. Windows 10 pro, 1803
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
4
Здраво, да ве прашам нешто само некои поискусни што се разбираат во биос или околу графички карти,
Значи вака имам брендиран компјутер ХП елите интегрирана графичка и сега отидов да си ставам гт 730 нова графичка и ја стави и нејкеше да ја уклучи ама постари графички ги прифаќа и тоа оние многу слаби и постари и ми рече дека неможело нешто PCI Express било проблем. Помош?? може ли да ставам некоја графичка а да ја играм фортните, 4gb ram, Intel i5 2400 3.1ghz и интегрирана графичка, ХП Елите 7300 Series MT е компјутерот
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.559
Поени од реакции
16.885
еве се вади долната пластика цела, само внимателно да не се скрши нешто. ако не ти се ризикува на мајстор носи го. ама како и да е не треба кеди ако правиш замена на хард диск со ссд.
а и кога веќе ќе го отвара цел нека го зачисти внатре
Завршив работа,го смени дечкото за некои 10 минути.Стариот хард диск претходно го поделија на некакви партиции, бед сектори се изолирани као што разбрав и сеа може да се користи како екстерен. :D Немаше потреба од кеди како што кажа ти,башка сеа се подига со ссд 240ка за 15 секунди :cuc:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.272
Поени од реакции
5.263
Препорачајте SSD, маx 240gb.
Моменталниов од 120 од Кингстон ми е сумлив. Ми се укочи ПЦ, и при рестартирање не го читаше(ме носеше во БИОС, каде што не го детектираше). Откако се олади некој степен ПЦ се пушти нормално.

Гледам се доста паднати цениве(анхоч конкретно), во случај на откажување на моменталниов да се има резервен план.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.074
Препорачајте SSD, маx 240gb.
Моменталниов од 120 од Кингстон ми е сумлив. Ми се укочи ПЦ, и при рестартирање не го читаше(ме носеше во БИОС, каде што не го детектираше). Откако се олади некој степен ПЦ се пушти нормално.

Гледам се доста паднати цениве(анхоч конкретно), во случај на откажување на моменталниов да се има резервен план.
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=46106
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
Совет за компјутер или all in one за работа, со високи перформанси, бидејќи користиме доста програми за работа и поврзано со интернет и како да изведам, паралелно со компјутерот позадински на друг уред претпоставувам да се снимаат податоци, за да ако дојде до несакани дејства (гром, изгорени порти, дискови, драјвери и тн.) и ради сигурност да си имам безбедна копија. Дали таа копија кога ќе се отвори од претпоставувам сервер или сториџ нешто како се викаше ќе биде иста како да вклучуваш компјутер со сите програми или не?
Ако имате понуда за компјутер и сервер или сл. на тоа, пишете и која марка ја препорачувате, до сега гледав повеќе, се мислам за Леново бидејќи имаат лицециран Win 10 и нема да се мачам да го инсталирам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.853
Поени од реакции
13.206
Совет за компјутер или all in one за работа, со високи перформанси, бидејќи користиме доста програми за работа и поврзано со интернет и како да изведам, паралелно со компјутерот позадински на друг уред претпоставувам да се снимаат податоци, за да ако дојде до несакани дејства (гром, изгорени порти, дискови, драјвери и тн.) и ради сигурност да си имам безбедна копија. Дали таа копија кога ќе се отвори од претпоставувам сервер или сториџ нешто како се викаше ќе биде иста како да вклучуваш компјутер со сите програми или не?
Ако имате понуда за компјутер и сервер или сл. на тоа, пишете и која марка ја препорачувате, до сега гледав повеќе, се мислам за Леново бидејќи имаат лицециран Win 10 и нема да се мачам да го инсталирам.
Што бараш не можам да сфатам. Ти ако сакаш да си ги чуваш податоците на сигурно ќе си купиш само екстерен диск или два такви у случај едниот да цркне какви сервери какви глупости. Сеа можеш и на дропбокс или гугл драјв али тоа се плаќа.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
499
Поени од реакции
396
Совет за компјутер или all in one за работа, со високи перформанси, бидејќи користиме доста програми за работа и поврзано со интернет и како да изведам, паралелно со компјутерот позадински на друг уред претпоставувам да се снимаат податоци, за да ако дојде до несакани дејства (гром, изгорени порти, дискови, драјвери и тн.) и ради сигурност да си имам безбедна копија. Дали таа копија кога ќе се отвори од претпоставувам сервер или сториџ нешто како се викаше ќе биде иста како да вклучуваш компјутер со сите програми или не?
Ако имате понуда за компјутер и сервер или сл. на тоа, пишете и која марка ја препорачувате, до сега гледав повеќе, се мислам за Леново бидејќи имаат лицециран Win 10 и нема да се мачам да го инсталирам.
Најдобро е да се јавиш кај професионалци. Сепак сте фирма и не знам дали можеш на форум да добиеш тоа што ти треба.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
59
TL;DR

HP/Compaq 6820s hdd bracket/caddy, настрада под неразјаснети околности а без стабилен hdd само е прашање на време за проблем. Оригиналниот hdd е фрлен, на негово место ставен друг од Dell 3721. Си пасува таман, верувам и дупките за штрафови се на исто место, прашање на стандардизација. Прашав Анхоч, немаат, прашав HPStore, прво рекоа ќе проверат во сервис само ако има и еве веќе една недела проверуваат. Алиекспрес има [нешто] ама не ми се чекаат 2+ недели иако има за долар за разлика од други лудаци кои го нудат и за $12. Anhoch има caddy што ќе треба да влезе кај двд-ром ама не ми се губи таа функција, Pazar3 и слично абер си немаат, па уште утре кај Зоте да проверам.

(actual 6820s hdd caddy)


Дали знае некој каде да побарам или да предложи поинакво решение (пр. нешто homemade), само ме интересира функционалност и да не ми се запали куќата, изглед небитен.
 
На врв Bottom