Помош, проблеми, прашања, совети...

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од StenmarC, 20 јуни 2005.

 1. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.971
  Допаѓања:
  14.751
  Види и во драјверите дали е наместено да се пушта дедицираната графичка за позахтевни софтвери
  https://support.hp.com/sg-en/document/c03048374
  влези у каталист контрол центар и ставај све да биде на high performance
   
 2. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.295
  Допаѓања:
  1.302
  види во lightroom во preferences> performance која графичка ја користи. може и да пробаш да исклучиш да не користи графичко забрзување.
  исто пробај со понови драјвер за radeon графичката, таа би требало да се користи во adobe програмите
   
 3. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.053
  Допаѓања:
  1.374
  Мислев дека можам јас да ги мењам кога која да се користи ама испадна дека е автоматски и правев тест кога се користи AMD, автоматски почнува да се користи при игри, а адоб програми ја користат интел.
  пишува амд кога е штиклирано графичкото забрзување а у таск менаџер амд е 0% и само интел се користи, пробав го исклучив и прилично побрзо е. Фала :)
   
 4. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.434
  Допаѓања:
  4.655
  Колку време е поминато од поседната инсталација на виндоусот? Ако е повеќе од 6 месеци, размисли за преинсталација. Која верзија пенџериња 10 користиш? Кој билд и која едиција? Home и Education не препорачувам, а Pro е прегломазен и натоварен со 300 глупости. Ти препорачувам Enterprise LTSC билдот 1809. Доколку не користиш мултимедија, Enterprise LTSC N. Има доста разлика. Пробај. Но никако не препорачувам upgrade, само чиста инсталација.
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Формат е лекот за секој проблем
   
 6. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.053
  Допаѓања:
  1.374
  Нема ни месец дена од последната инсталација. Windows 10 pro, 1803
   
 7. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.434
  Допаѓања:
  4.655
  Не чини тој про. LTSC стави си и ќе видиш сам.
   
 8. leonid3321

  leonid3321

  Член од:
  12 јануари 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Здраво, да ве прашам нешто само некои поискусни што се разбираат во биос или околу графички карти,
  Значи вака имам брендиран компјутер ХП елите интегрирана графичка и сега отидов да си ставам гт 730 нова графичка и ја стави и нејкеше да ја уклучи ама постари графички ги прифаќа и тоа оние многу слаби и постари и ми рече дека неможело нешто PCI Express било проблем. Помош?? може ли да ставам некоја графичка а да ја играм фортните, 4gb ram, Intel i5 2400 3.1ghz и интегрирана графичка, ХП Елите 7300 Series MT е компјутерот
   
 9. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.691
  Допаѓања:
  6.001
  Завршив работа,го смени дечкото за некои 10 минути.Стариот хард диск претходно го поделија на некакви партиции, бед сектори се изолирани као што разбрав и сеа може да се користи како екстерен. :D Немаше потреба од кеди како што кажа ти,башка сеа се подига со ссд 240ка за 15 секунди :cuc:
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mr.47

  Mr.47 Juve Fan

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  8.555
  Допаѓања:
  4.632
  Препорачајте SSD, маx 240gb.
  Моменталниов од 120 од Кингстон ми е сумлив. Ми се укочи ПЦ, и при рестартирање не го читаше(ме носеше во БИОС, каде што не го детектираше). Откако се олади некој степен ПЦ се пушти нормално.

  Гледам се доста паднати цениве(анхоч конкретно), во случај на откажување на моменталниов да се има резервен план.
   
 11. Viksa.LAL

  Viksa.LAL

  Член од:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  1.743
  Допаѓања:
  2.042
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=46106
   
 12. Buterfly

  Buterfly *Just Fabulous*

  Член од:
  4 јули 2006
  Мислења:
  4.616
  Допаѓања:
  112
  Совет за компјутер или all in one за работа, со високи перформанси, бидејќи користиме доста програми за работа и поврзано со интернет и како да изведам, паралелно со компјутерот позадински на друг уред претпоставувам да се снимаат податоци, за да ако дојде до несакани дејства (гром, изгорени порти, дискови, драјвери и тн.) и ради сигурност да си имам безбедна копија. Дали таа копија кога ќе се отвори од претпоставувам сервер или сториџ нешто како се викаше ќе биде иста како да вклучуваш компјутер со сите програми или не?
  Ако имате понуда за компјутер и сервер или сл. на тоа, пишете и која марка ја препорачувате, до сега гледав повеќе, се мислам за Леново бидејќи имаат лицециран Win 10 и нема да се мачам да го инсталирам.
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.641
  Допаѓања:
  8.749
  Што бараш не можам да сфатам. Ти ако сакаш да си ги чуваш податоците на сигурно ќе си купиш само екстерен диск или два такви у случај едниот да цркне какви сервери какви глупости. Сеа можеш и на дропбокс или гугл драјв али тоа се плаќа.
   
 14. nekojtamu

  nekojtamu

  Член од:
  27 декември 2011
  Мислења:
  370
  Допаѓања:
  240
  Најдобро е да се јавиш кај професионалци. Сепак сте фирма и не знам дали можеш на форум да добиеш тоа што ти треба.
   
 15. elgerente

  elgerente

  Член од:
  23 јануари 2012
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  53
  TL;DR

  HP/Compaq 6820s hdd bracket/caddy, настрада под неразјаснети околности а без стабилен hdd само е прашање на време за проблем. Оригиналниот hdd е фрлен, на негово место ставен друг од Dell 3721. Си пасува таман, верувам и дупките за штрафови се на исто место, прашање на стандардизација. Прашав Анхоч, немаат, прашав HPStore, прво рекоа ќе проверат во сервис само ако има и еве веќе една недела проверуваат. Алиекспрес има [нешто] ама не ми се чекаат 2+ недели иако има за долар за разлика од други лудаци кои го нудат и за $12. Anhoch има caddy што ќе треба да влезе кај двд-ром ама не ми се губи таа функција, Pazar3 и слично абер си немаат, па уште утре кај Зоте да проверам.

  (actual 6820s hdd caddy)
  [​IMG]

  Дали знае некој каде да побарам или да предложи поинакво решение (пр. нешто homemade), само ме интересира функционалност и да не ми се запали куќата, изглед небитен.
   

Сподели преку: