Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Jas zakazav termin za noemvri da podnesam dokumenti,mi rekoa vo ambasada deka ke preskoknam procedura bidejki sum so direktno poteklo od roditel,najverojatno vednas ke mi zakazat intervju,slusam deka za skoro vreme zakazuvale na takvi slucai.
I jas sum so direktno poteklo preku majka mi i tatko mi, i godina ipol cekav za intervju


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Како што разбрав ќе поднесуваш за произход!
За изводите ти треба само превод а во конзулатот ќе ти ги легализираат!
Освен изводите треба да носиш Декларација и Зајавление(можеш да ги симнеш од овде http://www.aba.government.bg/?legal=3 Зајавление-формулјар за издаване на удостоверение за б'лгарски произход и Декларација за б'лгарско национално с'знание).И двата документа треба да ти се пополнети на бугарски а само декларацијата треба да ти е заверена на нотар.Ти треба уште копија од пасош.Можеш да си направиш и копии од оригиналот стар документ и една од копиите заверија на нотар и заедно со оригиналот носи ги во конзулатот,тие знаат кои документи треба да ги задржат!
E Фала ти премногу...тоа и прашував...кажав дека поднесувам прв пат документи незнам како се викаат термините присход или слично па затоа побарав помош..фала ти многу..само уште едно прашање дали се плаќа нешто (слушам нешто во УНИ банка) или тоа е за потака..Фала ти премногу..и уште нешто кажи ми декларацијата треба да ја напишам на бугарски ама ниеден нотар не ќе ми заведи документи на бугарски..имам работено кај нотар и јас нас носеа само декларации на македонски јазик???
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
E Фала ти премногу...тоа и прашував...кажав дека поднесувам прв пат документи незнам како се викаат термините присход или слично па затоа побарав помош..фала ти многу..само уште едно прашање дали се плаќа нешто (слушам нешто во УНИ банка) или тоа е за потака..Фала ти премногу..и уште нешто кажи ми декларацијата треба да ја напишам на бугарски ама ниеден нотар не ќе ми заведи документи на бугарски..имам работено кај нотар и јас нас носеа само декларации на македонски јазик???
Немам искуство со поднесување на документи за произход преку Амбасада/Конзулат!
Ако некој има нека сподели ако не јави се во конзулатот и прашај си!
Легализација на 1 извод ти е 15евра а сигурно се наплаќа и за самата процедура за произход ама за тоа незнам пошто како што кажав немам исксутво во ваков случај!
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Ако може да споделиш со какви документи си и отприлика бројче на преписка тс кога беше на интервју?[DOUBLEPOST=1534701060][/DOUBLEPOST]
Со какви документи си?
Инаку обично 2-3 месеци се чека на проверка од вице аме сега нешто е закочена работата.Има и такви што се 4ти месец на проверка.Можно е Септември да има промени!
da ima 2-3 nekoj ama ima i mlogu 18 meseci ka ko mene i kako mlogu mina sho imat poveqe ot 10 meeci na proverka a na mene mi stoje ovojstatus ima 18 meseci proverka ot vice presidentot da ne ebit gllavata na ta jetova i sho ne iskat da prait korupsia taja naj golema kouptivna zhena iskat 3.000 evro da potpise ukaz za sekoj pasos

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Ќе може одговор за прашањето пред неколку страни..закажам термин во амбасада во битола за понесување документи... освен преведени документи дали треба на наш нотар заверени и легализирани каде? во конзулат? или? и дали треба нешто друго? декларација, молба итн бидејќи ми сликаа некоја листа од амбасада во Скопје ама на неа има и лекарско и за неосудувам а колку што разбрав тоа не треба сега, туку понатака. И дали можам да однесам препис на наш нотар од Бугарска крстеница или ќе си направат копии и ќе ми го вратат оригиналот бидејќи ќе ми треба? Секаква помош би била добедојдена
Prasaj vo ambasada
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
До каде се стигнати со издавање на происходите во ДАБЧ. Знае ли некој?
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
После одблокирањево на странава за проверка има некои позначителни промени или им паднал серверот само? :)
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Екипо здраво. Дали знае некој колку чини да се префрли македонската возачка на бугарска(Б и Ц- категорија). Фала многу и поздрав од Англија;)
 
Член од
11 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
1
pa pobrzo navodno bilo , postapkata e ista samo sho otkako ke go zemes ukazot odis direktno vo opstina i odma se prijavuvas za egn da dobies se cekalo 10-15 dena za egn
Dali ima nekoj so iskustvo, so podneseni dokumenti I zemen ukaz preku ambasada I posledovatelno podnesuvanje adresa za maticen broj vo opstina vo bg, a ne preku ambasada[DOUBLEPOST=1534847601][/DOUBLEPOST]Nekoj znae ako ja teras procedurata preku ambasada I otkoga ke ti go potpishaat ukazot dali moze da odis vo opstina vo bg za da prijavis adresa za maticen broj ili mora preku ambasada da ja teras I taa procedura?
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
28
Важно с'обштение! / 2018

Всички интервјута с кандидати, подали молба за промјана на гражданството си, насрочени за 24 септември 2018 г. се пренасрочват за 28 септември 2018 г., поради објавјаването на 24 септември 2018 г. за неработен ден в Република Б'лгарија. Часовете за провеждане на интервју на 28 септември 2018 г. ште се спазват в реда, в којто са били определени за 24 септември 2018 г.[DOUBLEPOST=1534850367][/DOUBLEPOST]
Важно с'обштение! / 2018

Всички интервјута с кандидати, подали молба за промјана на гражданството си, насрочени за 24 септември 2018 г. се пренасрочват за 28 септември 2018 г., поради објавјаването на 24 септември 2018 г. за неработен ден в Република Б'лгарија. Часовете за провеждане на интервју на 28 септември 2018 г. ште се спазват в реда, в којто са били определени за 24 септември 2018 г.
Eve promena za tie sto ke se pronajdat!
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
8430/2014 od deneska na finalen pregled (brojcevo ne e moe! ).
Toa e dobra informacija vo smisla deka se raboti i uste se na 2014. PRASANJE e dali nekoj ima promena od FINALNA NA Nov Status???? Mislam zastanaa nekade okolu 700/2014 - 4600/2014.[DOUBLEPOST=1534852264][/DOUBLEPOST]Sleden broj sto go sledam i cekam da se promeni od finalna na sledno e: Screenshot_20180806-160854.png
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom