Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
Добар ден на сите,
дали некој знае да ми одговори, доколку сега поднесам документи кога би ми било интервјуто ?

Поздрав.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Za legalizacija na izvod vo ambasada od sea davaat termin za oktomvri... izvodot e veke preveden vo sk ima sansi da se legalizira vo Sofia?
Не требa дa се легaлизирa сaмo нa нoтaр зaверкa aмa преведен вo МК немa дa ти гo зaвери нoтaр у БГ.Мoрa тaму дa се преведе
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
50
Поени од реакции
36
Пост за тие што сме на дополнителна /2014 и /2015.

- Од протоколите во кои се наоѓаат броеви со /2014 останаа да се стават на финална уште некои 250 броеви. ( од 8400 до 10000) Не може да се претпостави до кога ќе бидат ставени, има денови кога ставаат по 10-15 броја на финална, има денови кога ставаат и по 40, има денови и кога нема никакви промени. Немојте со муабетиве не одат по ред, буквално број по број ставаат од дополнителна на финална! Може да ги довршат до крај на Септември, може ќе ги влечат и до Нова Година...
- Од 10000/2014 па нагоре, и до 8000/2015 сигурно има ставено исто на дополнителна , но тие броеви ги нема во протоколи, така да не можеме да знаеме колку се точно. Но претпоставка е дека не се многу , протоколи се прават тогаш кога секој втор го ставаат на дополнителна...
- Е после овие сме ние од протоколот /2015. Од 8000 некаде почнува па се до скоро 13000 и неколку од /2016 броеви. Вкупно беа околу 2100 броја, но има многу броеви кои се со завршена постапка таму (околу 500 грубо). Јас сум скоро последен таму. За овие броеви не можеме да видеме на веб страната дали има промена на финална , сите се со пинови, така да би било убаво некој со тие првите бројчиња од 8000-9000 да се пофали кога ќе биде ставен на финална за сите други да знаеме дека скоро ќе биде и за нас.
- Многу се врти тој муабет и од посредници , и од вработени во Правосудие на шалтер што сте прашале дека до крај на година сите од протоколите ќе не стават на финална/ ќе не разгледат. Од искуство знаеме дека не може на ништо да се верува, така да останува да се надеваме дека ќе почнат забрзано да работат и дека нема да има избори барем уште година дена дур не не разгледат. Најреално е во текот на цела наредна година да не поминат сите што сме на дополнителна.
Jas drugar sum na finalna od pred mesec dena 51**/2014....drugar mi 16**/2014 od finalna pred 2 nedeli odbien
 
Член од
30 април 2018
Мислења
25
Поени од реакции
42
Пост за тие што сме на дополнителна /2014 и /2015.

- Од протоколите во кои се наоѓаат броеви со /2014 останаа да се стават на финална уште некои 250 броеви. ( од 8400 до 10000) Не може да се претпостави до кога ќе бидат ставени, има денови кога ставаат по 10-15 броја на финална, има денови кога ставаат и по 40, има денови и кога нема никакви промени. Немојте со муабетиве не одат по ред, буквално број по број ставаат од дополнителна на финална! Може да ги довршат до крај на Септември, може ќе ги влечат и до Нова Година...
- Од 10000/2014 па нагоре, и до 8000/2015 сигурно има ставено исто на дополнителна , но тие броеви ги нема во протоколи, така да не можеме да знаеме колку се точно. Но претпоставка е дека не се многу , протоколи се прават тогаш кога секој втор го ставаат на дополнителна...
- Е после овие сме ние од протоколот /2015. Од 8000 некаде почнува па се до скоро 13000 и неколку од /2016 броеви. Вкупно беа околу 2100 броја, но има многу броеви кои се со завршена постапка таму (околу 500 грубо). Јас сум скоро последен таму. За овие броеви не можеме да видеме на веб страната дали има промена на финална , сите се со пинови, така да би било убаво некој со тие првите бројчиња од 8000-9000 да се пофали кога ќе биде ставен на финална за сите други да знаеме дека скоро ќе биде и за нас.
- Многу се врти тој муабет и од посредници , и од вработени во Правосудие на шалтер што сте прашале дека до крај на година сите од протоколите ќе не стават на финална/ ќе не разгледат. Од искуство знаеме дека не може на ништо да се верува, така да останува да се надеваме дека ќе почнат забрзано да работат и дека нема да има избори барем уште година дена дур не не разгледат. Најреално е во текот на цела наредна година да не поминат сите што сме на дополнителна.
Jas sum so intervju vo Sofia dekemvri 2014 i na dopolnitelna
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Ќе може одговор за прашањето пред неколку страни..закажам термин во амбасада во битола за понесување документи... освен преведени документи дали треба на наш нотар заверени и легализирани каде? во конзулат? или? и дали треба нешто друго? декларација, молба итн бидејќи ми сликаа некоја листа од амбасада во Скопје ама на неа има и лекарско и за неосудувам а колку што разбрав тоа не треба сега, туку понатака. И дали можам да однесам препис на наш нотар од Бугарска крстеница или ќе си направат копии и ќе ми го вратат оригиналот бидејќи ќе ми треба? Секаква помош би била добедојдена
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Ќе може одговор за прашањето пред неколку страни..закажам термин во амбасада во битола за понесување документи... освен преведени документи дали треба на наш нотар заверени и легализирани каде? во конзулат? или? и дали треба нешто друго? декларација, молба итн бидејќи ми сликаа некоја листа од амбасада во Скопје ама на неа има и лекарско и за неосудувам а колку што разбрав тоа не треба сега, туку понатака. И дали можам да однесам препис на наш нотар од Бугарска крстеница или ќе си направат копии и ќе ми го вратат оригиналот бидејќи ќе ми треба? Секаква помош би била добедојдена
Пoднесувaње дoкументи зa прoизхoд,или имaш веќе извaденo?Чoвеку,зa штo пoднесувaш дoкументи?Акo немaш прoизхoд извaденo првo тoa требa дa извaдиш.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ќе може одговор за прашањето пред неколку страни..закажам термин во амбасада во битола за понесување документи... освен преведени документи дали треба на наш нотар заверени и легализирани каде? во конзулат? или? и дали треба нешто друго? декларација, молба итн бидејќи ми сликаа некоја листа од амбасада во Скопје ама на неа има и лекарско и за неосудувам а колку што разбрав тоа не треба сега, туку понатака. И дали можам да однесам препис на наш нотар од Бугарска крстеница или ќе си направат копии и ќе ми го вратат оригиналот бидејќи ќе ми треба? Секаква помош би била добедојдена
Како што разбрав ќе поднесуваш за произход!
За изводите ти треба само превод а во конзулатот ќе ти ги легализираат!
Освен изводите треба да носиш Декларација и Зајавление(можеш да ги симнеш од овде http://www.aba.government.bg/?legal=3 Зајавление-формулјар за издаване на удостоверение за б'лгарски произход и Декларација за б'лгарско национално с'знание).И двата документа треба да ти се пополнети на бугарски а само декларацијата треба да ти е заверена на нотар.Ти треба уште копија од пасош.Можеш да си направиш и копии од оригиналот стар документ и една од копиите заверија на нотар и заедно со оригиналот носи ги во конзулатот,тие знаат кои документи треба да ги задржат!
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Добар ден на сите,
дали некој знае да ми одговори, доколку сега поднесам документи кога би ми било интервјуто ?

Поздрав.
Jas zakazav termin za noemvri da podnesam dokumenti,mi rekoa vo ambasada deka ke preskoknam procedura bidejki sum so direktno poteklo od roditel,najverojatno vednas ke mi zakazat intervju,slusam deka za skoro vreme zakazuvale na takvi slucai.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom