Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Davaat pominuvaat vo mp
Za skoro i vice premierot ke potpise i ukaz toa e zavrsena rabota
Sebo spored ova sto go kazuvas znaci deka na ovie sto se samo so potvrdi na polozitelno sigurno ke im bide potpisan ukazot i ako e taka pisi do koga treba da bidat potpisani ukazite ako znaes?
I uste edno prasanje dali znaes dali onie sto se na dopolnitelna so prv bratuced a ne odnele dopolnitelen dokument dali sepak ke pominat na sovetot.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Eve da spodelam desavka so lazar mladenov. Go imam na facebook nego za prijatel i nekoi negovi fb strani za bugarska satira i slicno,kako i bugarskiot kulturen klub. Luge kako luge go prasuvaat za potvrdite sto i kako. Jas go prasuvam dali on garantira deka so negovata potvrda davaat pasos ili samo proishod koj ponatamu ne vredi nisto? Covekot me blokira na site negovi strani. Napraviv drug profil na fb so drugo ime i pak prasav posle nekoj den,i povtorno me blokira. Zaklucokot e deka ne saka nikoj da mu brcne vo biznisot so potvrdite.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Eve da spodelam desavka so lazar mladenov. Go imam na facebook nego za prijatel i nekoi negovi fb strani za bugarska satira i slicno,kako i bugarskiot kulturen klub. Luge kako luge go prasuvaat za potvrdite sto i kako. Jas go prasuvam dali on garantira deka so negovata potvrda davaat pasos ili samo proishod koj ponatamu ne vredi nisto? Covekot me blokira na site negovi strani. Napraviv drug profil na fb so drugo ime i pak prasav posle nekoj den,i povtorno me blokira. Zaklucokot e deka ne saka nikoj da mu brcne vo biznisot so potvrdite.
???
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Eve da spodelam desavka so lazar mladenov. Go imam na facebook nego za prijatel i nekoi negovi fb strani za bugarska satira i slicno,kako i bugarskiot kulturen klub. Luge kako luge go prasuvaat za potvrdite sto i kako. Jas go prasuvam dali on garantira deka so negovata potvrda davaat pasos ili samo proishod koj ponatamu ne vredi nisto? Covekot me blokira na site negovi strani. Napraviv drug profil na fb so drugo ime i pak prasav posle nekoj den,i povtorno me blokira. Zaklucokot e deka ne saka nikoj da mu brcne vo biznisot so potvrdite.
Takvite ko nego odma na gilotina.glavi da letet
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Eve da spodelam desavka so lazar mladenov. Go imam na facebook nego za prijatel i nekoi negovi fb strani za bugarska satira i slicno,kako i bugarskiot kulturen klub. Luge kako luge go prasuvaat za potvrdite sto i kako. Jas go prasuvam dali on garantira deka so negovata potvrda davaat pasos ili samo proishod koj ponatamu ne vredi nisto? Covekot me blokira na site negovi strani. Napraviv drug profil na fb so drugo ime i pak prasav posle nekoj den,i povtorno me blokira. Zaklucokot e deka ne saka nikoj da mu brcne vo biznisot so potvrdite.
haha pa razbiram i zosto te blokiral :D da si mi mene blisku ja bi te skapala so edna zelezna sipka. Da vidis sto e bugarski kotek i da go pamtis cel zivot ;)[DOUBLEPOST=1520070638][/DOUBLEPOST]Toj pak kulturni postapil sprema licnost kako tebe sto vsusnost nema licnost ha ha
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Во последно време не го пратам форумов редовно , па не знам дали информацииве што ќе ги споделам веќе се напишани од некој.
1. Почнувајќи од 01,03,2018 се менува постапката за превод и легализација на документите, со тоа што преведувачот мора лично пред нотар да ги завери документите кои ги проверува. Извод за кој пред еден месец, во Софија платив 30лв, за да го легализираат и преведат сега кошта 46лв
2, Оние родители кои сакаат на своите малолетни деца да им извадат државјанство треба да пополнат молба, да уплатат 50лв. на ж-ка. да достават две слики од децата, преведени и легализирани изводи од нив, копија од нивниот МК пасош, копија од Л.К. на родителите. Истите треба да се достават во општината коде се регистрирани родителите. За ЕГН за ддецата се чека 2-3 месеци. При подавањето децата не мора да одат во БГ, но пожелно е да присуствуваат двата родители бидејќи двајцата се потпишуваат на молбата.
За случај ако само едниот има БГ државјанство не ја знам процедурата.

(ЕВЕ ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ПОСТОВИТЕ ВО ОВАА ТЕМА)

П.С. Поздрав до Фатигоова, гледам се приближува кон бројката од 1000 постови, а досега ништо паметно не напишал. Се исклучувам до некоја следна информација што ќе ја разберам
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Во последно време не го пратам форумов редовно , па не знам дали информацииве што ќе ги споделам веќе се напишани од некој.
1. Почнувајќи од 01,03,2018 се менува постапката за превод и легализација на документите, со тоа што преведувачот мора лично пред нотар да ги завери документите кои ги проверува. Извод за кој пред еден месец, во Софија платив 30лв, за да го легализираат и преведат сега кошта 46лв
2, Оние родители кои сакаат на своите малолетни деца да им извадат државјанство треба да пополнат молба, да уплатат 50лв. на ж-ка. да достават две слики од децата, преведени и легализирани изводи од нив, копија од нивниот МК пасош, копија од Л.К. на родителите. Истите треба да се достават во општината коде се регистрирани родителите. За ЕГН за ддецата се чека 2-3 месеци. При подавањето децата не мора да одат во БГ, но пожелно е да присуствуваат двата родители бидејќи двајцата се потпишуваат на молбата.
За случај ако само едниот има БГ државјанство не ја знам процедурата.

(ЕВЕ ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ПОСТОВИТЕ ВО ОВАА ТЕМА)

П.С. Поздрав до Фатигоова, гледам се приближува кон бројката од 1000 постови, а досега ништо паметно не напишал. Се исклучувам до некоја следна информација што ќе ја разберам
Поздрав и до тебе, честитки и за секоја лажна вест што ја сподели
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.981
Поздрав и до тебе, честитки и за секоја лажна вест што ја сподели
Другaр oвa нaјдругaрски ти кaжувaм.Вo некoлку рaзлични нaврaти сум прoверил,преку 25-30 пaти дневнo јa прoверувaш темaвa.Уoпште не ми сметa мене личнo штo пoстирaш нoн стoп aкo сaкaм ке прoчитaм aкo не ке ги рипнaм пoстoвите,незнaм зa другите кaкo и штo си мислaт, aмa oвa ти имa стaнaтo oпсесијa.Кaкo мoже aкo немaш никaквa кoрист тoлку дa ти е гaјле и дa се грижиш зa другите не ми е јaснo сaмo.Верувaј ми декa oвa дoбрoнaмернo ти кaжувaм.Пoзз
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Во последно време не го пратам форумов редовно , па не знам дали информацииве што ќе ги споделам веќе се напишани од некој.
1. Почнувајќи од 01,03,2018 се менува постапката за превод и легализација на документите, со тоа што преведувачот мора лично пред нотар да ги завери документите кои ги проверува. Извод за кој пред еден месец, во Софија платив 30лв, за да го легализираат и преведат сега кошта 46лв
2, Оние родители кои сакаат на своите малолетни деца да им извадат државјанство треба да пополнат молба, да уплатат 50лв. на ж-ка. да достават две слики од децата, преведени и легализирани изводи од нив, копија од нивниот МК пасош, копија од Л.К. на родителите. Истите треба да се достават во општината коде се регистрирани родителите. За ЕГН за ддецата се чека 2-3 месеци. При подавањето децата не мора да одат во БГ, но пожелно е да присуствуваат двата родители бидејќи двајцата се потпишуваат на молбата.
За случај ако само едниот има БГ државјанство не ја знам процедурата.

(ЕВЕ ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ПОСТОВИТЕ ВО ОВАА ТЕМА)

П.С. Поздрав до Фатигоова, гледам се приближува кон бројката од 1000 постови, а досега ништо паметно не напишал. Се исклучувам до некоја следна информација што ќе ја разберам
Screen Shot 2018-03-03 at 4.45.18 PM.png
Уште една причина плус да се започнува процедура само преку Конзулат/Амбасада и да не се залетуваат луѓе преку Софија со тродупли трошоци.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Поздрав и до тебе, честитки и за секоја лажна вест што ја сподели
Кога си морон, морам да се симнам на твое ниво, ај Бе неписмен камионџија наведи макар едно нешто што сум излагал. Сељак Велешки, најдобронамерно ја споделувам секоја информација која сам сум ја поминал низ моево патешествие до БГ пасош, сега терам процедура за децата, а за информацијата која погоре ја споделив, еден посредник ми побара 120ЕУР по дете, од кои трошок му е само преводот и легализацијата. Ти си само едно бедно несреќно човече, кои своите фрустрации во животот ги лечи пишувајќи по цел ден на форумов. Џабе ти се и сто камиони и милион евра, тоа не те прави човек. За да бидеш човек, треба да имаш срце и добрина, да споделуваш со луѓето и да има помагаш, а не да се ситиш на нивнато незнаење и несреќа. Еднаш ти пишав и прак ќе пишам, ако имаш нешто паметно да пишеш, пиши, ако не не досаѓај. Да бев модератор на темава одамна ќе те немаше на темава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom