Diabetes Mellitus

Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Ај вака да речеме дека се битни и надворешни и внатрешни фактори во случајов на дијабетот јас мислам дека побитни се внатрешните а ти мислиш дека побитни се надворешните.
Ниту јас ниту ти можеме ова да го докажеме и покажеме на форум.
И да не се караме повеќе :P
Тоа значи дека не си баш сигурен во твојата теза?
Или дека појма немаш што зборуваш на оваа тема?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Тоа значи дека не си баш сигурен во твојата теза?
Или дека појма немаш што зборуваш на оваа тема?
Гледам више ти се свиѓа поима немам што зборам на оваа тема така да бирам под б.) а и не ни зборев на оваа тема али гледам ме префрлиле :eek: сеа ептен се збунив :unsure:
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ќе ви се умешам во разговорот, ама да бидеме реални етиологијата на многу болести е сеуште непозната, можеме да зборуваме за ризик фактори, но зошто некои луѓе заболуваат а други не сеуште не може да се објасни. Јасно е дека кај заболените настанува мутација на некој ген, но зошто ако другите се изложени на истите фактори не заболуваат, тука лежи зајакот. Јас од секогаш велев дека треба да се вложува во молекуларната биологија, оти се почнува на ниво на клетка...

Инаку, тоа што ти си пиела 12 години нон-стоп газирани пијалоци значи дека имаш среќа у гз, народски кажано. :icon_lol: Како што дедо ми пушел 80 години, па умре од тромб значи горе доле дека и он имал среќа у гз.

Туку додека не осетиш на своја кожа незнаеш како иде работава со болестите, друго е ќе седиш на ладен бетон, утре можеби ќе настинеш можеби не, а друго е со нешто поозбилно или пак хронично.

Имав лично искуство, кога пред 2 години убаво зацапав со здравјето и баш разговарав со докторот, викам зошто Јас, поради што, ако анализиве се негативни, немав воопшто контакт со ризик факторите за таа болест, докторот ми кажа не се замарај, ајде да ги лечиме последиците, за причините можеме да претпоставуваме до утре.

Така да, треба да внимаваме на исхраната, пороците да ги намалуваме, ама да не забегуваме, најважна е раната превенција на болестите, некои можеме да ги превенираме со исхраната и навиките, а други сакале-нејќеле не можеме.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Ќе ви се умешам во разговорот, ама да бидеме реални етиологијата на многу болести е сеуште непозната, можеме да зборуваме за ризик фактори, но зошто некои луѓе заболуваат а други не сеуште не може да се објасни. Јасно е дека кај заболените настанува мутација на некој ген, но зошто ако другите се изложени на истите фактори не заболуваат, тука лежи зајакот. Јас од секогаш велев дека треба да се вложува во молекуларната биологија, оти се почнува на ниво на клетка...

Инаку, тоа што ти си пиела 12 години нон-стоп газирани пијалоци значи дека имаш среќа у гз, народски кажано. :icon_lol: Како што дедо ми пушел 80 години, па умре од тромб значи горе доле дека и он имал среќа у гз.

Туку додека не осетиш на своја кожа незнаеш како иде работава со болестите, друго е ќе седиш на ладен бетон, утре можеби ќе настинеш можеби не, а друго е со нешто поозбилно или пак хронично.

Имав лично искуство, кога пред 2 години убаво зацапав со здравјето и баш разговарав со докторот, викам зошто Јас, поради што, ако анализиве се негативни, немав воопшто контакт со ризик факторите за таа болест, докторот ми кажа не се замарај, ајде да ги лечиме последиците, за причините можеме да претпоставуваме до утре.

Така да, треба да внимаваме на исхраната, пороците да ги намалуваме, ама да не забегуваме, најважна е раната превенција на болестите, некои можеме да ги превенираме со исхраната и навиките, а други сакале-нејќеле не можеме.
Можеш и подобро :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Можеш и подобро :)
На ниво на молекула, ама ме мрзи сега да објаснувам :(


Кај нас во државава и да сакаш да дознаеш нешто нема да можеш, треба сам да бараш литература и да се снаоѓаш да читаш и да се дообразуваш.
Прво, кај нас биохемијава повеќе е од аналитички аспект, Германија и други европски земји одамна почнаа со експерименти ин виво, следејќи метаболити кои можат да се распаднат за неколку секунди, кај нас тоа е научна фантастика...
А не пак да збориме како настанува мутација на DNA од одреден надворешен фактор и зошто настануваат болести...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Малку темава е под застарена, а има многу повеќе лица со дијабетес во државава. Доколку некому е потребно помош околу нешто што можам во мој домен да му помогнам, нека се обрати слободно во приватна порака, па може и тука. Дијабетичар сум веќе 9 години, ТИП 1 Дијабет. На инсулинска пумпа сум исто така. Ако е потребно да помогнам од ова поле слободно обратете се. Ќе дадам и линк од групите на facebook, во приватна порака и можете слободно да се зачлените. И да учам медицина, сакам ендокринолог да бидам еден ден :D
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали е важно да се земе предвид гликемичниот индекс на исхраната во храната при диета? Ја користам glycemic index chart, но не сум јасен за разликата помеѓу колоната за гликемичен индекс и колоната за гликемиска оптоварување .... Може ли некој да ми објасни?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали е важно да се земе предвид гликемичниот индекс на исхраната во храната при диета? Ја користам glycemic index chart, но не сум јасен за разликата помеѓу колоната за гликемичен индекс и колоната за гликемиска оптоварување .... Може ли некој да ми објасни?
Генерално се зависи од 3 работи.

Мотивацијата да се подобри или реши проблемот (зависи од типот на дијабет нели) колку си решен, или онака само кога ти е полошо пишуваш.
Дисциплината на индивидуата во новата рутина, и истрајноста.
Финансиската можност.

Ова со храната е ок, да се водиш по тој индекс, но неретко спајковите на инсулин/гликоза не се од самата храна (зборам ако е нешто здраво) него од инфаламцијата и оксадаццијата која ја има пациентот, и го прави проблемот далеку поголем, па така од 3 цреши може да ти рипне шеќер, а друг ден може да изедеш цело чоколадо и ништо да не се случи.

Долго и опшироно е, 3-те аспекти кои ги набројав се клуч.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Незнам дали покачениот шеќер е последица на прележаниит ковид или пак влегов во групата на дијабетичари, но у фамилија немаме таква дијагноза..е сега ако јас бидам првата:(
Утринскиот шеќер ми е 7,7 па ми рекоа да направам тримесечен или скриен шеќер.
Резултатот беше 51.
Нејќам одма да почнам со терапија, ќе се обидам со намалување на тежина, со физичка активност...и сакам да прашам дали има некој сознанија, дали помагаат таблетите со цимет за намалување на шеќерот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Незнам дали покачениот шеќер е последица на прележаниит ковид или пак влегов во групата на дијабетичари, но у фамилија немаме таква дијагноза..е сега ако јас бидам првата:( Утринскиот шеќер ми е 7,7 па ми рекоа да направам тримесечен или скриен шеќер. Резултатот беше 51. Нејќам одма да почнам со терапија, ќе се обидам со намалување на тежина, со физичка активност...и сакам да прашам дали има некој сознанија, дали помагаат таблетите со цимет за намалување на шеќерот?
... да кажеме прво што е тоа „скриен шеќер“, т.е. тоа е лабораториски тест кој го покажува просечното ниво на шеќер во крвта (гликоза) во текот на претходните 3 месеци, гликозилираниот хемоглобин (хемоглобин A1c, HbA1c, A1C, или Hb1c) е форма на хемоглобин кој се мери првенствено за одредување на просечната плазматска концентрацијата на глукоза во текот на подолго време и се формира не-ензимски од изложеност на хемоглобинот на плазматската гликоза што при нормални нивоа на гликоза се произведуваат нормални количини на гликозилиран хемоглобин, ... сега ако просечното ниво на гликоза во плазмата се зголемува, фракцијата на гликозилиран хемоглобин се зголемува на очекуван начин што служи како маркер за одредување просечното ниво на гликоза во крвта во текот на претходните месеци пред мерењето,

ice_screenshot_20210213-201035.jpeg

... сега велиш утринскиот резултат на шеќерот во крвта ти е 7,7 ... и? од едно мерење веќе спаѓаме во дијабетичари? односно сега ќе кажеш „види го скриениот шеќер“ и? што ако си го имала покачен кога за сето тоа има оправдување, што не е поврзано ниту со исхрана, ниту од возраста, ниту наследно како кажуваш самата, туку едноставно ти е т.н. „стресен шеќер“ што најчесто особата го добива со некоја траума, смрт на родител, семејно карање со развод, отказ од работа, стрес кој кај тебе ете како знаеш не е последица од што си го прележала коронавирус, туку стресот што си го имала тие денови за себе и за твоето семејство што ќе биде со вас, оти сте се разболеле од К19 и кога ќе помине стресот на све што ти наведов кога особата ќе се опушти ќе се стабилизира и малку покачената вредност на шеќер во крвта кај тебе, зборувам чисто за твој случај, ти си темпераметна особа, но знаеш многу да ставиш при срце што ете дозволи и телото малку да шкрипи,
јас сум сигурна, дека со опуштање брзо ќе се вратиш во нормала,


ew3106-500x500.jpg plusmed-pm-100-strip-50lik__0952632637332466.jpg 104185-14125411.jpg

... секое семејство во својот дом мора да има две основни работи, дигитален апарат за мерење крвен притисок ( пример, панасоник дигитален за на рака) и апарат за мерење гликемија со тестови (пример, плусмед), било која незгодна ситуација на зашеметување, слошување ќе се знае веднаш повеќе за причината, кога се мери крвниот притисок и моменталниот шеќер во крвта,

215510_001.jpg protect-cinnamon-tablets-600x315w.jpg imagesзџц.jpg

велиш цимет? за да делува циметот како сакаме при намалување на шеќерот треба малку повеќе концентриран, замисли ние само поросуваме цимет над сутљијаш, па може да не чепне стомакот, барем јас во тоа не гледам решение,
... тоа што рече физичка активност, малку повеќе внимание на храна леб, тестенини, ама општо тоа треба да внимаваме без разлика на шеќерот во крвта,
...инаку нашиве освен метформин орално и инсулин толку од дијабетско лечење,
туку гледај ти тоа вредноста на Вит Д дали лабораториски си ја испитала, знаеш дека тоа е многу важно да нема недостиг на Вит Д, за вакви состојби на покачена гликоза во крвта, па дополнително твојата остеопенија!
...ај повторно измери!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
... да кажеме прво што е тоа „скриен шеќер“, т.е. тоа е лабораториски тест кој го покажува просечното ниво на шеќер во крвта (гликоза) во текот на претходните 3 месеци, гликозилираниот хемоглобин (хемоглобин A1c, HbA1c, A1C, или Hb1c) е форма на хемоглобин кој се мери првенствено за одредување на просечната плазматска концентрацијата на глукоза во текот на подолго време и се формира не-ензимски од изложеност на хемоглобинот на плазматската гликоза што при нормални нивоа на гликоза се произведуваат нормални количини на гликозилиран хемоглобин, ... сега ако просечното ниво на гликоза во плазмата се зголемува, фракцијата на гликозилиран хемоглобин се зголемува на очекуван начин што служи како маркер за одредување просечното ниво на гликоза во крвта во текот на претходните месеци пред мерењето,

Прегледај го приврзокот 284076

... сега велиш утринскиот резултат на шеќерот во крвта ти е 7,7 ... и? од едно мерење веќе спаѓаме во дијабетичари? односно сега ќе кажеш „види го скриениот шеќер“ и? што ако си го имала покачен кога за сето тоа има оправдување, што не е поврзано ниту со исхрана, ниту од возраста, ниту наследно како кажуваш самата, туку едноставно ти е т.н. „стресен шеќер“ што најчесто особата го добива со некоја траума, смрт на родител, семејно карање со развод, отказ од работа, стрес кој кај тебе ете како знаеш не е последица од што си го прележала коронавирус, туку стресот што си го имала тие денови за себе и за твоето семејство што ќе биде со вас оти сте се разболеле од К19, и кога ќе помине стресот на све што ти наведов кога особата ќе се опушти ќе се стабилизира и малку покачената вредност на шеќер во крвта кај тебе, зборувам чисто за твој случај, ти си темпераметна особа, но знаеш многу да ставиш при срце што ете дозволи и телото малку да шкрипи,
јас сум сигурна, дека со опуштање брзо ќе се вратиш во нормала,


Прегледај го приврзокот 284079 Прегледај го приврзокот 284080 Прегледај го приврзокот 284081

... секое семејство во својот дом мора да има две основни работи, дигитален апарат за мерење крвен притисок (панасоник дигитален за на рака) и апарат за мерење гликемија со тестови( плусмед), било која незгодна ситуација на зашеметување, слошување ќе се знае веднаш повеќе за причината, кога се мери крвниот притисок и моменталниот шеќер во крвта,

Прегледај го приврзокот 284082 Прегледај го приврзокот 284083 Прегледај го приврзокот 284084

велиш цимет? за да делува циметот како сакаме при намалување на шеќерот треба малку повеќе концентриран, замисли ние само поросуваме цимет над сутљијаш, па може да не чепне стомакот, барем јас во тоа не гледам решение,
... тоа што рече физичка активност, малку повеќе внимание на храна леб, тестенини, ама општо тоа треба да внимаваме без разлика на шеќерот во крвта,
...инаку нашиве освен метформин орално и инсулин толку од дијабетско лечење,
туку гледај ти тоа вредноста на Вит Д дали лабораториски си ја испитала, знаеш дека тоа е многу важно да нема недостиг на Вит Д, за вакви состојби на покачена гликоза во крвта, па дополнително твојата остеопенија!
...ај повторно измери!
Благодарам за исцрпниот одговор, царица си ..Браво...
Да, ќе проверам и витамин Д на наредната лабораториска контрола.
Во право си, треба да си купам апарат за мерење шеќер.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Незнам дали покачениот шеќер е последица на прележаниит ковид или пак влегов во групата на дијабетичари, но у фамилија немаме таква дијагноза..е сега ако јас бидам првата:(
Утринскиот шеќер ми е 7,7 па ми рекоа да направам тримесечен или скриен шеќер.
Резултатот беше 51.
Нејќам одма да почнам со терапија, ќе се обидам со намалување на тежина, со физичка активност...и сакам да прашам дали има некој сознанија, дали помагаат таблетите со цимет за намалување на шеќерот?
Мал ефект. Она што помага,

Растителна диета со многу растителни влакна, избегнување на рафинирани шеќери и масти - пржена храна поготово, намалување на телесната тежина, и јадење само 1 оброк на ден.


Дали добро прочитав, HbA1C ти е 50???
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
... да кажеме прво што е тоа „скриен шеќер“, т.е. тоа е лабораториски тест кој го покажува просечното ниво на шеќер во крвта (гликоза) во текот на претходните 3 месеци, гликозилираниот хемоглобин (хемоглобин A1c, HbA1c, A1C, или Hb1c) е форма на хемоглобин кој се мери првенствено за одредување на просечната плазматска концентрацијата на глукоза во текот на подолго време и се формира не-ензимски од изложеност на хемоглобинот на плазматската гликоза што при нормални нивоа на гликоза се произведуваат нормални количини на гликозилиран хемоглобин, ... сега ако просечното ниво на гликоза во плазмата се зголемува, фракцијата на гликозилиран хемоглобин се зголемува на очекуван начин што служи како маркер за одредување просечното ниво на гликоза во крвта во текот на претходните месеци пред мерењето,

Прегледај го приврзокот 284076

... сега велиш утринскиот резултат на шеќерот во крвта ти е 7,7 ... и? од едно мерење веќе спаѓаме во дијабетичари? односно сега ќе кажеш „види го скриениот шеќер“ и? што ако си го имала покачен кога за сето тоа има оправдување, што не е поврзано ниту со исхрана, ниту од возраста, ниту наследно како кажуваш самата, туку едноставно ти е т.н. „стресен шеќер“ што најчесто особата го добива со некоја траума, смрт на родител, семејно карање со развод, отказ од работа, стрес кој кај тебе ете како знаеш не е последица од што си го прележала коронавирус, туку стресот што си го имала тие денови за себе и за твоето семејство што ќе биде со вас оти сте се разболеле од К19, и кога ќе помине стресот на све што ти наведов кога особата ќе се опушти ќе се стабилизира и малку покачената вредност на шеќер во крвта кај тебе, зборувам чисто за твој случај, ти си темпераметна особа, но знаеш многу да ставиш при срце што ете дозволи и телото малку да шкрипи,
јас сум сигурна, дека со опуштање брзо ќе се вратиш во нормала,


Прегледај го приврзокот 284079 Прегледај го приврзокот 284080 Прегледај го приврзокот 284081

... секое семејство во својот дом мора да има две основни работи, дигитален апарат за мерење крвен притисок (панасоник дигитален за на рака) и апарат за мерење гликемија со тестови( плусмед), било која незгодна ситуација на зашеметување, слошување ќе се знае веднаш повеќе за причината, кога се мери крвниот притисок и моменталниот шеќер во крвта,

Прегледај го приврзокот 284082 Прегледај го приврзокот 284083 Прегледај го приврзокот 284084

велиш цимет? за да делува циметот како сакаме при намалување на шеќерот треба малку повеќе концентриран, замисли ние само поросуваме цимет над сутљијаш, па може да не чепне стомакот, барем јас во тоа не гледам решение,
... тоа што рече физичка активност, малку повеќе внимание на храна леб, тестенини, ама општо тоа треба да внимаваме без разлика на шеќерот во крвта,
...инаку нашиве освен метформин орално и инсулин толку од дијабетско лечење,
туку гледај ти тоа вредноста на Вит Д дали лабораториски си ја испитала, знаеш дека тоа е многу важно да нема недостиг на Вит Д, за вакви состојби на покачена гликоза во крвта, па дополнително твојата остеопенија!
...ај повторно измери!
Благодарам за исцрпниот одговор, царица си ..Браво...
Да, ќе проверам и витамин Д на наредната лабораториска контрола.
Во право си, треба да си купам апарат за мерење шеќер.
Мал ефект. Она што помага,

Растителна диета со многу растителни влакна, избегнување на рафинирани шеќери и масти - пржена храна поготово, намалување на телесната тежина, и јадење само 1 оброк на ден.
Почнав со диета, исфрлив бело брашно, благи работи, грицки...но само еден оброк како што велиш, незнам тоа дали би издржала, ќе приумрам од глад:):(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Благодарам за исцрпниот одговор, царица си ..Браво...
Да, ќе проверам и витамин Д на наредната лабораториска контрола.
Во право си, треба да си купам апарат за мерење шеќер.

Почнав со диета, исфрлив бело брашно, благи работи, грицки...но само еден оброк како што велиш, незнам тоа дали би издржала, ќе приумрам од глад:):(
Нема, ќе јадеш огромна салата со минимална количина на маслиново масло и јаболков оцет. Печурки, леќа, моркови, модри патлиџани, тиквички, се варено......ореви како и лен

После 3-7 дена веќе нема да осеќаш глад. 51 ти беше HbA1C???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom