Diabetes Mellitus

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Батали боди билдинг...или биди веган во најлош случај вегетаријанец...
Јас би ти препорачал да не се замараш со боди билдинг...вежбај нешто light со тегови.
Или најди си друго хоби, тенис,пинг-понг,орбитрек,точак.
Исфрли секакви прашкасти суплементи со вештачки засладувачи (аspartame,Sucralose и други)
Или инсулинот ти треба за боди билдинг мене не ми се верува дека ако имаш тип1 дијабет не би ти дале терапија...
Претпоставувам дека си млад..во тој боди билдинг нема ништо корисно за здравјето освем ако не си веган/вегетаријанец....и не се преоптоваруваш со тежини.
Или од на доктор ти рекоја да си вежбаш :D
ПС. Се е како што треба а имаш дијабет тип1?????
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.352
Батали боди билдинг...или биди веган во најлош случај вегетаријанец...
Јас би ти препорачал да не се замараш со боди билдинг...вежбај нешто light со тегови.
Или најди си друго хоби, тенис,пинг-понг,орбитрек,точак.
Исфрли секакви прашкасти суплементи со вештачки засладувачи (аspartame,Sucralose и други)
Или инсулинот ти треба за боди билдинг мене не ми се верува дека ако имаш тип1 дијабет не би ти дале терапија...
Претпоставувам дека си млад..во тој боди билдинг нема ништо корисно за здравјето освем ако не си веган/вегетаријанец....и не се преоптоваруваш со тежини.
Или од на доктор ти рекоја да си вежбаш :D
ПС. Се е како што треба а имаш дијабет тип1?????
нему не му е шо има шеќер него сака да се шприца пошо е билдер. Тоа го користат за мускулен раст.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
нему не му е шо има шеќер него сака да се шприца пошо е билдер. Тоа го користат за мускулен раст.
Затоа го препрашав пошто и мене не ми правеше логика тоа што го зборува....затоа му дадов некоја поздрава верзија и да го запази здравјето и да си направи мускул.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
Затоа го препрашав пошто и мене не ми правеше логика тоа што го зборува....затоа му дадов некоја поздрава верзија и да го запази здравјето и да си направи мускул.
Е како да си направи мускул а го тураш на веганска диета, плус ако има дијабетис баш подобро е само на месо пошто нема јаглехидрати кои би предизвикале покачување на шеќер у крвта.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Е како да си направи мускул а го тураш на веганска диета, плус ако има дијабетис баш подобро е само на месо пошто нема јаглехидрати кои би предизвикале покачување на шеќер у крвта.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
19 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
pa tocno taka koga jadam nad 700g hidrati na den, nema pozdrava verzija za toa sto mi treba, dokolku nekoj bi sakal da bidi human da mi donira edno penkalo zadovolen bi bil ^_^
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Епа затоа си во таква состојба
После 9 месеци пак контролна проверка на крвта
Аст 39, Алт 77, триглицериди 2.6, шеќер 4.8
После испиени тони Ливеркер апчина
Сега вртам на Левикер
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Мислење за овој Еурокрем без додаден шеќер од кам.
6.65 г шеќер на 100г
ПС. Не знам зошто не може upload.
Сликав и состав и нутритивни вредности.



1674399249866.png
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Второто мерење не е баш во ред, ама се случува понекогаш (ретко) и луѓе без кондиција да имаат хипогликемија. Ама бидејќи HbA1c ти е низок треба да си ок. Направи и C-Peptide тест за да бидеш сигурен.
Дури сега направив
Излезе 2.37 ng/ml.
Референтни вредности се 1.1 - 5.0
Автоматски споено мислење:

Дури сега направив
Излезе 2.37 ng/ml.
Референтни вредности се 1.1 - 5.0
HbA1c 6.4, референтни вредности до 6%
Лани беа 4.7
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ве молам препорака за добар доктор за дијабет тип 2
Извинете ако не е соодветна тема
 

Kajgana Shop

На врв Bottom