Diabetes Mellitus

izrod

United brotherhood of chicken nuts
Член од
21 јули 2007
Мислења
336
Поени од реакции
4
Дијабетис (шеќер во крвта)

veke 8 god. kako imam dijabet tip1 i sum na insulin . poslednite nekolku god nikako da go reguliram sekerot negogas e hiper nekogas hipo . kazete kako go odrzuvate na normala (normalno onoj koj veke go ima) normalno i mislenja na onie koj go nemaat . sto preporacuvate .
veruvam deka ke mi pomognete a i ke si pomogneme samite na sebe
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Da otidesh na lekar,i da mu kazesh da ti ja smeni diabetskata shema,zosto ocigledno kombinacijata sto ti ja dal ne ti odgovara.Ima milion nacin kako da se drzi insulinot vo normala,znaci pored inekciite ima i sega novi insulin retard(znaci dolgo deluvaat i se davaat najcesto otsabajle zosto i togash najcesto ripa sekerot)vo kombinacija so inulin basal(kratkotraen insulin koi se zema 30min pred jadenje).I pazi nevideno mnogu na ishranata i sport,i neka ti go sredat sekerot vo normala so vreme,bidejki kasnite posledici na diabetisot zavisat tokmu od toa, a veruvam gi znaes koj se.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ЛЕКУВАЊЕ НА ДИЈАБЕТЕС МЕЛИТУС
Дијабетис Тип 1

Лечењето е доживотно со вбризгување на инсулин

исхраната е највлијателна на висината на глукозата возависност колку лебниединици дневно се внесува
Ниеден дијабетичар нетреба да се огради од било кое јадење
затоа што со тоа се нарушува метаболизмот
слободно јадете и чоколада но прво пресметете ја вредноста на јагле хидрати
најчести диети за Дијабетисот тип1 се со 18 лебни единици до 24 лебни единици
така да 30 грама чоколадо е еднаква на 1 лебна единица или во леб 60 гр црн леб

исто така многу важен е и распоредот на оброците
Доручек-ужина-ручек-ужина-вечера-ужина
најдобро е да се внимава времето на секој оброк едноставно приближно во исто време да бидат оброците секој ден за организмот да ти се навикне на помалку внесените јаглехидрати сам организмот да си створи една хармонија

Доколку се внимава со висината на шекерот болеста не е опасна
но сепак мора да се внимава да не дојде до пад на Шекерот или Хипогликемија
може да ја препознаете со треперење на рацете
во таква ситуација ви препорачувам 100мл-200мл Фанта или Кока Кола
имаат доволно шекер за да ве вратат во нормала...

Доколку има некој член со Дијабетис тип1 би сакал да ме исконтактира
 
O

Out Boy

Гостин
Она што сакам да кажам е дека најголемиот дел од популацијата, сметаат дека дијабетес се добива од премногу јадење благо :kesa: Просто неверојатно бе...

Панкреасот лачи инсулин, кој вишокот прости шеќери од крвта ги складира во црниот дроб. Во најголем дел, намалувањето на лачење на инсулинот е резултат на промени во клетките на панкреасот, предизвикани од СТРЕС.

Еден мој школси другар имаше дијабетес во петто одделение :nesum:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Од семејството имаме член со дијабет и му е кажано да спортува(да вози точак)секој ден исто да јаде многу салата(било каква),секој ден да јаде по парче месо,да избегнува работи што дебелеат,да избегнува стрес,и секојдневно да пие апчиња и за сега е добро:smir:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
јас го имам Дијабетисот тип 1 од мојата 22 година
веке три години сум на инсулинска терапија
инаку Дијабетисот не се добива од премногу јадење благо
најчесто се добива од стрес
 
V

[vladimir]

Гостин
Јас имам дијабетес тип 2 ми го открија од неодамна, релативно сум млад па затоа немора да значи дека тој се појавува најчесто после 40 година. Немам проблеми со тежината кај мене е генетска предиспозиција. Пиев таблети Glucophage, но поради други здравствени проблеми ги прекинав.
Се обидувам да се хранам здраво и да не конзумирам благо. Имам глукометар за проверка на шеќерот, го следам редовно и досега не сум имал некои посериозни проблеми.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
владимир тип 2 е најчесто наследен и препознава со зголемување на тежината
а тип 1 се губи тежина
најчеста терапија за тип 2 се таблетите
а кај тип 1 од почеток се почнува со Инсулин
најчесто комбинираат два инсулина за поквалитетно контролирање на дијабетисот
Секундарен инсулин кој се користи за време на оброк
и Линеарен инсулин кој држи 24 часовна линиска заштита
најчесто се боцка навечер многу ретко рано наутро

Каква храна треба да јадат дијабетичарите?

Луѓето со дијабетис треба да ја одржуваат телесната тежина здрава и да консумираат храна:

  • сиромашна со масти (посебно заситени масти);
  • со малку шеќер;
  • со малку сол;
  • богата со овошје и зеленчук (најмалку 5 порции дневно);
  • богата со сложени јаглехидрати (скробна храна - житарки, пожелно од цели зрна);
Генерално, нема храна која луѓето со дијабетис не треба да ја јадат. И нема потреба целосно да се исфрли шеќерот од исхраната. Но, како и секој, дијабетичарите треба да јадат мали порции храна богата со шеќер и масти. Колачи и бисквити треба да јадат оскудно, како дел од балансираната исхрана.
Ако сте склони кон хипогликемија (ниско ниво на шеќер во крвта), понекогаш ќе имате потреба од брзо зголемување на нивото на шеќер во крвта. Во такви случаи треба да земете некој благ напиток или гликозни таблети, и веднаш потоа некој скробен оброк, на пример, сендвич.
 

Eмилија

Reina Gitana
Член од
29 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Веќе 6 години имам дијабет.Никако не можам да го контролирам,некогаш е низок а некогаш висок.На терапија сум на инсулин.Во последно време многу слабеам.Дали е тоа резултат на неконтролиран шеќер?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Oд кој тип на дијабетис имаш, тип I или II?
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
штом слабее има тип 1

Јас го имам веке 3 години и 4 дена
паа доколку сака некој да размениме некое искуство може да контактираме преку пораки или преку мсн го има на профилот
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јеботе луѓе, толку млади ли? :shok: Ја па викам мене рано ми е... :cry:
 
Z

zlaki

Гостин
пред некои 7-8 месеци читав по нет-от дека група научници пронашле лек за дијабет, со пресадување на клетки или челии од дроб на здрав човек кон човек кој е заболен од дијабет.И дека се лекувало 100%.Но кој знае до каде е сета работа.Инаку и мојата мајка е дијабетичар од тип 1, и користи инсулин.Веќе има последици на очите,бубрезите итн,но за жал не се може повеќе да се направи па се надевам дека во брза иднина лекот ќе биде пронајден и достапен за сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom