Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Колку е горедоле регистрација за 110 kw кола?
 
B

Beck's

Гостин
Пред малку ми се вклучи ДПФ знакчето кај Леонот, читав на интернет требало да ја возам над 60кмх некои си 10 мин да се чисти некој филтер или скроз да го тргнем овој ДПФ филтер. Кој знае нешто повеќе околу ова

warning-lights.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пред малку ми се вклучи ДПФ знакчето кај Леонот, читав на интернет требало да ја возам над 60кмх некои си 10 мин да се чисти некој филтер или скроз да го тргнем овој ДПФ филтер. Кој знае нешто повеќе околу ова

Прегледај го приврзокот 173389
Во битола има човек за овој проблем
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Пред малку ми се вклучи ДПФ знакчето кај Леонот, читав на интернет требало да ја возам над 60кмх некои си 10 мин да се чисти некој филтер или скроз да го тргнем овој ДПФ филтер. Кој знае нешто повеќе околу ова

Прегледај го приврзокот 173389
Ќе излезеш на автопат и ке го возиш со 3 или 4 брзина над 4000 обртаи околу 7-8 мин, ке застанеш ке пиеш кафе нека работи колата 10 мин во лер, изгаси го моторот и пак запали го, би требало да се тргне.
Од лично искуство ти кажувам со мерцедес ц220.
Ако со ова не се реши, треба да го извадиш или да го замениш со нов и ке те кошта над 200 евра
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Како шо пишав,Битола има чоек и го ислкучува софтверски за некои 400-500 денари
Ова би требало секој да го може што има дијагностика
 
B

Beck's

Гостин
Ќе излезеш на автопат и ке го возиш со 3 или 4 брзина над 4000 обртаи околу 7-8 мин, ке застанеш ке пиеш кафе нека работи колата 10 мин во лер, изгаси го моторот и пак запали го, би требало да се тргне.
Од лично искуство ти кажувам со мерцедес ц220.
Ако со ова не се реши, треба да го извадиш или да го замениш со нов и ке те кошта над 200 евра
Ја извадив на автобан со 3то над 4к обртаи и после 5-6 мин се исклучи. Свекако ја оставив пак упалена на лер едно 5 мин, фала на помош.

Како шо пишав,Битола има чоек и го ислкучува софтверски за некои 400-500 денари
Ова би требало секој да го може што има дијагностика
Не е работава да се исклучи софтверски, прае проблеми после како што читав, нема да влече колата како што треба, на моторот му штети и ткн.

Бтв читав дека има опција скроз да се тргне овој филтер или што и да е, само незнам дали е препорачливо
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Пред малку ми се вклучи ДПФ знакчето кај Леонот, читав на интернет требало да ја возам над 60кмх некои си 10 мин да се чисти некој филтер или скроз да го тргнем овој ДПФ филтер. Кој знае нешто повеќе околу ова

Прегледај го приврзокот 173389
Odnesi ja na servis ke go iscistat ubavo
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
Ima nekoi koli kada ima poseben rezervoar za aditiv...koj kompjuterot go vbtizguva vo gorivoto ..a aditivot e namenet ta pročistuvanje na ovoj filter( koj se naogja na auspuhot). Togaš se razviva golema temperatura i sagjite se spaluvaat. Kompjuterot odlučuva koga ke gi spali sagjite
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Во однос на бошисти во Кавадарци како се вашите искуства со Влатко и со Ристе?

Имам слушано дека Влатко требало ептен да го чекаш дека по една недела кај него коли останувале и сл.

Имено на бош пумпата од колата треба да се смени како мембрана една гумица на која иде воздух од турбото. Во Прилеп никој механичар не прифаќа и мора во Кавадарци да ја носам колата. Пумпата инаку е Лукас ама сува е барут, нема никаде влажно на неа да капе нафта или сл.
Татко ми го носеше реното клио 1.9D 2001-ва кај Ристе пред месец дена. Исто во прашање беше бош пумпата исто Лукас. На компјутер вадеше проблем од типот “проблем со вбризгување гориво “ или со сензор кој го упрваува вбризгувањето на горивото, така нешто...со други зборови колата не палеше. Можеше да ја запалиш на туркање и така после ден-два палеше ама не е то то. Му кажаа дека овие Лукас пумпи не се поправале. Решението беше едно од трите:
1. Да си најди друга половна Лукас пумпа, која ќе му ја наместат. 400 еур
2. Да си купи нова таква, 700 еур
3. Да ја батали електронската пумпа и Ристе да вгради механичка, 220 еур

погоди што одбравме? :rolleyes: Сега пали чакмак е, сама го осеќа клучот кога го ставаш инстантно пали :pos:.

Е сега дали и кај тебе истиот проблем е со Лукас-от не знам, најубаво појди на проверка па ќе видиш шо ќе ти кажи Ристе.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Татко ми го носеше реното клио 1.9D 2001-ва кај Ристе пред месец дена. Исто во прашање беше бош пумпата исто Лукас. На компјутер вадеше проблем од типот “проблем со вбризгување гориво “ или со сензор кој го упрваува вбризгувањето на горивото, така нешто...со други зборови колата не палеше. Можеше да ја запалиш на туркање и така после ден-два палеше ама не е то то. Му кажаа дека овие Лукас пумпи не се поправале. Решението беше едно од трите:
1. Да си најди друга половна Лукас пумпа, која ќе му ја наместат. 400 еур
2. Да си купи нова таква, 700 еур
3. Да ја батали електронската пумпа и Ристе да вгради механичка, 220 еур

погоди што одбравме? :rolleyes: Сега пали чакмак е, сама го осеќа клучот кога го ставаш инстантно пали :pos:.

Е сега дали и кај тебе истиот проблем е со Лукас-от не знам, најубаво појди на проверка па ќе видиш шо ќе ти кажи Ристе.
ako si vgradil mehanicka treba i sajla za gas (i za sauk) da se namontira, so znaci treba i papucata za gas da se menja ili modificira poso kaj elektronskite nema sajla tuku potenciometar na papucata.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
ako si vgradil mehanicka treba i sajla za gas (i za sauk) da se namontira, so znaci treba i papucata za gas da se menja ili modificira poso kaj elektronskite nema sajla tuku potenciometar na papucata.
Па да секако, не го спомнав тоа дека педалата за гас е поинаква него порано, покрута е. Значи и тоа го средувале. Не се дозира лесно како порано, ама битно колата пали. то е сега јбг се навикнавме полека полека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom