Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Ефтино и снабдено место во Скопје за купување масло и филтри (Hengst по можност)?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Блиц прашање зошто стварно не можам да сфатам што е работата со колава (Citroen Xsara)?

Има се јавува звук на кочење напред десно. Значи не многу гласен, тап како удар кој се јавува посилно кочење, на пример кога напред налегне колата и сеа застанува и нели се подкрева малку предницата и тогаш се слуша звукот. Нема никаков звук на забрзување ниту пак преку дупки, ниту пак кога во место го мотам воланот.

Денес отворив напред тркалата, зедов со хебла се проверив ништо нема луфта, ниту плочките, ниту шапата ниту дискот, сите штрафови ги проверив да не има некој лабав, сите се стегнати. Останува уште амортизерот или горе лагерот негов. Дали може амортизер ова да го прави?

Прашувам по мајстори или креваат раменици или пробуваат да ме одерат одма со некој некој дијагнози од ракав што вадат. Ме нервира ептен звуков и сакам да го средам. Колава нема други никакви симптоми и генерално предницата е супер, неодамна проверена на технички и сл. ама не сакам да ја возам вака да тропа оти не ми се лета во некоја нива покрај пат. :confused:
Освен амортизерот и дали го провери гумичките (буферот)кај баланштанглата (тие гумичките што го држи предницата) обично се истрошува после 10 години провери и таму каква е состојбата???


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Лагерот е на деснаата полуосовина и нема врска
Буферот е долу на менувачот и тој ако е отиден на тргнување ќе тресе како отидени федери на ламела[DOUBLEPOST=1497919286][/DOUBLEPOST]
Тој држач е маслен по форма е како крушка и од старост и тежина истекува маслото и се сплескува.
За да го извадиш најпрво траба да го извадиш горниот алумински држач кој е заштравен со три мутери 17ки фо форма на тријаголник а од доле кај тркалото имаш исто мутер кој треба 17 или 19 кој треба да го отштрафиш
Откако ќе го извадиш алуминскиот држач има два помошни странични гумени држачи (може и тие да се истрошени) а маслениот држач се извлекува нагоре
Прегледај го приврзокот 173110 Прегледај го приврзокот 173111[DOUBLEPOST=1497919853][/DOUBLEPOST]
Го проверив држачот и ОК делува дека е. Мене поистрошен ми делува дека е долниот држач долу кај картерот што е. Исто пробав да тргнам со прва и рикверц на крената рачна и моторот се мрда ама ми делува дека е во граница на нормала мрдањето.

Освен амортизерот и дали го провери гумичките (буферот)кај баланштанглата (тие гумичките што го држи предницата) обично се истрошува после 10 години провери и таму каква е состојбата???




Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Гумиците на балансштанглата делуваат дека се ОК, мада не се некој пари би ги сменил зошто не знам кога се сменети последен пат.

Нов симптом кој денес го укопчав. На стоење во место кога мотам на десно скоро пред полн десен се јавува истиот тап удар од десното тркало. На мотање лево никаков звук нема. По ова ми делува дека е нешто со пружината или лагерот на амортизерот.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Дечки, размислувам да земам на ново некое количе. Се размислувам за Suzuki Ignis GLX или Suzuki Baleno GLX. Игнисот ми е во предност, во однос на изгледот и тоа што сакам мини СУВ. Баленово екстериорно ми е ко кола од 2004. Добивките кај баленото е комфорноста, поголем багажник, за нијанса поголема кола. Но, 3ца сме во фамилија, ретки се ситуациите кога се пикаме по 5 души, и тоа е од овде до онде. Главно да брка работа на одмор до Грција и тука таму, Банско/Охрид. Дали се добри за парите? И отворен сум за нови предлози. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дечки, размислувам да земам на ново некое количе. Се размислувам за Suzuki Ignis GLX или Suzuki Baleno GLX. Игнисот ми е во предност, во однос на изгледот и тоа што сакам мини СУВ. Баленово екстериорно ми е ко кола од 2004. Добивките кај баленото е комфорноста, поголем багажник, за нијанса поголема кола. Но, 3ца сме во фамилија, ретки се ситуациите кога се пикаме по 5 души, и тоа е од овде до онде. Главно да брка работа на одмор до Грција и тука таму, Банско/Охрид. Дали се добри за парите? И отворен сум за нови предлози. :)
баленото е стар модел,игнисот да си го купиш и ич да не се мислиш
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
продавница за афто делови за спони стаблизатори за поло ламфордер најреални цени ??
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Лед сијалички за Astra G за позиција T10 по можност жолти околу 3000К топлина на боја?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Лед сијалички за Astra G за позиција T10 по можност жолти околу 3000К топлина на боја?
Не сум чул некој кај нас да носи жолти ЛЕД, се бавам со продажба и лично исто не носам зошто досега никој не ми ни побарал, обично сите бели бараат како замена на халогенските.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Здравејте! Искам да попитам какво е нужно, за да карам в Македонија.
Има ли винетни стикери,през денја трјабва ли да карам с влјучени фарове,тол такси за магистрали и т.н.
фала однапред:)
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Имам Астра 1.4 twinport 2006 и при вклучување на климата се уклучува и перката(можеби 2ра брзина) и работи постојано како што работи и климата.Штом ја исклучам климата по 2 секунди се исклучува и перката.Сигурен сум дака порано така не работеше! Напомена предходно ја наполнија климата со фреон пред мене и беше вакумирана(мој близок). Мислење ваше? и каков мајстор да побарам,пр. електричар?
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
продавница за афто делови за спони стаблизатори за поло ламфордер најреални цени ??
Бенфико пример, ама кај нас марките врска немаат само на кутичето може да пишува и има премногу копии[DOUBLEPOST=1498240269][/DOUBLEPOST]
Здравејте! Искам да попитам какво е нужно, за да карам в Македонија.
Има ли винетни стикери,през денја трјабва ли да карам с влјучени фарове,тол такси за магистрали и т.н.
фала однапред:)
Нема винетки, само патарина (тол), прва помош, фарови, појас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom