Помош, проблеми, прашања, совети...

B

bngj45

Гостин
Дали некако може да се блокира некој линк да не може да се отвара на мојот интернет како во школиве што е ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
se pustam od mobilen na wifi i nema nikakov problem.So 5 crticki e signalot.Se pustam od laptop i signalot a na 1 crta.. Povremeno snemuva internet, a povremeno na 2-3 crti...soznaci do laptopov e neshto.E sea ako se ebalo neshto od nevremevo, ne e logicno da se ebi ruterot a ne iskluceniot laptop ???
I nekoe cajre ima?(mislam dali moze dase smeni nekoj del i kolku koshta)
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
se pustam od mobilen na wifi i nema nikakov problem.So 5 crticki e signalot.Se pustam od laptop i signalot a na 1 crta.. Povremeno snemuva internet, a povremeno na 2-3 crti...soznaci do laptopov e neshto.E sea ako se ebalo neshto od nevremevo, ne e logicno da se ebi ruterot a ne iskluceniot laptop ???
I nekoe cajre ima?(mislam dali moze dase smeni nekoj del i kolku koshta)
порано каков беше сигналот на лаптопот?

пробај сврти го поинаку лаптопот, промени локација види дали ќе се подобри сигналот
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
porano beshe na 5 crticki.a sea vo globala e na 2.
Ima nekoj defekt samo nz kakov.Pologicno mi e ili da ima 5 crti ili ic da ne raboti ako e rasipano.
Otvoran e tuka laptopot na gorniot desen agol, ama toa ne e od sea tuku rpred 2 meseci, pa da ne ima vrska so toa nesto...
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
porano beshe na 5 crticki.a sea vo globala e na 2.
Ima nekoj defekt samo nz kakov.Pologicno mi e ili da ima 5 crti ili ic da ne raboti ako e rasipano.
Otvoran e tuka laptopot na gorniot desen agol, ama toa ne e od sea tuku rpred 2 meseci, pa da ne ima vrska so toa nesto...
што марка и модел е лаптопот, антената за wifi е околу екранот, па може кабелчето од wifi адатерот до антената да зафркава.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
Dell e laptopot.
epa ekranot kade sto se povrzuva so dolniot del tuka e otvoren.Menuvano beshe hard disk pred nekolku meseci i od togas nekako lesno se otvorase laptopot.. moze i da bese malce skrsena plastikata pa sea koga ke go zatvoram laptopot se otvora toj del od plastikata.Mislam i deka tuka e i antenata.E sea ne go zatvora komp nekolku denovi za da ne se macam posle tocno da go otvoram bez dase rasklopuva.Sigurno e povrzano so ova, ama nekako ne mi e logicno da ima 2 crti ili pomalce, logicno e ili da ima kako sto treba ili ic da nema.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Dell e laptopot.
epa ekranot kade sto se povrzuva so dolniot del tuka e otvoren.Menuvano beshe hard disk pred nekolku meseci i od togas nekako lesno se otvorase laptopot.. moze i da bese malce skrsena plastikata pa sea koga ke go zatvoram laptopot se otvora toj del od plastikata.Mislam i deka tuka e i antenata.E sea ne go zatvora komp nekolku denovi za da ne se macam posle tocno da go otvoram bez dase rasklopuva.Sigurno e povrzano so ova, ama nekako ne mi e logicno da ima 2 crti ili pomalce, logicno e ili da ima kako sto treba ili ic da nema.
Разлабавена е антената. Не ми логичари многу.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Dell e laptopot.
epa ekranot kade sto se povrzuva so dolniot del tuka e otvoren.Menuvano beshe hard disk pred nekolku meseci i od togas nekako lesno se otvorase laptopot.. moze i da bese malce skrsena plastikata pa sea koga ke go zatvoram laptopot se otvora toj del od plastikata.Mislam i deka tuka e i antenata.E sea ne go zatvora komp nekolku denovi za da ne se macam posle tocno da go otvoram bez dase rasklopuva.Sigurno e povrzano so ova, ama nekako ne mi e logicno da ima 2 crti ili pomalce, logicno e ili da ima kako sto treba ili ic da nema.
е па таму каде што се поврзува екранот со долниот дел, минуваат каблите, тоа ќе да е проблем, истегнат, откачен, превиткан... ако не се разбираш подобро е на сервис да го носиш, само не на истиот каде што ти менувале хард диск. таму изгледа им остануваат вишок делови. :D
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Dell e laptopot.
epa ekranot kade sto se povrzuva so dolniot del tuka e otvoren.Menuvano beshe hard disk pred nekolku meseci i od togas nekako lesno se otvorase laptopot.. moze i da bese malce skrsena plastikata pa sea koga ke go zatvoram laptopot se otvora toj del od plastikata.Mislam i deka tuka e i antenata.E sea ne go zatvora komp nekolku denovi za da ne se macam posle tocno da go otvoram bez dase rasklopuva.Sigurno e povrzano so ova, ama nekako ne mi e logicno da ima 2 crti ili pomalce, logicno e ili da ima kako sto treba ili ic da nema.
А и тој паметниот што го менувал дискот што имал работа да го отвара цел заден дел , кога за да смениш хард диск или рам си има капачиња само на нив ??? Освен ако го отварал да го чисти ... Менувај сервисер подобро...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Здраво дечки. Ме интересира дали во рамките на кајгана форумот или на друго место постојат дискусии во врска со вработување, барање работа или нудење работа и се друго поврзано со вработување? Не бев сигурен во која тема да пишам затоа прашувам овде. Поздрав!
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Здраво дечки. Ме интересира дали во рамките на кајгана форумот или на друго место постојат дискусии во врска со вработување, барање работа или нудење работа и се друго поврзано со вработување? Не бев сигурен во која тема да пишам затоа прашувам овде. Поздрав!
Постојат и тоа повеќе, но зависи што поконкретно барате. Нив можете да ги побарате во делот „Вработување и работа“ од форумот Економија, бизнис и вработување.;)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Дали можам десктопот, наместо директно преку порта, за да не влечам кабли низ цел стан, да го поврзам на интернет преку вифи конекција? И на каков начин можам тоа да го направам, т.е. каков дел / додаток би ми бил потребен да го купам?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дали можам десктопот, наместо директно преку порта, за да не влечам кабли низ цел стан, да го поврзам на интернет преку вифи конекција? И на каков начин можам тоа да го направам, т.е. каков дел / додаток би ми бил потребен да го купам?
http://www.anhoch.com/product/12421/tenda-wireless-n-nano-usb-adapter-150mbps-w311m

Ако ти е подалеку рутерот
http://www.anhoch.com/product/34312/tenda-wireless-n-usb-adapter-high-power-300mbps-w322ua
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
имам мака со bsod. а ја активирам графичката карта одма се појавува. пробав и со други две графички пак истото.пробав се што прочитав од нет, сменив слотови, преинсталирав виндовс,надоградив биос, чистев кулери, проверив секторите на хард дискот... било која графичка да ја ставам грее невероватно многу. се започна со пад на струјата наеднаш и со рестарт на компјутерот. имал ли некој ваква мака и како успеал да ја реши. напојувањето е во ред мислам дека не е до тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom