Автомобили во размер

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Леле уште не си купив Subaru Impreza WRX Sti. Каде да побарам, освен веро-џамбо и ситимол на најгорниот кат ?
Во Крш - Зебра, ГТЦ, Капитол мол и евентуално по Веро/Рамстор/Тинекс маркетиве.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да не знае некој каде има ливнива?

Знам две,една има во Радишани,другата е во Автокоманда ама не знам дали работат

Ливницата ми треба бидејќи планирам од гипс или кит(алумински или пластичен) од 1:18 bmw 530i revell да направам калап на багажникот за 1:18 bmw 545i kyosho а во ливница да го излијат.
IMG_20150807_085703.jpg IMG_20150807_085844.jpg
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Да не знае некој каде има ливнива?

Знам две,една има во Радишани,другата е во Автокоманда ама не знам дали работат

Ливницата ми треба бидејќи планирам од гипс или кит(алумински или пластичен) од 1:18 bmw 530i revell да направам калап на багажникот за 1:18 bmw 545i kyosho а во ливница да го излијат.
Прегледај го приврзокот 125891 Прегледај го приврзокот 125892
А зошто мора да го лиеш ?? Направи го од пластика, искитирај, исшмирглај и офарбај. Многу полесно и поефтино.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А зошто мора да го лиеш ?? Направи го од пластика, искитирај, исшмирглај и офарбај. Многу полесно и поефтино.
Kако поефтина варијанта го оставам,само планирам со единица или двојка лим
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Го почнав проектот а за почеток направив шема од картон по која ќе се сече лим.
Само проблем ќе биде дебелината која незнам дали 0.5,0.8 или 1 mm да биде.
Откога ќе го направам од лим после ќе отворам простор за таблиците па лимот дополнително до совршенство ќе се витка по ивиците...............
IMG_20150808_193646.jpg IMG_20150808_193637.jpg

IMG_20150808_193714.jpg
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Интересно проектче. Баш ме интересира како ќе го средиш ова.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Во Крш - Зебра, ГТЦ, Капитол мол и евентуално по Веро/Рамстор/Тинекс маркетиве.
http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?word=Impreza

Патем за сите љубители на овој „спорт“, ѕирнете ги и:
- http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?brand=Aoshima
- http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?brand=Fujimi

Незнам дали некој од другите брендови имаат автомобили, но ако нешто ве бендисува контактирајте ме можеби ќе може нешто да се симне на цена или на поштарина, или ќе проверам дали има во најава некоја акција за попусти и сл.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?word=Impreza

Патем за сите љубители на овој „спорт“, ѕирнете ги и:
- http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?brand=Aoshima
- http://www.dragonusaonline.com/Search.aspx?brand=Fujimi

Незнам дали некој од другите брендови имаат автомобили, но ако нешто ве бендисува контактирајте ме можеби ќе може нешто да се симне на цена или на поштарина, или ќе проверам дали има во најава некоја акција за попусти и сл.
Се убаво, овие од Фуџими и Аошима се макети, на склопување. Ние тука, повеќето, сме колекционери на дикаст модели.[DOUBLEPOST=1439200906][/DOUBLEPOST]
Го почнав проектот а за почеток направив шема од картон по која ќе се сече лим.
Само проблем ќе биде дебелината која незнам дали 0.5,0.8 или 1 mm да биде.
Откога ќе го направам од лим после ќе отворам простор за таблиците па лимот дополнително до совршенство ќе се витка по ивиците...............
Прегледај го приврзокот 125969 Прегледај го приврзокот 125970

Прегледај го приврзокот 125971
А бе што се зезаш со лим. Многу тешко е за обликување ако немаш калапи. Посебно делот кај што стои таблицата и рабовите над штоповите. Според мене подобар избор е тенка пластика. Ем лесно се обликува со топлина, лесно се лепи и обработува. Кога ќе се искитира со квалитетен кит, ништо не се приметува. Јас така би играл, сепак изборот е твој.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се убаво, овие од Фуџими и Аошима се макети, на склопување. Ние тука, повеќето, сме колекционери на дикаст модели.[DOUBLEPOST=1439200906][/DOUBLEPOST]
А бе што се зезаш со лим. Многу тешко е за обликување ако немаш калапи. Посебно делот кај што стои таблицата и рабовите над штоповите. Според мене подобар избор е тенка пластика. Ем лесно се обликува со топлина, лесно се лепи и обработува. Кога ќе се искитира со квалитетен кит, ништо не се приметува. Јас така би играл, сепак изборот е твој.
Многу е лесно.

Не е многу тешко за обликување и сечење,имам големи кројачки ножици а по многу размислување и проби со картон одлучив во три дела да го правам,односно прво горниот дел па страничниот дел над штоповите а на крај делот кај таблицата и спојот кај трепкачите.Сите делови со оксиген или арго апарат ќе бидат заварени.

Останува набавката на лим,реалицација и секако време а процедурата со слики ќе биде покажана.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
18
WP_20150810_18_04_40_Rich.jpg WP_20150810_18_02_14_Rich.jpg Прво "сефте" на нарачка од интернет и прво "сефте" на 1:18 размер.
На пошта ми земаа пари за ддв-то, од царина биле ослободени.
Се работи за:
- Welly VW Classic Beetle 1:18
- Kyosho VW New Beetle Convertible 1:18
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Многу е лесно.

Не е многу тешко за обликување и сечење,имам големи кројачки ножици а по многу размислување и проби со картон одлучив во три дела да го правам,односно прво горниот дел па страничниот дел над штоповите а на крај делот кај таблицата и спојот кај трепкачите.Сите делови со оксиген или арго апарат ќе бидат заварени.

Останува набавката на лим,реалицација и секако време а процедурата со слики ќе биде покажана.
Добро, сите имаме различни начини на работа. Мене ова твоето ми е комплицирано, плус одзема многу време додека се направи како треба. Една сугестија, од нет нарачај си Tamiya putty кит, јас го користам и чуда прави. Овој обичниот кит што го користат на 1/1 коливе не го бива за модели. Вака изгледа тубата:

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Добро, сите имаме различни начини на работа. Мене ова твоето ми е комплицирано, плус одзема многу време додека се направи како треба. Една сугестија, од нет нарачај си Tamiya putty кит, јас го користам и чуда прави. Овој обичниот кит што го користат на 1/1 коливе не го бива за модели. Вака изгледа тубата:

Не се лепи,пука што е проблемот што не го бива?
А планирав со алуминиумски кит да работаам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Не се лепи,пука што е проблемот што не го бива?
А планирав со алуминиумски кит да работаам.
Многу е груб за работа на мали површини и ќе имаш проблем со меурчиња воздух. Плус треба да го миксаш со стврднувач, ако не го смиксаш добро пука на сушење. Затоа ти викам купи го она од погоре и нема да те боли глава. Топ е, нема миксање и брзо се суши. После земаш ситна водена шмиргла и го обработуваш. На крај прајмер и фарбање.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Залепени се и не се ваадат.Имам такво бело и имам пробано.Бандажите се многу нежни па ако употребиш сила може да се скршат.
Можеш само да го спуштиш.
Методот на отштрафување е сличен како кај кјушо
@Fringe само да те поздравам со бандажите од Motormax BMW M3, ги извадив, без никакви оштетувања. Изгледа нема да биде само спуштање. :jeeee:

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
@Fringe само да те поздравам со бандажите од Motormax BMW M3, ги извадив, без никакви оштетувања. Изгледа нема да биде само спуштање. :jeeee:

Одлично.
Јас на моето не можев да ги извадам а ми беше страв на напнувам да не ги скршам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom