Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Ме интересира следново:

За мала сообраќајка (мала гребнатинка, штета околу 2-3000 ден) разменати се податоци меѓутоа оштетениот се нема јавено околу два месеци за да се оди во осигурањето и да ја среди работата.
Прашање: Дали има некој рок до кога смее да се пријави оштета во осигурувањето? Пр. Дали можи оштетениот да се јави по 6 месеци и тогаш да наплаќа од осигурувањето?
Прво, дали сака да активира осигурување по каско или по автомобилска одговорност? Доколку е каско, а претпоставувам дека е, треба да биде полисата склучена без учество во штета, односно без франшиза доколку сака да му се исплати толку мала штета, што лично не препорачувам зашто следната година би изгубил бонус кој претпоставувам е поголем од 2, 3000 денари. Е сега, не верувам дека после 6 месеци некоја компанија би се зафатила да исплаќа штета али нека си се јави човекот, нека праша во компанијата кај што е осигуран..
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Прво, дали сака да активира осигурување по каско или по автомобилска одговорност? Доколку е каско, а претпоставувам дека е, треба да биде полисата склучена без учество во штета, односно без франшиза доколку сака да му се исплати толку мала штета, што лично не препорачувам зашто следната година би изгубил бонус кој претпоставувам е поголем од 2, 3000 денари. Е сега, не верувам дека после 6 месеци некоја компанија би се зафатила да исплаќа штета али нека си се јави човекот, нека праша во компанијата кај што е осигуран..
Прво: Фала на одговорот.
Второ: НЕ е каско туку станува збор за обично осигурување од авто одговорност.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Прво: Фала на одговорот.
Второ: НЕ е каско туку станува збор за обично осигурување од авто одговорност.
Автоодговорноста е осигурување од одговорност кон трети лица, значи доколку ти причиниш штета на друг, кај твојата компанија треба да се обратите.. Така да, џабе.. И нема проблем :)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Автоодговорноста е осигурување од одговорност кон трети лица, значи доколку ти причиниш штета на друг, кај твојата компанија треба да се обратите.. Така да, џабе.. И нема проблем :)
Да, јасно ми е, меѓутоа оштетениот се нема јавено едно 2 месеци. Дали има некој рок до кога може тој да се јави или нема проблем ако тој јави по неколку месеци.:salut:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Да, јасно ми е, меѓутоа оштетениот се нема јавено едно 2 месеци. Дали има некој рок до кога може тој да се јави или нема проблем ако тој јави по неколку месеци.:salut:
Нека се јави и нека си праша за сигурно, различни компании- различна политика :helou:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.554
Денес на врата најдов едно ливче на врата, захеватно па скинато ни во плик, ништо за прекршок сторен на 22 јуни 2008 година. Зарем овој прекршок не е застарен? Еве што вели решениево:

Министерство за внатрешни, сектор за прекршоци, 17 јули 2009 година, комисијата за прекршоци го донесе следното решение, возачот, државјанин на РМ ОДГОВОРЕН Е затоа што на ден 22 јуни 2008 година паркирал ПМВ на дел од коловозат каде со сообраќаен знак и хоризонтална сигнализаиција е одбележана велосипедска патека, па комисијата изрекува глоба од 45 евра во денарска противредност од 2763 денари прсеметано по среден курс на НБ на РМ на еврото од 61,4 денари, ако глобата не се плати во предвидениот рок ќе се спроведе присилно извршување согласно законот на прекршоците. Правна поука, против ова решение дозволена е тужба до Управен суд, во рок од 8 дена од денот на доставување на одлуката. По извршената уплата, уплатницата образец ПП 50 да се достави до комисијата за прекршоци Охрид. Комисија за прекршоци од 17 јули 2009.

Е сега, имам неколку прашања.

Комисијата ме прогласила за виновен (што несомнено сум, да нема збор тука) 13 месеци по стореното дело. Дали делото е застарено по 12 месеци? Дали сеуште е валидно тоа што после 13 месеци ми изрекле вакво решение? Друга работа јас ова решение го добив денес (пази во недела во 3 поручек) 10 месеци откако е донесено. Како ќе се спроведе присилна наплата кога немам недвижен имот регистриран на мое име? Ајде дајте совети, да ја плаќам казнава или да ја игнорирам како и досега?

Инаку, кога го направив прекршоков (ебате прекршокот, застанав на велосипедска патека) неколку дена покасно отидов до МВР да ја платам казната. Имаше една жена пред мене која исто чекаше во редот и го праша службеникот зошто и стигнала покана за на суд кога веќе пред неколку месеци ја платила казната во дадениот рок? Службеникот многу фино и кажа. госпоѓо, да бидам искрен немаме добра евиденција кој кога платил, па добро е да си ја чувате сметкопотврдата... :toe: Тогаш си реков, епа не плаќам...
 
M

macgowan

Гостин
Dali e napraven policiski zapisnik ili popolnat evropski izvestaj za steta(ako e evropskiot,togas dali e potpisan policaec na nego).I vo slucaj da imas nesto od gorenavedenite raboti procenitelot na kompanijata pak ke ti bara uvid na voziloto,odnosno na dvete vozila-soocuvanje za da konstatira kako nastanala stetata.Rok na zastaruvanje mislam nema a i da ima e podolg ama vidi so ovie raboti so ti gi napisav oti ako ne se reagira vednas po nastanokot na stetata hmmm...ne znam kako ke se nafatat!Bitno e i vo koja kompanija treba da se prijavi(mnogu bitno kaj nas oti od edna do druga ima razlika-ne vo nacinot tuku i do lugjeto e veruvaj mi!)

Do bojanbt
Dali e napraven policiski zapisnik ili popolnat evropski izvestaj za steta(ako e evropskiot,togas dali e potpisan policaec na nego).I vo slucaj da imas nesto od gorenavedenite raboti procenitelot na kompanijata pak ke ti bara uvid na voziloto,odnosno na dvete vozila-soocuvanje za da konstatira kako nastanala stetata.Rok na zastaruvanje mislam nema a i da ima e podolg ama vidi so ovie raboti so ti gi napisav oti ako ne se reagira vednas po nastanokot na stetata hmmm...ne znam kako ke se nafatat!Bitno e i vo koja kompanija treba da se prijavi(mnogu bitno kaj nas oti od edna do druga ima razlika-ne vo nacinot tuku i do lugjeto e veruvaj mi!)
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
:violent1::violent1::violent1::devil2::devil2::devil2::devil2::devil2:Што бидна со сообраќајката, каде телохранителот на овие од власта утепа чпвек на пешачки.За него дали важи законот? Нема ништо во јавноста - с другиве и кога не е докажана вината ги влечкаат пред кмери.Добро е и него да го видевме па и да ни кажат до каде е со постапката не е шега -убиен е ЧОВЕК на пешачки премин!!!
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Косовци предизвикале сообраќајка, па избегале


Двајца Косовци предизвикале сообраќајна незгода, во која биле повредени две лица, а потоа избегале без да им помогнат на повредените, вчера на патот Охрид-Кичево. Полицијата подоцна ги привела Косовците Мефаил Грацефци и Агрон Харадинај, братучед на Рамуш Харадинај, лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово. По разговорот во СВР Охрид двајцата биле пуштени да си одат.

Според МВР, сообраќајката се случила кај местото Издеглавје, кога од засега непознати причини џипот „волво“, управуван од Грацефци, му го попречувал нормалното движење на автомобилот „опел астра“ во кој се возеле еден српски и еден фински државјанин. Поради опасното возење на џипот, „опелот“ излетал од патот, а двајцата патници биле лесно повредени. Косовците, наместо да застанат, го продолжиле патот кон Албанија, но на граничниот премин Ќафасан биле приведени од полицијата.

Извор: Дневник

И ај сеа.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Косовци предизвикале сообраќајка, па избегале

Двајца Косовци предизвикале сообраќајна незгода, во која биле повредени две лица, а потоа избегале без да им помогнат на повредените, вчера на патот Охрид-Кичево. Полицијата подоцна ги привела Косовците Мефаил Грацефци и Агрон Харадинај, братучед на Рамуш Харадинај, лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово. По разговорот во СВР Охрид двајцата биле пуштени да си одат.

Според МВР, сообраќајката се случила кај местото Издеглавје, кога од засега непознати причини џипот „волво“, управуван од Грацефци, му го попречувал нормалното движење на автомобилот „опел астра“ во кој се возеле еден српски и еден фински државјанин. Поради опасното возење на џипот, „опелот“ излетал од патот, а двајцата патници биле лесно повредени. Косовците, наместо да застанат, го продолжиле патот кон Албанија, но на граничниот премин Ќафасан биле приведени од полицијата.

Извор: Дневник

И ај сеа.

Дивјаци, неизживеан народ.. ќе се качат у некоја јака кола и мислат дека се господари па можат да прават се што сакаат,па и државава што ни е за нигде.... :jaj::jaj:
 
M

macgowan

Гостин
Косовци предизвикале сообраќајка, па избегале


Двајца Косовци предизвикале сообраќајна незгода, во која биле повредени две лица, а потоа избегале без да им помогнат на повредените, вчера на патот Охрид-Кичево. Полицијата подоцна ги привела Косовците Мефаил Грацефци и Агрон Харадинај, братучед на Рамуш Харадинај, лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово. По разговорот во СВР Охрид двајцата биле пуштени да си одат.

Според МВР, сообраќајката се случила кај местото Издеглавје, кога од засега непознати причини џипот „волво“, управуван од Грацефци, му го попречувал нормалното движење на автомобилот „опел астра“ во кој се возеле еден српски и еден фински државјанин. Поради опасното возење на џипот, „опелот“ излетал од патот, а двајцата патници биле лесно повредени. Косовците, наместо да застанат, го продолжиле патот кон Албанија, но на граничниот премин Ќафасан биле приведени од полицијата.

Извор: Дневник

И ај сеа.
Жално е во какво општество живееме...за одредена стока не важат ни правила ни закони а сме земја со најмногу полиција на км2 во Европа и највисоки казни према стандардот
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Косовци предизвикале сообраќајка, па избегале

Двајца Косовци предизвикале сообраќајна незгода, во која биле повредени две лица, а потоа избегале без да им помогнат на повредените, вчера на патот Охрид-Кичево. Полицијата подоцна ги привела Косовците Мефаил Грацефци и Агрон Харадинај, братучед на Рамуш Харадинај, лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово. По разговорот во СВР Охрид двајцата биле пуштени да си одат.

Според МВР, сообраќајката се случила кај местото Издеглавје, кога од засега непознати причини џипот „волво“, управуван од Грацефци, му го попречувал нормалното движење на автомобилот „опел астра“ во кој се возеле еден српски и еден фински државјанин. Поради опасното возење на џипот, „опелот“ излетал од патот, а двајцата патници биле лесно повредени. Косовците, наместо да застанат, го продолжиле патот кон Албанија, но на граничниот премин Ќафасан биле приведени од полицијата.

Извор: Дневник

И ај сеа.
Po pravilo trebalo da gi osudat, odnosno barem vozacot, posto on go vozel voziloto, za neukazuvanje pomos. Bidejki se raboti za stranski drzavjani treba da gi sudat po brza postapka, znaci im se zimaaat pasosi a po potreba i se priveduvaat mislam, odnsno se stavaat vo pritvor do sudenjeto. E sega ako nemalo nekoj dokaz deka se oni tie, deka se vinovni itn, ne znam
A i sudovive ne znam sto sakaat za dokaz vise, i na lice mesto da vidat oni ke se mislat dali moze da se zeme toa kako dokaz :) hahaha
Ama i ne e nekoj dokaz ako ednive se zalele na drugive, tie ke recat nema vrska i to je to, e sega ako ima i nekoj plus svedokj sto ja videl situacijata ke bide drugo

Samo fakt e deka i policijava se sve ( aj ne sve :) ) grebatori i poslusnici na nekoj odozgora. Rekol nekoj funkcioner da se pusti nekoj i komandirot da si go zacuva mestoto zlatno ke pusti sekogo. A moze i mito zemale, ne go isklucuvam toa, pod uslov da imalo dovolno dokazi da bidat osudeni neli :toe:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ме занима дали можам со оваа возачка овде да возам у србија али не со мое возило ???
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Малце смешно прашање ама ме интересира: дали ако видам некој да пројде на црвено или слично можам да го пријавам или само со докази (ако приложам фото/снимка)?

Преку кур ми е од идиоти навечер што пичат на црвено!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom