Правна помош и совети

Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Дали постои една судска камата или е различно од случај во случај или од категорија до категорија? Пр. досудено е да се плати долг со камата, е сега, дали однапред се знае колкава е таа камата или треба да се пресудува? Исто и за неплатени сметки, кога тебе ти должат и сл. Ако може да ми каже некој колкави се каматите за најчестите случаи и/или во кои граници обично се движат?
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo na site , sakam da prasam nesto i veruvam deka ke dobijam kompententen odgovor.Dali moze dedo na vnuk da pokloni kuka koj seuste ne e polnoleten, ili kako na drug nacin? Blagodaram odnapred. Cekam odgovor od nekoj.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo na site , sakam da prasam nesto i veruvam deka ke dobijam kompententen odgovor.Dali moze dedo na vnuk da pokloni kuka koj seuste ne e polnoleten, ili kako na drug nacin? Blagodaram odnapred. Cekam odgovor od nekoj.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Помош од поискусни членови:

Каде можам да се информирам окулу законски одредби за користење на службено патничко возило. Конкретно ме интересира обврска за користење на патен налог за патничко возило кое е на име на фирма и колку би била казна за немање на овој документ доколку те запре полиција.
Барав во Закон за сообракај, ама такво нешто нема
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Помош од поискусни членови:

Каде можам да се информирам окулу законски одредби за користење на службено патничко возило. Конкретно ме интересира обврска за користење на патен налог за патничко возило кое е на име на фирма и колку би била казна за немање на овој документ доколку те запре полиција.
Барав во Закон за сообракај, ама такво нешто нема
не знам многу, али едно знам со 100% сигурност. кога користиш службено возило МОРАШ да имаш патен налог. кај мене на раб еднаш за мелку ќе се случеше без налог, па тој што го возеше возилото ќе го јадеше стапот. и тоа се на лично, односно, казна самиот тој, казнени поени кај него во книшка, фирмата нема врска со тоа. .................. можда и има, али по сосема друга основа.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ако во место кое е сопственост на Петко, дојде извршител за да наплати долг на Петко, а во тоа место има работи од Станко кои се таму привремено. Дали извршителот може да ги земе стварите на Станко за да го наплати долгот на Петко? За работите нема документ кој вика дека се на Станко - пример телевизор.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Na den 28.03.2014 godina go dobiv reshenieto za kazna
od 3075 denari poradi toa shto sum bil zateknat od kontrolata na JSP
vo avtobus broj 9 na den 05.02.2013 vo 11 chasot vo Skopje. Megutoa, jas bev
zateknat od kontrola na ulica Partizanska i vo vreme posle 5 chasot navecher,
po koja shto avtobusot broj 9 ne soobraka po taa ulica i poradi toa shto vo toj moment vo
mene nemav dovolno pari, na baranje od kontrolata dadov lichni podatoci pri shto
dobiv list koj go potpishav i sledniot den go odnesov vo prostoriite na JSP
vo nasleba Avtokomanda kade shto ja plativ kaznata vo visina od 200 denari.
Dokolku e potrebno, mozham da dostavam i potvrda deka na 05.02.2013 godina
vo dadenoto vreme jas sum bil na rabotno mesto.

Potrebna mi e pomos za kaznata da bide ukinata poradi nepravilnosti,

Dali moze nekoj da mi pomogne?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ако може некој да ми каже кој е наједноставниот начин за да се префрли имот и кола кога сопственикот ќе умре. и што се' е потребно откако таа особа ќе умре?
дали кај нотар или судки заверен документ? ако е кај нотар, што и кој се' е потребен. а ако е судски, пак исто, целата постапка, со на крај и префрлувањето. ако е потребено за детали, може и по ПП
фала однапред
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Дали може некој подетално да ми објасни, како да проверам стан што сакам да го купам дали е чист со имотен лист или хипотеки? После сите превари за кои имам слушнато ми е страв да дадам пари без да бидам 100% сигурна.
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Дали постои една судска камата или е различно од случај во случај или од категорија до категорија? Пр. досудено е да се плати долг со камата, е сега, дали однапред се знае колкава е таа камата или треба да се пресудува? Исто и за неплатени сметки, кога тебе ти должат и сл. Ако може да ми каже некој колкави се каматите за најчестите случаи и/или во кои граници обично се движат?
Во самата пресуда мора да биде нагласено каква камата ќе се досуди (на.пр. дали ќе биде врз основа на ЗОО или ако е за девизен делг камата по ЕУРИБОР).[DOUBLEPOST=1394028094][/DOUBLEPOST]
Дали може некој подетално да ми објасни, како да проверам стан што сакам да го купам дали е чист со имотен лист или хипотеки? После сите превари за кои имам слушнато ми е страв да дадам пари без да бидам 100% сигурна.
Нај сигурно е да си извадиш сам имотен лист од катастар, а сега и нотарите пазат пред да склучат договор дали има на самиот стан некое оптоварување.[DOUBLEPOST=1394028167][/DOUBLEPOST]
ако може некој да ми каже кој е наједноставниот начин за да се префрли имот и кола кога сопственикот ќе умре. и што се' е потребно откако таа особа ќе умре?
дали кај нотар или судки заверен документ? ако е кај нотар, што и кој се' е потребен. а ако е судски, пак исто, целата постапка, со на крај и префрлувањето. ако е потребено за детали, може и по ПП
фала однапред
Поднесуваш до суд барање за оставинска постапка и судот ти одредува кај кој нотар ќе се води истата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Поднесуваш до суд барање за оставинска постапка и судот ти одредува кај кој нотар ќе се води истата.
сега гледам дека постото кој сум го напишал соодетствува со договорот. а у ствари прашањето беше, во моментот особата е жива и кој би бил наједноставниот начин да направам документи со особата за да ми остави стан и кола кога ЌЕ умре.
се надевам сега сум појасен :cautious:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
сега гледам дека постото кој сум го напишал соодетствува со договорот. а у ствари прашањето беше, во моментот особата е жива и кој би бил наједноставниот начин да направам документи со особата за да ми остави стан и кола кога ЌЕ умре.
се надевам сега сум појасен :cautious:
Тестамент, договор за доживотна издршка, договор за поклон со услов имотот од дародавецот во даропримачот да пројде во сопственост на даропримачот после смртта на дародавецот, тоа е во главно, за ова ако се има волја ти е еден ден работа, вадиш имотен лист од катастар, сообраќајна од колата земаш во рака, тој што сака да ти остави фаќаш под рака и правец адвокат или нотар, но најдобро нотар затоа што секако кај нотар за недвижен имор мора да го завериш договорот за да ти е полноважен.[DOUBLEPOST=1394268484][/DOUBLEPOST]
Дали може некој подетално да ми објасни, како да проверам стан што сакам да го купам дали е чист со имотен лист или хипотеки? После сите превари за кои имам слушнато ми е страв да дадам пари без да бидам 100% сигурна.
Извади имотен лист од катастар и можеш да видиш дали е оптоварен со некои хипотеки и дали е пренесен на име на продавачот од ова повеќе треба да се пазиш, затоа што луѓето што најчесто незнаат на овој начин се заебуваат, даваат пари на луѓе кои не се сопственици на станот.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Може некој да ми даде образец како да си склопам пред-купопродажен договор без да ангажирам адвокати? Ви благодарам однапред.
 

ZOKiPOKi

Човек од збор!
Член од
25 мај 2006
Мислења
81
Поени од реакции
6
Здраво дечки,

Го почитувам сето ова Кајганско општество, но јас сум прилично неактивен член и доаѓам тука само по потреба.

Потребата ми е следна:

Во план ми е да побарам спонзорство/донација од правно лице (компанија) за извршување на проект на невладина организација со цел збогатување на познавањето на културното наследство на тлото на Македонија. Станува збор за археолошко истражување, а јас сум фацилитатор на целото финансирање на споменатиот проект.

Сега за сега знам дека ако се стремам да го добијам тоа спонзорство од било кого, треба да се изработи детален елаборат за проектот, ама тоа и не е баш правна постапка. Но кога станува збор за потребните документи и процедури, тука сум со ниско ниво на умешност и информации, па би сакал да го променам тоа т.е. да научам повеќе. :)

-Дали постои образец за договор за спонзорство/донација?
-Ако треба да го изработам договорот, на кои членови и ставки од законот/уставот треба да го основам истиот?
-Исто така, бидејќи сум надворешен соработник на невладината, како е поедноставно да работам (официјално) за нив? Дали да се зачленам или пак да склучам договор за соработка т.е. привремено вработување? Идејата е да добијам фиксен процент од сумата која што ќе ја придобијам преку спонзорството/донацијата.
-Каква е процедурата по склучувањето на договорот? Дали тој е валиден со печати од двете страни и потпис од моја страна?
-Дали јас можам да бидам сам свој застапник (кога станува збор за вработување).
-Дали постои договор за еднократна услуга?

Сметајте дека сум прилично лаик на правниве аспекти, па слободно надополнете со информации коишто сметате дека се релевантни за мојот успех.
Се надевам дека ќе ми искочите во пресрет и ви благодарам однапред.

Искрено,
Зоран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom