A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
a ja ima li bas sekade sto vikas sela i planini? Treba da migrira i da se ponudi HD
Автоматски споено мислење:

webtv ja ukina prvo telekom, eve nekolku meseci i A1... domasnite kanali nema kako da se gledaat online, vo Mk i nadvor
Автоматски споено мислење:

zosto nejkat dijasporata da gleda domasni kanali, ne razbiram
Има како да се гледа брат. Само ниту А1 ниту Телеком не ти даваат да гледаш бесплатно :D
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.003
Поени од реакции
424
Погрешно напишав, мислев на дигиталната тв од а1 екс боом :)
Автоматски споено мислење:


моја грешка, мислев на дигиталната тв од а1 екс боом. Затоа и пишав во оваа тема
Toa i znaci DVB-T sega e A1 Tv Lite predtoa bese Boom Tv
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Дигиталната терестријална телевизија DVB-T достапна преку надворешна или собна антена не може и не смее да биде укината.

Тоа би било исто како и радиото да биде укинато, па преку ноќ радио приемниците во автомобилите ќе бидат бескорисни.

Дигиталната терестријална телевизија DVB-T мора да продолжи да функционира пред се` за националните телевизии да бидат достапни на целата територија на Македонија преку надворешна или собна антена, почнувајќи од државната национална телевизија МРТВ.

Единствено може да се напушти постоечката DVB-T технологија со цел истата да се замени со поновата DVB-T2 технологија, но самата дигитална терестријална телевизија како платформа не може и не смее да биде исклучена и укината.
DVB-T signalot preku tv antena e dostapna sekade vo Svetot odnosno toa e zakonsko pravo i ne smee da se ukine taa usluga nikade vo Svetot
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Mislam deka na celiot Balkan, samo nie kako drzava sme na DVB-T, site drugi se na DVB-T2 i HD signal.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
А дали сте забележале дека од DVB-T каналите на МРД оди само МРТ 3 во ХД, другите ги нема. Наводно имале некој дефект и опремата коштала околу 800.000 евра, па немале пари за тоа. Така да МРТ каналите ги има само во СД резолуција.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.917
Поени од реакции
7.581
А дали сте забележале дека од DVB-T каналите на МРД оди само МРТ 3 во ХД, другите ги нема. Наводно имале некој дефект и опремата коштала околу 800.000 евра, па немале пари за тоа. Така да МРТ каналите ги има само во СД резолуција.
А како можат кај повеќето оператори да се емитуваат во HD? Moжеа МРТ да најдат пари за виртуелни студиа? Да се емитува Лига Шампиони по еден натпревар?

HD денешно време да нема една телевизија е безвезе.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.003
Поени од реакции
424
А како можат кај повеќето оператори да се емитуваат во HD? Moжеа МРТ да најдат пари за виртуелни студиа? Да се емитува Лига Шампиони по еден натпревар?

HD денешно време да нема една телевизија е безвезе.
Bitno HD si imaat na IPTV ne gi interesira DVBT
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.917
Поени од реакции
7.581
Bitno HD si imaat na IPTV ne gi interesira DVBT
Па добро сигурно голем број се корисници на IPTV и сателитска. Сите сакаат и странските, од регионот телевизии да ги гледаат а не само македонските.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
Значи излезен ХД сигнал си имаат од МРТ,сигурно проблем е МРДифузија...а поголем дел од кабелскиве оператори превземаат сигнал од Двб-т,така да ќе си гледаме во СД уште долго време....
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.145
Поени од реакции
564
А дали сте забележале дека од DVB-T каналите на МРД оди само МРТ 3 во ХД, другите ги нема. Наводно имале некој дефект и опремата коштала околу 800.000 евра, па немале пари за тоа. Така да МРТ каналите ги има само во СД резолуција.
Пред неколку дена мрт1-2 и 3 воопшто ги немаше...само црни екрани
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
Мислам поарно е ако МРТ не можи да ги одржува мултиплексите да му ги дадат на А1 на користење секако нема потреба на два пати МРТ во сд резолуција да одат
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Значи излезен ХД сигнал си имаат од МРТ,сигурно проблем е МРДифузија...а поголем дел од кабелскиве оператори превземаат сигнал од Двб-т,така да ќе си гледаме во СД уште долго време....
Да проблем е МРДифузија, МРТ има излезен ХД сигнал и обично операториве го превземаат преку оптика.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
ЦЦ немаат милост провајдерите еј, ги молзат корисниците со предплата еден куп пари месечно се даваат по квази провајдери со квалитет на слика како во 18 век . Ги обрзуваат со две-годишни договори им ја цицат крвта до последен ден. Квалитет и понуда на програмите = 0

Откажав и ОНЕ и Телеком, се префрлив на proskytv.net луѓето ми посветија внимание за сетирање на iptv апликацииите што се за на ТВ, купив три акаунти за 12 месеци за три телевизори и ми дадоа голем попуст, подршката ја имаат 24/7 . Квалитетот на програмите им е 60fps и имаат и 4К HDR/UHD. А не во ОНЕ звонам и таа таму што се јавува нема врска од живот вика забриши ја картичката пак пикни ја внатре во телевизорот ? На што личи бе тоа да ја бришам картичката на два дена со марамче ! ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom