Каде се иселивте и како?

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Темава треба да се постави важна и да стои на почетна како потсетник зошто за кур не ни ја бива државата, пред се менталитетот на поединци кои очигледно преовладува. Чист пример зошто луѓето си заминуваат.

Не знам која е потребата за докажување каде е подобро за живот? Ликови како Рон што живеат со мама и тато, и чекаат 100че за кафе за да идат да се жалат на други како они се граѓани од втор ред, како Љавдрим зимал повеќе пари од него, тоа не е никакво мерило.

Јас немам ништо против луѓето што останаа во Македонија, има и таму работници и луѓе што се борат, ама ваквите што кукаат по кафиња се шлајмот на општеството.

@Pitu Guli MKD
Која ти е тебе таа логика дека ако ни било убаво у странство ќе сме седеле на странски форуми? Тоа што не живееме во Македонија не значи дека сме одродени. По твојава логика, ти сакаш да се иселиш чим дремеш на тема за иселување, така? Не бива логикава нели?

@Ron Burgundy
Уште сега жалам што воопшто и те спомнувам, ама многу си гласен кај што не ти е место. Граѓанин од втор ред, од трет ред... и 5ти ред да сум/сме, сите што заминале имаат поубав живот од што имале. Јас лично ич не ми чуе од кој ред сум. Си го знам идентитетот, вредноста и живеам онака како што сакам. И дај молимте не споредувај живот со мама и тато и живот во странство.



Една голема грешка е што сите мислат дека заминувањето е најчесто за пари, не е. Голем дел е, меѓутоа по некое време се менуваат работите.

Еве како граѓанин од 5ти ред јас:
- што и да ми треба на доктор, завршувам најчесто во истиот ден без да чекам со месеци ред
- било каков документ да ми треба го вадам за неполн час ОНЛАЈН, или со ден два чекање
- живеам во средина со чист воздух, не се замарам со мојвоздух апликации и немам потреба да галамам на социјални медиуми колку е загадено
- образованието е одлично и евтино, деца да растам тука не би имал никаков проблем
- безбедноста е на највисоко ниво, без да се замарам дали некој Љавдрим ќе ми избрца дете во автобус
- сум тоа што сум ради знаењето во струката, а не ради партиска книшка
- месечна плата ми е поголема од годишната во МК


Се отселив во 2019 и успеав да опремам стан од 0 што имаше само паркет, кола не купувам иако можам (не ми треба затоа што ќе се селам во друга држава), годишно идам на 3 одмори, и секој 3 месец сум некаде во околина на шетање, често си одам и во Македонија, на моите им плаќам патувања, и имам комоција за многу работи. Ми рикна компјутер, нема проблем си купив доста појак во кеш. Сум сакал апарат од 2к евра, еве и тоа си купив. ТВ, Сони 5, телефон, не треба да правам математики за рати. Не се фалам, ама сакам да доловам дека некои работи во МК не се возможни.


А, во МК работев во една од најдобро платените фирми во тоа време каде што бев приморан секој ден да патувам по 45 минути во правец. Хром - Аеродром, јебига. И имам опција да заминам на х3 подобро платена работа, можеби звучи смешно ама не сум заминал затоа што конкретно тука имам слобода да работам фул тајм од дома.


Затоа не серете многу за животот во странство, ако ви е ок во Македонија баш ми е драго, ако не, подобро да ќутите секако ништо паметно немате да кажете. Дали некој работи како шофер, доставувач на бургери, ИТ или нешто трето е негов проблем. И он превземал нешто околу тоа за да има подобар живот. А, вие живејте си ја бајката дома со мама и тато.
Целосно се сложувам со твојот аргумент. Биди си раат, ме интересира само во која земја емигрираше?

Се најдобро (y) (y)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.467
Поени од реакции
68.788
Темава треба да се постави важна и да стои на почетна како потсетник зошто за кур не ни ја бива државата, пред се менталитетот на поединци кои очигледно преовладува. Чист пример зошто луѓето си заминуваат.

Не знам која е потребата за докажување каде е подобро за живот? Ликови како Рон што живеат со мама и тато, и чекаат 100че за кафе за да идат да се жалат на други како они се граѓани од втор ред, како Љавдрим зимал повеќе пари од него, тоа не е никакво мерило.

Јас немам ништо против луѓето што останаа во Македонија, има и таму работници и луѓе што се борат, ама ваквите што кукаат по кафиња се шлајмот на општеството.

@Pitu Guli MKD
Која ти е тебе таа логика дека ако ни било убаво у странство ќе сме седеле на странски форуми? Тоа што не живееме во Македонија не значи дека сме одродени. По твојава логика, ти сакаш да се иселиш чим дремеш на тема за иселување, така? Не бива логикава нели?

@Ron Burgundy
Уште сега жалам што воопшто и те спомнувам, ама многу си гласен кај што не ти е место. Граѓанин од втор ред, од трет ред... и 5ти ред да сум/сме, сите што заминале имаат поубав живот од што имале. Јас лично ич не ми чуе од кој ред сум. Си го знам идентитетот, вредноста и живеам онака како што сакам. И дај молимте не споредувај живот со мама и тато и живот во странство.



Една голема грешка е што сите мислат дека заминувањето е најчесто за пари, не е. Голем дел е, меѓутоа по некое време се менуваат работите.

Еве како граѓанин од 5ти ред јас:
- што и да ми треба на доктор, завршувам најчесто во истиот ден без да чекам со месеци ред
- било каков документ да ми треба го вадам за неполн час ОНЛАЈН, или со ден два чекање
- живеам во средина со чист воздух, не се замарам со мојвоздух апликации и немам потреба да галамам на социјални медиуми колку е загадено
- образованието е одлично и евтино, деца да растам тука не би имал никаков проблем
- безбедноста е на највисоко ниво, без да се замарам дали некој Љавдрим ќе ми избрца дете во автобус
- сум тоа што сум ради знаењето во струката, а не ради партиска книшка
- месечна плата ми е поголема од годишната во МК


Се отселив во 2019 и успеав да опремам стан од 0 што имаше само паркет, кола не купувам иако можам (не ми треба затоа што ќе се селам во друга држава), годишно идам на 3 одмори, и секој 3 месец сум некаде во околина на шетање, често си одам и во Македонија, на моите им плаќам патувања, и имам комоција за многу работи. Ми рикна компјутер, нема проблем си купив доста појак во кеш. Сум сакал апарат од 2к евра, еве и тоа си купив. ТВ, Сони 5, телефон, не треба да правам математики за рати. Не се фалам, ама сакам да доловам дека некои работи во МК не се возможни.


А, во МК работев во една од најдобро платените фирми во тоа време каде што бев приморан секој ден да патувам по 45 минути во правец. Хром - Аеродром, јебига. И имам опција да заминам на х3 подобро платена работа, можеби звучи смешно ама не сум заминал затоа што конкретно тука имам слобода да работам фул тајм од дома.


Затоа не серете многу за животот во странство, ако ви е ок во Македонија баш ми е драго, ако не, подобро да ќутите секако ништо паметно немате да кажете. Дали некој работи како шофер, доставувач на бургери, ИТ или нешто трето е негов проблем. И он превземал нешто околу тоа за да има подобар живот. А, вие живејте си ја бајката дома со мама и тато.
Ама секогаш ќе фали едно нешто што во странство ќе го немаш и покрај целиот стандард и поубав живот :D
Барем од моја перспектива, единственото нешто што веројатно никогаш нема да ми даде да се отселам од државава.
Ко ќе дојде викенд, одиш на трибина со старо друштво, го оставаш цел стрес од работната недела во минатото, мозокот го пушташ на ладење, а гласот не го штедиш па макар и една недела да не можеш А да кажеш. И паѓа гол, делириум во Маџари :D
И се' се заборава и Македонија пак е најубавото место за живеење ;) :icon_mrgr:
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
324
Поени од реакции
998
@Ron Burgundy првин се мислев дали воопшто да ти одговорам, па дали да пробам да ти објаснам ама сфатив дека што и да направам ќе биде за џабе пошто си глуп како сајла. Едноставно неможам ни да се навредам, нити да се изнервирам од тоа што си пишал, али ако тоа ти направи да се осеќаш подобро, еве слободно, во секој нареден пост можеш да ми фаќаш сеир и да ме омаловажуваш, само ти се осеќај подобро и најди нови иновативни начини си кои ќе се тешиш што си бедник.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.337
Поени од реакции
27.896
Целосно се сложувам со твојот аргумент. Биди си раат, ме интересира само во која земја емигрираше?

Се најдобро (y) (y)
Чешка, Прага. Со една нога во Дубаи, друга во Холандија. Ќе видиме.
Ама секогаш ќе фали едно нешто што во странство ќе го немаш и покрај целиот стандард и поубав живот :D
Барем од моја перспектива, единственото нешто што веројатно никогаш нема да ми даде да се отселам од државава.
Ко ќе дојде викенд, одиш на трибина со старо друштво, го оставаш цел стрес од работната недела во минатото, мозокот го пушташ на ладење, а гласот не го штедиш па макар и една недела да не можеш А да кажеш. И паѓа гол, делириум во Маџари :D
И се' се заборава и Македонија пак е најубавото место за живеење ;) :icon_mrgr:
Тоа е точно и не го негирам. Ама ги кажав причините ради кои се иселив. Нема држава и град во светов што ќе заменат бурек наш, ајвар, седење у биртија некоја со друштво до затварање, идење на утакмици секој викенд, нема музика што ќе го замени нашиот 7/8 такт, и ред други работи. Ама јебига, мора некој компромис. Чувството што највеќе ми фали е гол во 93та на гости коа ќе те пуштат да влезеш на полувреме. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.721
Поени од реакции
38.957
@Ron Burgundy првин се мислев дали воопшто да ти одговорам, па дали да пробам да ти објаснам ама сфатив дека што и да направам ќе биде за џабе пошто си глуп како сајла. Едноставно неможам ни да се навредам, нити да се изнервирам од тоа што си пишал, али ако тоа ти направи да се осеќаш подобро, еве слободно, во секој нареден пост можеш да ми фаќаш сеир и да ме омаловажуваш, само ти се осеќај подобро и најди нови иновативни начини си кои ќе се тешиш што си бедник.
ништо лично, само како пример те дадов пошто твоите постови ми искачаат и те читам редовно. Па ми дојде контекстот.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
324
Поени од реакции
998
ништо лично, само како пример те дадов пошто твоите постови ми искачаат и те читам редовно. Па ми дојде контекстот.
Како бе ништо лично? :icon_mrgr:
Ти изгледа стварно си глуп, провоцираш како пиченце па после ништо лично, него нема везе ајде, не си ти крив.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.377
Поени од реакции
22.678
Ама секогаш ќе фали едно нешто што во странство ќе го немаш и покрај целиот стандард и поубав живот :D
Барем од моја перспектива, единственото нешто што веројатно никогаш нема да ми даде да се отселам од државава.
Ко ќе дојде викенд, одиш на трибина со старо друштво, го оставаш цел стрес од работната недела во минатото, мозокот го пушташ на ладење, а гласот не го штедиш па макар и една недела да не можеш А да кажеш. И паѓа гол, делириум во Маџари :D
И се' се заборава и Македонија пак е најубавото место за живеење ;) :icon_mrgr:
da bidam iskraen samo toa i mi fali, fkv. drugo ima bar kaj mene. preston makedonia e ok mada ne e zamena...

1712846729434.png
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.308
Поени од реакции
46.019
Пун кур ги знам што отидоа и им е бетер, ама пустиот каурски срам во комбинација со неизбежното sunk cost fallacy не им дава да се вратат. И таму, на крај на свет живеат за туѓи очи.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
992
Поени од реакции
653
Пун кур ги знам што отидоа и им е бетер, ама пустиот каурски срам во комбинација со неизбежното sunk cost fallacy не им дава да се вратат. И таму, на крај на свет живеат за туѓи очи.
Ти си бил што знаеш како е?
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Тоа што го правиш индивидуално и во Македонија е можно со ИТ работа, 3 пати годишно одмор со ИТ плата во МКД не е проблем. А 99.99% си ИТ
Другар дај кажи нешто повеќе за ИТ струка? Претпоставувам во таа струка си така? Што се бара што е актуелно какви познавања? Има некои бесплатни туторијали на интернет па сакам нешто да читам во слободно време.
Или можеби веќе има отворена тема на форумов?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.578
Поени од реакции
62.642
Брат, вие се тешите со мизеријата. Не ви се мешам, но реалноста не треба да ве погодува.

Вие живеете у паралелен универзум ауслендерски. Освен со бугари и срби, вие никогаш нема да станете рамноправни граѓани во тие општества.
Во колку европски држави имаш живеено, и во кои?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
724
А кај сте вие преселени?
Salzburg Avstrija... 2 godini
Prednosti - ubav grad se priroda pejsazi noken zivot i von gradot se e ubavo ima tirizam od sekakov vid
NEDOSTATOCI...od kaj da pocnam
1. Kirii kako da si vo menhetn vo Newyork ili primer Belgrad na vodi vo Belgrad za toj standard, pa da najdes stan e naucna fantastika jas najdov po godina vreme i ne e nisto posebno..
2. Site sto gi znam zimaat od 1700 - 2000 evra plata i nekoj od tie zboruva c1 ... nema nekoj izbor na fabriki i industrii se e povrzano so turizmot poveke..
Imas baustela sofer, ako sakas kes ili 2 plati.
3. Site Avstrijci ziveat vo periferija, vo gradot se ostanati osven turisti, i studenti ima polno glavno naselenie e Bosanci, Turci pa spagaat Somalici, Avfanistanci, Mekodonci ima malo pogotovo od Radovis i Kicevo..
4 ako doaga nekoj navamu bi mi rekov Linc ili Viena em poeftin stan em pogolemi plati i izbor na rabota ke mu ostani nekoj denar....Tuka jas dojdov posto imam brat ama, ne ja znaev vistinata kakva e dodeka ne ja dozivees na svoja koza...edinstvena moja greska e sto neznam jazik osven A1 i neznam instituciite site kako funkcioniraat, imas prava sto ne si gi znaes... denes teram ali pari na strana moze poleka poleka da zastedis pomalku..
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Чешка, Прага. Со една нога во Дубаи, друга во Холандија. Ќе видиме.
Pred nekoja godina ja gledav za da se preselam tamu za srekja ne go napraviv toa. Daleku od toa deka zivotot ne e dobar da ne se razbereme pogresno, ama e prenaselena i strasen problem so smestuvackite kapaciteti (ne ti vikam ne idi tamu, samo kako predupreduvanje da pazis na toa)

Prijatel holangjanec (zena mu i ovaa mojava se najdobri drugarki dvete madzarici), posle nekoja godina zivot i rabota vo madzarska se vratija vo Holandija u 2019 pa pocnaa da razmisluvaat i da gledaat imot nazad vo Budimpeshta. Za holangjanec so poveke od ubava rabota (a i devojkata ne e na minimalec) e nezamislivo da kupat imot vo ili okolinata na Maastricht pa vidi sto e ako zborime za Amsterdam.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.356
Поени од реакции
2.236
Толку ми е глупо да убедувам некој да се исели или да остане во Мк поглупо ми нема, кој кај сака нека си живее, не сме сите исти карактери како прво, а како второ не сме иста струка, а и не секој ги доживува работите на ист начин, за некој МК а Америка, за друг е Зимбабве, странство или МК ми е комплетно сеедно.

Една Македонија имаме и ако не ја чуваме ќе замине во Историјата. Странство е убаво ми било најубаво, ама мораш да имаш и дом мораш да се вратиш некаде и никој не го цени човекот кој е без дом, а наш дом е Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom