Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Не ти е паметно да вадиш DPF и EGR во Германија. Вчера еден џандар застануваше коли и наместо да ги тера да дуваат за алкохол, држеше најскап OBD II скенер и изиграваше технички преглед.
На истото бев сведок само тука и клекнуваа под кола и праќаа на TÜV.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Мислење:
Ауди а4 2014 2,0 тди 143 кс
Хонда Акорд 2013 2.2 150 кс
Мазда 6 2,2 2014 150

Кое од овие и зошто би го зеле во обзир за купување (измеѓу 150к-200к км)?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Мислење:
Ауди а4 2014 2,0 тди 143 кс
Хонда Акорд 2013 2.2 150 кс
Мазда 6 2,2 2014 150

Кое од овие и зошто би го зеле во обзир за купување (измеѓу 150к-200к км)?
најубаво е да ги видиш и да видиш што опрема имаат и како се очувани. Таа што нуди највеќе земи ја. Вака од листава, сите се тука некаде у поглед на перформанс, а и одржавањето не верувам да е премногу различно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Мислење:
Ауди а4 2014 2,0 тди 143 кс
Хонда Акорд 2013 2.2 150 кс
Мазда 6 2,2 2014 150

Кое од овие и зошто би го зеле во обзир за купување (измеѓу 150к-200к км)?
Ако се слични по одржување и километража...

1.Хонда
2.
3.Ауди
4.
5.
6.
7.Мазда
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Мислење:
Ауди а4 2014 2,0 тди 143 кс
Хонда Акорд 2013 2.2 150 кс
Мазда 6 2,2 2014 150

Кое од овие и зошто би го зеле во обзир за купување (измеѓу 150к-200к км)?
Ako ti e golem del prestizot biten, togas Audi-to.
Koga jas bi zemal (a i spored svetskite statistiki, osobeno vo SAD) spored trajnost i pouzdanost togas:
1.Honda,
2,
3.
4.Mazda
5.Audi.
Ova e se pod pretpostavka deka se priblizno isti so sostojbata, koja e i najbitna.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Мислење:
Ауди а4 2014 2,0 тди 143 кс
Хонда Акорд 2013 2.2 150 кс
Мазда 6 2,2 2014 150

Кое од овие и зошто би го зеле во обзир за купување (измеѓу 150к-200к км)?
Audi. Em ima delovi em dobar kvalitet. E sea hondata ima pokvaliteten motor ama ko ke se vozis ko vo konzerva da se vozis,zvucna izolacia 0.
Mazdata e itaja ok kola i zasea nemam slusnato los zbor za toj model.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Ako ti e golem del prestizot biten, togas Audi-to.
Koga jas bi zemal (a i spored svetskite statistiki, osobeno vo SAD) spored trajnost i pouzdanost togas:
1.Honda,
2,
3.
4.Mazda
5.Audi.
Ova e se pod pretpostavka deka se priblizno isti so sostojbata, koja e i najbitna.
Маздата е на шасија од Форд, затоа ја ставив подлу во листата
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Маздата е на шасија од Форд, затоа ја ставив подлу во листата
Da, vo toj period uste bea so Ford, no toa ne samo da ne e mana tuku e+. Ford vo malata i golf klasata e poznat kako ima odlicna sasija, najstabilna i izdrzliva, podobra i od Golfot.
Toa za delovi e tocno samo kaj postarite modeli, so ogled da po nasi otpadi ima najmnogu MB,Audi i BMW, no ima dosta i Ford i Opeli, Za ponovi modeli od 2013-14-15 pa natamu skoro isto ima/nema delovi kako i za japoncite. E ako covekot namerava da kupuva novi delovi, togas germanskite so ceni nikako ne se vo prednost.
Audi. Em ima delovi em dobar kvalitet. E sea hondata ima pokvaliteten motor ama ko ke se vozis ko vo konzerva da se vozis,zvucna izolacia 0.
Mazdata e itaja ok kola i zasea nemam slusnato los zbor za toj model.
Vo firma imavme od prvata serija na Audi. Pri eden posilen udar vo dupka, morase da se menuva celiot lev blok na nosaci, nema tamu poedinecni gorni/dolni ramenja i sl, kostase djavol ipol, pa go nabavuvavme od Solun zosto ovde trebase da se ceka 2-3 meseci. Vo 2011 kupivme od salon vo Sk novo A4 dizel, krovot krckase posle 10-tina ilj. km. vo servis pod garancija go cuvaa nekolku nedeli i na kraj dijagnozata bese deka krovot ne e dobro zavaren, mora da se isprati vo Germanija i da se ceka min. 60 dena. Toa se moi licni iskustva, ama nastrana od toa statistikite vo korist na Toyota, Honda pa i Mazda se jasni.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Сакам да си донесам автомобил од Словенија/Швајцарија, се мислам помеѓу овие две земји.

За Словенија ако купуваш од фирма автомобил, треба да исплатиш пари на трансакциската од фирмата во Словенска банка, би можел како граѓанин од МК тоа да го направам ? Знам дека кеш можи од физичко лице.

Ваша препорака од каде е најдобро да се увезе кола?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Ај една дилема....ако некој вградувал ново озвучување во ауто. Што е подобра опција за иста сума на пари-нешто како премиум ЈБЛ или за истите пари звучници со послаби имиња како Пионер, МТХ, СП Аудио...кои за исти пари се добива звучник со поголем магнет, поголема јачина и слична земја на произвотство(Филипини, Малезија.....)
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Сакам да си донесам автомобил од Словенија/Швајцарија, се мислам помеѓу овие две земји.

За Словенија ако купуваш од фирма автомобил, треба да исплатиш пари на трансакциската од фирмата во Словенска банка, би можел како граѓанин од МК тоа да го направам ? Знам дека кеш можи од физичко лице.

Ваша препорака од каде е најдобро да се увезе кола?
Ne znam kako se propisite vo Slovenija, odn. dali bi ti primile pari na salter vo nivna banka pa da se uplatat na firmata-prodavac. No i dokolku bi primale taka, za iznosi nad 10.000 E ke ti baraat poteklo na parite (toa e sekade niz EU kako max. iznos vo gotovina, a nekade e i pomalku) pa potvrda od granica deka si gi donel... Postoi i legalen nacin da firmata ti izdade pro f-ra pa ja ispratis na lice vo makedonska banka koja ke ja izvrsi uplatata direktno na firmata vo Slo. no ovoj nacin trae bar 2 dena, dodeka gi vidat parite.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.298
Ај една дилема....ако некој вградувал ново озвучување во ауто. Што е подобра опција за иста сума на пари-нешто како премиум ЈБЛ или за истите пари звучници со послаби имиња како Пионер, МТХ, СП Аудио...кои за исти пари се добива звучник со поголем магнет, поголема јачина и слична земја на произвотство(Филипини, Малезија.....)
Мислам дека звучникот не игра толку голема улога како сигналот кој доаѓа до нив. Ако звучникот не е шкљ кинески бренд мислам дека ќе биде ок. Важно е радиото според мене. Порано се знаеше, сони и немаш промашај, денес се е отидено у три лепе. Једино Bose е нешто али 10х поскапата цена не ја оправдува таа минимална нијанса на подобар звук.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Мислам дека звучникот не игра толку голема улога како сигналот кој доаѓа до нив. Ако звучникот не е шкљ кинески бренд мислам дека ќе биде ок. Важно е радиото според мене. Порано се знаеше, сони и немаш промашај, денес се е отидено у три лепе. Једино Bose е нешто али 10х поскапата цена не ја оправдува таа минимална нијанса на подобар звук.
Па и подолго време барам Босе од Ауди фабрички звучници(дистанцерите одговараат на мојата кола), има еден тапчо ги огласил на Реклама5, но абдалот не ставил телфон....:tapp:
 
Член од
30 август 2015
Мислења
14
Поени од реакции
5
На истото бев сведок само тука и клекнуваа под кола и праќаа на TÜV.
А да прашам онака како некој не ги разбира баш тие работи, дали на колата би имало некој проблем дефект ако се извадени и исклучени дпф и егр?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom