Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.058
Поени од реакции
14.958
Mislejne za Audi A5 2011 so motorot od 170hp ? (quattro)
тука е битно колку км има поминато...нека не те лажи изгледот ако е новкаста на изглед. Таква кола на запад се купува за минување на многуууу км годишно
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
768
Поени од реакции
1.033
тука е битно колку км има поминато...нека не те лажи изгледот ако е новкаста на изглед. Таква кола на запад се купува за минување на многуууу км годишно
220,000 km
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.202
Поени од реакции
39.947
Што се замараш, фау ве е тоа. На таа километража се разработува сеуште.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
И вие сега многу го исплашивте човекот, па секое половно си носи некој ризик, што е и нормално кога се купува кола за 15-20% од вредноста на нова. Не е баш секоја половна со сменет мотор пред ремонт :) И нова кола со 20-30,000 може да се упропасти со неправилна употреба и одржување.
Ја лично би избегнал 4х4 со оглед на комплицираниот пренос кој ретко кој го поправа а е доста нежен со поголема километража и упатствата од фабриките дека уљето е life time одн. не треба да се менува.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.480
Поени од реакции
7.798
Mislejne za Audi A5 2011 so motorot od 170hp ? (quattro)
Кватро се купува само нова. На 13 години кватрото ќе треба да се поправа а тоа не е ниту ефтино, ниту ќе те вози низ нивите. Chose wisely
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.058
Поени од реакции
14.958
И вие сега многу го исплашивте човекот, па секое половно си носи некој ризик, што е и нормално кога се купува кола за 15-20% од вредноста на нова. Не е баш секоја половна со сменет мотор пред ремонт :) И нова кола со 20-30,000 може да се упропасти со неправилна употреба и одржување.
Ја лично би избегнал 4х4 со оглед на комплицираниот пренос кој ретко кој го поправа а е доста нежен со поголема километража и упатствата од фабриките дека уљето е life time одн. не треба да се менува.
Мој другар кој тргува со коли, купи Пасат 170 кс и Ауди со воздушни амортизери во Софија. Двете возила му се таму заглавени-пасатот во возење едноставно изгаснал , а Аудито се издишало и сега е паднато до асфалт и неможат да го стават ни на приколка. Пасатот го однесол во сите сервиси...све е Ок на компјутер, но не сака да запали

Па затоа е за плашење кога се даваат над 10 бона за половна кола
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
768
Поени од реакции
1.033
Засега топ иде, вторник треба да сменам масло и филтри а и воедно да се провери моторот/мењач/климата/каишот/предница+задница/кочници итн, мајсторот ми е близок така да ќе видеме што ќе кажи.

Има забелешки на бандажите (гребани се од по крајот, ниско-профилни гуми носи) и планирам да ги средам со кит, и ваљда ќе треба да ги исфарбам црни, мислам добро ќе му стое црна боја бидеќи и колата е црна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom