Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Кој ги решеташе децата поред езеро бе умрен? Свети Петар а?
Само олуја бе маме ви ебам гадно терористичко никој не видел аир од шиптaр само зло
Ti si voxha na ovie deca ovde, shti peat "mrtov Albanec", i posle begat kako kucinja. Aj oladi se malku, ne znam shto gubam vreme so obicen kloshar.

 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Го следев денес подкастот на Стевче Јакимовски кај Лазаров и претходно на еми тв.
Прво да кажам. Работите ги гледам малку од поинаков агол и дури и пред ова интервју Имав навистина добро мислење за Стевче и секако мојот глас ќе одеше за него.

но денес во подкастот ново што дознав е за неговиот животен пат.
Она што ме фасцинира е делот каде што кажа дека продавал со фичото постелнини.
за да однесе на фамилија пари дома.
па му успеало и заработувал добро.

Ова е период по распаѓање на Македонија и транзиција и безработица кога многу луѓе буквално беа на улица. Кој бил дел од тоа време, знае дека беше баш така.

Тој дел од Патот на Стевче во транзицијата е дел со кои се поистоветуваат и моите родители. И моите наоѓаа роба и продаваа и во еден дел од животот живеевме така.
продај па трчај дома по друга роба.
ех времиња.

многу млади нема да го разберат тоа време денес. Една друга епоха беше тоа. кога луѓе ако најдеа работа беа среќни.


Луѓе знам дека има многу од Левица и Вмро кои на секој кој не е со нив гледаат со презир.

но дефинитивно на човеков треба да му се симне капа.
и пред ова Верував дека Стевче е добар, но дека е народен човек, кој искусил и дел од транзицијата токму како многу луѓе од тоа време, ептен ме трогна.

И ако ги гледаме работите од една независна перспектива
јас сум запрепастен кога човек дури и при 2 канцери има толкава храброст да се бори, против сите неправди и хајки што му ги правеа и од двете партии.
и против тоа што и го прават на Македонија

И денес да биде толку реален и јавно да ни ги отвори очите и да ни ги укаже ризиците.
без да има страв дека Америве ќе го санкционираат е за храброст и пофалба

еден од малкумината кои ги брани националните интереси.
за разлика од овие политичари на двете големи партии кои мислат само мирно да го истераат мандатот без да имаат посериозен проблем. Доволно е да исполнат интереси на странците и се е средено.

Човеков има животен пат реално за филм.
и навистина вреди да се гласа за него.
Сега разбирам зашто Карпош го одбра 4 пати за градоначалник.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Ti si voxha na ovie deca ovde, shti peat "mrtov Albanec", i posle begat kako kucinja. Aj oladi se malku, ne znam shto gubam vreme so obicen kloshar.

Мрш у пичку матер вечно да се оладиш
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
4 deca se ubieni se ubieni od sekoja raka, osven albanska. Cello Skopje znae koj gi ubival za zhal tie deca.

plus, ti kazha deka ne tepame nie deca, zash smeni stav sega, tepate deca zaradi Smilkovsko neli? ova ti e posledna, neli? Ke smenish neshto pak..
Ве знаеме сите одамна кои сте, еве ти вака од некоја понова историја која може да се прераскаже по живи сведоци, да тргнеме во турско време кога сте биле башибозук реки и реки крв имате оставено на овие простори.

Автоматски споено мислење:

4 deca se ubieni se ubieni od sekoja raka, osven albanska. Cello Skopje znae koj gi ubival za zhal tie deca.

plus, ti kazha deka ne tepame nie deca, zash smeni stav sega, tepate deca zaradi Smilkovsko neli? ova ti e posledna, neli? Ke smenish neshto pak..
Ве знаеме сите одамна кои сте, еве ти вака од некоја понова историја која може да се прераскаже по живи сведоци, да тргнеме во турско време кога сте биле башибозук реки и реки крв имате оставено на овие простори.

 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Tigri shkontar eden niskointelegenten

Jas i ti moze zaedno da ziveeme samo ako isti crvi ne jadat. Sitno se broi ke vi zvoni gazot za 10-15 godini, poleka se ke si doe na mesto samo za razlika od vas nie imame malce intelegencija da ne reshavame so nozevi i pistoli.

Te molam samo da prodolzis da ne ucis kirilica i jazik, ushe pomalce matematika od sredno. Bomba si vaka spremen za rintanje na pamuk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
eve be obicen kloshar, vashiot Asani go tepavte.. na 15 godini zash en znael da kazhuva Hamburger. I posle toa Asani go prati Albanija vo Evropsko. Ete shto glubavi ste, mesto da idete so Asani vo Evropsko, ke igrade playstation Evropsko so Asani vo dresot na Albanija!

A ti si obicen kloshar, znaci ne mozhe da bidesh neshto poveke. Vaka cel zhivot ke zhiveesh, so rati bez kamati, i ke pcuesh Albanci, bez da te navredi nikoj!


asani ne e nas. si igra kade pripaga. realno nitu eden od vas ne treba da igra za makedonija ako nemoze hamburger da kaze.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.952
Про македонски ставови се причината за ставањето на црна листа.
У главном, смешно е а и оноа соопштението им е смешно објаснето за причините за ставањето на црна листа, јер сам кажа дека 3 години по ред го викале у амбасада за 4ти Јули.
Не знам како тогаш не им бил криминалец?

А у принцип не ни изнесоа докази, за некакви криминали, буквално се гледа дека наврат нашија им пишувано соопштението без никаква поткрепа.
Ова е само памет у глава и показна вежба за другите кандидати да нe помислат да имаат суверени ставови.
Зошто Апасиев и Ванковска не се ставени на црна листа, а имаат далеку порадикални про-македонски ставови, со се укинување Рамковен, БРИКС, Русија, анти-Украина?

Зошто само Стевче е ставен, кој патем го користат како корисен идиот и го држат за мадиња со судски случаи во фиока?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.602
Поени од реакции
3.305
Зошто Апасиев и Ванковска не се ставени на црна листа, а имаат далеку порадикални про-македонски ставови, со се укинување Рамковен, БРИКС, Русија, анти-Украина?

Зошто само Стевче е ставен, кој патем го користат како корисен идиот и го држат за мадиња со судски случаи во фиока?
Ванковска е небитна ко протест у кина.
Апасиев ветува нешто што ни сам знае дека не може да го достави.

Стевче ти кажува преку директни и реални примери како да се поставиш како држава кога е во прашање надворешната политика, како да преговараш и како да го добиеш она што го сакаш.
Ставовите му се реални/остварливи, објективни, исправни.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Зошто Апасиев и Ванковска не се ставени на црна листа, а имаат далеку порадикални про-македонски ставови, со се укинување Рамковен, БРИКС, Русија, анти-Украина?

Зошто само Стевче е ставен, кој патем го користат како корисен идиот и го држат за мадиња со судски случаи во фиока?
Пз тие не се криминалци. Ако ја стават Ванковска на црна листа, тогаш сигурно треба и Јан Оберг да го стават по таа логика (и мнозина други низ светов). Јакимовски може да биде се (криминалец тежок пред се), ама патриот сигурно не е! Тој и не ни имал некои про-македонски ставови. Колку станови има во Карпош? Син му нели е сместен да работи таму во тоа МНАВ? Каснат америте со црната листа и за него и за Катица.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
951
Поени од реакции
405
Оние од имфомакс се за смеење . Минатата недела викаа како кој ќе заврши на црна листа на америте со него е завршено . Сеа викаат црната листа не е важна и не е фактор !. Исто така Стево стока бил најсериозниот кандидат за претседател и имал добри работи во неговиот мандат ( а незнаат една добра работа да кажат ) .
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
543
Поени од реакции
1.860
Автоматски споено мислење:

nie sme ovde od kade sonce grije ovu zemju, i toa e historicki fakt, i ne znaci deka i ti ne mozhe da bidesh ovde.
Прегледај го приврзокот 410151

Za sve drugo, ima badenter :D
Какви црни потомци на Илирите сте вие бре, дај не треси глупости, ми читате таму википедија и гугл кај што секој што сака може да пише. Илирте се простирале покрај самото крајбрежје на Јадранско море од денешна средна Албанија до Истра. Ако така гледаме Босанците имаат најголемо право да се поистоветуваат со Илирте, иако за мене е глупост некој да се смета за потомок на некои народи кои постоеле пред повеќе од 2000, тука зборам и за нас и за Грците и за Бугаирте, за сите посебно тука на Балканов каде што имало повеќе од еден милион војни и преселби на народи.
 
Последно уредено:

Честити Царе

'Feo, fuerte y formal
Член од
22 февруари 2024
Мислења
374
Поени од реакции
452
Минатата недела викаа како кој ќе заврши на црна листа на америте со него е завршено .
Зошто не надополните во детали за што поточно зборуваа Александар и Милош, зошто и помали детали ги прават комплетно разговорот .
Зборуваа дека има прв степен и втор степен на црна листа на САД . втора листа е само блокада за пристап во САД, а другата е комплетна со СВИФТ и пристап во САД,поточно финансиско блокирање на сметки и физички пристап .

Јасно е кога се сака да се гледаат хајлајтс , но дајте ве молам целосно што се збореше .

Скоро голем број се етнички Македонци ставени на црната листа ,а од Албанците во Македонија се мал број .


На самиот почеток се зборува за дволичноста на САД и нивното селективно делување на црните листи .

 
Член од
9 август 2014
Мислења
425
Поени од реакции
997
Го следев денес подкастот на Стевче Јакимовски кај Лазаров и претходно на еми тв.
Прво да кажам. Работите ги гледам малку од поинаков агол и дури и пред ова интервју Имав навистина добро мислење за Стевче и секако мојот глас ќе одеше за него.

но денес во подкастот ново што дознав е за неговиот животен пат.
Она што ме фасцинира е делот каде што кажа дека продавал со фичото постелнини.
за да однесе на фамилија пари дома.
па му успеало и заработувал добро.

Ова е период по распаѓање на Македонија и транзиција и безработица кога многу луѓе буквално беа на улица. Кој бил дел од тоа време, знае дека беше баш така.

Тој дел од Патот на Стевче во транзицијата е дел со кои се поистоветуваат и моите родители. И моите наоѓаа роба и продаваа и во еден дел од животот живеевме така.
продај па трчај дома по друга роба.
ех времиња.

многу млади нема да го разберат тоа време денес. Една друга епоха беше тоа. кога луѓе ако најдеа работа беа среќни.


Луѓе знам дека има многу од Левица и Вмро кои на секој кој не е со нив гледаат со презир.

но дефинитивно на човеков треба да му се симне капа.
и пред ова Верував дека Стевче е добар, но дека е народен човек, кој искусил и дел од транзицијата токму како многу луѓе од тоа време, ептен ме трогна.

И ако ги гледаме работите од една независна перспектива
јас сум запрепастен кога човек дури и при 2 канцери има толкава храброст да се бори, против сите неправди и хајки што му ги правеа и од двете партии.
и против тоа што и го прават на Македонија

И денес да биде толку реален и јавно да ни ги отвори очите и да ни ги укаже ризиците.
без да има страв дека Америве ќе го санкционираат е за храброст и пофалба

еден од малкумината кои ги брани националните интереси.
за разлика од овие политичари на двете големи партии кои мислат само мирно да го истераат мандатот без да имаат посериозен проблем. Доволно е да исполнат интереси на странците и се е средено.

Човеков има животен пат реално за филм.
и навистина вреди да се гласа за него.
Сега разбирам зашто Карпош го одбра 4 пати за градоначалник.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Ви кажа Агелер дека народот во Северна заслужува правда, не знам шо сакате повеќе :D

Заборави само да рече православниот народ и албанците. Ај следен пат ова
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Tigri shkontar eden niskointelegenten

Jas i ti moze zaedno da ziveeme samo ako isti crvi ne jadat. Sitno se broi ke vi zvoni gazot za 10-15 godini, poleka se ke si doe na mesto samo za razlika od vas nie imame malce intelegencija da ne reshavame so nozevi i pistoli.

Te molam samo da prodolzis da ne ucis kirilica i jazik, ushe pomalce matematika od sredno. Bomba si vaka spremen za rintanje na pamuk
Baba, ako ne sakash da ziveeme zaedno, nema da ziveeme zaedno. 100 godini ne mozhevte da ne unishtite bez da imame drzavi, nema da mozhete ni 1000 so dve drzavi.. Ne 15 godini, iljada godini ke ve cekamo.

Hehe kaj ja najde matematikata, pa bash za matematika, jas sum doktor za tebe :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom