Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Mitsubishi e prica za sebe...i ja edno vreme taka mislev deka sifrite im se isti so godini ama sekoja godina iskacaa servisni so razlicni verzii na modelot/sifrite.
Nesto slicno kako da kupuvas maticna ploca za PC ama imas V1.0 V2.0 itn
Одамна не сум склопувал комјутер.. ама колку што знам, тие верзии v.1.0, v2.0 во најдобар случај беа само флешувани со понов биос или евентуално некој порт плус бил активиран…
Ништо суштинско не се разликуваа.

Кај митсу, исто нема суштинска, или било каква разлика меѓу моделите!
DM-35 Va ти е во цел свет тој модел и крај!
Варијација нула!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Е признај и тоа.
Колку беше среќен и радосен коа си купе Мицу
Просто блескаше хаха
Најсреќен бев кога ја шитнав а знаеш зашто ?
Митсубиши сватив деке недава податок како се движи потрошувачката...што мислиш зашто нема таков податок ?
Автоматски споено мислење:

Одамна не сум склопувал комјутер.. ама колку што знам, тие верзии v.1.0, v2.0 во најдобар случај беа само флешувани со понов биос или евентуално некој порт плус бил активиран…
Ништо суштинско не се разликуваа.

Кај митсу, исто нема суштинска, или било каква разлика меѓу моделите!
DM-35 Va ти е во цел свет тој модел и крај!
Варијација нула!
Која верзија се твоите ?
Има најмалку 3 верзии на DM-35VA, vidi si u servisnoto Е1/ER1 i ET1 se verziite za bozem istiot model hahaha...sto ti pisuva na kutiite/klimite? E1, ER1, ET1 ?
1710798881363.png
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Pa ete sum pisal kolku i vo koi uslovi mi rabotela na 500w. Pola saat-saat. Prvata modulacija posle palenje bese takva, a otkoa ednas ke postignese i izgasese, posle gasenjata bea na 800w min. I auto fanot tapa bezveze mi saltase nepotrebno prva pa treta pa pak prva… sto ja praese klimata primetliva.
Pa sega pri vtoroto palenje normalno vo auto mod prvin ke odi vo pgolema brzina i so potrosuvacka do 800w pa pak ke si spusti na 500w.I kaj men Toshibata ke pojdi do 600w i ke si slezi na 300w,tie se normalni ciklusi.
Nego ti si bese ucen na Mercedes(imas dve Toshba ) i se spustas na Ford.
Sekoj sto vozel Mercedes tesko se naviknuva na Ford,ili Opel.
E pa si zamenil po ista cena ama za poslaba po toplinski kapacitet Toshiba,so pojaka po toplinski kapacitet Hitachi.
E koga bi imal i Toshiba so ist kapacitet so Hitachi togas cenata bi bila do 20 do 30% povisoka na Toshibata zasto go plakas i kultura na rabota,konfor, ekonomicnosta .......
Sepak Toshibata e mercedes megu klimatizerite toa e toa.
No ne e greska sto si ja promenil Hitacito ,zasto ne ti e potreben kapacitet,nego poslusnost a toa ke go najdis kaj Toshibata.
So zdravje da te sluzi.(y)
Ne kaza od koja jacina zede, 12 ili 16 btu.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Најсреќен бев кога ја шитнав а знаеш зашто ?
Митсубиши сватив деке недава податок како се движи потрошувачката...што мислиш зашто нема таков податок ?
Автоматски споено мислење:


Која верзија се твоите ?
Има најмалку 3 верзии на DM-35VA, vidi si u servisnoto Е1/ER1 i ET1 se verziite za bozem istiot model hahaha...sto ti pisuva na kutiite/klimite? E1, ER1, ET1 ?
Прегледај го приврзокот 410146
Уште ми стојат сликите(што ги постнав и ивде), на телефонот.
IMG_1873.jpg
Е1 ако нешто мења..
Автоматски споено мислење:

А еве и се што сум дискутирал како податок, ми било извадено од ова сервисно:
IMG_1874.jpg
Автоматски споено мислење:

Ото не се гледа убаво еве зумирано
IMG_1875.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Уште ми стојат сликите(што ги постнав и ивде), на телефонот.
Прегледај го приврзокот 410147
Е1 ако нешто мења..
Автоматски споено мислење:

А еве и се што сум дискутирал како податок, ми било извадено од ова сервисно:
Прегледај го приврзокот 410148
Автоматски споено мислење:

Ото не се гледа убаво еве зумирано
Прегледај го приврзокот 410149
Od trite verzii ti ja imas osnovnata prvata verzija E1, apdejtirana vo verzija ER1 i ET1, istoto i Toshioba go pravat so -E ili -E1 verzii
Za ova e pisuvano nanazad na temava okolu oznakite na Mitsu
Bitnoto e sto na Eurovent tie ispravki nema da gi primetis poso Mitsu si ja drzi konstantno sifrata za modelot a pederski dodava edno kvadratce so verzija na modelot
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Od trite verzii ti ja imas osnovnata prvata verzija E1, apdejtirana vo verzija ER1 i ET1, istoto i Toshioba go pravat so -E ili -E1 verzii
Za ova e pisuvano nanazad na temava okolu oznakite na Mitsu
Bitnoto e sto na Eurovent tie ispravki nema da gi primetis poso Mitsu si ja drzi konstantno sifrata za modelot a pederski dodava edno kvadratce so verzija na modelot
Да, ама што суштински менува тоа е прашањето?
Перформанси? Бучава? Начин на работа?
…или ништо :rolleyes:

Второ, климата е произведена крај на 2022! (И тоа ми е сликано да не го барам сега)
Ако ова е прва верзија, значи дека е и последна…
Јер сигурно после неа престанува производството. Ако тие er1, ez1 биле “подобрени”, сигурно митсу ќе се префрлел на тие уште кога испаднале. А не е така..
Што значи кај тие се работи за некоја ситна варијација за некој пазар. А не за главна серија и булк.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Od trite verzii ti ja imas osnovnata prvata verzija E1, apdejtirana vo verzija ER1 i ET1, istoto i Toshioba go pravat so -E ili -E1 verzii
pederski dodava edno kvadratce so verzija na modelot
A vo sto se samite musterii zaebani so toa prderskoto sto go dodava Toshiba i Mitsu vo toa dopisvanjeto.
Niti mu menale hardver,nitu softver nitu kompresor, niti toplinska mok.Samo podobrena verzija so koja se isfrluvaat nekoj detski bolest od prethodniot model ili dodavanje na Wi-fi ili boja na panel.
Автоматски споено мислење:

Најсреќен бев кога ја шитнав а знаеш зашто ?
Митсубиши сватив деке недава податок како се движи потрошувачката...што мислиш зашто нема таков податок ?

Прегледај го приврзокот 410146
A pak sega kaj Ambertot mnogu se gleda potrosubackata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Za zal Mitsu ima opis za site izmeni, do maticni ploci zameneti po verzija....sve zappisano vo servisnite i pisuvano e na temava, koj bara ke najde ;)
Abe sto ima vrska maticnata ploca,so tresis gluposti.
Taa e obicna vrska pomegu elektrokomponentite.
Jaka finta maticna ploca bila promeneta.
Mozebi imalo nesdostatok vo prthodniot model,pa nadogradile so ponoviot model.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Za ova e pisuvano nanazad na temava okolu oznakite na Mitsu
Океј, сега видов си линкувал…
До мултисплит уред, кај кој е нормално да имаш миљон варијанти на надворешни, и кај што очито нешто со нешто нема да функционира…!
Дури и во таков(тој) случај, Злате ти одговорил точно…

Сега правиме муабет за единечен сплит, па и конкретно за мојот модел.
Имаш податок дека Е1 е “послаб”, “полош” од EZ1?
И зошто немаш? :D
Автоматски споено мислење:

Za zal Mitsu ima opis za site izmeni, do maticni ploci zameneti po verzija....sve zappisano vo servisnite i pisuvano e na temava, koj bara ke najde ;)
И зошто за жал, ако производителот е коректен и транспарентен?!
Ако нешто е за жалење, тоа би биле други производители, кои цели факинг компресори мењаваат со една буква/бројка во модел кој има подолга шифра отколку бар код на Стоби Флипс!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Океј, сега видов си линкувал…
Поентата е да се рзликува шифра, номенклатура не само да се јадат гурабии
Твојата Е1 некој ја има како ЕR1 и трет како ЕТ1 што не е исто
Прочита ли што е пишувано под тој мој пост ?
Дали таму пишува дека некој тоа го разбрал и го напишал за да го прочитате и нешто научите? Е па фала за ништо толку од мене
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Поентата е да се рзликува шифра, номенклатура не само да се јадат гурабии
Твојата Е1 некој ја има како ЕR1 и трет како ЕТ1 што не е исто
Прочита ли што е пишувано под тој мој пост ?
Дали таму пишува дека некој тоа го разбрал и го напишал за да го прочитате и нешто научите? Е па фала за ништо толку од мене
Не се лути одма па ти.
Го прочитав постот, ама тоа е едно избрано јаболко од сто! (и верувам не случајно си го дал како “пример”)

Остај сега мултисплитот… за мојава правиме муабет. Очигледно имаш и parts catalog.
Еве кажи која е разликата од E1 до другиве?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не се лути одма па ти.
Го прочитав постот, ама тоа е едно избрано јаболко од сто! (и верувам не случајно си го дал како “пример”)

Остај сега мултисплитот… за мојава правиме муабет. Очигледно имаш и parts catalog.
Еве кажи која е разликата од E1 до другиве?
Eve ti edna razlika u vnatresnata
1710803955441.png
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
211
Поени од реакции
285
@Strelec а за Pdesignh да не има врска и TOL што велиш?
3.5ка клима со тол-10, тдезијн на средна зона исто -10 нормално тогаш ќе го покаже максималниот капацитет на греење и ќе има високи вредности на енергетска.

3.5ка со тол-20 уште и е рано да покаже максимум тек на -10 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom