Picasso`
Поени од реакции
197

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • Сигурно нема по ПП да се распишувам за тоа што мислам за Џихад (неговото значење...).

  Кратко:

  Во самиот Ислам има разни толкувања. Јас мислам дека најблиску е - Верска Војна. Да, верска војна, но внатрешна верска војна. Војна помеѓу верникот и неверникот во себе. Поблиску би било да се каже војна на верникот против неверникот. Тоа би требало Муџахедините да го прават (тие што се на патот на Џихадот).
  А што представува Џихад за морето луѓе од Мароко до Индонезија е тоа е друго прашање.
  Те интересира значењето на самиот збор или конотацијата во која се употребува од едни, а потоа и од други, трети...
  Боже Господи, фала ти што чув нешто во кое се согласувам со Пикасо и тоа во периодот пред да си одам. Пикасо, дали сонувам? :)
  H
  И двајцата претеравме вчера. Еве ти подадена рака и извинување од моја страна.
  Ја немам појќе , скенирав дел од неа ,кога ја купив...но подоцна некому ја поклонив.Имам сочувано 6,54 MB (6.866.996 bytes) на ХДискот..ако ти значит нешчо
  Интересувам се от историја и документи. Мога да ти подам много линкове.
  Ако желаеш да контактуваме - boris60@abv.bg
  Тија македонци които спорјат по форумите са с нјакаква ср'бска вр'зка и са чалнати от комунистите. Чета форумите заштото сакам да науча повече. Смјатам че можем да си б'дем полезни.
  Историјата ми е хоби. Занимавам се с математика и компјут'рно програмиране.
  Ej Picasso, пред да ти одговорам на претходното шо си постирал кај мене, дај ќе те замолам, кажи ми нешто у врска со Хајредин Паша? Видов дека си го постирал то на темата за Петар Богдан па ме заинтересира дека сум чул за него ама никој од Албанците шо ги знам не знај да ми кажи нешто поеќе за него, а и на нето не најдов ништо посебно... за пашата разбрав првпат ко ја слушав песната за него, колку можев да разберам беше за Хајредин паша пратил војска по планините на Дебар...така нешо.
  Тоа не е доказ дека Гуракуќи мислел на Македонците како за Бугари! Си помислил ли дека можеби тој мислел на територијалните претензии кои Бугарите ги имале кон Македонија, вклучително и Битола?

  Конкретно зборувам за овој случај, за друго не ме интересира, а ти ги имаш ли тие писма оригинал или само од Утрински Весник? :)
  „Натаму постои уште една друга причина: одржувајќи го состанокот за азбуката во Битола ќе и' кажеме на Европа дека Битола е наш град, а не на Бугарите, како што мисли целиот свет."
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom