DBack
Поени од реакции
2.556

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • нишо, баш си одморил глава :) Важно било само привремено
  Мислев баш на тоа, значи премолчуваш како мене што би рекле металциве фејкер си :)).Мене ми е лично незгодна ситуација кога одам кај пријатели од кој повеќето се заглавени во кредити или пак живееат како Индијци во Њујорк по 20-мина во еден стан и кога се жалаат на крајот како пост скрипум обавезно иди Ајде како госпо никој не е небаре ќе му го плати некој друг О.К кредитот од стопанска или пак ќе му купи стан. Тогаш сакам да го чукнам малку по тиквата зошто прво зема таков одвратен кредит и да му речам нека појде од црква да се задолжи ако чека помош од него ама си почутувам. :)
  DBack,

  Те гледам чоек во години и по малку темпераментен па чисто ме интересира од аспект на субјект дали и колку ја имплементираш атеистичката доктрина во околината која те сублимира.
  Да бидам попрецизен ќе кажам мојот случај, значи јас сум хардкор атеист во душа (хехех душа како термин), но лично не го наметнувам мојот став се додека некој не ме испровоцира доволно и тоа ќе го направам јасно и концизно.
  Пример на слава кај дедо ми викам викам "Ајде со госпо напред", или пак по роднини и пријатели на крштевки "Ајде госпо догодина чупе/машко да ви дај" повеќе од традиционален бонтон не од нешто друго.
  Се случи сега брзо да бидам кум на една свадба и мораше да ги терам сите адети во кој меѓу другото е и да кажеш дека веруваш во бог или нешто слично ама на крај памет не ми падна да им ја упропастам венчавката на младите и да се развикам како Џордано Бруно.
  Мислам ме разбра што сакам да кажам, и ако ти е прашањево премногу лично не мора да го одговориш или пак пиши го по пп.

  Поздрав
  Ако те нема на темине за религија многу ќе беше безвезно да водат монолог а вака коа те читам и тебе барем има некаква дискусија и се разврзува муабет:)
  Кај си бе шефе ти, нешто стивна :) Епа, друштвоно ти е прилишно напорно :D

  П.С Фала, ама и ја се изморив со моето друштво. Да не му се веруе на човек колку имаат кондиција некои лујџе.
  Башка и ја неам некои обврски деновиве, па мешам по кајгана...;)
  O
  Не е фер толку да го навредуваш Јоан.
  Не се губи, туку се прави на тошо! Како случајот кога самиот се намести со постот пишувајќи дека неможеш да се лутиш на нешто ако неверуваш дека постои, а отвора тема, и упорно тврди дека атеистите му се лутеле на бог!(http://forum.kajgana.com/showthread.php?57727-%D0%97%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D1%83-%D1%81%D0%B5-%D0%BB%D1%83%D1%82%D0%B0%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D0%BE%D0%B3&p=4162290&viewfull=1#post4162290) Све е тоа обид да се протне на мала врата констатацијата дека и атеистите се верници, и после да се примени онаа поговорката: "Кога се расправаш со идиот, првин ќе те спушти на негово ниво, а после ќе те победи со искуство".
  Ама нема кај да бега, пред аргументите и боговите молчат, а камо ли верниците. :helou:
  Земјата не е пренаселена.
  Пренаселеноста е арбитрарна оценка на субјективни ставови и како таква е срање.
  Ако се применат научни и статистички методи со конкретни вредности околу тој поим, сето тоа се распаѓа како уште догма.
  Во медиумите и образовниот систем таа догма е присутна.
  Иљадници професори,разно разни катедри,организации живеат,“ухлебени“ се на таа догма.
  А доминантниот економски систем чии „апостоли“ ги фураат таквите догми како наводни причини за срањата во светот се друга работа. Се само не вистинската причина т.е. самиот таков систем.
  Читни и види...
  Австралија е “по-пренаселена“ од Бангладеш.
  Со 22 милиони раја троши ресурси,загадува исто колку евентуални 840 милиони бангладешани...а нив ги има 150 сега...
  За САД да не почнуваме...

  Пренаселеност - ФЕИЛ.
  Абе познавам многу такви копилиња кој со лаги и превари сакаат да стекнат нешто,и бараат лагоден и лесен живот. Ги знам многу убаво таквите сељачана која увидела дека на туѓата мака може да се живее со продавање ветар и магла
  Шостори бе му еба матер на чорбаџијана :)
  јас одамна кренав раце од нив али свака част шо си решен да тераш до крај :)
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom