ЈуријАркадиевич

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • Девствено море и Доријан греј....
  Ќе раскажуваш... Ама откако ќе ги прочитам и двете. Истотака земени од саем.
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Важи, важи. :) Ја девствено море мислев дека е поскоро напишана, се изненадив дека е 34та. :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  А и за Доријан Греј се израдував, конечно на повидок веројатно асален превод. ( освен доколку нема некој стар што не го знам јас )
  Saladin
  Saladin
  Доријан греј овааа година нема лабаво, ќе бидне на оригинал да ја читам. Штом ПЕколниот пороткал ја читам, се надевам и ов нема да претставува проблем .
  R
  Фан на Кундера, така? :)
  R
  redhead
  Јас само Неподносливата леснотија на постоењето и Смешни љубови. А успеав да ја најдам Шега и тоа издание од 1968 год на македонски. Да ја дочитам оваа сега што ја читам и сакам да ја дочитам Бесмртност. Туку знаеш да ми препорачаш некој автор сличен на него?
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Па тој ги наведува романот на Роберт Музил - Човек без својства и Херман Брох- Месечари како негово најголемо влијание. :) Јас ги имам прочитано Неподносливата леснотија на постоењето и книга за смеата и заборавот. :) Убаво е да се најде некое така старо издание, честито. :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Сега тоа не знам колку тие романи се слични на неговото творење. Но, тој во еден теориски есеј ги сместува во таканаречените романи кои мислат, односно филозофски романи. А и неговите романи изобилуваат со филозофија, па веројатно има нешто тука. :)
  кажи ми детално мислење за вчера, стварно ме интересира :)
  1. Ана Голејшка
  2. Мане Манушев
  3. Нина Андова
  4. Исток Улчар
  5. Анета Василева
  6. Александра Спасеска
  7. Даниел Карески
  8. Александар Станојков
  9. Небојша Стојаноски Мајор
  10. Гаврило Миловановиќ
  11. Костадин Героски
  12. Марта Маркоска
  13. Цветанка Колева
  14. Марија Конеска

  Еве ги имињата, за да се потсетиме така... :)
  поз
  Ја имаш ли читано "Снег" од Памук?
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Секако дека може! :) Се надевам не те разочара ( бар не изгледа така ) :).
  M
  Mary Poppins
  Абе зошто веднаш не ми кажа дека темата е исламскиот фундаментализам? :D Темата е ТОП, барем мене ми беше ептен интересна и мноогу повеќе ми се допадна од претходната книга.
  M
  Mary Poppins
  И ако се сеќаваш уште на настаните, што ќе кажеш за ликот на Ка? Кутриот, беше само марионета и во рацете на секуларистите и на исламистите па дури и што се однесува до Свила. Стварно испадна кучка таа, ептен ја мразев кога дознав за Синоокиот. А и некако Ка и Кара, од Се викам црвено, ми се многу слични ликови. А и Памук како да има нешто против жените (во романите). И Шеќуре ја мрзев. Ај кажи ми што мислиш ти? :)
  „Градина, пепел“ од Киш обавезно чим си решил да ги запознаваш јужнословенските книжевности. :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Само да ја најдам. Слушнав ќе се преведува наскоро на македонски ( проза ми е поубаво на македонски да читам, и да е српски автор ), па ќе видиме. :) Супер е Киш, јас ги имам прочитано од него ,, Мансарда " и некои раскази. Ја имам на српски ,, Гробницата за Борис Давидович. ".
  Setsuko
  Setsuko
  Има македонски превод, ја правев pdf ај ќе ти ја пратам во inbox. :D
  Ми пренесоа дека ќе те немало на фб (и мене ме нема баш). одамна мислев дека тоа ќе биде добар потег за таков сонувач ко тебе, само не знам дали ти кажав. поздрав па се глеаме по нг ако не порано :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Да! :) Доста беше дремење и трошење време, знам дека има подобри начини на трошење на времето. :)
  Те читав еднаш низ темите мислам дека спомена новогодишен попуст или саем во Табернакул, имаш инфо од кога до кога трае ???
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Знам, многу подобро се чувствувам овие неколку дена без фејсбујк, повеќе време за се имам. :)Слушнав дека имаат 25 посто попуст на српските изданија.
  Hank Moody
  Hank Moody
  Фала братче ќе наминам деновиве да видам што има :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  И повторно јас. :) Проверив кои српски книги им се на попуст, на попуст им се книги од типот на Софија Кинсела и нејзе слични третокласни кога лисјата паѓаат книги. :)Така да, засега ништо од некој квалитетен попуст.
  Како е на компаративна, ти се допаѓа?
  B
  Broken Blossom
  Владимир е малку досаден и смотан ама е ОК, не доаѓам во четврток.
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Ќе видам, уште е рано онака да имам посебно мислење за секој професор. :)

  Да те прашам, што модул избра ти?
  B
  Broken Blossom
  Извини што на ова нема да ти одговорам, сакам да останам анонимна:) Рано ти е сеуште да размислуваш за модул тоа се бира во втора год.
  И како е на компаративна? :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Добро, вака не би ми сметало, гледав некои интересни предмети предава..А и Венко исто така. :)Најверојатно тој модул ќе го земам, али рано е уште.
  Setsuko
  Setsuko
  Венко би требало да ти предава Нова хрватска книжевност. Ние лани го слушавме со бруцоши од компаративна. :) Супер е, во секој случај исполнува факултетов, се чувствуваш корисно, интелектуално и просветлено. :D
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Мислам уште некои предмети предава, не сум сигурен.. :)Ќе видам што како, али најзаинтересиран сум за тој. :)

  Ептен..Убаво се чувствував онака и по едно предавање, одвај чекам петок да дојде, наредното. :)
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Кога ќе дојдеш, земи ја и не се ни мисли. :)Па, и јас се трудам така, некако редот и знаењето тоа што се случува следно, ме уништува. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=dlen1-fFtvA
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Застанав да ја слушам, но останав во сенка. Во еден момент, едно од младите момчиња на околу дваесет години, многу млад, многу згоден, ми се приближи. Имаше торта во раката. Рече, „Хулио, земи едно парче“. Па, зедов парче и го изедов, и му реков, „Ти благодарам што дојде и ми го даде“.
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Тој ми рече, „Но, знаеш, јас ти дадов многу малку во споредба со она што ти ми го имаш дадено мене“. Јас му реков, „Немој така, немој така“, и се прегрнавме и тој си отиде.Леле..Стварно..
  Отсега па натаму ќе мораш да се навикнеш и на библиотеките:)Ако случајно ја нема во Магор провери и по другите книжарници
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Прашав, ја имаат во Магор.Па, ќе ја земам утре по се изгледа. :)Фала многу. :)Па, се со време тоа, ќе се навикнам сигурно.
  Јас ја купив во книжарницата Магор беше 500 ден.(само не знам дали сеуште ја продаваат таму) а можеш да провериш и во библиотека дали ја има за да не трошиш толку пари. Па би требало да запишам 3-та год. но ако ги положам испитите кои ми останаа некако почнав многу да го запоставувам факултетов, инаку задоволна сум.
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Епа добро, ќе поминам денес/утре до Магор да проверам, зашто би сакал да ја имам..Не сум навикнат многу по библиотеки јас, да бидам искрен.Па, добро, мора да постојат периоди кога го забаталуваш факултетот.Слушам само пофални зборови за факултетот, па тоа ме мотивира уште повеќе :)
  Гледам те примиле на ОКК. Многу ми е драго што си одлучил да се запишеш на овој факултет. Да ти дадам еден совет: набави си ја книгата Теорија на книжевноста од проф. Катица Ќулавкова и почни уште од сега да ја учиш затоа што е малку комплицирана и доста голема и кога ќе почнеш со предавањата баш и нема да имаш многу време за квалитетно да ја учиш. Поздрав и прашај ме слободно за било што:-D
  ЈуријАркадиевич
  ЈуријАркадиевич
  Фала многу и за тоа што ти е драго и за советот. :)Ќе ја набавам деновиве, само те молам кажи ми каде да ја најдам и која цена е?Иначе, ептен сум возбуден пред почетокот на годинава. :)Која година си?Како што гледам, задоволна си..во право сум? :)
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom