Ај ај, ако веќе така гледаме имаше чист фаул над Арнаутович, па го признаа голот...

17 декември 2019
2.094
3.640
Toa sto go kazuvav pred nedela dve vekje go gledame u realnosta.. Denes edvaj tepaa i toa so gol sto bese ocigleden faul.. Uste edna lesna tekma im e narednata pa posle im sledi pekolen raspored... Čoukerstvoto vekje se nadzira, a vo sledniot period i ke go vidime istoto.. Predviduvam kolaps vo vtoriot del na sezonata za Inter, kako i uvek..

26 јануари 2019
3.632
5.615
Now it's official, the Council of State has put an end to the appeals presented by Juventus on the Calciopoli front, in light of the Juventus club's renunciation of the last appeal.

The ongoing case related to the request to the FIGC for damages of 443 million euros for the awarding of the 2005/06 scudetto to Inter. An ordinary justice affair that began on 7 November 2011, with the first appeal to the Lazio Regional Administrative Court after the FIGC Council's decision to reject the complaint presented by the Juventus club. In July 2016, the Lazio Regional Administrative Court then rejected Juventus' new appeal, declaring it partly inadmissible and partly unfounded. The company, however, later turned to the Council of State, presenting a new appeal.

11 октомври 2010
6.667
22.219
Да да, многу моралистички коментари имаше кога Гати му акна бокс на оној од Верона и кога оној црнион со бузите спречи победа на Болоња во Торино за која истотака требаше и црвен со оглед на тоа во каква гол ситуација се наоѓаше играчот на Болоња.
А и да биле пристрасни судиите или тие од ВАР немаше да свирнат пенал у 100та минута за Верона.

Marquess

Ербап
20 јули 2009
6.099
12.765

Немој со тие куршуми и ти сеа.
Остај нека ликуваат барем на наводната помош од судијата коа веќе за навек им пропаднаа 500милиона евра оштета за "неправедно" одземено скудето :D

4 октомври 2010
8.005
14.127
Наводната помош за Интер и реалната за други...

Е па добро, не смее да се донесе ниту една исправна одлука против Интер, инаку ништо од муабетот дека очигледни одлуки не биле свирнати.

Ептен добра логика... Тоа што една одлука е исправна, а друга не, не е битно, мора сите да бидат погрешни и во корист на една страна.

А после тој натпревар на Јуве со Болоња, имаше морализирање и борба против злото во фудбалот.

110.931
Проблемот е што овие ѓубриња крадат со децении и системски го серат Калчото години наназад. Грешки имало и секогаш ќе има, и за Интер и против Интер грешеле, и за Милан итн итн, ама она што го прави/правеше Јувентус низ годините е еден таков срам кој немам доволно зборови да го опишам. Еве ај да одиме со логиката дека Верона е оштетена денес и се судело за Интер, само смени ги Интер со Јувентус, знаеш кога ќе беше свирнат пенал за Верона така?

Иначе според моја претпоставка она не го свирна за фаул затоа што акцијата продолжи, имаше пречка, па се врати топката назад па имаше шут па одбрана на голманот и тек тогаш Фратези даде гол. Мислам, ама не сум 100% убеден, дека веќе не ги есапат акциите ко порано, у стилу ти праат фаул, ја зимаат топката, си подаваат 5 минути меѓу себе без промена на посед, има прекин и судијата иде да глеа ВАР..., сега мислам не е така, имав претходно видено слична ситуација и во ПЛ ама да ме убиеш сеа нема теорија да се сетам на која утакмица беше.

Инаку ако веќе цепидлачиме и голот на Верона беше сомнителен зашто имаше можен фаул над Арнаутовиќ. И секако, тука доаѓаме до моментот наречен "критериум на судијата" зашо друг судија без трошка мислење би го свирнал тоа, а сепак на крајот јас лично не мислам дека со тоа Интер е оштетен, иако нели немаше да згреши ако свирнеше фаул.

3.632
5.615
Верона утна пенал во 92 минута и покрај се тоа имаа шанса да израмнат ама не ја искористија. Така да си заслужија да си изгубат како и да е. Ама сепак не е проблемот дека сега на Интер вакви одлуки него пролбемот е констатно ова што се случува во лигата. Лани Наполи исто добиваше вакви одлучи во нивна корист. Добивал и Јуве добивал и Милан. Се на се очајна е лигата со судии. Тоа не смее да се дозволи за никој да се случи.

Иначе Интер последниве натпревари се мачи малку повеќе. Дали ги фаќа замор или нешто друго е проблемот не знам. Ако не се средат за брзо Јувентус со 1-0 победи ќе им ја лапне титулата.