Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
9 август 2014
Мислења
455
Поени од реакции
1.299
изгледа гнина народ сме....во голем дел
FB_IMG_1704105690850.jpg
Сме биле и ќе бидеме.. Се е сведено на што повеќе да пикнеш в џеб. Нереално е колку познавам вакви, сопругот со членска од едните, сопругата со членска од другите и гледаат да црпат што повеќе. Доаѓаат други на власт, ротација за 360 и така во круг до скапување. Кога ќе се кажува дека само политичарите били дволични и клети, не народот е таков, затоа сме овде каде што сме.
Инаку за случајот со дотичната, сдс во двојна добивка- и продобива гласови од сите табори и истовремено го зголемува бројот на автохтони во Македонија. Win-win.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.035
Поени од реакции
14.923
Се смееме на торбешите за торба се продавале ама овие за државно платиче бетер да ти биле.
торбешите изворно се македонци....нивните дедовци се викале Трајко, Тодор, Благоја....
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.262
Поени од реакции
5.352
Не знам на кој му текнало од нас да прави народ...сите сме катиљи и без кичма го поминуваме животот

Тие што ќе ми кажат ,,не сум таков јас"...ма немој да ме јебеш бе тоа можам да ви порачам
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.973
Поени од реакции
4.780
Се сложувам со овоа дека моќна безбедносна служба е темелот на силна и безбедна држава, ама овоа знае и тоа како да биде меч со две острици.Многу лесно таа моќ може да почне да се злоупотребува за многу опасни и нездрави работи како терор врз сопственото население, уцени, закани, шпиунажа...И се тоа позади маската на националната безбедност.
Башка човек, кој тоа во 21-век работи поради патриотизам? Дури и тие што глумат патриотизам не се вистински патриоти, ретко кој е искрен.
Овоа особено важи за агентите во службите.Ретко кој е прав патриот, повеќето работат поради чувство на моќ, статус, привилегии и пари.
Па да, секогаш имало, има и ќе има забегуања, зборот беше сакаме држава или не?
Знам дека ги има многу кои не сакат ама знаеш така е зборот.
Инаку заради структурата (хиерархија+субординација) многу лесно се станува на патото на забегуавања, многу поголема опасност е врховизмот(односно работа за алЦИАда, БНД и МИ6) но и тоа е составен дел од тие служби, нивната прва и основна задача односно причина за постоење е да ги заштити државните функционери од надворешни притисоци и лепливи прсти.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.813
Поени од реакции
4.241
А што ви е проблем ако македонец/ка се пише албанка за вработување вие да не сакате албанец да работи? Ако националност е чуство тогаш може да се пише и еским за вработување а за време на попис ќе си каже македонец/ка до утрешниот ден кога ќе работи наместо некој учкар.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.973
Поени од реакции
4.780
А што ви е проблем ако македонец/ка се пише албанка за вработување вие да не сакате албанец да работи? Ако националност е чуство тогаш може да се пише и еским за вработување а за време на попис ќе си каже македонец/ка до утрешниот ден кога ќе работи наместо некој учкар.
Мислам дека не се за “ено опшество за сите“ затоа приговараат.
Во право си за по дома си се Македонци, другото не е важно! ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.754
Поени од реакции
80.135
А што ви е проблем ако македонец/ка се пише албанка за вработување вие да не сакате албанец да работи? Ако националност е чуство тогаш може да се пише и еским за вработување а за време на попис ќе си каже македонец/ка до утрешниот ден кога ќе работи наместо некој учкар.
проблем е што државата не вработува сечач или лекар, туку Албанец, Ром и тн.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.813
Поени од реакции
4.241
проблем е што државата не вработува сечач или лекар, туку Албанец, Ром и тн.
Камо среќа да вработува што повеќе албанци па македонци да си работат како албанци, а албанците во немачка по имачка. Сакаа права ќе си ги добијат.
Секој вработен македонец како албанец е плус за нас.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.355
Поени од реакции
3.496
А што ви е проблем ако македонец се натрти пред албанец за да му го закачи така по еднаш. Па тој што клеца е педер, не тој што прима, башка од еднаш не се станува педер!!
Na kjaurite im treba mislovna revolucija
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.804
Поени од реакции
9.890
проблем е што државата не вработува сечач или лекар, туку Албанец, Ром и тн.
Абе дур нема директно вработување на секое албанско бебе чим излезе од утроба албанскиот народ ќе биде угнетен
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.076
Поени од реакции
39.738
пропаднал тендерот за Чебрен, овие енергетичариве наши шупакот го дадоа, али ни тоа не било доволно за грците да се нафатат, што е позитивно за нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom