Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
повторно не нудиш решение, само катастрофален завршеток.
Ако Бахмут траеше 7ипол месеци, Авдиивка по месец и половина не е ни блиску до паѓање, Украина ќе ја снема 30 години од кога нашите внуци ќе ги снема.
рачунате колку бргу паднало некое место, а не колку луѓе погинале. И вие глумите некои стратези.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.111
Поени од реакции
36.273
повторно не нудиш решение, само катастрофален завршеток.
Ако Бахмут траеше 7ипол месеци, Авдиивка по месец и половина не е ни блиску до паѓање, Украина ќе ја снема 30 години од кога нашите внуци ќе ги снема.
Променлива работа е времето, не е константа во војување. Украина ќе се држи со ова темпо се додека: западот праќа оружје и има луѓе кои ќе одат на фронт. Било кое од овие две да задоцни, немора да запре, само да задоцни, брзината до која ќе паѓа фронтот ќе е тотално друга приказна.
Ти кажав решение уште пред неколку месеци, а тоа е капитулација на Украина, откажување од територијата што ја изгуби, и потпишување на договор дека нема никогаш да пристапи кон ниту еден сојуз/унија без дозвола на Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.815
Поени од реакции
23.646
повторно не нудиш решение, само катастрофален завршеток.
Ако Бахмут траеше 7ипол месеци, Авдиивка по месец и половина не е ни блиску до паѓање, Украина ќе ја снема 30 години од кога нашите внуци ќе ги снема.
zosto gledas na sekoja vojna/bitka linijarno? bahmut i avdavka se razlicni isto kako i zavrsnicata na vojnata... koga ke krahiraat a ide kon toa ima ogromni teritorii da pagaat za denovi, obicno taka e...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.550
Поени од реакции
12.448
Слушам божиќ славеле на 25 украинциве, со декрет на Зеленски. Узурпација од дивјаци на кевските лаври, држење стража на сите други свети православни места да не може верници да отидат да се помолат и т.н.
И тоа од група луѓе со нацистичка идеологија а со еврејско потекло хахахах. Не е за смеење ама толку е неверојатно што се случува што му доаѓа на човек да се насмее.
Не се смеј. Да не им текне и на нашите да почнат таквото сценарио да го тераат со цел да се ослабне “влијанието” на Русија во Македонија :LOL:

Еве прашај ги шарените куртони, ќе се согласат. Се со цел налик на Западот да сме. Иако славењево Божиќ нема никаква поврзаност со Русија ниту за Украина ниту за нас. Све тоа е останато од традиција, и повеќе е поврзано со паганство него со христијанството.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
рачунате колку бргу паднало некое место, а не колку луѓе погинале. И вие глумите некои стратези.
Ти си мастер стратег, со тебе никој не може Рони, О голем Рони.
Променлива работа е времето, не е константа во војување. Украина ќе се држи со ова темпо се додека: западот праќа оружје и има луѓе кои ќе одат на фронт. Било кое од овие две да задоцни, немора да запре, само да задоцни, брзината до која ќе паѓа фронтот ќе е тотално друга приказна.
Ти кажав решение уште пред неколку месеци, а тоа е капитулација на Украина, откажување од територијата што ја изгуби, и потпишување на договор дека нема никогаш да пристапи кон ниту еден сојуз/унија без дозвола на Русија.
Оружјето ветено константно касни, од почетокот на војната...и?
Решение ми даваш за кое е само во твојата фантазија. Путин „нуди мир“ под услов да ги задржи анексираните територии кои всушност не ги контролира, ниту една не му е 100% под власт, а сака целосно да ги земе, згора на тоа Харков, Дњепар и Одеса требало да ги припои... шо викаш украинциве гратис области да си даваат онака ради мир?
zosto gledas na sekoja vojna/bitka linijarno? bahmut i avdavka se razlicni isto kako i zavrsnicata na vojnata... koga ke krahiraat a ide kon toa ima ogromni teritorii da pagaat za denovi, obicno taka e...
обично така е, ама две години тука пак тука сме, освен гестови на добра воља ништо не се смени.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
рачунате колку бргу паднало некое место, а не колку луѓе погинале. И вие глумите некои стратези.
Ете во Бахмут милион Украинци изгинаа. Како викавте тука, првата втората па третата армија, веќе не знам до која стигнавте. И шо фајде виде Русија од тоа? Нели судбината на Украина се решаваше во Бахмут.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.815
Поени од реакции
23.646
Ти си мастер стратег, со тебе никој не може Рони, О голем Рони.

Оружјето ветено константно касни, од почетокот на војната...и?
Решение ми даваш за кое е само во твојата фантазија. Путин „нуди мир“ под услов да ги задржи анексираните територии кои всушност не ги контролира, ниту една не му е 100% под власт, а сака целосно да ги земе, згора на тоа Харков, Дњепар и Одеса требало да ги припои... шо викаш украинциве гратис области да си даваат онака ради мир?

обично така е, ама две години тука пак тука сме, освен гестови на добра воља ништо не се смени.
kako nisto ne se smeni? poslednite nekolku meseci malku oruzje dobiva ukraina a i parite seknuvaat... se zbori za kasnenje na plati, inflacija itn... pocne li toj ciklus kolapsot ke bide prilicno brz i ne gledam vrakanje od toa...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
Ете во Бахмут милион Украинци изгинаа. Како викавте тука, првата втората па третата армија, веќе не знам до која стигнавте. И шо фајде виде Русија од тоа? Нели судбината на Украина се решаваше во Бахмут.
Па зошто сега гледаме регрутација на пола милион луге? Каде им е војската тогаш, сигурно на одмор ја пратиле.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.298
Поени од реакции
13.069
повторно не нудиш решение, само катастрофален завршеток.
Ако Бахмут траеше 7ипол месеци, Авдиивка по месец и половина не е ни блиску до паѓање, Украина ќе ја снема 30 години од кога нашите внуци ќе ги снема.
Убаво е историја малце да се знае... Колку време траеше прва светска војна, 30 години?

Еве ти еден линк, сакам твој коментар.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Па зошто сега гледаме регрутација на пола милион луге? Каде им е војската тогаш, сигурно на одмор ја пратиле.
Све гледате вие, само едно не гледате - дека Русија во една година војна има напреднато колку едно пичкино влакно. Па уште се ложите ќе паѓала цела Украина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
Све гледате вие, само едно не гледате - дека Русија во една година војна има напреднато колку едно пичкино влакно. Па уште се ложите ќе паѓала цела Украина.
вие сте ептен шапшали, таа линија се одржува на топовско месо, кога ќе нема луѓе ќе ја нема и неа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.111
Поени од реакции
36.273
Ти си мастер стратег, со тебе никој не може Рони, О голем Рони.

Оружјето ветено константно касни, од почетокот на војната...и?
Решение ми даваш за кое е само во твојата фантазија. Путин „нуди мир“ под услов да ги задржи анексираните територии кои всушност не ги контролира, ниту една не му е 100% под власт, а сака целосно да ги земе, згора на тоа Харков, Дњепар и Одеса требало да ги припои... шо викаш украинциве гратис области да си даваат онака ради мир?

обично така е, ама две години тука пак тука сме, освен гестови на добра воља ништо не се смени.
Па не доцни до степен да нема што да пукаат на терен, најчесто им доцнат помоќни оружја кои и така ги немале до вчера.

Сакале или не, Украинците ќе мора да се откажат, прашање е само од колку, и под кои други услови. Другата опција е да станат Авганистан и да се обидат да тепаат на време, но топологијата на државата не им го дава тоа, плус ќе завршат со долгови кои нема да може да ги вратат ни во наредните 500 години.

Инаку навивам да изгубат, и тоа што поскоро, не оти ме заболе за Русите, туку ми одговара од економски и финансиски аспект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom