Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.111
Како и да е, и вечер да заврши војната, со гаранција западната слободна и независна штампа ќе објаснува како предавање 20%+ од државата е победа така да пак ќе се користат еуфемизми и тука ќе се расправаме.
Еден ден покасно :

photo_2023-12-27_17-50-55.jpg

Линк:

Бонус :

photo_2023-12-27_17-31-26.jpg
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
А немаш компарации зошто мозокот ти е зарибан во Амерички фундаментализам.
Тек сега се запознавате? :unsure:
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Мене ми е сосема јасно за историјата на Русија и нејзината "мека моќ". Прашањето беше наменето за тие што се убедени дека ќе се вратела Украина после војната во прегратките на мајка Русија и тие немале да ги остават на цедило, како З. Германија, Јапонија што беа од страна на САД.
Ќе седнат во скут секако, само дали со или без гаќи... Тоа е прашањето.

А Германија и Јапонија уште ги немаат облечно гаќите, ма досега веројатно и не знаат кај им се.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.203
Поени од реакции
10.997
Хаха, живнаа ботовите! Како стојат работите, да не беа ваквите мали пи-ар „успеси“ немаше да знаеме дека уште сте живи. :D
Легнаа парички на сметка
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.400
Хаха, живнаа ботовите! Како стојат работите, да не беа ваквите мали пи-ар „успеси“ немаше да знаеме дека уште сте живи. :D
Realno gledano da izgubis tri avioni vo eden den i ne e pickin dim rabota. Ne pravime muabet za cesni ili utvi tuku za voeni avioni, tamu migovi ili sto i da bea.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Автоматски споено мислење:

Realno gledano da izgubis tri avioni vo eden den i ne e pickin dim rabota. Ne pravime muabet za cesni ili utvi tuku za voeni avioni, tamu migovi ili sto i da bea.
3 авиони на колку време? Ако е често тогаш е една работа, ако е ретко тогаш во големата слика што менува... Се разбира освен за тие што си отишле, за нив се е сменето.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.776
Поени од реакции
8.418
Источна Европа била бајаги поразрушена и опустошена од западна Европа после ВВ2. Цел запад без Германија, прашање е дали 1 милион жртви дале во втора светска војна додека на исток, само Словенските земји дале 40М жртви. Така да Маршаловиот план е гола вода во споредба на тоа што требало да се направи на истокот, за да све се приближи до нормалата.
Првин сите тие луѓе направиле едни огромни жртви за во периодот 1925-1935 да се изгради нешто што вообичаено би се изградило за некој 2-3 декади. Германците уништиле апсолутно се, земале реизградиле пак се уште еднаш. И онакви како Клинтон ќе доаѓаат и ќе ти зборат за некакви Маршалови планови и како не биле способни.

Југославија била дел од Маршаловиот план, ајде да ги видиме резултатите:

1703707867370.png

Или ајде да направиме споредба со најразрушениот дел од Европа, Белорусија:

1703707894507.png

Они под комплетно неспособните, тоталитарни режими за 30 години, два пати изградиле држава.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Првин сите тие луѓе направиле едни огромни жртви за во периодот 1925-1935 да се изгради нешто што вообичаено би се изградило за некој 2-3 декади. Германците уништиле апсолутно се, земале реизградиле пак се уште еднаш. И онакви како Клинтон ќе доаѓаат и ќе ти зборат за некакви Маршалови планови и како не биле способни.

Југославија била дел од Маршаловиот план, ајде да ги видиме резултатите:

Прегледај го приврзокот 402215

Или ајде да направиме споредба со најразрушениот дел од Европа, Белорусија:

Прегледај го приврзокот 402216

Они под комплетно неспособните, тоталитарни режими за 30 години, два пати изградиле држава.
Го разгледа/разбра добро графикот? Или си пикираше рандом држави и си донесе некој неоснован заклучок? Ако гледаш Југославија имала пола од БДП-то од Унгарија и Полска во 50та, за 30 години е веќе над нив и над Болварија. А воедно и над Албанија и Романија. Дај стави сега график и од З.Германија да видиме чисто процедурално веќе кога мериш БДП.

Еве ти ја разликата од истата поделена држава, едната капитализам, другата комунизам.

Во 70та веќе и Грција имала поголема економија од Источна Германија.

Не знам како да ти објаснам дека БДП-то нема дирекна корелација со колку пари дале Русите или Американците на нивните сојузници, веќе ако ставаш графици, стави да видиме кој, како и во што инвестирал. Пошто вака од ова можеш какви сакаш заклучоци да си донесиш.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.111
Читам што вика Куив Независен и ми фати око следново.
"There's a huge risk of underfunding of certain social sectors," including delaying wages paid to 500,000 civil servants and 1.4 million teachers.

Payments to 10 million pensioners would also be at risk if foreign aid stops, according to Svyrydenko.

Ukraine could manage for a few months by borrowing money or transferring funds from the central bank to the government, but that could "unleash inflation and undermine financial stability," the Financial Times said, citing Western officials.
Украина има колку, отприлика 30 милиони население, 10 милиони (или 1/3) од кои се пензионери.

500.000 државна администрација, браво, ние имаме минимум 150.000 а имаме 30 пати помала популација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
решението е едноставно, ќе ги пратат на фронт, типчињата станаа експерти кога се работи за екстерминацијата на сопствениот народ.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Клинтон мисли дека на Русија ќе и се деси како кога ветераните се вратија од Виетнам па живеа стонерски живот без работа и нон стоп хај на амфетамини и крек.
од секогаш си бил мајнд ридер и си знаел повеќе за мене од самиот себе. Ти си чудо на природата.
Епа ме праша зошто војуваат, затоа ти препорачав да го изгледаш, таму добро е објаснето.

Инаку според мене најдобрата опција им беше да капитулираат првиот ден и да остават да се смени проруска власт. Не постојат пари на светот што вредат повеќе од тие пола милион кои останаа да гнијат по полињата, и којзнае колку други ќе изгинат. Во прва прилика во иднина ќе ја вратеа власта во свои раце. Путин не е вечен, мала дестабилизација кај Русите и со шарени куртонијади, пучови и слично ќе се вратеа пак на прозападни патеки, и најверојатно без испукан куршум.
1. неамат временска машина да го вратат времето назад, па според тоа не нудиш некое решение туку само пропуштена „можност“
2. и да имаат временска машина, нема да се предадат оти знаат дека со капитулација ќе ги снема. Никој нејќе да го снема
3. ако имаат временска машина, ќе ја вратат назад до татко му на Путин и ќе го лупнат меѓу јајца
Источна Европа била бајаги поразрушена и опустошена од западна Европа после ВВ2. Цел запад без Германија, прашање е дали 1 милион жртви дале во втора светска војна додека на исток, само Словенските земји дале 40М жртви. Така да Маршаловиот план е гола вода во споредба на тоа што требало да се направи на истокот, за да све се приближи до нормалата.
Не се сложуваме дека Маршаловиот план е гола вода, ама ај и да е... Кој ја изгради источна Европа? СССР? не ме дупи, ЧССР и Унгарија беа со тенкови нападнати од СССР, не беа градени
Првин сите тие луѓе направиле едни огромни жртви за во периодот 1925-1935 да се изгради нешто што вообичаено би се изградило за некој 2-3 декади. Германците уништиле апсолутно се, земале реизградиле пак се уште еднаш. И онакви како Клинтон ќе доаѓаат и ќе ти зборат за некакви Маршалови планови и како не биле способни.

Југославија била дел од Маршаловиот план, ајде да ги видиме резултатите:

Прегледај го приврзокот 402215

Или ајде да направиме споредба со најразрушениот дел од Европа, Белорусија:

Прегледај го приврзокот 402216

Они под комплетно неспособните, тоталитарни режими за 30 години, два пати изградиле држава.
1. биди фер и во истиот график стави ги западните земји, па да споредиме
2 Зошто е заслуга ова на Русија? Тие држави сами си се изградија поствоено. Југославија за краток период беше и непријател на Сталин, лидери на ЧССР летаа од прозор оти не слугуваа на Сталин, Во Будимпешта влегоа со тенкови....веројатно административно ко кај нас бугарите шо биле администрација а?

П.С. Јавна администрација - Тенкист би било закон наслов во ЦВ
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.861
Поени од реакции
9.042
Слушам божиќ славеле на 25 украинциве, со декрет на Зеленски. Узурпација од дивјаци на кевските лаври, држење стража на сите други свети православни места да не може верници да отидат да се помолат и т.н.
И тоа од група луѓе со нацистичка идеологија а со еврејско потекло хахахах. Не е за смеење ама толку е неверојатно што се случува што му доаѓа на човек да се насмее.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.111
Поени од реакции
36.273
од секогаш си бил мајнд ридер и си знаел повеќе за мене од самиот себе. Ти си чудо на природата.

1. неамат временска машина да го вратат времето назад, па според тоа не нудиш некое решение туку само пропуштена „можност“
2. и да имаат временска машина, нема да се предадат оти знаат дека со капитулација ќе ги снема. Никој нејќе да го снема
3. ако имаат временска машина, ќе ја вратат назад до татко му на Путин и ќе го лупнат меѓу јајца

Не се сложуваме дека Маршаловиот план е гола вода, ама ај и да е... Кој ја изгради источна Европа? СССР? не ме дупи, ЧССР и Унгарија беа со тенкови нападнати од СССР, не беа градени

1. биди фер и во истиот график стави ги западните земји, па да споредиме
2 Зошто е заслуга ова на Русија? Тие држави сами си се изградија поствоено. Југославија за краток период беше и непријател на Сталин, лидери на ЧССР летаа од прозор оти не слугуваа на Сталин, Во Будимпешта влегоа со тенкови....веројатно административно ко кај нас бугарите шо биле администрација а?

П.С. Јавна администрација - Тенкист би било закон наслов во ЦВ
Епа бидејќи пропуштија шанса, сега ќе ги снема.
Животот се заснова на избор, се што правиме е некаков избор, дали правилен или не покажува времето.
Решение нема, загазени се предалеку и едните и другите, ова ќе биде борба до последен војник.
Ако не се смени нешто драстично, не би се изненадил и да одат на целосна окупација, па макар и да се толчат со години.

И нема врска со Путин, во вакви држави ова е државна политика, и друг да беше ќе мораше да интервенираат пред да е доцна. Во последните години западот јако влезе во Украина, и ако не сакаат нова Полска, мора да се уништи во почетна фаза, дури и доцнат Русите.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Епа бидејќи пропуштија шанса, сега ќе ги снема.
Животот се заснова на избор, се што правиме е некаков избор, дали правилен или не покажува времето.
Решение нема, загазени се предалеку и едните и другите, ова ќе биде борба до последен војник.
Ако не се смени нешто драстично, не би се изненадил и да одат на целосна окупација, па макар и да се толчат со години.

И нема врска со Путин, во вакви држави ова е државна политика, и друг да беше ќе мораше да интервенираат пред да е доцна. Во последните години западот јако влезе во Украина, и ако не сакаат нова Полска, мора да се уништи во почетна фаза, дури и доцнат Русите.
повторно не нудиш решение, само катастрофален завршеток.
Ако Бахмут траеше 7ипол месеци, Авдиивка по месец и половина не е ни блиску до паѓање, Украина ќе ја снема 30 години од кога нашите внуци ќе ги снема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom