Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
За жал таа е единствена тераса(3м²), и изгледа единствената опција, бидејќи "стубовите" во мојот дел се 50цм широки што е премалку за мултисплит , и плус има некој договор за внатре да се климите, нема никој надвор извадено се уште
Реков жалосно.... значи никој не може да ја користи единствената тераса од живеалиштето?
Гледај таму сменете го тоа "правилото" и извадете ги климите надвор од терасите....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.497
Поени од реакции
2.787
Дали се продаваат вакви чуда кај нас ? И дали има некој користено?
(Air deflector)
Бидејќи климата ми е ставена во мала внатрешна тераса и самата се гуши со ладен или топол воздух , зависно од сезоната , сметам дека ваква направа ќе помогни
Прегледај го приврзокот 402070

Прегледај го приврзокот 402071
Прегледај го приврзокот 402072
Ako klimata e nadvor na terasa, nema zosto da ima problem, eventualno ako duva vo zid. Zatoa prati slika ili skica kako e postavena nadvoresnata.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Ставена е над вратата најгоре за на тераса од дневната и дува кон вратата за на тераса од спалната растојание 2м
Терасата е внатрешна. Ширина 200цм длабочина 90цм

Има плус носач/стуб преку целата тераса од надворешната страна, која ја покрива скоро половина клима
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.497
Поени од реакции
2.787
Ставена е над вратата најгоре за на тераса од дневната и дува кон вратата за на тераса од спалната растојание 2м
Терасата е внатрешна. Ширина 200цм длабочина 90цм

Има плус носач/стуб преку целата тераса од надворешната страна, која ја покрива скоро половина клима
Ako izmenuvacot ne e zatvoren, ne bi trebalo da imas problem.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Ako izmenuvacot ne e zatvoren, ne bi trebalo da imas problem.
Проблемот е што прави дефрози и на прилично топло време , сигурно дека многу си го лади воздух околу неа(нема чист отвор од десната страна, носачот малку смета)
Не знам како би се понашала во чиста зима .
Автоматски споено мислење:

Ako izmenuvacot ne e zatvoren, ne bi trebalo da imas problem.
Грешка моја , длабочина на терасата е 130цм , должина 220цм. Од прилика
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.918
Ставена е над вратата најгоре за на тераса од дневната и дува кон вратата за на тераса од спалната растојание 2м
Терасата е внатрешна. Ширина 200цм длабочина 90цм

Има плус носач/стуб преку целата тераса од надворешната страна, која ја покрива скоро половина клима
Ставено колку да се рече ете има....
Никој не мислел (не му било грижа) колку тоа ќе е практично и за користење на терасата ни за функционирањето на уредот.
Катастрофа!
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Ставено колку да се рече ете има....
Никој не мислел (не му било грижа) колку тоа ќе е практично и за користење на терасата ни за функционирањето на уредот.
Катастрофа!
Прашањето од старт ми беше , дали пример ваква направа ЛИНК би ми бркала работа , во секој случај ќе пробам со вакво чудо , ме интересирапе дали некој има искуство.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.620
Поени од реакции
7.248
Прашањето од старт ми беше , дали пример ваква направа ЛИНК би ми бркала работа , во секој случај ќе пробам со вакво чудо , ме интересирапе дали некој има искуство.
Nemam iskustvo so klimi ama imam so Mashini za sushenje Alishta!
Kaj niv funkcionira AMA mu ja zema silata!

Inace kaj mojata Klima gi pishuva slednive podatoci za Montazha


Montage.jpg
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.497
Поени од реакции
2.787
Прашањето од старт ми беше , дали пример ваква направа ЛИНК би ми бркала работа , во секој случај ќе пробам со вакво чудо , ме интересирапе дали некој има искуство.
Mozes da postavis , cisto da go usmeris vozduhot, nisto nema da i bide na klimata. Bitnoto e deka izmenuvacot na nadvoresnata ne e zatvoren t.e. zalepen do zidot. Togas samo premestuvanje na nadvoresnata.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
Mozes da postavis , cisto da go usmeris vozduhot, nisto nema da i bide na klimata. Bitnoto e deka izmenuvacot na nadvoresnata ne e zatvoren t.e. zalepen do zidot. Togas samo premestuvanje na nadvoresnata.
Има 20-30цм зад неа
И 70% од десната страна е слободна, останатите 30%се под носач кој е 30цм од нив.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
@nikomil1 Со здравје и долги години да си ја служиш климата! За парите е бест-бај. И за жал нема опција за под 16ц, или барем јас не најдов… не е страшно ништо.
Автоматски споено мислење:

aj poupatenive neka mi kazat sto e forava sto Hitachi AirHome 400 RAK-DJ50PHAE/RAC-DJ50PHAE moze da povlece 2750 W na greenje? sto e ednakvo na shorai 24ka???

vtoro, na klimakoncept.hr za hitachito gledam deka pisuva pdesignh 4.4, deklariran kapacitet 3.7 i 0.7 pomosno greenje. kaj da najdam za seiya16ka dal racuna so pomosno grenje ili ne? sekoj proizvoditel kako mu tekne si pisuva pdesignh i si dodava pomosno greenje kolku mu tekne? fakticki ti koa gledas pdesignh toa gore dole nisto ne znaci?
Јас ти кажав уште одма кога праша… зошто и како влече 2700w!
Не дека јас знаев, ама на еуровент си пишуваше…
Е сега или ќе му веруваш на еуровент, или на некој рандом лик што ќе те убедува како компресорот бил огромен и имал резерва да повлече, твое си е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom