Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
И 10 000 ф16 нека им дадат, ако немаат обучени пилоти ништо нема да направат со нив. А тие како што гледам немаат ни обични војници.
Сега теоретски ако гледаме, 10 000 Ф16 ако ги пуштат во рој сите наеднаш тогаш имаат шанси да ја поминат цела Русија и крш да направат... Прблем ќе биде кога ќе треба да слетаат, ама во меѓувреме ќе победуваат. :D
Автоматски споено мислење:

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.078
Поени од реакции
24.879
Сега теоретски ако гледаме, 10 000 Ф16 ако ги пуштат во рој сите наеднаш тогаш имаат шанси да ја поминат цела Русија и крш да направат... Прблем ќе биде кога ќе треба да слетаат, ама во меѓувреме ќе победуваат. :D
Абе за пилотите зборам и за човечкиот потенцијал. Мене ништо веќе од убервафињава на НАТО не ме плаши затоа што знам дека веќе скоро да не постои некој од украинската војска што ќе знае да ги ракува (секако освен платеници, ама и тие не се бесконечни).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
Не знам дали ме сфати ама мене не ми бешѓе муабетот за техниката и наоружувањто. Тоа може да се обнови и произведе прилично брзо. Што правиме со недостатокот на човечки потенцијал ?
И 10 000 ф16 нека им дадат, ако немаат обучени пилоти ништо нема да направат со нив. А тие како што гледам немаат ни обични војници.
Те разбрав, ам јас претходно зборев за воена техника. Што се однесува до луѓето имаш право, Украина има проблем да прибере војска или барем такви видеа гледаме. Но една работа имај во предвид, после фанфарите за предходните офанзиви, не би се изненадил западот да го сменил пристапот. Зборот ми е, да сум на местото на Русите, не би се опуштал премногу.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.078
Поени од реакции
24.879
Те разбрав, ам јас претходно зборев за воена техника. Што се однесува до луѓето имаш право, Украина има проблем да прибере војска или барем такви видеа гледаме. Но една работа имај во предвид, после фанфарите за предходните офанзиви, не би се изненадил западот да го сменил пристапот. Зборот ми е, да сум на местото на Русите, не би се опуштал премногу.
Тоа дека Русите не треба да ги потценат Нато и Украина секако стои. Но баш како што реков не мислам дека Украинциве стануват поопасни со секоја следна офанзива, туку дека баш дека се се послаби и послаби. Секако ова важи доколку воено и геополитички ваква остане ситуацијата.
Ако почнат други држави да се вклучуваат дирекно тогаш тоа е друг муабет.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.203
Поени од реакции
10.998
А што му мења него моралот, божем на фронт е :icon_lol: Ги глеам мапите и буквално продорите се една нива.
Да пишува на темава
Општо проукраинците на форумов чекаат вакви ситници за да се јават иначе нигде ги нема
Цитро кај и да е ке се јави исто
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.907
Поени од реакции
22.119
Situation north of Bakhmut: Russian Army began advancing towards Hryhorivka taking control over a high positions and parts of the forest belt east of this town.

photo_2023-12-24_20-04-00.jpg

Situation north of Bakhmut city: Russian Army secured the southern shore of Vosmyi Pond.

photo_2023-12-24_20-05-07.jpg

Situation west of Donetsk city: Russian Army took control over the rest of Paryzkoi Komuny street and the farm buildings northwest of Marinka as Ukrainian Army retreated towards the dam between Marinske More and Heorhiivskyi reservoirs. Combing operations are taking place in the last areas before the official announcement of the end of the battle for this town.

photo_2023-12-24_20-15-37.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.174
Поени од реакции
15.201
Незнам дали тула прочитав или нанекој Телеграм канал, укрите ќе поставуваат мибилизациски екипи на клучките по патиштата, и од таму ќе регрутираат потенцијални војници

Тоа било бидејќи сегашната гарнитура на фронтот нема со кого да ја заменат, многу време биле на терен
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.487
Нека се вклучат западните земји поопстојно. Слободно. Сакам тоа да се деси. Сакам учк борци од Илиридава да идат на фронт у Украина.
Нека се вклучат поопстојно и во субсахарска Африка, зошто го губат тлото таму.
Нека се вклучат појако и во Црвено Море, пошто иначе нема пут за нив од таму, џабе Суецки канал, како Васко Де Гама ќе идат откај Добра Надеж.
Нека се вклучат и во Гвајана кога ќе почне. И на Косово ако почне.
Нека пазат кај Тајван.

Ај да видам вклучите се пизда ви матер!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
Нека се вклучат западните земји поопстојно. Слободно. Сакам тоа да се деси. Сакам учк борци од Илиридава да идат на фронт у Украина.
Нека се вклучат поопстојно и во субсахарска Африка, зошто го губат тлото таму.
Нека се вклучат појако и во Црвено Море, пошто иначе нема пут за нив од таму, џабе Суецки канал, како Васко Де Гама ќе идат откај Добра Надеж.
Нека се вклучат и во Гвајана кога ќе почне. И на Косово ако почне.
Нека пазат кај Тајван.

Ај да видам вклучите се пизда ви матер!
Немој војводо, следна сцена од овој филм ќе биде како не ловат и нас по улици...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.487
Немој војводо, следна сцена од овој филм ќе биде како не ловат и нас по улици...
Хах, ние имаме најмалку за губење у тој ултимативен балансер што е нуклеарна војна.

Ние ја имавме таа несреќа најсилниот да е на страна на нашите непријатели. Затоа сме нивни слуги денес, без знаме, име и све што иде. Затоа што САД и ЕУ се на страна на Албанците, Бугарите, Грците... Си имаат свои интереси и си ги тераат.
Палестинците се таму кај што се, затоа што на страна на нивните непријатели се најсилните, САД и ЕУ.

Што ќе изгубат Палестинците и Македонците при нуклеарен холокауст, а што ќе изгубат Евреите и Албанците?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
Хах, ние имаме најмалку за губење у тој ултимативен балансер што е нуклеарна војна.
Тоа да, ама тоа не верувам да се деси. А тоа што може да се деси најлошо за нас е да не бркаат по улици.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
217
Поени од реакции
295
Хах, ние имаме најмалку за губење у тој ултимативен балансер што е нуклеарна војна.

Ние ја имавме таа несреќа најсилниот да е на страна на нашите непријатели. Затоа сме нивни слуги денес, без знаме, име и све што иде. Затоа што САД и ЕУ се на страна на Албанците, Бугарите, Грците... Си имаат свои интереси и си ги тераат.
Палестинците се таму кај што се, затоа што на страна на нивните непријатели се најсилните, САД и ЕУ.

Што ќе изгубат Палестинците и Македонците при нуклеарен холокауст, а што ќе изгубат Евреите и Албанците?
Те молам одговори го последново прашање ако го знаеш одговорот,
зошто не знам дали би имало поголем или помал губитник при нуклеарен холокауст
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.487
Те молам одговори го последново прашање ако го знаеш одговорот,
зошто не знам дали би имало поголем или помал губитник при нуклеарен холокауст
така е, ќе бидеме сите на исто (а сега не сме), затоа го викам ултимативен балансер
и оној у Исланд што живее најбољи живот ќе биде изедначен со оној у Еритреја, што живее најсрање живот

(ова баш и не е тема за овој муабет, така да ќе сопрам да не ја труеме)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom