Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.174
Поени од реакции
15.201
Ароганцијата во стилот ,,многу сме јаки,, е причина за оборувањето на авионот(или 3 како што тврдат укрите). Цело време си летале по истиот коридор, така што обарањето било многу лесно. Во тајност им довлечкале систем Патриот во доволна близина , и ај чао
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
326
Поени од реакции
396
Ароганцијата во стилот ,,многу сме јаки,, е причина за оборувањето на авионот(или 3 како што тврдат укрите). Цело време си летале по истиот коридор, така што обарањето било многу лесно. Во тајност им довлечкале систем Патриот во доволна близина , и ај чао
Аваксите ја завршиле целата работа тој ден,што значи тоа,знаеме
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
МиГ 25 биле, наводно пресретнуваме JDAM напад. Освен тоа имало со химарси силен бараж, па ПВО-то било преоптоварено за да добие шанса нападот со JDAM... Претходно со недели (месеци) таму кај Херсон беше „тивко“ освен малиот пробив кај Кринки.

Со оглед на залихите што западните ги имаат за вакви офанзивни дејства, ова е без значење во војнава.



1703330037772.png



Аваксите ја завршиле целата работа тој ден,што значи тоа,знаеме
Рипери.
Првиот момент кога ќе почнат да прават разлика во исходот на војната, ќе почнат паѓаат тие рипери. Засега не го прават тоа пошто не сакаат да ескалираат.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.907
Поени од реакции
22.119
Situation south of Bakhmut: Russian Army continue expanding the buffer zone around Kurdyumivka by taking control over new positions adjacent to the water channel.

photo_2023-12-23_22-51-57.jpg

Situation south of Bakhmut city: Russian Army took control over the rest of the old airport and took control over Ukrainian Army positions 400 meters east of Ivanivske. Moreover, troops took control over some positions south of the dachas.

photo_2023-12-23_22-54-27.jpg

Situation north of Donetsk: Ukrainian Army launched counterattack and recaptured some of the lost positions close to the road to Chasiv Yar and Popivske, including the cemetery. On the other hand, Russian Army continue advancing in the town of Bohdanivka and its western outskirts.

photo_2023-12-23_23-16-08.jpg

Situation on Luhansk front: Positional battles continue in Bilohorivka between Russian Army and Ukrainian Army without important changes. Following recent videos and geolocations the front were modified showing Ukrainian forces control more territory in the grey area.

photo_2023-12-23_23-21-17.jpg
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
Со што тајно да ги снабдуваат ? Со луѓе ?
Може мигранти под присила да им шверцуваат. Све што е вишок на запад да иде на фронт у Украина.
Ете, веќе е и скоро сигурно дека барем 12 F-16 се веќе во Украина. Има добра шанса и дополнителна опрема да е внесена, без многу да се дига помпа како претходно. Да речеме дека можеби конечно западот ја научи прваа лекција, не се оди во војна со фанфари. Ќе видиме колку ќе ги кренат влоговите. Немаат баш премногу опции.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.871
Поени од реакции
41.066
Ете, веќе е и скоро сигурно дека барем 12 F-16 се веќе во Украина. Има добра шанса и дополнителна опрема да е внесена, без многу да се дига помпа како претходно. Да речеме дека можеби конечно западот ја научи прваа лекција, не се оди во војна со фанфари. Ќе видиме колку ќе ги кренат влоговите. Немаат баш премногу опции.
ти џамајка мениш тим некако. До вчера ме убедуваше како Киев беше феинт, сега почињаш со Клинтон и Антон екипа да влагаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.174
Поени од реакции
15.201
ти џамајка мениш тим некако. До вчера ме убедуваше како Киев беше феинт, сега почињаш со Клинтон и Антон екипа да влагаш.

го продал кучата.....:pos:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
На темава Уркаинскиот фронт “доживува колапс” веќе два месеци :D

Дај кажете нешто за тие СУ-34 што ги приземјиле Украинциве. Еден или три комада?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
Што има врска дали се еден или три, МиГ-25 илиг СУ-34... „Гејмчејнџер“ е секако, тоа е битното и отсега натаму западот Украина победува. :unsure:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Што има врска дали се еден или три, МиГ-25 илиг СУ-34... „Гејмчејнџер“ е секако, тоа е битното и отсега натаму западот Украина победува. :unsure:
Никој не тврди дека Украина победува. Вие тука со месеци велите “Украина е пред колапс”. Секоја недела истата приказна, ко меморија на риба.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.203
Поени од реакции
10.998
Никој не тврди дека Украина победува. Вие тука со месеци велите “Украина е пред колапс”. Секоја недела истата приказна, ко меморија на риба.
А ти ко глушец у дупка сокриен и оп ајде сеа нешо паметен има што да праша
Со трошки се задоволувате, моралот сеа до плафон
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.971
А ти ко глушец у дупка сокриен и оп ајде сеа нешо паметен има што да праша
Со трошки се задоволувате, моралот сеа до плафон
А што му мења него моралот, божем на фронт е :icon_lol: Ги глеам мапите и буквално продорите се една нива.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
@HolyDebarca нема ништо од воено-технички во тој документарец тоа пропагандно парче. Добро што си постирал во општата темата за јадење бурек окулу Украина, но овде јадењето бурек со 100% пропаганда и 0% суштина (воени факти/снимки) е офтопик.
Автоматски споено мислење:

Еве ти пример што е за оваа тема и што не е офтопик:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.515
ти џамајка мениш тим некако. До вчера ме убедуваше како Киев беше феинт, сега почињаш со Клинтон и Антон екипа да влагаш.
Кујтим, ти си консистентен колку 15 годишно девојче, за да збориш за тимови.

Да кажеш што мислиш дека се дешава у позадина дека е менување тим, тогаш пола параноични Руски телеграмџии ќе рековме дека смениле тим. А башка и оние кој веруваат дека Русите имале дебилен план да го освојат Киев со воздушен мост или воздушен десант, само затоа што Русите ги покажале на твитер авионите спремни, поише изгледа дека смениле тим, од оние што мислат дека западот ќе и изгради уште една армија на Украина за да ја продолжи оваа војна.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.078
Поени од реакции
24.879
Ете, веќе е и скоро сигурно дека барем 12 F-16 се веќе во Украина. Има добра шанса и дополнителна опрема да е внесена, без многу да се дига помпа како претходно. Да речеме дека можеби конечно западот ја научи прваа лекција, не се оди во војна со фанфари. Ќе видиме колку ќе ги кренат влоговите. Немаат баш премногу опции.
Не знам дали ме сфати ама мене не ми бешѓе муабетот за техниката и наоружувањто. Тоа може да се обнови и произведе прилично брзо. Што правиме со недостатокот на човечки потенцијал ?
И 10 000 ф16 нека им дадат, ако немаат обучени пилоти ништо нема да направат со нив. А тие како што гледам немаат ни обични војници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom