Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 август 2013
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.413
Vikas nemame dovolno napraveno za nivna integracija ?
Eve site neka pocnat albanski da ucat od prvo odelenie do fakultet, znaes li koja ke bide nivnata reakcija ? Triumfalno ke izjavat “ete gi pobedivme “ urime . Tie se iskompleksiran narod, sve sto se slucuva im e lecenje na kompleksi. I pokraj cela vlast sto ja imaat tie uste sekoj den zboruvaat za diskriminacija i slicno gluposti, nema nadez covece.
Ne mozhe eden narod koj nema problem so nishto sebe si, da ima kompleksi, kompleksite doagat koga ti nedostasuva neshto, na nas Albancive ne ne nedostasuva neshto shto treba da go karakterizira eden narod, primer, Ime imame, identitet imame, crkva da, xhamija da, etc. Samo shto sme korumpirani poveke od shto treba. Ova ostanuva da se rascisti za vo idnina.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.827
Поени од реакции
13.648
Vikas nemame dovolno napraveno za nivna integracija ?
Eve site neka pocnat albanski da ucat od prvo odelenie do fakultet, znaes li koja ke bide nivnata reakcija ? Triumfalno ke izjavat “ete gi pobedivme “ urime . Tie se iskompleksiran narod, sve sto se slucuva im e lecenje na kompleksi. I pokraj cela vlast sto ja imaat tie uste sekoj den zboruvaat za diskriminacija i slicno gluposti, nema nadez covece.
За интеграција? Па не, затоа што ни тие не сакаат, не знам ни што треба да направиме за интеграција. Тие се интегрирани во системот, но не во опшеството (што би рекол Заев).

Не знам дали и тоа што го пишувам е добро, корисно, само гледам кои се некои трендови во општеството, кои донесоа некои неочекувани тенденции од пред неколку децении.

А во глобала таа слика, сигурно нема да се промени. Мислам на тоа како мнозинството Албанци ќе ја гледаат Македонија и нивната улога во неја.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.066
Поени од реакции
1.413
Знам дека си дојден само да провоцираш но еве ти еден одговор.
Ако малку истражиш ќе разбереш како настанал Словенскиот Јазик и Глаголицата.
Браќата Кирил и Методиј својот јазик или својата азбука ја базирале врз говорите во Солун и околу Солун каде што живееле претежно Македонци. Доколку појдиш во некоја библиотека и побараш некој речник од старомакедонски јазик кој се користел во Античко време ќе разбереш дека се многу блиски и слични и исто ако истражиш околку дијалектите дури ќе дојдиш до заклучок дека се премногу слични. Е сега да дојдиме на главното т.е не значи ако една азбука или јазик се зборува помеѓу повеќе народи од словенско потекло не значи дека тој јазик е СЛОВЕНСКИ. И за доаѓањето на словените на овие простори тоа не го спориме но секако дека на териотријата Македонија живееле Антички Македонци кој се измешале со Словените што е нормално е сега ние н3 знаеме до кој процент се измешале. Истово е и со сите други словенски народи што живеат секаде , секаде каде што дошле постоело некое домородно население но работата е што Словените биле побројни и поради тоа сите имаме некој слични традиции но секако во секој еден народ се истакнува поединиечни традиции.
stvarno ne druzhe. Jas nemam problem so vashiot identitet. Seto toa shto si pishel za mene ne e problem. Ne znam na tvoite drugari shto im preci albanskiot identitet, i jazik.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.962
Поени од реакции
8.040
stvarno ne druzhe. Jas nemam problem so vashiot identitet. Seto toa shto si pishel za mene ne e problem. Ne znam na tvoite drugari shto im preci albanskiot identitet, i jazik.
Nas voopsto ne ni preci albanskiot identitet I jazik, tuka imas pogresna slika, nas ni smeta nasilnickiot mentalitet, nikakvvoto custvo za odgovornost i kritika , da ne spomvam samokritika, korupcijata ete dobro sto I sam ja spomna, dvojni standardi ili arsini za mnogu raboti, Ima mnogu raboti sto treba da se promenat. I jas sakam da se zivee bez tenzii ama tesko odi.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.749
Поени од реакции
3.914
Тешко дека е можно-ликот веќе одработи 2 „кредити„. По веројатно е дека себе си се гледа за „чист„.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Тешко дека е можно-ликот веќе одработи 2 „кредити„. По веројатно е дека себе си се гледа за „чист„.
Читав на Твитер дека и за него имало спремно документи во Амбасадата на САД, само се чека подобен момент да го процесуираат. Најверојатно се чека крајот на изборите....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.444
Поени од реакции
22.800
Ne mozhe eden narod koj nema problem so nishto sebe si, da ima kompleksi, kompleksite doagat koga ti nedostasuva neshto, na nas Albancive ne ne nedostasuva neshto shto treba da go karakterizira eden narod, primer, Ime imame, identitet imame, crkva da, xhamija da, etc. Samo shto sme korumpirani poveke od shto treba. Ova ostanuva da se rascisti za vo idnina.
mozok vi nedostasuva
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
i za se toa krivi se sdsm i levica.
Буквално една од најголемите партии("партијата што го украде зборчето ВМРО") ја дозволи и легитимира политичката ситуација после 2017-та.

Паметиш како "СМРДСМ" урлаше дури беше грујо на власт?
  • немири во собрание
  • шарена револуција

Сакам да кажам, да се бореше "партијата што го украде зборчето ВМРО" за македонските интереси онолку колку што "СМРДСМ" се бореше за анти-македонски интереси, немаше да се направат штети на Македонија во олкав размер.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.749
Поени од реакции
3.914
Читав на Твитер дека и за него имало спремно документи во Амбасадата на САД, само се чека подобен момент да го процесуираат. Најверојатно се чека крајот на изборите....
...а тоа би значело дека Зоќе или недоволно „одработил„ па властите од САД си ја продолжуваат својата пракса на „...уште е по тешко да се биде пријател со САД...„.
Автоматски споено мислење:

Буквално една од најголемите партии("партијата што го украде зборчето ВМРО") ја дозволи и легитимира политичката ситуација после 2017-та.

Паметиш како "СМРДСМ" урлаше дури беше грујо на власт?
  • немири во собрание
  • шарена револуција

Сакам да кажам, да се бореше "партијата што го украде зборчето ВМРО" за македонските интереси онолку колку што "СМРДСМ" се бореше за анти-македонски интереси, немаше да се направат штети на Македонија во олкав размер.
Повеќе пати имам напишано дека оваа комуњарско-шќипериска беља која не‘ снајде минативе 7 години е последица од „слабоста„ од Грујо за навремено „средување„ на ликот кој му упатуваше уцени и закани...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.444
Поени од реакции
22.800
Буквално една од најголемите партии("партијата што го украде зборчето ВМРО") ја дозволи и легитимира политичката ситуација после 2017-та.

Паметиш како "СМРДСМ" урлаше дури беше грујо на власт?
  • немири во собрание
  • шарена револуција

Сакам да кажам, да се бореше "партијата што го украде зборчето ВМРО" за македонските интереси онолку колку што "СМРДСМ" се бореше за анти-македонски интереси, немаше да се направат штети на Македонија во олкав размер.
ne.

ovoj narod si gi glasa ovie idioti, za toa pomogna i levicata taka da toa sto sega se slucuva si e zasluzeno. ako prodolzite so idiotizmite eden den decata ke vi zborat sponski i za toa ke si bidete krivi vie sto glasate za sds i za nebitni partii sto go sitnat makedonskiot glas.

vmro odolgovlekuvase, vleze i vo sobranie, pravese protesti... dosta e. ili narodot ke se svesti i sfati sto treba da napravi ili neka prodolzi cirkuzot. tolku e prosto.

edina greska na vmro e sto koga ja pravevte kurtonijadata ne ve izrokaa ama bukvlano site do eden. od dime cegevara do zaev site trebase da dobiete metak. ako se vrati nekogas grujo vo mkd za toa treba da mu se sudi, za nisto drugo.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.780
Читав на Твитер дека и за него имало спремно документи во Амбасадата на САД, само се чека подобен момент да го процесуираат. Најверојатно се чека крајот на изборите....
нема гајле тој, од Грција подалеку ретко патува, едино бизнисо со Трава :cool: ако му го чепнат ќе осети
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
ne.

ovoj narod si gi glasa ovie idioti, za toa pomogna i levicata taka da toa sto sega se slucuva si e zasluzeno. ako prodolzite so idiotizmite eden den decata ke vi zborat sponski i za toa ke si bidete krivi vie sto glasate za sds i za nebitni partii sto go sitnat makedonskiot glas.

vmro odolgovlekuvase, vleze i vo sobranie, pravese protesti... dosta e. ili narodot ke se svesti i sfati sto treba da napravi ili neka prodolzi cirkuzot. tolku e prosto.

edina greska na vmro e sto koga ja pravevte kurtonijadata ne ve izrokaa ama bukvlano site do eden. od dime cegevara do zaev site trebase da dobiete metak. ako se vrati nekogas grujo vo mkd za toa treba da mu se sudi, za nisto drugo.
На изборите во 2016 победи ВМРО-ДПМНЕ.

Во 2017 настана насилно и нелегално преземање на власта.

ВМРО-ДПМНЕ не го издржа тој притисок а после 27-ми април 2017-та, ВМРО-ДПМНЕ ја нормализира и легитимира насилната и нелегалната влада.

Морам да прашам, јасно ти е дека ВМРО-ДПМНЕ до 2016-та не е иста со "партијата што го украде зборчето ВМРО" после 2017-та?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.444
Поени од реакции
22.800
На изборите во 2016 победи ВМРО-ДПМНЕ.

Во 2017 настана насилно и нелегално преземање на власта.

ВМРО-ДПМНЕ не го издржа тој притисок а после 27-ми април 2017-та, ВМРО-ДПМНЕ ја нормализира и легитимира насилната и нелегалната влада.

Морам да прашам, јасно ти е дека ВМРО-ДПМНЕ до 2016-та не е иста со "партијата што го украде зборчето ВМРО"?
tebe mnogu raboti ne ti se jasni ocigledno... vmro ne sostavi vlada. tuka zavrsuva prikaznata za tie izbori. vi objasni grujo deka se ova ke sleduva ako ne se dobijat tie famozni 61 pratenici. isto e i sega so toa sto levica samo ja oteznuva taa rabota.

toa ti kako go gledas vmro e nebitno. partija kako partija nomalno e da evoluira od vreme na vreme posebno koga ke se smenat glavnite luge. ako ne ti se svigaat teraj glasaj za komunjarsko siptarskata opcija nikoj ne te tera ili moli da glasas za vmro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom