Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Малце да се позезаме, вие па одма плачите xD

Ти уште грееш цел спрат, убаво топло насекаде рамномерно како пред 2 месеца кога праќаше слики?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Значи сите овие ГРЕЕ-то уште он-офф ти работат, не е ни чудно пошо уште нема паднато под 0С надвор :)
Бар ЛГ-то го пофали дека модулира ниско а за виваксот ни тоа не кажа туку само дека е тапа, ни зошто ни како... многу објективно!

Ај уше едно прашање ама ова објективно и не селективно да го одговориш може?

Почна да ти свирка вентилаторот на внатрешната на таа најстарата Фери како кај Хансолов на @beneamata ?
Или пак може почнa кај некоја од поновите како кај Амберката на брат ми....



Ако да (и да неќеш да одговориш јавно) или ако почне во блиска иднина да те информирам дека го менуваат под гаранција, да не трпиш ич туку да си ги викнеш слободно зш сепак плаќаш 10 години по скоро 100еур годишно за 6те клими!
Ехееј скоро 1000 еуроси за гаранција ќе дајш... open your mind to that fact!
За чудо едно, ништо ниту зуе ниту тропка, абе ништо. Се си е во ред. Редовно одржување на климата си треба а брат ти ако ја ставил во штала... не знам шо да ти кажам.И сега кога веќе водиш сметка кој како го троши своите пари, да те прашам, какво е чувството да плеснеш 100000 денари по клима, додуша квалитетна, ама потоа да увидиш дека за тие пари си можел да купиш двојно подобра?
А дали греат он/офф или некако поинаку, не знам. Не ми застудело па да имам потреба да анализирам како ми работат климите.
Ова се само предмети. Служи додека служи и потоа оди во канта.
Туку оди запали кандилото таму пред мицуто и прекрсти се два три пати
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
179
Поени од реакции
325
Малце да се позезаме, вие па одма плачите xD

Ти уште грееш цел спрат, убаво топло насекаде рамномерно како пред 2 месеца кога праќаше слики?
Uste sum vo renovacii , ne e montirana uste 2rata klima , ama jas sum 100% siguren deka prostorot od slikite ke nema problem da se zagree so 2 klimi
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
какво е чувството да плеснеш 100000 денари по клима
Појма неам... не сум платил толку јас, ама тие 20 илјадарки што јас ги платив повеќе за Мицуто одколку брат ми за Амберката, си ги уживам максимално :)
А дали греат он/офф или некако поинаку, не знам. Не ми застудело па да имам потреба да анализирам како ми работат климите.
Значи Грее топлат корнат па не знаеш како работат, ама кај Виваксот што е тапа ѕемнејца е во собата а?
Туку оди запали кандилото таму пред мицуто и прекрсти се два три пати
Ти спреми си едно 100че еуроси за Грее инкасаторот годинава ко ќе помине да ти ја напрска внатрешната со раствор од омекнувач за алишта што многу убаво ќе мирисала после 3 дена цела соба хахаха
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ти спреми си едно 100че еуроси
Ти ич да не береш гајле. Има се, може се.
Ај доста време изгубив со тебе, имам муштерии во дуќан, ќе треба на некого да му утрапам некој крш. Треба да се живее од нешто
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Некој искуство или дали го има моделот на Хисенс. Дали би затоплувал 55квадрати соба со ПВЦ дограма и фасада со изолација 5цм
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.213
Поени од реакции
5.125
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Вака дечки, после реновирања и договорања со монтери стигнавме до моментот кога ќе ја покажам и јас климата.

Па да почнеме, купена и монтирана Vivax AEYIs 3.5kw 12ка.

Поставена 9.5см од горе (монтерот реши дека сака на старата дупка и не попушти дури ме услови дека нема да ја потпише гаранцијата доколку ја ставиме на моја позиција, а си викам штом нема да ја потпише гаранцијата може нешто да ме зезне од друг аспект, па се одлучив да го оставам по негово) - премногу нервози за ова...

Од лево 37см, од десно многу.

За надворешната единица исто нервози околу вакумирањето. Донесе поголем уред од стандардните тука што ги гледав и тврдеше дека со неговиот уред се вакумирало додека не му покаже апаратчето дека е вакумирано. (2 минути...)

Од завчера до денес ја користив како греалка бидејќи реновирам, па отворени прозори често. Она што го забележив е дека сум супер задоволен кога ќе и речеш да топли, пушта мнооогу потопол млаз од Daikin Sensira.

Бидејќи најверојатно поради блискоста до таванот има направено топлотен џеб(мислам дека така го кажавте), одлучив дека воглавно ќе ја користам со iFeel функцијата, односно Follow me.

Е сега можеби најинтересното на темава: потрошувачка. Бидејќи ја користев како греалка првите два дена не беа мерка, 1000 и кусур w али тоа беше 2 саати работа на ден.

Денес ја упалив и еве работи 2 ипол саати без промени на температура и слично заглави на 590-650w потрошувачка(се симна на минутка до кај 450w) што не сум баш импресиониран ако вака модулира на 6 степени надвор, но земам предвид дека станот не е греен некој период, па веројатно му треба да се загрее. (доколку си некој што ме читаш после некој период, читни понатаму по темите кога ќе изнесам за 2-3 недели како сум задоволен со потрошувачката :D ) Климата ја уклучив на 22.5 степени (сега не е на iFeel дека ја упалив преку Wifi).


Работи што ми се допаднаа кај климата до сега:

- Дизајнот
- Далечинско
- Топлиот млаз што го испушта
- Сензор за температура кај надворешната единица
- Сензор за влажност на воздухот

Работи што не ми се допаднаа:

- Влага често во стејт AP(8 минути седи во овој стејт), што не успеав баш да сфатам што е, а тоа се случува кога ќе пробувам на далечинското повеќе работи, некогаш и не толку многу, пробав да најдам во упатството и поради тоа стигаме до втората точка
- Упатството е ужас(на секој јазик, особено на македонски), како за внатрешната така и за надворешната единица. Подобро упатство има на тинтири-минтири продукти од алиекспрес.
- Многу го суши воздухот барем за сега според мене. Humidity го мрда од 50% на 35% во просторијата за кратко време.
- Апликацијата воопшто не ми се допаѓа, па гледајќи го квалитетот на апликацијата, како програмер што изработува мобилни апликации особено во IoT технологијата мислам дека не би направил Firmware Update. Искрено сите features им функционираат, но прв проблем го гледам неусогласеноста на тоа што го пишува на далечинското и на апликацијата. Некогаш се синкнати некогаш не, а не им правам stress test (се плашам да направам :'D)
Дизајнот на апликацијата ужас, да ги бараш елементите по екран


Прва оцена за продуктот до сега ми е 3.5/5.0, но да оставиме време да видиме како ќе модулира и како ќе се справува со квадратурата, па да го поправиме искуството.
Автоматски споено мислење:

Сакам да додадам дека во упатството пишува дека има да се види колку е потрошувачката, дури при вадење на дисплејот дека таму се става усб-то за Вифи (се чудев), има дел од дисплејот што треба да свети Kw или C, но според упатството не може да се види по истите чекори. Е да, го немам последниот firmware, aли се разликува само patch number-от на мојот firmware со тој што е последен.

Исто така, крцкања такви ствари од пластиката за сега воопшто не сум забележал.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
- Многу го суши воздухот барем за сега според мене. Humidity го мрда од 50% на 35% во просторијата за кратко време.
-
Супер вака опширно и искрено што споделуваш!

Конкретно за оваа точка, не се секирај! Климата не го суши воздухот! Во прашање е проста физика. Климата(а и било кое друго грејно тело) го загрева воздухот, со што му се зголемува и неговиот капацитет да држи влага. Количината на влага е иста, но поради зголемениот капацитет на повисока температура, паѓа релативната влажност.Не за џабе и се вика релативна влажност!

Друго мање-више е океј. Исто и кај мене се напињаа да биде на иста дупка, и исто вакумираа 2мин.
Ретардоси, ама што да правиш… имаат алат, работници нема, и можат да прават што сакаат! Чест на ретки исклучоци.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.213
Поени од реакции
5.125
Вака дечки, после реновирања и договорања со монтери стигнавме до моментот кога ќе ја покажам и јас климата.

Па да почнеме, купена и монтирана Vivax AEYIs 3.5kw 12ка.

Поставена 9.5см од горе (монтерот реши дека сака на старата дупка и не попушти дури ме услови дека нема да ја потпише гаранцијата доколку ја ставиме на моја позиција, а си викам штом нема да ја потпише гаранцијата може нешто да ме зезне од друг аспект, па се одлучив да го оставам по негово) - премногу нервози за ова...

Од лево 37см, од десно многу.

За надворешната единица исто нервози околу вакумирањето. Донесе поголем уред од стандардните тука што ги гледав и тврдеше дека со неговиот уред се вакумирало додека не му покаже апаратчето дека е вакумирано. (2 минути...)

Од завчера до денес ја користив како греалка бидејќи реновирам, па отворени прозори често. Она што го забележив е дека сум супер задоволен кога ќе и речеш да топли, пушта мнооогу потопол млаз од Daikin Sensira.

Бидејќи најверојатно поради блискоста до таванот има направено топлотен џеб(мислам дека така го кажавте), одлучив дека воглавно ќе ја користам со iFeel функцијата, односно Follow me.

Е сега можеби најинтересното на темава: потрошувачка. Бидејќи ја користев како греалка првите два дена не беа мерка, 1000 и кусур w али тоа беше 2 саати работа на ден.

Денес ја упалив и еве работи 2 ипол саати без промени на температура и слично заглави на 590-650w потрошувачка(се симна на минутка до кај 450w) што не сум баш импресиониран ако вака модулира на 6 степени надвор, но земам предвид дека станот не е греен некој период, па веројатно му треба да се загрее. (доколку си некој што ме читаш после некој период, читни понатаму по темите кога ќе изнесам за 2-3 недели како сум задоволен со потрошувачката :D ) Климата ја уклучив на 22.5 степени (сега не е на iFeel дека ја упалив преку Wifi).


Работи што ми се допаднаа кај климата до сега:

- Дизајнот
- Далечинско
- Топлиот млаз што го испушта
- Сензор за температура кај надворешната единица
- Сензор за влажност на воздухот

Работи што не ми се допаднаа:

- Влага често во стејт AP(8 минути седи во овој стејт), што не успеав баш да сфатам што е, а тоа се случува кога ќе пробувам на далечинското повеќе работи, некогаш и не толку многу, пробав да најдам во упатството и поради тоа стигаме до втората точка
- Упатството е ужас(на секој јазик, особено на македонски), како за внатрешната така и за надворешната единица. Подобро упатство има на тинтири-минтири продукти од алиекспрес.
- Многу го суши воздухот барем за сега според мене. Humidity го мрда од 50% на 35% во просторијата за кратко време.
- Апликацијата воопшто не ми се допаѓа, па гледајќи го квалитетот на апликацијата, како програмер што изработува мобилни апликации особено во IoT технологијата мислам дека не би направил Firmware Update. Искрено сите features им функционираат, но прв проблем го гледам неусогласеноста на тоа што го пишува на далечинското и на апликацијата. Некогаш се синкнати некогаш не, а не им правам stress test (се плашам да направам :'D)
Дизајнот на апликацијата ужас, да ги бараш елементите по екран


Прва оцена за продуктот до сега ми е 3.5/5.0, но да оставиме време да видиме како ќе модулира и како ќе се справува со квадратурата, па да го поправиме искуството.
Автоматски споено мислење:

Сакам да додадам дека во упатството пишува дека има да се види колку е потрошувачката, дури при вадење на дисплејот дека таму се става усб-то за Вифи (се чудев), има дел од дисплејот што треба да свети Kw или C, но според упатството не може да се види по истите чекори. Е да, го немам последниот firmware, aли се разликува само patch number-от на мојот firmware со тој што е последен.

Исто така, крцкања такви ствари од пластиката за сега воопшто не сум забележал.
So zdravje da se koristi klimatizerot dolgo da sluzi

Inaku 9.5cm e SOLIDNO bidejki za pravilno funkcioniraranje na klimatizerot treba 10 do 15 cm odalecenost od plafonot vo prostorijata do vnatresnata edinica kaj tebe e 9.5cm sosema dovolno KOLKU metri bakarni cevki stavija li 3 metri bakarni cevki ?

Za potrosuvacka proveri so drzenje ( ili pritiskanje na ) dugmeto na dalecinskoto skroz gore desno na dalecinskoto ili na Eco Cear PRVO PROBAJ SO dugmeto skros desno gore na DALECINSKOTO pritisni ili drzi ako nesaka da pokaze kw togas na eco clear AP NAJVEROJATNO e zastita ako odednas pritisnes nekolku dugminja PROBAJ ova so kw I bas spodeli info
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
So zdravje da se koristi klimatizerot dolgo da sluzi

Inaku 9.5cm e SOLIDNO bidejki za pravilno funkcioniraranje na klimatizerot treba 10 do 15 cm odalecenost od plafonot vo prostorijata do vnatresnata edinica kaj tebe e 9.5cm sosema dovolno KOLKU metri bakarni cevki stavija li 3 metri bakarni cevki ?

Za potrosuvacka proveri so drzenje ( ili pritiskanje na ) dugmeto na dalecinskoto skroz gore desno na dalecinskoto ili na Eco Cear PRVO PROBAJ SO dugmeto skros desno gore na DALECINSKOTO pritisni ili drzi ako nesaka da pokaze kw togas na eco clear AP NAJVEROJATNO e zastita ako odednas pritisnes nekolku dugminja PROBAJ ova so kw I bas spodeli info
Фала да си купиш што сакаш :)

3 метри бакарни цевки, бидејќи не ја местеше истиот ден со денот кога ги ставаше бакарните цевки, си измерив сам бидејќи тоа не беше право не можев точно да измерам, но по мене има ~3метри.

Двете копчија, не реагираат кога ќе ги кликнам или задржам. Односно, ниту humidity, ниту Eco Gear. Мислам дека во упатството пишуваше дека двете се само за ладење.

Исто така не пишува за потрошувачка на апликацијата...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.056
Majstorot vo odnos na otvorot vo zidot bil vo pravo, da ja montiral i za 2 cm ponisko će moralo da se kopa nov otvor poradi toa što kondenzatot bi se sobiral vo kadičkata i bi ti tečel po zidot vo sobata.... vaka si e sosema ok, nemaš tuka nikakvi toplotni đebovi.
Inače gleam tvoite minusi se za upatstvoto i aplikacijata, a tie se totalno nebitni za hardverot što si go dobil a si kupil klima od samiot vrv na ponudata na Midea, tuka se raboti za mnogu ozbilna klima koja mnogu od tolku falenive japonci po 50.000-60.000 den gi ostava pozinati.
So ubavo da si ja koristiš.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.213
Поени од реакции
5.125
Фала да си купиш што сакаш :)

3 метри бакарни цевки, бидејќи не ја местеше истиот ден со денот кога ги ставаше бакарните цевки, си измерив сам бидејќи тоа не беше право не можев точно да измерам, но по мене има ~3метри.

Двете копчија, не реагираат кога ќе ги кликнам или задржам. Односно, ниту humidity, ниту Eco Gear. Мислам дека во упатството пишуваше дека двете се само за ладење.

Исто така не пишува за потрошувачка на апликацијата...
Super e toa sto ima 3 metri bakarni cevki ( gi izbandaziraa so bela PVC bandaz traka ? ) E sega okolu potrosuvackata sigurno ima opcija za pokazuvanje na kw na Display-ot od vnatresnata edinica PROBAJ SO DUGMINJATA zadrzi na LED dugmeto na dalecinskoto eve na YouTube postar Midea model ima takva opcija IMA I AEYIs PROBAJ SO dugminjata na dalecinskoto


 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Majstorot vo odnos na otvorot vo zidot bil vo pravo, da ja montiral i za 2 cm ponisko će moralo da se kopa nov otvor poradi toa što kondenzatot bi se sobiral vo kadičkata i bi ti tečel po zidot vo sobata....
Не се согласувам со ова!
Прво, секој полуписмен мајстор ќе избуши со круната да има пад, а на ист начин и да ја симне дупката подоле.
Ако треба, со гипс може да се затвори, пет минути работа буквално, што секој и сам може да ја направи ако мајсторот не сака.
Па да буши наново.
Нема оправдување за таква мрза!

П.С. кај мене додуша оправдано им беше оти испадна арматура од надвратната греда! Па тоа е веќе глупост да се сече и се, има функција!
Или случај негде да е полн бетон, па многу заебанции се тоа… (обично кај некои згради такви се ѕидовите)
Ама за обичен ѕид од цигла, нема оправдување!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
@LudPetel
Вака на слики океј излгеда монтажата, не не многу во таван,... само малце глуп односот на мајсторов ако ти му речеш ваму сакам и тој од чист инат и без никакви причини и објаснувања да ти речи е јас не сакам таму ,ваму сакам или не ти ја потпишувам гаранцијата :(

Тоа што неќел да буши нова дупка е сигурно за да си одмали од работата (тоа му е вклучено во парите што ти ги наплаќа за монтажата) сем ако не ти одмалил некој стотка што шансите да се случило се 0.01%.

Е сеа околу тестирањето, во ладна куќа можеш едино максимум да и измериш, ништо друго....
Бапни ја на максимален ФАН и степени дури оди 30-31С и да видиш колку струја ќе тргне од штекер, а и барај некоје термометраче да моеш да измериш колку топол воздих ќе извади кај издувот а не само на осетот на рака да се ослонуваш. Оптимално би било и најгоре над клима да измериш колку е температурата при усисот, и веднаш пред отворот колку е на издувот па така ќе може и COP да се пресмета.

Модулација ќе тестираш откако ќе се загрее просторот и ќе почне постабилно да работи.

За тоа со Влажноста на ваздухот, климите се сметаат за ниско-температурно грејно тело и во реалност не ја намалуваат влагата во воздухот.
Да такво е чувството веднаш пред климата зашто сепак го загрева воздухот до 60С ама штом тој воздух се олади си ја повраќа влагата.
Затоа и кога се користат на греење климите не кондензираат од внатрешната единица т.е. не извлекуваат влага од просторот.
Кога е на ладење е друга приказна.
Откако следам по дома со термометрите ми е јасно дека зимно време просторот подома е со повисока влажност а надвор е со многу мала преку ден, па при секое проветрување низ дома на графиконите се бележи пад на влажноста. Гледај колку е очигледно на график за последниве 5 денови.
Screenshot 2023-12-14 at 01.18.57.png
Честа заблуда кај луѓето е дека климите им го сушат воздухот па отвараат да влезе свеж воздух, а во суштина сушењето се прави при проветрувањето (кое е неизбежно па ете ја и потребата од дополнителен навлажнувач за во зимно време)

За крцкањето на пластиките, тоа се случува кога ќе има нагли промени на температурата во изменувачот во внатрешната....
Пример, секогаш кога прави дефрост.. и можеби ако ја иссилиш на 30С да дува и потоа ја згасниш па може ќе крце додека лади.

А за ова, јесте да е внатрешната со 4 реден изменувач, ама ќе треба да покажиш и докажиш околу издувот :D
пушта мнооогу потопол млаз од Daikin Sensira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom