Најекономично греење и ладење

Член од
19 октомври 2021
Мислења
6
Поени од реакции
15
Me interesira dali modulira tolku nisko kako što pišuva so 100W ili e samo mačkanje oči.
Do @LudPetel
Ne gubi vreme so kompresorot. Kompresorite se bitni no istovremeno se proizvodi so ogromen vek na traenje i najretko se rasipuvaat pogotovo ako se od Toshiba. Za dobra klima normalno e da ima dobar kompresor, no toj sam ne može da bide presuden za izbor i dobri karakteristiki na klimata.
Po moe ne e na odmet da pogledaš kakov e motor e na nadvorešnata edinica, dali e so edna ili dve brzini ( na tvojot link pogore od MIDEA-ta se gleda deka e dvobrzinski), što e epten nedovolno za niska modulacija i rabota so poln gas koga treba snaga..... Treba da se baraat motori so invertorska regulacija (beskonečno brzini) ili bar so 4 fiksni brzini, obavezno so keramički lageri.
Vtoro treba da baraš ekspanzijata da bide so EEV (Elektro Ekspanzionen Ventil) so kontinuirana regulacija ili barem so 10 fiksni različni protoka, možna e kombinacija na ednostaven EEV i kapilara ili vo kraen slučaj so tri kapilari edna za ladenje i dve za greenje. Sistemi so samo edna kapilara se mnogu ograničeni.
Treto, no isto tolku bitno se izmenuvačite, da se dvoredni ili ako se ednoredni da se golemi i teški...
Četvrto, što poveće senzori na nadvorešnata edinica toa podobro. Tie se bitni bidejći so merenje na T na nekolku kritični mesta može precizno da se odredat potrebnite pritisoci za podladenje i pregrevanje na freonot, a so toa i dovolno informacii za gradenje na dobar SOFTWARE so koj pak klimata i će raboti dobro.
Najniska ima slusteno so 380w a max ima povleceno 2607w,a pisuva deka max input e 3105w. Inace klimava ja imam steveno vo 51kv vo kujka so eden nadvoresen dzit lani Ohrid beshe najladno -9 ja pustiv na max iza pola sat krena od 21 na 24 stepeni
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.058
Najniska ima slusteno so 380w a max ima povleceno 2607w,a pisuva deka max input e 3105w. Inace klimava ja imam steveno vo 51kv vo kujka so eden nadvoresen dzit lani Ohrid beshe najladno -9 ja pustiv na max iza pola sat krena od 21 na 24 stepeni
Normalno deka sega na ovie T nema da raboti na 100W, a 380W e odlično za ovie T.
Ne ja gledaj T na vesti ili po mobilni. Treba da znaeš kolku e kaj tebe na zadnata strana od klimata vo senka, samo taa T e merodavna se drugo e pogrešno. ne e isto prvi i deseti sprat, sever jug i do 5C ima razlika, blizina na voda pravi ogromna razlika.....
Drugo treba da meriš ne kolku vo eden moment slegla nisko tuku taka da vrti ustaleno bar eden čas. Inače naučna fantastika e da se gree 51m2 na -9 i toa na 24C so 380W, plus se raboti za kuća pa neka e i so top izolacija, realno e nad 900W ustaleno non stop otkako će se zagreat predmetite i zidovite.
Ovoj infracrven termometar ne e merodaven, toj ne meri vozduh. Jas so takov meram i 7-8 C poveće od kolku so termometar so sonda zakačena na izduvot. Pak e premnogu i da e 65C, klimite i ne se proektirani da rabotat vaka, toa e ogromno preopteretuvanje na kompresorot, toa se pritisoci pogolemi od 45Bara, vaka koga raboti toj se zagreva na preku 110C , zatoa ne mi e za veruvanje ovaa T.
Ova se sitni soveti od poiskusen korisnik i ne go svaćaj kako navredlivo....
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
50
Поени од реакции
64
Здраво дечки, сега беше монтерот, не прифати повеќе од 10см од плафон, што мислите за тоа?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.058
Ako ima mesto baraj da odi bar 15-20 cm. Mnogu e pobitno da e baš na sredina na zidot što podaleku od bočnite zidovi. Vaka nema da se stvara toploten đep koj e preduslov za loša rabota na klimata.
Eve jas so zakačena sonda gore na klimata sega momentalno so ustalena T od 22C vo prostorot meram 27-28 C i izduv od 43 C, so ustaleno 480-500W vo 40m2 nadvor e 6C, potprosečno izoliran stan.....
Zborot mi e na plafonot daleku od klimata e potoplo 2-3 C od podot no baš nad klimata e sekogaš 5-6 C poveće, zatoa ovie preporaki.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.214
Поени од реакции
5.125
Здраво дечки, сега беше монтерот, не прифати повеќе од 10см од плафон, што мислите за тоа?
Ako ima prostor vo prostorijata slobodno baraj 15cm odalecenost od plafonot do vnatresnata edinica kolku poveke prostor pomegu vnatresnata edinica I plafonot tolku podobro funkcioniraranje na klimatizerot ( za da funkcionira klimatizerot pravilno treba od plafonot vnatresnata edinica da e odalecen minimum 10 do 15 cm ) minimum 3 metri bakarni cevki i obavezno bandaziranje na bakarnite cevki so PVC bela bandaz taka
I pred prvo vklucuvanje na klimatizerot DA se izvakumira so vakum pumpa


( spodeli fotografii od vnatresnata nadvoresnata edinica I dalecinskoto koga ke ja montiraat )
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.187
Ako ima mesto baraj da odi bar 15-20 cm. Mnogu e pobitno da e baš na sredina na zidot što podaleku od bočnite zidovi. Vaka nema da se stvara toploten đep koj e preduslov za loša rabota na klimata.
Eve jas so zakačena sonda gore na klimata sega momentalno so ustalena T od 22C vo prostorot meram 27-28 C i izduv od 43 C, so ustaleno 480-500W vo 40m2 nadvor e 6C, potprosečno izoliran stan.....
Zborot mi e na plafonot daleku od klimata e potoplo 2-3 C od podot no baš nad klimata e sekogaš 5-6 C poveće, zatoa ovie preporaki.
Se nadevam deka izduvot e na 3 crticka maksimalno 550 m3 zasto e propusten vo opisot.
Spema ova doaga nekade 5,5 do 6 ,premnogu soliden COP,pa bi rekol odlicen rezultat na ramniste na Japonskite klimatizeri, pa duri i podobar.
Bravo za Haier Tundra 12btu,na R-410.
So dvoreden ili ednoreden menuvac i e nadvoresnata edinica?
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки, сега беше монтерот, не прифати повеќе од 10см од плафон, што мислите за тоа?
A so mu smeta na monterot kolku ke bide od plafonot.
Sem ako saka nekoja elektro instalacija da izbegne.
Treba da si nosi detektor za el.instalacija i nema da go probusi kabelot.
Pazi da ne ti namesti nad visaci na kujnata.Imalo i takvi situacii.
Vo sto e problemot?
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Скоро забалежав дека нема струење од внатрешната единица (бар не се осеќа на рака) а надворешната си работи нормално 200-250 вати
Дали е достигната собната темп нз немам мерач на темп али е топло.

дали е тоа дефрост што го велите или си е нешто нормално?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Скоро забалежав дека нема струење од внатрешната единица (бар не се осеќа на рака) а надворешната си работи нормално 200-250 вати
Дали е достигната собната темп нз немам мерач на темп али е топло.

дали е тоа дефрост што го велите или си е нешто нормално?
Ne e normalno.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.058
Se nadevam deka izduvot e na 3 crticka maksimalno 550 m3 zasto e propusten vo opisot.
Spema ova doaga nekade 5,5 do 6 ,premnogu soliden COP,pa bi rekol odlicen rezultat na ramniste na Japonskite klimatizeri, pa duri i podobar.
Bravo za Haier Tundra 12btu,na R-410.
So dvoreden ili ednoreden menuvac i e nadvoresnata edinica?
Na vtora brzina e, mislam deka e 420-440m3/h, znači pomal COP. Gasot e R32, Hitachi kompresor, ednoreden izmenuvač no dosta golema e nadv. edinica, na jug e stavena ima mnogu dobar nesmetan protok, skoro 5 metri instalacija...
Se e baš OK do nekade 8-9C koga ne može da sleze pod 400W i počnuva da se pali gasi. Za vozvrat voopšto ne smeta bidejći T vo prostorot ostanuva konstanten.
Vakvi se site HAER klimi duri i najskapite modeli. Proektantot, moe mislenje e ima idea deka izduvot ne smee da padne nipošto pod 37C (go meram so sonda i baš taka e) duri na fiksna vtora ili treta brzina na izduv ako se približi kon 400W ili do 37 C ja namaluva brzinata i ja podiga snagata. Kako rezultat na ova sekogaš isporačuva topol i prijaten vozduh.
Ovaa osobina direktno HAIER gi ograničuva za koristenje vo mali prostorii bidejći se nefleksibilni, no vo dovolno golemi prostorii kako moite se baš dobri.....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.214
Поени од реакции
5.125
Скоро забалежав дека нема струење од внатрешната единица (бар не се осеќа на рака) а надворешната си работи нормално 200-250 вати
Дали е достигната собната темп нз немам мерач на темп али е топло.

дали е тоа дефрост што го велите или си е нешто нормално?
Vnatresnata edinica ne duva ( ima postignato a kompresorot raboti ) I trosi 250W ?

Kolku minuti raboti taka ?

Ako raboti nekolku minuti znaci druka kompresija - pritisok i pocnuva so duvanje NO AKO E POSTOJANO trosenje 250 W bez duvanje togas POVIKAJ SERVIS Sto model na klimatizer e ?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.162
Поени од реакции
2.187
Скоро забалежав дека нема струење од внатрешната единица (бар не се осеќа на рака) а надворешната си работи нормално 200-250 вати
Дали е достигната собната темп нз немам мерач на темп али е топло.

дали е тоа дефрост што го велите или си е нешто нормално?
Mozno e da se isklucila deka ja postignala temperaturata,pa si ja fatil vo vremeto koga se vklucil kompresoroti go nabivala freonot,a vnatresnata edinica uste ne duvala,poradi zstita od laden izduv.Ke se vluci ne beri gajle.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Шораи еџ
99% р постигната темп бидејки кренав степен два одма крена со дување.
Да некое време така стои па си продолжува со дување, само ми е чудно како до сеа не сум го забележал тоа
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
115
Поени од реакции
279
//// @LudPetel
/// Ne bih da se mnogo mesam oko pozicije unutrasnje, ali si napisao da je prevashodno potrebno da greje 25m2, a pozeljno i vise..... 35m2
Obzirom da si kupio prilicno jak uredjaj, verovatno ce tih prvih 25m2 u 99% slucajeva biti pokriveni bez problema u toku zime cele zime ----- koliko god da je spoljna.
Cak ce da sa nasim prosecnim zimama recimo u 50% vremana da bude prejaka za 25m2.
..... E sad .... ako treba da se bira najefikasniji polozaj za tih 25m2, ..... onda se slazem sa @tzlatko , da se postavi na sredinu zida.
.....Ali .... ako takav polozaj pravi problem da smeta ljudima u kuci (sto ispred, ugaona garnitura ispred i slicno), po meni je bolje
da se malo zrtvuje efikasnost i pomeri unutrasnja levo ili desno od sredine zida..... Pogotovo ako imas mogucnost da sa takvim uredjajem
"gadjas" vrata prema susednoj prostoriji...... Malim podesavanjem krilca i jacina izduva, ces lako da podesis da se do neke spoljne
greje bez problema i susedna prostorija...... Pogotovo je to recimo ok, ako je ta prostorija spavaca soba --- gde ti ne treba zadatih
23 ili 24 za dnevnu sobu. Mislim da je za spavacu dovoljno da bude i 2-3 stepena nize (bar meni).
........ Uzmimo hipoteticki neke presecne gubitke prostorije od 25m2 recimo na 5C spoljne .... i da hoces dve prostorije od ukupno 35m2 da grejes ...
moje je misljenje da ces efikasniji uredjaj za takvu povrsinu da dobijes ako ga postavis da "gadja" vrata susedne prostorije ---- nego da bude bas na sredini zida.
Ceo fazon je da sto pre direktno iz uredjaja posaljes deo vruceg vazduha van ovih prvih 25m2, a ne da taj vazduh sam bez pomoci turbine
prelazi iz prve u drugu prostoriju.
Ali takodje treba i ustanoviti konacni plan sta ce i kako ce da se sistem nadogradjuje recimo sledece godine i da se sto kazu od-odmah zna sta se radi
i planira...... pa da se i neki kompromisi mozda urade ..... Tj, da li ce da se kupuje jos jedan uredjaj.
Shodno tome, prva varijanta je da treba odmah u pocetku postaviti ovu prvu unutrasnju na poziciju gde ce tacno da se zna sta i koliko ce da greje kada prodje
ta "faza ispitivanja i prilogadjvanja", a druga da se do naredne godine proba sa jednom klimom da se vidi kako i sta moze u 35m2 .....

///// Ako odlucis da klimu ipak ne postavis na sredinu zida, nego da njome grejes i narednu prostoriju ...... odmah produzi instalaciju za 2-3m cevi, da kasnije premestanje unutrasnje na sredinu zida bude
bezbolnije ---- tj bez skidanja cevi i ponovnog vakumiranja. Taj visak cevi smotajte spolja. Bar ja mislim da moze tako. /////
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Здраво дечки, сега беше монтерот, не прифати повеќе од 10см од плафон, што мислите за тоа?
Ти даде објаснување зошто не прифати?
Ако си му кажал дека си добил совет за 15цм растојание од неа до плафон најдобро ќе работи и тебе тоа ти одговара и не ти смета што е малку мониско... а тој ти одбие да ја монтира без образложение зошто не сака така да ја монтира, во тој случај јас би се консултирал и со друг монтер...
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Здраво. Преку GreeApp пробувам FIRMWARE UPGRADE (бидејки има понова верзија) и секад ми вика Network request time out. Region Macedonia климите ресетирани и одново додадени на greeapp
Некој да помогне?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom