Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Од официјалниот сервис на Грее, кога закажував за сервис ми закажаа и за хемиско.
Не ја пробав веднаш.
Тука ти била грешката… што одма не си ја пробал! Бар на вентилатор мод, мада и ладење не е лошо да кондензира да се подиспере сама…

Ништо! Ти останува да си го викнеш сервисот и да видат што е со турбината…
Автоматски споено мислење:

Ne mislev od koga ke postigne temperatura da namali brzina tuku fluktuira vo sekundata zgolemuva namaluva, zgolemuva namaluva duvanje.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
И за тебе сервис…
Нека дојдат, нека видат што е работата!
Автоматски споено мислење:

Ne e tuka poentata u ekonomija tuku u prezentacija za zainteresirani musterii.
Nekomu ne mu e gajle za ekonomija tuku za resavanje na greenje za pogolem prostor,

Crknat motor na vnatresnata.
Апсолутно погрешно..!
Просторот мора да се згрее овака или онака… ама (скоро)секогаш се избира најекономична варијанта!
Ако тоа не е економија.. тогаш јас стварно не знам што е :toe:
Со полу-ретардирано инвестирање, вишокот на пари може да се зголеми или бар да се заштити од инфлација.
Ако таков вишок го инвестираш во (расиплив/потрошлив) систем кој треба да ти штеди наредни 15-20 години за да се исплати самиот… со сите можни варијабли да не го постигне тоа.. тогаш стварно имаш пари за горење pun intended!
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.531
Тука ти била грешката… што одма не си ја пробал! Бар на вентилатор мод, мада и ладење не е лошо да кондензира да се подиспере сама…

Ништо! Ти останува да си го викнеш сервисот и да видат што е со турбината…
Јас претпоставувам дека е после тоа, искрено може и од претходно имало таков звук, само од навика на бука од климата, кога споредив кај бабата со истата Хансол сфатив дека имам проблем дефинитивно.
Ништо, ќе викам сервис, под гаранција е бидејќи ја продолжувам секоја година.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Просторот мора да се згрее овака или онака… ама (скоро)секогаш се избира најекономична варијанта!
Ако тоа не е економија.. тогаш јас стварно не знам што е :toe:
Со полу-ретардирано инвестирање, вишокот на пари може да се зголеми или бар да се заштити од инфлација.
Ако таков вишок го инвестираш во (расиплив/потрошлив) систем кој треба да ти штеди наредни 15-20 години за да се исплати самиот… со сите можни варијабли да не го постигне тоа.. тогаш стварно имаш пари за горење pun intended!
Ima luge koi gi boli takvoto za ekonomicnost, sto ne ti e jasno. Nejke da se zamara. Dali smetkata za struja e 10k ili 30 ic ne mu dreme. Site nie tuka na forumov sme sitna boranija, skapernici, dali so pricina od siromastija ili ednostavno esapcii, ne e ni bitno.
Dali ti bi uklucil instalirano parno na struja vo dvosoben stan i bi plakal 10-15000 za struja ??
Jas ne i stavam 1-2 klimi za 2-3000 smetki za struja.
Ali mnogu luge ne se zamaraat i go koristat parnoto i si plakaat, kolku e tolku, zavrseno. Imaat pari.
Gradi nova kuca i resava problem so greenje kako sto mu odgovara. Skapernicki ke redi klimi po site sobi ili ima pari i stava sistem za greenje kakov mu odgovara, Nekogas e pobiten statusot i komforot od ekonomija.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ima luge koi gi boli takvoto za ekonomicnost, sto ne ti e jasno. Nejke da se zamara. Dali smetkata za struja e 10k ili 30 ic ne mu dreme. Site nie tuka na forumov sme sitna boranija, skapernici, dali so pricina od siromastija ili ednostavno esapcii, ne e ni bitno.
Dali ti bi uklucil instalirano parno na struja vo dvosoben stan i bi plakal 10-15000 za struja ??
Jas ne i stavam 1-2 klimi za 2-3000 smetki za struja.
Ali mnogu luge ne se zamaraat i go koristat parnoto i si plakaat, kolku e tolku, zavrseno. Imaat pari.
Gradi nova kuca i resava problem so greenje kako sto mu odgovara. Skapernicki ke redi klimi po site sobi ili ima pari i stava sistem za greenje kakov mu odgovara, Nekogas e pobiten statusot i komforot od ekonomija.
Се си прав!
Ама едно нешто испушти..
Баш тие што “имаат”, не се замараат со фото-волтаици и батерии.
Сум работел на неколку куќи, пардон “вили” :rolleyes: И ниедна немаше таков систем! Ни па им беше у план…
А зборувам за вили со греени базенти… па види сега..

Овие системи се само за чаталење или early adopters што би рекле америте! Инаку точно! Тој што има, не се замара!
 
Член од
4 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Добар ден на сите.

Ве молам предложете која е најдобра според Вас клима достапна во Мк 3,5 и 2,5 kw?
Премиум квалитет сакам, без ограничување за цена.

Ве молам дајте предлог за неколку клими (3-5) со линк.

Благодарам многу однапред,
Поздрав!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Daikin Urura Sarara
Toshiba Daisekai
Mitsubishi LN
@Corpsegrinder еве ти со линкови, од официјални увозници, ама тоа не значи дека се најевтини кај нив... така да разврти некој телефон... побарај најдобар попуст...
Со линкови:
Daikin Urura Sarara
Mitsubishi LN35 (3.5kw моделот!)
Toshiba Daiseikai

p.s. Им сменив малку редослед, според мое гледиште :)
 
Член од
4 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Фала Ви многу.

Јас ја гледав Тошиба Шораи Еџ, ама ЛН-от ми праи исто така ќејф, а гледам го фалат многу, така да од тие ќе земам една.

Фала уште еднаш!
Поздрав и убав ден!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Ако го сакаш најдоброто, од Тошибата е Даисеикаи моделот.... Шораи Еџ моделот е мид-рејнџ.
Ако ти е за дизајнот Шораи Еџ поубав види ја новата Даисеикаи 2023, само ја нема уште кај нас ама прашај па може по нарачка и ќе ти ја донесат :)

 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.531
Фала Ви многу.

Јас ја гледав Тошиба Шораи Еџ, ама ЛН-от ми праи исто така ќејф, а гледам го фалат многу, така да од тие ќе земам една.

Фала уште еднаш!
Поздрав и убав ден!
Со оглед на тоа што купуваш топ рејнџ клима, и горе-доле ист квалитет добиваш, погледај ги во живо, ЛН-от го имам видено во живо, многу грдо изгледа, особено ако е помала/пониска просторија.
 
Член од
4 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
6
Gosp SvB
Zdravo sosed. Ne znaev deka vašata prekrasna rezidencija-vila e blisku do mene go čistam vašiot bazen sekoja godina periodicno i gi sreduvam vašite prekrasni trevnici. gi hranam i vašite kučinja periodicno. Znam deka mi go pokažuvaše i ovoj vrven sistem za greenje. Taka sfativ sega deka sme sosedi. Se rasprašuvav za kupuvanje na klima inverter vo vašiot salon ako se sekavate da prestanam konečno da se gream na drva. Se vrakam od Germanija pred Nova godina. Pozdrav od Germanija i Dobri Dol
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Gosp SvB
Zdravo sosed. Ne znaev deka vašata prekrasna rezidencija-vila e blisku do mene go čistam vašiot bazen sekoja godina periodicno i gi sreduvam vašite prekrasni trevnici. gi hranam i vašite kučinja periodicno. Znam deka mi go pokažuvaše i ovoj vrven sistem za greenje. Taka sfativ sega deka sme sosedi. Se rasprašuvav za kupuvanje na klima inverter vo vašiot salon ako se sekavate da prestanam konečno da se gream na drva. Se vrakam od Germanija pred Nova godina. Pozdrav od Germanija i Dobri Dol
Mozebi e popametno ko ke gi hranis kucinata da previdis odnovo da ne si ja promasil vilata ,bas da se osiguras deka ke se spasis od drva .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.439
Поени од реакции
2.725
Gosp SvB
Zdravo sosed. Ne znaev deka vašata prekrasna rezidencija-vila e blisku do mene go čistam vašiot bazen sekoja godina periodicno i gi sreduvam vašite prekrasni trevnici. gi hranam i vašite kučinja periodicno. Znam deka mi go pokažuvaše i ovoj vrven sistem za greenje. Taka sfativ sega deka sme sosedi. Se rasprašuvav za kupuvanje na klima inverter vo vašiot salon ako se sekavate da prestanam konečno da se gream na drva. Se vrakam od Germanija pred Nova godina. Pozdrav od Germanija i Dobri Dol
De be komso, gi zaboravi kokoskite, petelot, svinjata i kravite. Me razocara
 

Kajgana Shop

На врв Bottom