Исчезнати лица

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.544
Другарки од школото велат дека девојчето комуницирало на некоја си дискорд платформа (врска немам што е тоа), но ги бришело сите пораки. Можна опција е некој повозрасен да ја има прелажано....
Toa discord e puno so pedofili u pm
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.040
Поени од реакции
25.006
Тој дел како што нагласив е подрачје каде што има еден куп такви раритетни фаци. За да исчезне девојка на начинот на кој исчезнува и нема никаква трага, мпра некој да го планира тоа подолго време и да знае место каде што би ја криел. Има многу случаи каде што се појавуваат манијаци низ Карпош, ама тоа воглавно се некои што моментално ќе ја нападнат жртвата и би избегале (кој би нападнал сред бел дел во дел на градот со многу камери?). Ова повеќе личи на некој болесник или некоја бездомничка фаца што знае зафрлено место каде што никој друг не би пристапил (можеби околен подрум од зграда, место под мостовиве и слично). Ама па ваков случај не ни има кола за да ја одвлечка брзо. Не знам како би изгледало некој да влече девојче сред бел ден и никој да не ги забележи.
Не знам, многу чуден случај...
Да е појезива работата, имало иницијатива пред некое време од страна на загрижени родители дека доста од нивните деца биле напаѓани во тој реон од градот.
Нормално, апсолутно ништо не се превземало во тој поглед.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.292
Поени од реакции
5.260
Toa discord e puno so pedofili u pm
Како дискорд е пуно со педофили? Немаш ни слика ни ништо, што ќе го натера педофил баш таму да комуницира кога не може да види со кого комуницира, како изгледа, од кај е, колку год има. А и за да стапиш во контакт со некој треба да бидете во ист сервер, да гејмате заедно или да делите исто хоби или работа. Евентуално ако тој педофил не знае точно како и е корисничко име на дискордот и да ја адне, ама тогаш тој треба многу добро да ја познава особата.

За педофилија се знае, фб, инста, се ставаме таму. Или по новово тикток, таму е најмладата популација.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.819
Поени од реакции
10.053
Чим Интерпол се вмешал не ќе да е бегање од дома со дечкото. Штета, баш се надевав на ваква завршница или слична детска глупост.
Да се надеваме дај боже дека е некаде жива и здрава со дечкото.
Подобро вака да мислиме отколку ужасни сценарија ....Јадни родители.:(
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.186
Да е појезива работата, имало иницијатива пред некое време од страна на загрижени родители дека доста од нивните деца биле напаѓани во тој реон од градот.
Нормално, апсолутно ништо не се превземало во тој поглед.
Нападите се од шпонскиве орди. Силбо е место кое е бум за искачање на основци и помали средношколци. Како диско им е. Пошто повеќето таму се од поситуирани семејства, шпонаријава доаѓа од селата и ги напаѓа и рекетира. Имаше една вечер контра напад од Комити, цвикаа како кучиња "големите фраери". Ама џабе, власта е позади нив, одврзани раце имаат.

Друго за кое реагираа е дека имало некој манијак што напаѓал, тоа е честа појава веќе. Во неколку населби се појавуваат такви ликови. Тоа се ликовите кои ги опишав претходно.

Трето за кое реагираа е што Орце "сељакот", екс ситен криминалец и сегашен бездомник што замара низ Дебар маало си имаше направено живеалиште во дворот на Коле Неделковски школото. Викал по децата, едно друго. Ама го дислоцираа и сега дреме кај Правда кафичот.
Автоматски споено мислење:

Интересно. Две од исчезнатите деца во различен временски период се исчезнати на скоро па иста локација. Изгледа има некој психопат по Мариово

Прегледај го приврзокот 399408
Детето што беше исчезнато во Врпско најверојатно го имаа растргнато диви животни. Таму човечка нога не стапнува, не па манијак да го најде. И во двата случаи по мое мислење решавачко е невнимание на родителите, децата им забегуваат во дивина и веројатно налетуваат на диви животни.

Имаше двајца мажи што исчезнаа на Стогово, им ги најдоа само коските. Искусни планинари, береа печурки некаде кај Лазарополе или Галичник. Такви неистражени места се голем ризик за напад од мечки и слично.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.258
Поени од реакции
37.022
Баш би сакал да ги чујам и другите можни теории според тебе. Форумот е за дискусија, не знам зошто не би ги објавил.
...само јас ја имам забраната за дискусија и коментирање, нели?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.867
Поени од реакции
9.546
...само јас ја имам забраната за дискусија и коментирање, нели?
Да не очекуваш од некого комплименти? Слободно напиши си свое размислување во врска со темава ако мислиш дека ќе помогне во врска со истрагата. Ете толку е сериозна темата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
Нападите се од шпонскиве орди. Силбо е место кое е бум за искачање на основци и помали средношколци. Како диско им е. Пошто повеќето таму се од поситуирани семејства, шпонаријава доаѓа од селата и ги напаѓа и рекетира. Имаше една вечер контра напад од Комити, цвикаа како кучиња "големите фраери". Ама џабе, власта е позади нив, одврзани раце имаат.

Друго за кое реагираа е дека имало некој манијак што напаѓал, тоа е честа појава веќе. Во неколку населби се појавуваат такви ликови. Тоа се ликовите кои ги опишав претходно.

Трето за кое реагираа е што Орце "сељакот", екс ситен криминалец и сегашен бездомник што замара низ Дебар маало си имаше направено живеалиште во дворот на Коле Неделковски школото. Викал по децата, едно друго. Ама го дислоцираа и сега дреме кај Правда кафичот.
Автоматски споено мислење:


Детето што беше исчезнато во Врпско најверојатно го имаа растргнато диви животни. Таму човечка нога не стапнува, не па манијак да го најде. И во двата случаи по мое мислење решавачко е невнимание на родителите, децата им забегуваат во дивина и веројатно налетуваат на диви животни.

Имаше двајца мажи што исчезнаа на Стогово, им ги најдоа само коските. Искусни планинари, береа печурки некаде кај Лазарополе или Галичник. Такви неистражени места се голем ризик за напад од мечки и слично.
Daj be ne treskaj gluposti,
Pola mariovo go vrtam sekoe leto, edno divo zhivotno ne sum videl.A i ako ima nekoe zhivotno bi bil volk ama ni volkot ne jadi se do posledno zalace shto se veli. A i gi nema.
Ne e ova Osogovo ili Shara.

Ama bi rekol nekoj od toa zabeganite ovcari shto se najmeni da cuvaat ovci.

Sano kako rekle, neviden aramija pogolem od kadija.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.565
Поени од реакции
939
Последново сценарио ко ќе го напишам, може ќе речете сум луд, али ќе признаете дека можеби ви минало нкз глава.
Јас не отфрлам и варијанта да девојката е случаен таргет за исполнување на повисока цел. Децата што загинаа во Смилковци, за мене уште се колатерална штета на договорено дефокусирање на јавноста со организиран грозоморен случај од страна на тогаш владејачките партии. Никогаш не верувам во заговори, ама за тој случај има толку нејаностии, во кои главната е што напаѓачите апсолутно немаа никаква цел. Едноставно не правиш такво убиство без никаква цел. Какви болесници ја водат државава, ништо чудно да жртвуваат и дете за да дефокусираат од други работи.
Ништо чудно и ова што го збориш ти. Еве сега пред неколку дена и ова со Албанското знаме што беше кренато на Шапка, веднаш до крстот за кој што се крена голема "фама", а и башка утре треба од ОБСЕ да доаѓаат, ништо чудно да е ова некое дефокусирање да се заборави на тие албански националистички испади, па народот да се дефокусира на нешто сосема друго и да заборави на ова. И таман утре ќе дојдат странциве за самитот на ОБСЕ, полицијата на тоа ќе се фокусира и ќе заборават на девојчево, па со тоа да успеат на брзина да го дефокусираат народот.

Мене реално оваа теорија од една страна ми е валидна, ама од друга па и не.

Сега пред да почнам друго да пишувам, ќе кажам само дека се надевам и се молам на бога да биде девојчето пронајдено живо и здраво, и не мислам лошо / немам никакви лоши намери. За вакви работи кога станува збор, дојден сум сериозно да дискутирам.

Е сега... во целава оваа ситуација, каде е таткото на ова девојче? Знае некој? Да не е мајката разведена, па да има некои проблеми измеѓу Татко - Мајка, па можеби таткото или присилно да ја грабнал својата ќерка, или да ја земал кај него на некое одредено време, без да биде мајката известена???
Зошто до сега, во целава оваа ситуација се нема таткото на ова девојче произјаснето???

Ова за мене останува најголема мистерија / дупка во целава приказна.


И јас искрено не верувам дека девојчето било киднапирано, од причините што беа наведени во поголемиот дел од постовите овде.

Но еве прочитав на инстаграм профил (патриотско друштво), наводно му кажале луѓе кои што живеат овде дека Албанци од неколку Скопски / Тетовски / Кумановски села доаѓале овде да им бараат на девојчиња профили на инстаграм, и да ги малтретираат. Колку е ова точно незнам... Но ако се испостави дека тоа е навистина така, тогаш не ја исклучувам опцијата девојчето да било киднапирано и да е однесено во некои од овие горенаведени села на тие места, и крц крц на органите па продадени на црн маркет во Албанија / Косово. Сум слушнал дека во Косово буквално имала цела болница која што постоела само за ваква работа, и дека наводно истата таа болница имала целосна поддршка од Америка, Англија, итн... Сега да не се разбереме погрешно, не сум јас некој кој што веднаш би поверувал на овакви ствари, секако не ги зимам здраво за готово и знам дека ништо чудно ништо од ова и да е точно, но еве само кажувам што имам слушнато. Уште еднаш, се надевам дека не е таква ситуацијата, и дека девојчето е живо и здраво.

А во таа теорија на самоубиство, најмалку верувам. Како што слушнав до сега... немало никакви проблеми со самото девојче. Било мирно, примерно, се било во ред. Нејзиниот лаптоп бил чист, немало ништо такво сомнително.

Она сигурно не би се самоубила на таа локација каде што исчезнала, или каде што последно бил детектиран сигналот од телефонот. Едноставно мене ми нема смисла девојче од 12 години да се самоубие. Па боже сачувај, ова не е Америка...

Ако користела она Discord и ако се допишувала со некои педофили, или била во некакви сервери... зошто би бришела она пораќи, или да напушта сервери ако веќе била заведена од педофили. И да си ги избрише нејзините пораќи, оние на праќачот ќе останат, освен она ако не го избришала и целосниот чет, но за тоа... треба сериозно да бидеш заведен од некој педофил на интернет, па да те навлече да одиш кај него, да се качиш во кола, и да ти каже што да правиш. А мене во тоа не ми се верува, бидејќи кажаа дека девојчето било се океј. Јас користам Discord уште од 2016 - та година, и знам многу убаво како функционира самата платформа. Може при контакт со Discord да се извадат податоци (од самата датабаза на корисникот), дури и избришани пораки, бидејки Discord на нивната датабаза се си има зачувано.

EDIT: И бај д веј, за да легално користиш Discord, мора да си барем 13 години.
Еве прочитајте во Terms of Service на Discord:
.

Пребарате на веб страната (CTRL + F) Age of consent и ќе ви излезе веднаш.

Незнам друго што да кажам искрено, само ќе повторам дека се надевам и се молам на бога да девојчето биде живо и здраво и да ја најдат што побрзо.

п.с. пишував од телефон во брзање, па така да не ми замерувајте на било какви печатни грешки.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.616
Поени од реакции
4.144
Последново сценарио ко ќе го напишам, може ќе речете сум луд, али ќе признаете дека можеби ви минало нкз глава.
Јас не отфрлам и варијанта да девојката е случаен таргет за исполнување на повисока цел. Децата што загинаа во Смилковци, за мене уште се колатерална штета на договорено дефокусирање на јавноста со организиран грозоморен случај од страна на тогаш владејачките партии. Никогаш не верувам во заговори, ама за тој случај има толку нејаностии, во кои главната е што напаѓачите апсолутно немаа никаква цел. Едноставно не правиш такво убиство без никаква цел. Какви болесници ја водат државава, ништо чудно да жртвуваат и дете за да дефокусираат од други работи.
Уште почудно од тоа би било владата/службите да организираат такво нешто, а да немаат никаква цел. Што постигнаа па они со убиствата на Смилковско за да бидат сомнителни?
Такви убиства имаат организирано српските служби при војната на Косово. Вучиќ и јавно ги обзнани тие работи на прес-конференција пред некоја година. Во интернет-кафе влагаат маскирани со калаши и изрешетуваат 5-6 српски деца, ама тука имаш јасна цел да се префрли вина на Албанците и да се оправда влагањето веќе следниот ден на српска војска во некое нивно и село и убиство на 50тина Албанци и протерување на уште илјадници други. Што доби нашата тогашна влада во најдобрите и најсигурни времиња за нив, без некаква изгледна шанса во блиска иднина да изгубат власт, со убиствата на Смилковско?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom