Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 март 2009
Мислења
19.835
Поени од реакции
15.769

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
791
Поени од реакции
1.177
Не прат убо туку рушат држава на чело со Александар Антиќ и го подгреваат котлето.
Сè ми е јасно, то ако гледаме објективно, да, од 2001 година пра тешки криминали и никој А не вели за то. А зошто? Зато шо квази комуњарите шо наследија во СР Македонија то го дозволија. Мислам на тие истите шо се пишуваа дека учествувале во Втората Светска војна а всушност паселе овци, истите тие шо крадеа на големо, земаа кредити, станој и т.н. Му дадоја прст на орлите ја зедоја цела рака. То е прераскажано на форумов и сега и години наназад, така да не вреди ни да се зборува објективно и шо како било.

И јас да сум би го праел то шо го пра Албанците, и било кој друг да е на нивно место. Ко гледам овци че ги стрижам. Ко гледам дека келнерот не се замара да ми наплати, куро го боли, има забораено, че станам че си заминам, пијачка беспари.

Тие си тераат арно, оти то е нивна политика и нивни интерес. И ти да си истото би го праел. Северџистан никогаш немал своја политика, геополитика, интерес. Затоа најубо да нè поделат, сè додека не се сменети уште знамето, химната и кирилицата во латиница. Поубо откажи се, отколку да се срамиш пред сите.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Сè ми е јасно, то ако гледаме објективно, да, од 2001 година пра тешки криминали и никој А не вели за то. А зошто? Зато шо квази комуњарите шо наследија во СР Македонија то го дозволија. Мислам на тие истите шо се пишуваа дека учествувале во Втората Светска војна а всушност паселе овци, истите тие шо крадеа на големо, земаа кредити, станој и т.н. Му дадоја прст на орлите ја зедоја цела рака. То е прераскажано на форумов и сега и години наназад, така да не вреди ни да се зборува објективно и шо како било.

И јас да сум би го праел то шо го пра Албанците, и било кој друг да е на нивно место. Ко гледам овци че ги стрижам. Ко гледам дека келнерот не се замара да ми наплати, куро го боли, има забораено, че станам че си заминам, пијачка беспари.

Тие си тераат арно, оти то е нивна политика и нивни интерес. И ти да си истото би го праел. Северџистан никогаш немал своја политика, геополитика, интерес. Затоа најубо да нè поделат, сè додека не се сменети уште знамето, химната и кирилицата во латиница. Поубо откажи се, отколку да се срамиш пред сите.
Ако си разочаран од моменталнава ситуација не значи дека треба да се предадеш одма да не делат ццц абе за делење не си свесен што треба да се случи и при таква ситуација они ќе бидат ебани на мртво
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.286
Си турна Сашка режим со пенкало, си доби проширен и надграден режим кој ем ја краде, ем ја понижува национално, ем ја репресира, и згора на тоа и будала на очи ја прави. :LOL:

Еве и баба Најчевска нешто се жали, многу била автократска и режимска владава. Колку и да пробува да најде нешто позитивно и да избегнува критикување, сепак постојано е демантирана од сите страни, секој втор ден, и не може да замижи.

24/25 се на место, таа 16тата нека си ги чуваат дома и нека им шетаат по дневна.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.510
Од ова што го гледам со пресудиве може да се заклучи дека дпне ќе победи со голема разлика но мицко нема да гони никој од сдс, ова веќе е дежаву од изборите 2006
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.729
Поени од реакции
82.726
Што убаво си ги ослободуваат криминалциве, на Мијалков му падна Титаник, Рашко може да кидне сега слободно, дури и на Миле Јанакиевски треба да му исплати државата 6000 евра... сусвото пупка
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
791
Поени од реакции
1.177
Ако си разочаран од моменталнава ситуација не значи дека треба да се предадеш одма да не делат ццц абе за делење не си свесен што треба да се случи и при таква ситуација они ќе бидат ебани на мртво
Јас сум разочаран одамна. Не само јас, и многу други, и зато многу имигрираат (и јас), и заради парите, а најмногу заради то шо нефункционира ништо. Од 1991 се распродава сè, почнувајќи од името и знамето, менување на уставот и сè други срања шо идат после то. Како можи јас да се кажам дека сум горд Македонец од Македонија, кога странци шо имам сретнато полно ти велат в лице, ја изгубивте државата, ја продадовте. Ти вели јас Македонија не познавам, мислиш на Грција. Јас не лутам, шо можам да речам, да се расправам, не се замарам со глупости.

Можам стотици причини да наборјам зошто сум јас лично разочаран, а овие се најголемите

  • Државата не се вика Р.М.
  • Знамето е сменето во Вентилатор
  • Уставот е сменет да не биди МК само на македонците туку на сите (прв потег за Швајцарски проект)
  • Јазикот македонски никогаш не бил воведен на цела територија да се зборува задолжително, а 1991 навака воопшто не се почитува, не се зборува правилно и не се пишува (Катедрата по македонски јазик на филолошки одамна требаше да биди под клуч. Некои беа за да се затвори, некои не, никој не сака да учи македонски, со сила одвај 3-5 максимум ако има воопшто некој).
  • Рамковниот договор 2001
  • Малцинствата поголеми права од нас
  • Сè централизирано в Скопје
  • Нефункционални институции, здравство, економија, образование, земјоделство, сточарство и др., сето 0
  • Потпишувања на договорите со Бугарија и Грција, дефакто капитулација, особено за јазикот дека е дијалект на татарскиот
И ред други работи. Јас можи да се кажам Хрват, Германец, Русин, Италијанец, ама јас не можам да се кажам Македонец, зато шо јас немам држава, немам јазик, немам историја, немам култура, немам традиција. На секој странски портал и учебник е пишано за носиите и храната дека се Бугарски, и полно други работи. Античка Македонија? Хеленистичка. Александар Велики „Македонски“? Хелен кој зборувал хеленистички јазик.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.805
Поени од реакции
4.527
Можам стотици причини да наборјам зошто сум јас лично разочаран, а овие се најголемите
Те разбирам дека си разочараан од состојбите, ама да те прашам, Зарем мислиш да се предадеш без борба?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
791
Поени од реакции
1.177
Те разбирам дека си разочараан од состојбите, ама да те прашам, Зарем мислиш да се предадеш без борба?
Јас се откажав години наназад, за борба воопшто не ни планирам, кој сака нека се тепа за баграта, мафијашите и шерифите, сè додека не ги видам на смртна казна јавно да бидат погубени пред луѓето како некогаш шо се праело, промена нема да се случи, ниту пак верувам дека че се случи. Кој сака, нека се бори, кој не сака, нема да се бори.

Неколку години пишувам на форумов дека нема ништо да се смени и дека сè полошо че дојди. Ако толку сака некој промена, нека земи пушката и нека крева револуција против изродиве. А како шо седат сите со скрстени раце, посебно тие шо се најмногу за вештачково создание, ништо нема да се смени. Ако ние престаниме да постоиме како народ и држава, светот пак че си продолжи нормално да функционира, земјава нема да престани да се врти, планетите пак че си вртат, сè че си се одвива нормално.

Некогаш постоеле Асиријците, Месопотамците, Вавилонците, Баскијците, Готите, Азтеките и полно други народи, ама тие исчезнале, престанале да постојат со векови, сега се во историјата, ама светот пак нормално си функционира без нив.

Честопати се случува наместо орел, каква што би требало да биде државата, таа да се претвори во чавка што ги колвa своите граѓани. На збор е подготвена да умре за нив, додека во стварноста, не прави ништо. - Старец Пајсиј Светогорец
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.824
Поени од реакции
5.956
Јас се откажав години наназад, за борба воопшто не ни планирам, кој сака нека се тепа за баграта, мафијашите и шерифите, сè додека не ги видам на смртна казна јавно да бидат погубени пред луѓето како некогаш шо се праело, промена нема да се случи, ниту пак верувам дека че се случи. Кој сака, нека се бори, кој не сака, нема да се бори.

Неколку години пишувам на форумов дека нема ништо да се смени и дека сè полошо че дојди. Ако толку сака некој промена, нека земи пушката и нека крева револуција против изродиве. А како шо седат сите со скрстени раце, посебно тие шо се најмногу за вештачково создание, ништо нема да се смени. Ако ние престаниме да постоиме како народ и држава, светот пак че си продолжи нормално да функционира, земјава нема да престани да се врти, планетите пак че си вртат, сè че си се одвива нормално.

Некогаш постоеле Асиријците, Месопотамците, Вавилонците, Баскијците, Готите, Азтеките и полно други народи, ама тие исчезнале, престанале да постојат со векови, сега се во историјата, ама светот пак нормално си функционира без нив.

Честопати се случува наместо орел, каква што би требало да биде државата, таа да се претвори во чавка што ги колвa своите граѓани. На збор е подготвена да умре за нив, додека во стварноста, не прави ништо. - Старец Пајсиј Светогорец
Tocno taka, site kvicite a koga ce dojdi neshto da se pravi, me boli takvoto koj saka....

E pa jebiga i drugite taka mislat. A taka mislite zatoa shto seushte imate nekakov izbor. E koga ce snemate togash ce pocnite i so kamenja da se tepate.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
373
Поени од реакции
1.213
Те разбирам дека си разочараан од состојбите, ама да те прашам, Зарем мислиш да се предадеш без борба?
Не знам дали си ироничен или не ама баш сакам да знам што може он, еве и јас на пример, како индивидуа да се борам за Македонија или наш идентитет?
Завршен факултет, академски граѓанин, академија исто, зборувам два странски јазика, 29 години имам, од 18 години работам и плаќам здравство, пензиско, се ми е чисто и намирено. Одам во институција, не сакаат да ми зборуваат на македонски, сакам да прашам нешто, ме моткаат по два три шалтера за никој да не ми помогне, барам работа, нема работа без книшка. Каде и да идеш, дали од една или друга партија се понашаат дрско и од позиција на сила. Јас одамна во својата држава се осеќам како странец и граѓанин од трет ред, ради северџани и шипaтарана.
Зошто да се борам за Македонија, и како?
Да гласам? Која е реална трета опција, ниту една. Кои се други вистински опции, истите што со години тераат криминал и штампаат пари за личен интерес на сметка на држава, македоноското и чесни граѓани. Државата се распадна одмана, сега веќе не се ни крие дека ништо не функцкионира само се чека да се прогласи за „умрено“.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Те разбирам дека си разочараан од состојбите, ама да те прашам, Зарем мислиш да се предадеш без борба?
Која борба бе Македонецу бе!? За каква борба говориш кога се случува токму обратното.
Животот е премногу бедно да го посветиш на нешто кое никогаш не го бивало,ниту ќе го бидне.
Оваа нација со себе носи силни демони од минатото.Толку силни што никогаш нема да дозволат да претне Македончето од пеколот во кој се наоѓа.
Таа карма на страшливост,простотилук,шпионажа и местенки,инаетење и несогласување,тек сега се одразува во нејзиното вистинско руво.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.824
Поени од реакции
5.956
Не знам дали си ироничен или не ама баш сакам да знам што може он, еве и јас на пример, како индивидуа да се борам за Македонија или наш идентитет?
Завршен факултет, академски граѓанин, академија исто, зборувам два странски јазика, 29 години имам, од 18 години работам и плаќам здравство, пензиско, се ми е чисто и намирено. Одам во институција, не сакаат да ми зборуваат на македонски, сакам да прашам нешто, ме моткаат по два три шалтера за никој да не ми помогне, барам работа, нема работа без книшка. Каде и да идеш, дали од една или друга партија се понашаат дрско и од позиција на сила. Јас одамна во својата држава се осеќам како странец и граѓанин од трет ред, ради северџани и шипaтарана.
Зошто да се борам за Македонија, и како?
Да гласам? Која е реална трета опција, ниту една. Кои се други вистински опции, истите што со години тераат криминал и штампаат пари за личен интерес на сметка на држава, македоноското и чесни граѓани. Државата се распадна одмана, сега веќе не се ни крие дека ништо не функцкионира само се чека да се прогласи за „умрено“.
Da be batka! Djabe si zavrshil fakultet koga ne znajsh koj ti e izborot!
Koga vi veleshe toj Grujo (Ne deka i toj cini) dajte ni 61 glas za da naprajme neshto vie ili mnogu okolu tebe vikaja ce turkame vlada so penkalo.
E pa sea turkajte.

Citam po vestive denes Micko istoto go velel na miting vo Bitola!
A vie dumajte se dali da go glasate ili ne! Bez tie 61 ce bidite i po doma ebavani i ce velite abe daj pobrzo svrshuvaj me zhuli devetkava.
A druga partija nema shansa ni pod razno da gi soberi tie 61. Ako ne drugo VMRO ne bea nacionalni predavnici.

P.S. Pishuvam figurativno! Ne zemaj se kako da e za tebe! Osven ako ne si od tie drugite!
A ovaj Ivica^ neka pazi da ne go zaboli stomakot od smeenje
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.510
Не се согласувам дека нема простор за борба, многу се потценуваме како народ но не заборавајте дека ова била состојбата и порано, мала група ако поведат и се запали искра и ќе има експлозија, поготово сега.

Не дозволувајте штаботоми од дпне и сдс да шират апатија, македонскиот национализам е поголем од нивните лаги.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
373
Поени од реакции
1.213
Da be batka! Djabe si zavrshil fakultet koga ne znajsh koj ti e izborot!
Koga vi veleshe toj Grujo (Ne deka i toj cini) dajte ni 61 glas za da naprajme neshto vie ili mnogu okolu tebe vikaja ce turkame vlada so penkalo.
E pa sea turkajte.

Citam po vestive denes Micko istoto go velel na miting vo Bitola!
A vie dumajte se dali da go glasate ili ne! Bez tie 61 ce bidite i po doma ebavani i ce velite ako daj pobrzo svrshuvaj me zhuli devetkava.
A druga partija nema shansa ni pod razno da gi soberi tie 61. Ako ne drugo VMRO ne bea nacionalni predavnici.

P.S. Pishuvam figurativno! Ne zemaj se kako da e za tebe! Osven ako ne si od tie drugite!
A ovaj IVICA neka pazi da ne go zaboli stomakot od smeenje
Се разбираме, нема врска кој за кого гласал, дали за Грујо или против, секако е бутнат од Кале, нема врска распеани скопјани, северџанчиња со пенкалца и лут Апасиев. Во Македонија се знае кој ќе дојде на власт и кој ќе остане, тој што ќе прави како му се каже.
Конкретно тие избори, гласав за Гвујо да остане и пак падна, и не само јас, цела фамилија гласаше за Гвујо и со сите што тогаш правев муабет, гласаа за него само за да не дојде Заев и пак падна, изборите во МК одамна не се реални, нити репер за било што, најмалку за посочување, кој за кого гласал, пошто е небитно. Од моја гледна точка.
Моја грешка е што дипломирав, требаше да си извадам книшка. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom