Политички случувања во Израел

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.359
Поени од реакции
5.088
U.S. Sends Attack Submarine With Tomahawk Missiles to Middle East
Nov 6, 2023 11:16 pm IST
The USS Florida transited the Suez Canal on Sunday and joined the strike group led by the aircraft carrier Eisenhower in the Red Sea. Officials from the Biden administration were quoted implying to Iran and Hezbollah that if they were to attack on Israel, the U.S. is prepared to take military action

...овие не се откажуваат, запнале да направат голема војна.

Хезболах со своја видео пропаганда...

Израелска воена база Тел Ноф, се гледаат десетици бомби Марк 84 од еден тон.
Бомбите Марк 84 се испратени од САД до израелската војска за да се уништи Појасот Газа.
Оваа бомба е најголемата од серијата оружја на американската Марк 80. Прво користена за време на војната во Виетнам, таа стана тешка ненаведувана бомба (поради количината на висока експлозивна содржина) која мораше да биде фрлена во широка употреба во САД.

Кадры с израильској военној базы Тель-Ноф, на котором видны десјатки однотонных бомб Mark 84.

Бомбы Mark 84 отправлјајутсја США израильским военным длја уничтоженија сектора Газа. Эта бомба јавлјаетсја самој крупној из серии американского оружија Mark 80. Впервые использованнаја во времја војны во Вьетнаме, она стала широко используемој в США тјажелој неуправлјаемој бомбој (из-за количества упакованного внутри фугасного содержимого), которују нужно было сбрасывать.

Едно прашање надвор од темата...
се шири една графика, па како гледат членовите кои се благонаклонети кон Ционизмот, што забележуваат?
како-беше.jpg
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.234
Поени од реакции
25.405
Тие што го убија Гадафи 90% се муџи и платеници налик на овие од хамас, што немаат врска со Либија. Либија не е хомогена држава со хомоген народ, туку е составена од племиња на кои Гадафи им беше лепакот, ама да не одиме офтопик..
Ама остај сега племиња, неплемиња. И во Белорусија а и предходно во Украина најголем дел од провокаторите беа племиња од Литванија, Летонија, Полска, Естонија, Романија, Грузија, Израел ..
Фати разлистај ја темата да видиш колку " Украинци " што појма немаат ни руски ни украински се фалеа со селфиња и сториња што праеа на Мајдан.

Не треба никаков печат. Делата а особено нарацијата со која се води некој муабет одма покажува кој што е. Ако си ја имаш мувата на капата, немам коментар.

Исто и за последниот пасус немам коментар. Вие си знаете што правите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.545
Поени од реакции
59.129
Иронијата е што тогаш ретко кој се потресе макар да напише нешто на темата за Нагорно Карабах, ама сега за Израел се дешава масовно паѓање во несвест.
За Палестина масовно се паѓа во несвест, не за Израел. Никој не се потресе за Ерменците, никој не се потресе за Јеменците, никој не се потресе за Ујгурите. Ги нема арапите и ЛГБТКЈУ да се потресуваат ни на несреќите на муслиманите, а камо ли на некој друг.

Ама кога се работи за Палестина сите се на нозе, од арапи до крајна левица. Се прашувам зошто.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
Едно прашање надвор од темата...
се шири една графика, па како гледат членовите кои се благонаклонети кон Ционизмот, што забележуваат?
Прегледај го приврзокот 397029
Утна со сликава, ова е меме за она завчера со Дагестанците кога бараа Евреи на аеродромот. Имаше една култна фотографија со еден кромањонец како ја бутнал главата во мотор, како да бара некој внатре... Еден куп вакви заебанции испаднаа за тоа.
Автоматски споено мислење:

За Палестина масовно се паѓа во несвест, не за Израел. Никој не се потресе за Ерменците, никој не се потресе за Јеменците, никој не се потресе за Ујгурите. Ги нема арапите и ЛГБТКЈУ да се потресуваат ни на несреќите на муслиманите, а камо ли на некој друг.

Ама кога се работи за Палестина сите се на нозе, од арапи до крајна левица. Се прашувам зошто.
Сакаш да кажеш за Израел не се паѓа во несвест?
Една поларност предизвикува друга. Не разбирам зошто се прашуваш за тоа.

Ова е интересно за нас од аспект да бидеме свесни, и тоа многу свесни, дека нашите македонски интереси не се ни со арапските, ни со израелските (американските). Воопшто не ни е во интерес да се поларизираме и поважно - да се поделуваме - на една и на друга страна во овој конфликт.


Чинам и ова е интересно (повторно) да го посочам за гледање:

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.545
Поени од реакции
59.129
Сакаш да кажеш за Израел не се паѓа во несвест?
Една поларност предизвикува друга. Не разбирам зошто се прашуваш за тоа.
Која поларност, дента на 7-ми Октомври кога нападнаа Хамас почнаа протести против Израел. Немаше про-Израел протести да предизвикаат реакција.

Ти ми споредуваш Ерменци над кои е извршен геноцид со Евреи кои вршат геноцид. Не е тоа споредбата. Спореди ги Ерменците и останатите кои настрадаа со Палестинците, и кажи ми зошто не се дига врева за останатите туку само за Палестина.

Реторички се прашувам, знам зошто.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
476
Поени од реакции
671
Која поларност, дента на 7-ми Октомври кога нападнаа Хамас почнаа протести против Израел. Немаше про-Израел протести да предизвикаат реакција.

Ти ми споредуваш Ерменци над кои е извршен геноцид со Евреи кои вршат геноцид. Не е тоа споредбата. Спореди ги Ерменците и останатите кои настрадаа со Палестинците, и кажи ми зошто не се дига врева за останатите туку само за Палестина.

Реторички се прашувам, знам зошто.
Да искрено кога Азербеџан ги нападна на Ерменците никој не пишуваше тука за Ерменците..
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.234
Поени од реакции
25.405
Јеби га дечки, во животот почесто е изборот помеѓу помалото од двете зла. Ова ме потсеќа како она голубот кога ќе стави дека некои навивачи пееле кој не скока тој е шиптaр. И ок, се слагам не е убаво, ама на другата страна на вагата имаш етничко чистење во Арачиново и сите средини каде доминираат орките.

Јас не викам дека Евреите се најкоректните луѓе на светот. Нити пак дека се во топ 10. Ама да се запрашаме две прашања:

1. Колкав процент од нив се ултранационалистичко-религиозни, а колкав се арапите?
2. Колкав е степенот на бруталност што би го примениле кон различните од нив посебно ако не се загрозени?

Јас во моментов би ги трампал нашите шиптaри за евреи глава за глава, а не па ако шиптaриве беа арапи. Сосе сите маани што следат со тој избор би ги трампал.
Оууу неее. Опасноста од евреите е многу поголема за разлика од козоебачиве. Баш дека се попаметни, и политички и финансиски помоќни се, но затоа се и поманипулативни. Цел свет го вртат како сакаат, еве особено сега што за јавен и неприкриен геноцид никој не може ништо да им рече. Притаено зло што е многу поопасно до отворено зло.

Козоебачи што откриле нафта и моментално вртат некоја пара за да се најбогати, се купиле освен памет, не може да се опасност. Како може да се осеќаш загрозен од некој што е интелектуално 10 нивоа под тебе ?!
Како да се осеќам загрозен од некој што не знае што се парни броеви, што мисли дека да ја ебеш третата братучедка е нормално, да ја продадеш сестра ти за трло овци, камили, кози е нормално , да му мирисаш гз и ноги на тој пред тебе во џамија е нормално ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
Не сакам мултицитати, ама овде морам пошто правиш неприроден колаж од различни моменти.

Која поларност, дента на 7-ми Октомври кога нападнаа Хамас почнаа протести против Израел. Немаше про-Израел протести да предизвикаат реакција.
Поларност од аспект на бурни реакции за едната страна будат бурни реакции за другата страна. Причина и последица, и нови последици и нови причини. Итн, итн.
Протестите се само еден аспект на реакциите. Политичката и медиумска поддршка од западот - за кој е во огромна мера наклонета? Немој да ми кажеш дека е за Палестинците. :)

Но ако веќе се фокусираш само на протестите (и таму про-израел протести скоро и да нема), тогаш нели е чудно што западните „демократии“ имаат различни политики од волјата на народот таму?

Ти ми споредуваш Ерменци над кои е извршен геноцид со Евреи кои вршат геноцид. Не е тоа споредбата. Спореди ги Ерменците и останатите кои настрадаа со Палестинците, и кажи ми зошто не се дига врева за останатите туку само за Палестина.

Реторички се прашувам, знам зошто.
Зборувам за реакциите на западните власти и реакциите на западните медиуми за етничкото чистење. Eдни реакции беа за Ерменците (немаше реакции), други реакции за нападот на Хамас (паѓање во несвест) и за етничко чистење на Палестинците (морализирање, ова она).
Не ги споредувам ниту ги ставам на кантар тие што прават геноцид, ни тие врз кои било правено геноцид. Неправда е и во двата случаи, иако мене повеќе ме засегаат Ерменците.


Автоматски споено мислење:


Што им се криви па овие од Западниот Брег?
Нели не прават етничко чистење? Нели на Западните Брег се умерените Фатах и таму нема вооружени судири?
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.234
Поени од реакции
25.405
Која поларност, дента на 7-ми Октомври кога нападнаа Хамас почнаа протести против Израел. Немаше про-Израел протести да предизвикаат реакција.

Ти ми споредуваш Ерменци над кои е извршен геноцид со Евреи кои вршат геноцид. Не е тоа споредбата. Спореди ги Ерменците и останатите кои настрадаа со Палестинците, и кажи ми зошто не се дига врева за останатите туку само за Палестина.

Реторички се прашувам, знам зошто.
Никој до сега нема дигнато протест за поддршка на појакиот затоа што се очекува од него да го столчи послабиот. Голем дел од неутралниот свет имаше поддршка за Украина. Башка целиот запад цела година ги оплакуваше Украинците а ги демонизираше Русите на скоро започната војна. Зошто ?

Реторички се прашувам, знам зошто.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
И кога сме кај етничко чистење... Еве го.
Овие никогаш не се враќаат назад.

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
Никој до сега нема дигнато протест за поддршка на појакиот затоа што се очекува од него да го столчи послабиот. Голем дел од неутралниот свет имаше поддршка за Украина. Башка целиот запад цела година ги оплакуваше Украинците а ги демонизираше Русите на скоро започната војна. Зошто ?

Реторички се прашувам, знам зошто.
Можеби затоа што едната страна направи некакво злосторство, па другата реагира соодветно?
Што знам...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.545
Поени од реакции
59.129
Јас ви зборувам за фактичка ситуација на улиците, како плебсот реагира на ситуацијата. Не за влади и медиуми, тоа е фала богу јасно и не знам зошто се потресувате околу тоа. Владите си ги штитат интересите, медиумите се купени и платени. Секој ќе си ја врти својата плоча. НВО-ата си ја вршат работата по улиците и Универзитетите. Ги нема да се организираат за други неправди кои се случуваат секоја година ама за оваа се активираат инстантно. Па гледаме како елџибити и арапи одат сплотени рака под рака, се додека на едните не им се испушти дека се they/them па се фаќаат за врат :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
Можеби затоа што едната страна направи некакво злосторство, па другата реагира соодветно?
Што знам...
„Соодветно“ значи 100х пати поголемо злосторство да направат?
Само до сега имаш многукратно повеќе цивили убиени отколку во Украина за години војување. Пробај барем малку пореален да бидеш.


Инаку ова веќе не е случајно, сите пекари им ги испоуништија. Сите водни резервоари. И убија (досега) петтоцифрена бројка цивли од што неколку илјади деца... Ова го немаме видено во понова историја.

Автоматски споено мислење:

Јас ви зборувам за фактичка ситуација на улиците, како плебсот реагира на ситуацијата. Не за влади и медиуми, тоа е фала богу јасно и не знам зошто се потресувате околу тоа. Владите си ги штитат интересите, медиумите се купени и платени. Секој ќе си ја врти својата плоча. НВО-ата си ја вршат работата по улиците и Универзитетите. Ги нема да се организираат за други неправди кои се случуваат секоја година ама за оваа се активираат инстантно. Па гледаме како елџибити и арапи одат сплотени рака под рака, се додека на едните не им се испушти дека се they/them па се фаќаат за врат :D
Ама не зеабавај сега и ти... Како се формира јавната свест? Да не е преку медиуми можеби?
Ти откаде слушна за војнава? Не е од популарни медиуми? И од друга страна зошто немаш слушнато за етничкото чистење на Ерменците во Нагорно Карабах, не е затоа што не го спомнуваа во истите тие популарни медиуми?

Интересно што и покрај оволкава медумска кампања они имаат такви големи демонстрации против Израел.
Но медиумите си го правт своето па многумина се и за Израел, секако следиш социјални мрежи па знаеш. Еве гледаш и по ставовите овде во Македонија, изгоре темава а таму за Ерменците штурци. Ерменците кои се православни Христијани.

На крај тоа се брои, ставовите на официјалната политичка власт, и медиумите. Тие што демонстрираат ќе им здосади за некој ден/недела... Така да реално Израел е тој што има подршка.
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
„Соодветно“ значи 100х пати поголемо злосторство да направат?
Само до сега имаш многукратно повеќе цивили убиени отколку во Украина за години војување. Пробај барем малку пореален да бидеш.
Изгледа пропорционален одговор носи само кон ново насилство.
Ако сакаш да го спречиш непријателот да нападни пак, мора да биди х10, х100, колку и да треба да не се повтори во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom