Политички случувања во Израел

Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005
Во темата за Македонија ти одговорив.


Итна вест: Се бараат базите на Хамас. Палестинските доктори се очајни да докажат дека базите на Хамас не се во болниците. Ги повикуваат ОН да направат инспекција во болниците и да се утврди дали таму има бази на Хамас.




Во меѓувреме:

abe ti full hamas otide u picku mater ccc te izgubivme i tebe
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.963
Поени од реакции
24.179
Ама чекај сега, кога веќе почнуваме да ги споредуваме да идеме у фул моуд. Се ова супер е од евреите што го имаат направено, а да ја погледнеме другата страна на еврејската историја што мора да се смета за антисемитизам и теорија на заговор. Во 2500 год историја на 140 различни места на планетава не е можно да има намерно смислен антиеврејски заговор за да бидат избракни. Не може секој народ на земјинава топка да е грешен и со маани а само тие да се идеалните и безгрешните. И да не ширам колку имаат позитивно допринесено за светов толку го имаат и уназадено со вештачки креираните проблеми.

Мало светло (бар колку еден упаљач) во целата историја на исламот е тоа што додека Европа била исти ваков мрак како нивниот , тие биле тогаш што ја осветлиле со изгубеното знаење на Рим, античка Грција и Азија.

Лошо се изразив, не се пред нервен слом ама многу поодмерени се со изјавите за поддршка и осудување. Секако тоа се политичарите што мора да глумат коректни. Но дури и баграта неписмена од Битпазар некако многу споро и касно се организираше за протестот за поддршка на Палестина во чаршија за разлика од други вакви настани.
Проблемот со овој избор - е во тоа што мислиш дека имаш избор.

Ахем...

Автоматски споено мислење:

Пази го и ова:


Јеби га дечки, во животот почесто е изборот помеѓу помалото од двете зла. Ова ме потсеќа како она голубот кога ќе стави дека некои навивачи пееле кој не скока тој е шиптaр. И ок, се слагам не е убаво, ама на другата страна на вагата имаш етничко чистење во Арачиново и сите средини каде доминираат орките.

Јас не викам дека Евреите се најкоректните луѓе на светот. Нити пак дека се во топ 10. Ама да се запрашаме две прашања:

1. Колкав процент од нив се ултранационалистичко-религиозни, а колкав се арапите?
2. Колкав е степенот на бруталност што би го примениле кон различните од нив посебно ако не се загрозени?

Јас во моментов би ги трампал нашите шиптaри за евреи глава за глава, а не па ако шиптaриве беа арапи. Сосе сите маани што следат со тој избор би ги трампал.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005
Јас во моментов би ги трампал нашите шиптaри за евреи глава за глава, а не па ако шиптaриве беа арапи. Сосе сите маани што следат со тој избор би ги трампал.
африм иде за 100, гулабот за 50 посимпатичен е, тигри нека биде од нас од добра воља.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.963
Поени од реакции
24.179
африм иде за 100, гулабот за 50 посимпатичен е, тигри нека биде од нас од добра воља.
Африм не го давам така лесно, тука не би го трампал на рандом мора да ми дадат да одберам некои научници и трансери да се ојача малце македонската електронска сцена.
Африм е уникатен специмен. Кој друг шиптaр ќе ти ги слика сметките за струја за да видиме дека му се платени, ќе вика дека е атеист и дека они се Израел на Балканот, дека не припаѓа на ниту една нација.

нема да му заборавам една епохална изјава кога беше кораната и кога пишувавме тука дека орките прават башибозук и за нив нема полициски час и закони и дека за нивни празници нема карантин неговата изјава беше следнава:

Затоа што институциите не се грижат за албанците, затоа избегнува и полицијата да контролираат по албански населби, затоа што не и е гајле. А за македонците се грижи, за македонски празници има карантин, не сакаат да се заболуваат македонци.
Ама има идиоти и ретардирани кои мислат дека тоа е привилегија за албанците.
Како не умревме тогаш цел форум од смеење како на оној скечот од Монти Пајтон кога умираат од вицот еве уште не знам.

Или ова за балистите:

Сите потомци на балисти кои сум ги прашал лично јас, дали балистите вршеле зверства кон цивилите, секогаш одговорот бил дека дури и македонците беа под нивна заштита, цивилно население никогаш не допреле.......
Но на комунистите не им одогвараше тоа да териториите на западна Македонија да се изгубат и почнуваат на секаков начин да ги дескредитираат.........и буквално да војуваат со нив, и после војната не биле убиени само тие, туку се убиени цели семејства..........
Дури ми рекоа дека има книга објавен од македонци кои ги спомнуваат балистите како спасители од фашистите.......и затоа правам напори да ја најдам...... и ќе ја постирам овде.......

Не велам дека 100% немало злосторства врз цивили, можеби грешам и се лажам, но сепак не би и верувал на комунистичките власти........особено српските,,,,,
--- надополнето: 8 декември 2012 во 16:52 ---


Каде до пола Македонија?????? што се зеабаваш???

Топонимите не ти даваат потврда дека државата е твоја, и во Македонија има турски топоними, што тогаш...........

Читај нагоре и ќе видиш зошто албанците биле незадоволни од тогашните граници...........
Или кога по 100 пат го викнав на свинско ова:

Јас сум атеист, и се обидувам со сета моја сила што повеќе албанци да вразумам дека од религија нема аир........и не јадам свинско месо, чисто традиционално.......
Свинското не го јадам заради нерелигиозни причини
Или сега кога рече дека на децата ќе им прави сунет ама неееемааааа врскааааа со ислаааам тоа он онака од што се грижи за нивно здравје.

Не бе Африм ќе мора во суво злато да ми го платат. Плус одозгора на тога да ми ги дадат Ави Нисим, Лиор Перлмутер и Астрикс.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005
Африм не го давам така лесно, тука не би го трампал на рандом мора да ми дадат да одберам некои научници и трансери да се ојача малце македонската електронска сцена.
Африм е уникатен специмен. Кој друг шиптaр ќе ти ги слика сметките за струја за да видиме дека му се платени, ќе вика дека е атеист и дека они се Израел на Балканот, дека не припаѓа на ниту една нација.

нема да му заборавам една епохална изјава кога беше кораната и кога пишувавме тука дека орките прават башибозук и за нив нема полициски час и закони и дека за нивни празници нема карантин неговата изјава беше следнава:



Како не умревме тогаш цел форум од смеење како на оној скечот од Монти Пајтон кога умираат од вицот еве уште не знам.

Или ова за балистите:



Или кога по 100 пат го викнав на свинско ова:





Или сега кога рече дека на децата ќе им прави сунет ама неееемааааа врскааааа со ислаааам тоа он онака од што се грижи за нивно здравје.

Не бе Африм ќе мора во суво злато да ми го платат. Плус одозгора на тога да ми ги дадат Ави Нисим, Лиор Перлмутер и Астрикс.
Си вреди афримот целиот е бисери. Него кој ќе остане за во музеј? Ја би роботот, мора некој да сведочи за нивната автохтоност.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.382
Поени од реакции
17.568
И? Што заклучи од тоа?
Пошто ако не научи дека САД се тие кои те јeбaт а Шќиптарите им се само извршители - тогаш уште ништо не си научил.



Треба нечовек да бидеш да не ти е жал за деца, посебно за илјадници убиени деца. Тие деца не се Хамас, ама Израел ги прави Хамас... А тоа што имам емпатија па СКРОЗ ИЧ НЕ ЗНАЧИ ДЕКА БИ ГИ ПРИМИЛ ДОМА. Нити дека имам било какви симпатии за нив настрана од тоа што мислам дека никој не треба онака да биде масакриран.

Не знам што има тука нејасно или спростиставено па за да предизвика кoгнитивна дисoнaнца.
Гледај подолу. Па не треба да бидеш Сигмунд Фројд за да знаеш дека оние деца немаат многу шанси да израснат во нормални индивидуи. Епа кого да го поддржуваш овде? Израел? За да ти ги натоварат тие 2-3 милиони Палестинци во Европа? Што па Евреите направиле за тебе?


18+

















Ne treba mene posebno ic da mi potenciras za toa kako Izrael e sojuznik na SAD pa zatoa treba da zastanam na strana na Palestincite vo slucajov. Pisav jas prethodno, ova e vojna kade navivam megusebno sto e mozno poveke da se istrebuvaat. Toa sto Izrael e sojuznik na SAD nema da me natera za navivam za isto smrdlivo gomno, mozda i posmrdlivo nareceno islam i muslimani. Stvarno bi sakal da ne sum vaka radikalen, ali citajki komentari na jutub kako muslimanite si go zalat samo i edinstveno svoeto sega za Palestina, od Bosna do Indonesia, a poslednoto etnicko cistenje na pravoslavno naselenie vo Nagorno pomina prekutno mi stava do znaenje deka pragmaticno e tie muslici da gi smetam site za isti polov organ. Eve barem kaj nas ima likovi koi osuduvaat i toa sto im se desava na Palestincite, pa i kaj Srbite duri, Hrvatite i sl., kaj Musliman toa nema da go sretnes, osven kako statisticka greska.

Mozda imam nekoi simpatii edino za Iran i Hezbolah.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.122
Поени од реакции
3.879
Лазица како сега реалтивизираш дека во секоја војна умираат цивили и тоа е нормално сега кога умираат палестинци а кога умираа еврејски цивили коси корневте овде и нервен слом ве маваше ?
Нормално е многу тежок збор, не може да биде нормално никакво убивање, не може да биде нормална ствар војна. Во таа не нормална работа наречена војна гинењето на цивили не е нормална работа но е факт скоро без исклучок... Затоа маме му ебем кој прв почна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
@Sussaro @Solaire of Astora
Една фундаментална работа не ја разбирате. Значи вака сега и ве молам пратете ме внимателно: Јас не ви велам да ги поддржувате Палестинците. Ни јас не го правам тоа пер се, или поточно не ги поддржувам безусловно и заради нив самите.
ОК? Ај сеа нов пасос... Нов пасос за главната поента (оваа беше споредна).

Тоа што треба да разберете е дека како Македонци вие тука немате коњ во трката. Пошто ако тоа не се Палестинците, уште помалку тоа се Евреите. Навистина па ако изборот е меѓу Евреи и Арапи, каков избор е тоа... Зошто побогу да бирате. Тоа е како да некој да ви каже да бирате дали змија да ве апне или магаре да ви го бапне. Епа единствениот правилен одговор тука е ни едното - ни другото. ОК некои како @Shakespear веројатно не би се согласиле ама да не дигресирам. :D


За крај, ако не ви е јасно зошто пишувам во прилог на палестинската страна: Тоа не е заради тоа што навивам Палестина да го победи Израел. Не. Знаете за што навивам јас?
Навивам за две работи. Прво да се воспостават правила, кои веќе постојат - меѓународни правила - и да нема толку цивилни жртви а посебно деца. Второ, ова да се развлече што повеќе и да прерасне во прокси војна (ама и да остане само прокси војна) меѓу САД со Израел против Иранците и Арапите.


Ај разберете го прво ова, пред да продолжиме понатаму... Ако воопшто продолжиме, пошто гледам дека слабо се разбираме - не само со вас момци, туку општо со повеќето овде. Ајде лека ноќ на сите, and don't let the bed bugs bite. :unsure:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.122
Поени од реакции
3.879
Африм не го давам така лесно, тука не би го трампал на рандом мора да ми дадат да одберам некои научници и трансери да се ојача малце македонската електронска сцена.
Африм е уникатен специмен. Кој друг шиптaр ќе ти ги слика сметките за струја за да видиме дека му се платени, ќе вика дека е атеист и дека они се Израел на Балканот, дека не припаѓа на ниту една нација.

нема да му заборавам една епохална изјава кога беше кораната и кога пишувавме тука дека орките прават башибозук и за нив нема полициски час и закони и дека за нивни празници нема карантин неговата изјава беше следнава:



Како не умревме тогаш цел форум од смеење како на оној скечот од Монти Пајтон кога умираат од вицот еве уште не знам.

Или ова за балистите:



Или кога по 100 пат го викнав на свинско ова:





Или сега кога рече дека на децата ќе им прави сунет ама неееемааааа врскааааа со ислаааам тоа он онака од што се грижи за нивно здравје.

Не бе Африм ќе мора во суво злато да ми го платат. Плус одозгора на тога да ми ги дадат Ави Нисим, Лиор Перлмутер и Астрикс.
Лажеш, знам дека ти е во план да го трампаш глава за глава за миа калифа... каква научници какви бакрачи.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
834
Поени од реакции
1.306
Ич куро не ме боли за Палестинците, а особено не за Шекелите. Не заземам страна, ако гледаме објективно кој цело време прај ујдурми то се Шекелите, и тие се тие шо ја доведоја ситуацијата до ова ниво, и шо со години тепаат невини цивили, а не одговараат.

2023 сме и никој појче не верува во бајката т.н.р. Холокауст.

Австрисикиот уметник беше во право.
Само за Православен Kingdom of Jerusalem.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.118
Поени од реакции
112.728
a poslednoto etnicko cistenje na pravoslavno naselenie vo Nagorno pomina prekutno mi stava do znaenje deka pragmaticno e tie muslici da gi smetam site za isti polov organ. Eve barem kaj nas ima likovi koi osuduvaat i toa sto im se desava na Palestincite, pa i kaj Srbite duri, Hrvatite i sl., kaj Musliman toa nema da go sretnes, osven kako statisticka greska.
За ова пишувам неколку пати на темава, во животот немам видено муслиман да осуди некое злосторство на друг муслиман, а низ годиниве имаме видено мал милион глупости од нивна страна, убиства, масакри и слично. Верувам дека има и такви што осудиле, ама јавно немам видено некој да се изјасни за таква работа. И сеа доаѓаме до моментот дали да заземеме страна или не, од една страна Сусаро е во право 100% со тоа што го збори, од друга страна имаат право и Ванлок и Ска Манијак за населението и цивилите во Палестина, ама вака кога ќе ставам на кантар све и кога знам каква им е каузата на Палестинците и муслиманите тогаш некако натежнувам кон куроболие за се ова што им се дешава. Иако, не сум психопат и имам емпатија према невини дечиња што умираат без потреба.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.359
Поени од реакции
5.088
Дугин, сценарио на Блискиот Исток:
Само Месијата може да ја спаси ситуацијата

Западот е принуден да се бори против сите во име на целта што повеќе не може да ја артикулира, смета рускиот филозоф.

„Да се обидеме да опишеме едно од можните сценарија за понатамошна ескалација на Блискиот Исток: Палестинското востание започнува на Западниот Брег и Источен Ерусалим. Махмуд Абас не може да ја задржи ситуацијата, а гледајќи дека Израел врши целосен геноцид во Појасот Газа. Палестинците започнаа сеопфатен бунт“, напиша тој е рускиот филозоф Александар Дугин во пост на IX, неговата верзија за случувањата на Блискиот Исток.

Ин верува дека во тој случај ИД ќе продолжи да „масакрира цивили во Појасот Газа“ и дека „огорченоста против западните проамерикански либерални елити кои едногласно застануваат во корист на Израел“ ќе се зголемат ширум светот.

„Се вклучува Хезболах и орди јордански Арапи ги пробиваат граничните кордони. САД започнуваат превентивни напади против Иран, кој се повеќе е вклучен во конфликтот, а Иран го возвраќа ударот врз Израел. Сирија влегува во војната, ја напаѓа Голанската висорамнина. Има брза мобилизација на целиот исламски свет“, тврди Дугин.
Тој изјави дека тогаш, како што рече, проамериканските исламски држави, имено Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Катар и други, ќе влезат во конфликтот на страната на Палестинците, а потоа ќе се приклучат Пакистан, Турција и Индонезија. нив.

„Приказната за тоа дека талибанците испраќаат војници на Блискиот исток од лажни вести станува реалност. Започнува големиот џихад на исламскиот свет против Западот и Израел. Русија на почетокот зазема неутрална позиција, но не брза да го поддржи Израел , бидејќи во Украина е во војна со Западот, кој е целосно на страната на Израел“, смета Дугин и додава дека во одреден момент „би дошло до бунт во источен Ерусалим“.

Тој наведува дека „палестинците потоа ќе се изјаснат за потребата да се огради џамијата Ал Акса за заштита од ИД“, по што ИД наводно ќе изврши ракетен напад врз таа џамија.
„Се урива. Патот до изградбата на Третиот храм е расчистен. Но... Милијарда муслимани, од кои 50 милиони (официјално) се во Европа, сега креваат востание на самиот Запад. Граѓанска војна избива во Европа. Некои Европејци се на страната на ЛГБТ, Сорос и атлантистичката елита, а некои прават сојуз со муслиманите (по примерот на Ален Сорал) и се приклучуваат на антилибералната револуција“, смета Дугин, наведувајќи дека САД потоа ќе користат тактичко нуклеарно оружје против Иран, а Русија против Украина.

Дугин смета дека како последица на сето ова би избила Третата светска војна.

„Русија конечно се одлучи и застана на страната на муслиманите. Американските диспензационисти сфаќаат дека дојде време. Русија го напаѓа, иако индиректно, Израел. Во руската визија, Западот е под директна власт на Антихристот. Многу светски Лидерите умираат, се појавуваат нови со далеку порадикални верувања“, наведува Дугин и додава дека, наводно, Кина тогаш би го нападнала Тајван, а со тоа ќе го одвлече вниманието на НАТО и САД.

„Западот е принуден да се бори против сите во име на некоја цел што веќе не може да ја артикулира - сите стари тези за „човекови права“, „граѓанско општество“ и други најави исчезнаа во суровата реалност на претстојната тотална смрт. Илон Маск признава дека целосно престанал да разбира што се случува“, вели Дугин и заклучува дека, сепак, само „Месијата“ може да ја спаси ситуацијата.
Ова сценарио, видување за можниот развој од Дугин е изнесено на 13 октомври.
Денес 07 Ноември гледаме дека многу што се одвива според сценариото.
Единствено не би се сложил со тоа дека конфликтот би можел да прерасне во 3СВ, сметам дека овој вид на конфликти го нема потребниот потенцијал за такво нешто, проширување надвор од Израел е можно ама дека ќе оди надвор од тоа НЕ.
Исходот од едно вакво сценарио на крајот би можел да резултира со преуредување на израелската држава или со нејзино бришење од регистарот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.889
@Stefan-kobe емпатијата е секундарен мотив овде, се обидов погоре да објаснам дека ние Македонците немаме коњ во трката и дека нашите интереси се во насока за создавање услови за ослободување од сатрапите кои овде не владеат.

Инаку тoa на Ерменците што им се дешава е посебно перверзно, етнично чистење од цел еден регион а западниве медиуми скоро да не ни јавија за тоа. Да не видов на Вход/РТ и Саутфронт немаше ни да знам до неколку денови потоа... Ако ви треба повеќе показатели дека целата работа е во договор со западните - тогаш никогаш нема да има „доволно“ показатели за да го разберете тоа. Иронијата е што тогаш ретко кој се потресе макар да напише нешто на темата за Нагорно Карабах, ама сега за Израел се дешава масовно паѓање во несвест. Пази Ерменците се православни Христијани. Евреите нема потреба ваљда да објаснува што се за Христијаните, и порано ама и сега.

Вие лутете им се на Азерите/Турците колку сакате (ја со нула би ги множел), ама реалноста е дека поголеми од нив прво дале дозвола за етничко чистење на Ерменците. А пошто Израел имаше активно учество во азерската победа и губењето на војната за Наргорно Карабах - тогаш дефакто си имаат уддел и за етничкото чистење кое е јасно дека следи потоа.
Освен тоа @Solaire of Astora, Евреите биле и поддржувачи на Турција во Ерменскиот Геноцид кога се убиени цели милиони Ерменци Христијани. Пишував за тоа наназад ама не е лошо да се потсетиме:


Извадоци:

This past June, a scheduled Knesset vote to recognize the World War I killings of Armenians as genocide was canceled due to a lack of government support.
...
Prof. Hans-Lukas Kieser ... recently published the book, “Talaat Pasha: Father of Modern Turkey, Architect of Genocide.”
The political biography explores how Mehmed Talaat, more commonly known as Talaat Pasha, almost single-handedly masterminded the Armenian genocide.

Kieser’s book, over 400 pages long, makes for tough reading at points — especially as the historian recollects the systematic murder of Armenian Christians. He notes, for example, that the “removal of Armenians from Eastern Asia Minor mainly took place from May to September 1915, where women and children endured starvation, mass rape, and enslavement on their marches [towards death].”
Kieser says a great number of villages in northern Syria became an “arena of mass crimes” in 1915, where Armenian civilians — who were considered “fair prey” — “were raped, abducted, and murdered en masse without any protection, or punishment for the offenders.”

Israel’s recent decision to continue to remain silent on the 103-year-old genocide has garnered its share of criticism from historians, academics, writers and human rights activists — many from within Israel itself.

Prof. Yehuda Bauer, a leading Israeli historian and an academic adviser to the Yad Vashem Holocaust museum in Jerusalem, said in a June radio interview that the Israeli parliament’s failure to recognize the Armenian genocide was a “betrayal.”

Benjamin Abtan, the president of the European Grassroots Antiracist Movement (EGAM) and the coordinator of the Elie Wiesel Network of Parliamentarians of Europe, in an article published in Haaretz in June claimed that Israel had “a particular responsibility in recognizing the Armenian genocide [to] ensure mass atrocities [were prevented] in the future.”

According to Kieser, recognizing the Armenian genocide holds a relevance for Israelis today beyond the usual discussion of Israel-Turkey relations. Jews, he says, historically played a key role in promoting propaganda from the Ottoman side as Armenians continued to be slaughtered.
The historian says that Talaat enjoyed “particularly good Jewish press” in Istanbul and abroad” during the period surrounding the genocide — notably in Germany, where newspapers like Deutsche Levante-Zeitung praised Talaat as “an outstanding leader” and the “savior of imperial Turkey.”
Although this glorification smacked of propaganda and lies, Kieser claims many Germans bought into the words of the Jewish press at the time and were affected by its corrosive logic.



A pro-Talaat Pasha article in the Zionist newsletter, the Deutsche Levante-Zeitung. (Courtesy University of Princeton Press)


The historian recalls how many Jews loyal to the Ottomans largely looked the other way where the suffering of Armenians was concerned. This included figures such as Alfred Nossig, who helped found both the General Jewish Colonization Organization (AJK) and the Zionist Organization (ZO).
Both were set up for the purpose of Jewish lobbying across the Middle East and elsewhere, and subsequently encouraged intimate relations between Jews and Ottomans.

However, Kieser is keen to emphasize that some historical context is needed. This was a crucial turning point in Jewish history — before the Balfour Declaration was announced in 1917. Jews were looking for diplomatic favors — from a myriad of countries — wherever they could find them, in the hopes of securing Zionism’s ultimate end goal: a Jewish state in Palestine.


“The Jewish Question” involved Jews jostling for political favors from the Ottomans, who still held considerable sway in the Middle East. But the power dynamics also worked the other way too, the historian explains.
“Talaat’s relationship with Jews during this time gave him considerable international leverage that he successfully used to deflect attention from Armenia,” Kieser says.

“In spring 1915 — which was a honeymoon for the Zionists in Istanbul — Talaat made sure there were no conflicting issues internationally because he wanted to strike the Armenians,” says Kieser. “Jews feared they would suffer the same fate as the Armenians, so they in no way welcomed any pro-Armenian or pro-victim activity [reporting] because they feared for themselves.”


“Unfortunately, the silence carried on many decades after the war. So you had Jews in Israel and the Jews in Turkey who continued to help Turkey deny the Armenian genocide,” Kieser says.
Kieser makes a point in the book of comparing the Armenian genocide with the Holocaust, and finds some similarities.
“Imperial cataclysm and a particular combination of circumstances in the first months of WWI made the Armenians an obvious target,” he writes.


He goes on to state, “Actors from the top and below, extremist ideas, entrenched prejudices, and material incentives colluded in the brute destruction [of the Armenians].”
A little more than two decades later, Europe’s Jews were to experience “an analogous situation,” he observes.

Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?” Hitler asked his generals in his infamous Obersalzberg speech on August 22, 1939 — just days before Germany’s invasion of Poland.









‘Talaat Pasha: Father of Modern Turkey, Architect of Genocide,’ by Hans-Lukas Kieser. (Courtesy Princeton University Press)
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom