Политички случувања во Израел

Член од
17 декември 2019
Мислења
2.255
Поени од реакции
3.921
И Украина има мртви цивили па не припаѓаш во несвест поради тоа, не споделуваш и спамираш со видеа, или дека се помалку од Газа, пушташ слика, и тоа го кажуваш како некој си горд факт, демек еве и Русиве окупираат и убиваат, ама помалку, и мене ми кажуваш да ми служи на чест? Врв на лицемерие бре. Врв. Палестинците повеќе вредат од Украинците?

Јас никаде не пишав, и не демантирам колку цивили се убиени во Газа, никаде не велам дека не се убивани и не умираат. Само јас за разлика од вас и Хамас покрај Израел го ставам во непријателите на Палестина. А вие не! Па јас не оправдувам убивање бре Ване, ете сам го демантираш масакрот во Буча, што треба повеќе? Што треба кажи повеќе? Беше во Буча да провериш? И таму имаше видеа како во Палестина со мртви цивили расфрлани по улици. Ама таму бараш пропаганда. ПРОПАГАНДА НА 500 МАСАКРИРАНИ ЦИВИЛИ РАСФРЛАНИ ПО УЛИЦИ... Бараше влакна дека нема обезглавени деца, го минимизираш масакрот на хамас во Израел,ама Израел нападна и одма крокодилски солзи лееш како требало да ни служи на чест и се..Ако си веќе доследен биди секаде доследен бе...Провидно е...Твојата омраза кон Америка те има заслепено, и не гледаш реално на работите, омразата е лоша работа, ти го мати умот и ти влијае врз расудувањето...Не верувам дека имаш лоша намера и се, но омразата кон САД ти смета во расудувањето...Цивил си е цивил, и во УС, и во Русија, и во Украина, и во Газа, и во Израел...
Во Украина има мртви цивили од 2014та па навака.. Ама никако да ги спомнеш тие во Одеса, Доњецк, Луганск, Дебалцево, Горливка...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.121
Поени од реакции
13.205
Ова е точно. Е сеа доаѓаме до моментот што Палестинците и општо јавноста го користи како аргумент во нивна полза, а тоа е дека они се оградуваат од делата на Хамас, а јас лично нигде не видов од барем еден Палестинец осуда за она што го направи Хамас на 06.10.2023, или за нешто пред тоа. Значи го капираш патернот ваљда, ние не сме Хамас и они се терористи, ама не ги обвинуваме кога кољаат Израелци, ама кога Израелците не тепаат нас невини сме и Хамас е злото. Лицемерно е малце нели? Добар е примерот на членот од погоре со УЧК и нашиве Албанци, сите (не баш сите) се оградуваат од УЧК ама кога ќе дојде јајцето на газот сите ќутат и се праат намутави или јавно поддржуваат (во зависност од агендата нели).
Само 3 момента да посочиме тука.
1. Никој Израелец не гледам да се оградува од дејствијата на Израел кон Палестина ниту пак да бара да им се врати државата на Палестина и да не живеат веќе во затвор Палестинците. Имаше видео од жена еврејка чија што фамилија била жртва на Холокаустот што бараше Израелците да престанат со нападите и да им ја вратат земјата, ама таа е стварно изолиран случај, еден во милион. Знам случај на две наши девојчиња другарки си беа, едната еврејско потекло има и секое стори и е за израелски цивилни жртви и за прогресот на Израел во војната, другава е доста либерална и секое стори и е за палестински цивилни жртви, сега се во нарушени односи (во најмала рака), муабетот ми е дека има случаи кај евреиве (сигурно и кај муслиманите кај нас), кај што може да оди и преку другарство и се, само ако ти ставаш сториња од палестински жртви, како пропаганда го гледаат во нивните очи, како анти-израелски акт.
2. Имај на ум дека огромно мнозинство од тие жители на Газа немаат ниту интернет ниту телефонија ниту телевизија да гледа снимки Хамас што правеле и единствени мртви тела што ги гледа во животот му се децата од негова фамилија што ги вади од урнатините и други Палестинци настрадани по улица. Веројатно и муабетите кои се шират таму кај нив пренесени од Хамас се дека отвориле оган над нив па овие во самоодбрана морале да ги убијат да ги заштитат, независно дали така било или не во конкретната ситуација, сакам да ти кажам скроз е друга перцепцијата ти ако немаш интернет, телевизија, со таа ако си на лице место и единствен извор ти се слушнати муабети од луѓе кои трчаат носејќи некој со унаказена нога во раце.
3. Јас ако добро памтам ти лајкнуваше мислења од типот “сите до еден муслимани треба да се исчистат“, “да ги срамнат сите до еден таму со земја и жени и деца“ , ако сум грешка повлекувам третава точка, ама ако такви ти се ставовите, тогаш каква осуда бараме какво лицемерие посочуваме, дека тука не гледам дискусија јас на луѓе што велат “сите Израелци да умрат“ vs “сите муслимани да умрат“, нема застапник за првото, гледам само дискусија од типот “сите муслимани да умрат“ vs “да се сопре геноцидот врз Палестинците“. Тие што посакуваат да се сопре масакрот врз Палестинците, сакаат да нема повеќе Израелски жртви, да нема повеќе бомбардирање на објекти, да се отворени нормални граници, а не живеење во енклави и затвор со територија ко Скопје и се надевам таков е ставот на огромно мнозинство тука независно дали утре на местото на Палестинците се најдат будисти, христијани, хиндуисти...
 
Член од
24 август 2017
Мислења
485
Поени од реакции
1.093
И после не им била целта протерување на Палестинците. Отворено си кажува чоекот. Дури не им е важно да се земе предвид дека Палестинците се човечки суштества со семејства, надежи и соништа. Наместо да се фокусираат на изнаоѓање мирно решение за конфликтот што ќе ги почитува правата и аспирациите и на Израелците и на Палестинците и ќе им овозможи да коегзистираат во безбедност и мир они бараат начин како да ги протераат луѓето кои пред 70 години ги примија вo сопствената земја.
A sho pa ti ocekvese ?? :) Ne sum ni sovinistia ni racist Ali poke od jasno e da islam ti e cancer na moderno opstestvo, ne mozes ti so niv da ocekvis sozivot koa javno nasapuvet I se zalaget deka ke unistele se sho ne e muslimansko. Ne moesh da ocekvis deka posle masakar na 1300 luge sekoja razumna zemja ke ti go prespiet to ne e ova Makedonija, Hamas da sakase Borba za nezavisna Palestina ke udrese po infrastrukutra ili bilo koja cel od znacejne za Izrael a ne ovaka po civili I posle da placis kao ne znajs sho se desavat. Ne me svakaj pogresno use ne mi cuet ni za ednite ni za drugite isti kurac ti se I dvete ne za dzabe rekle civjata so civja se vagat, ali tie covekovi prava sho gi baras nikad ne postoele se e to edna dobra maska koja si ja koristet po potreba, edini znakon sho postojot ti e onoj na posilniot
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.891
Знам случај на две наши девојчиња другарки си беа, едната еврејско потекло има и секое стори и е за израелски цивилни жртви и за прогресот на Израел во војната, другава е доста либерална и секое стори и е за палестински цивилни жртви, сега се во нарушени односи (во најмала рака)...
Toa e таа поларизација, и забегување со партизанство и трајбализам - до таму да не може нормално да се разговара. Види го Стефан, миљон години сме на форумов и никогаш во живот не сме се скарале ама откога откри геополитика и дојде на темава, ми се понаша како братучетка му да сум ја затруднел и да ја оставил на цедило. :unsure:
Пази тоа е за некои Израел и Палестина, за кои се сомневам дека до пред месец дена 3 пати помислиле во животов. Ако за тоа не можеме да разговараме како возрасни, замисли што би било за работи кои директно не засегаат овде кај нас? Веројатно ќе се испоколеме пола држава.

Интересен аспект начнуваш. Малку се зборува за ова, а интересен феномен е.


Ова е точно. Е сеа доаѓаме до моментот што Палестинците и општо јавноста го користи како аргумент во нивна полза, а тоа е дека они се оградуваат од делата на Хамас, а јас лично нигде не видов од барем еден Палестинец осуда за она што го направи Хамас на 06.10.2023, или за нешто пред тоа. Значи го капираш патернот ваљда, ние не сме Хамас и они се терористи, ама не ги обвинуваме кога кољаат Израелци, ама кога Израелците не тепаат нас невини сме и Хамас е злото. Лицемерно е малце нели? Добар е примерот на членот од погоре со УЧК и нашиве Албанци, сите (не баш сите) се оградуваат од УЧК ама кога ќе дојде јајцето на газот сите ќутат и се праат намутави или јавно поддржуваат (во зависност од агендата нели).
Дај бе не ме јeби бе Стеф, па ај замисли ти да си во војна - замисли дали би критикувал македонска војска - за време на војна (за време на самата војна, важен аспект) додека како така се обидуваат да те бранат и гинат за тебе? Кога судиш некој секогаш стави се на нивно место... По истата логика не можеш ни Евреите да ги судиш за етика, и они ова сега го разбираат како егзистенционална војна и идат по максимата „во војна се е дозволено“.

Но! Но ние не сме во војна. Не само ние Македонците, туку мислам ние останатите на планетава што не сме ни Палестинци ни Евреи. НИЕ можеме отстрана колку толку објективно да гледаме на работите. И гледаме бе. Гледаме дека западната јавност СЕ ЛИЦЕМЕРНИ ДО МУДА. Ги гледаме реакциите од истите тие западни педери кои НАС не ни дадоа „право да се браниме“. Ние моравме УЧК за 48 часови да ги победиме ама без бомбардирање на Арачиново. На крај и така (со наш хендикеп) кога изгубија и беа пред колапс, западните се јавиле дека „авионите се полетани од Авиано“ и следно учките топтан со американските инструктори беа вадени со автобуси. Сите гледавме во живо на ТВ. Значи разбери дека тоа се истите САД кои сега Израл цел месец (само до сега) ги поддржуваат и помаат Израел да прават карпет бомбинг на цела Газа. И ќе ги подржуваат колку што треба, без разлика што ќе јадат бурек на ТВ и во изјави.
Така да ако веќе ги спомнуваш УЧК, стави ги работите во правилен контекст И РАЗБЕРИ ДЕКА ТИ БЕШЕ ПАЛЕСТИНЕЦ ВО МАКЕДОНИЈА, А УЧКИТЕ БЕА/СЕ ИЗРАЕЛЦИТЕ. САД ги јeбат Палестинците како што не јeбеа и не јeбат нас. И најлошо, ќе ни ги тупнат Палестинците овде во Европа.

Не е ова НБА па да навијаш за истиот клуб за кој си почнал да навијаш на 10 години. Овде треба малку глава да уклучиш и да размислиш, не мора шах да играш ама барем да размислиш што ќе се деси во вториот чекор. Израел етнички ќе ги исчистат Палестинците. И? Што после?
Пази кој претседан ќе биде тоа за новата ера на т.н. демократија и меѓународни односи. Геноцид и етничко чистење пренесувани во живо 24/7 со сите грозотии и ужас, во реално време пренесувани. И ова како помине? Па каде ќе биде крајот? Не си застанал МАЛКУ барем да РАЗМИСЛИШ?? И зошто не. :unsure:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.122
Поени од реакции
3.879
Бараме етика, морал, почитување на човекови права, заштита на цивили... таму кај што тоа го нема, во војна. Нема војна во која цивилите не го извлекле подебелиот крај, дали е тоа украина, дали еве израел, дали авганистан,дали сирија, босна, хрватска, таму војните по африка.... секаде цивилите го јадат стапот и да бараме етика и морал во војна е како да бараме невина путка у јавна куќа. Да не се залажуваме со тоа таму резолуции, обединети нации, воени конвенции... во војните едноставно нема правила и никој и ништо не е поштедено ако тоа му е неопходно за водење на војната а да не зборуваме и за колежи, изживување, силувања и секакви срања кои и немаат никаква врска со војна. Ниту израел, ниту хамас, ниту русија, ниту украина, ниту било која воена страна ке поштеди цивили ако им се на патот пред целта. Жално е, не се ништо виновни жените и децата ниту од палестинците ниту од израелците, но војна е и тоа многу специфична од аспект на терен, простор и тактики. Израел лоцираат одредено место каде хамас имаат оружје или војници и го рекетираат, а таквите места се многу често болници, школи, универзитети, стамбени згради, каде што хамас намерно се стационирани во надеж дека ради цивилите израел нема да ги нападне, односно ги користат цивилите како жив штит. Во случајот, палестинските цивили се фактички убивани од хамас кои ги користат како жив штит. Израел нема многу избор и судбината на цивилите најмногу зависи од хамас а не од израел.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.891
Бараме етика, морал, почитување на човекови права, заштита на цивили... таму кај што тоа го нема, во војна. Нема војна во која цивилите не го извлекле подебелиот крај, дали е тоа украина, дали еве израел, дали авганистан,дали сирија, босна, хрватска, таму војните по африка.... секаде цивилите го јадат стапот и да бараме етика и морал во војна е како да бараме невина путка у јавна куќа.
Зборуваме за реакциите на светската јавност.
Израел е во војна, не сме ние и не е цел свет. Израел има интерес да ја извртува реалноста, но зошто ние би го правеле тоа.


Израел лоцираат одредено место каде хамас имаат оружје или војници и го рекетираат, а таквите места се многу често болници, школи, универзитети, стамбени згради, каде што хамас намерно се стационирани во надеж дека ради цивилите израел нема да ги нападне, односно ги користат цивилите како жив штит. Во случајот, палестинските цивили се фактички убивани од хамас кои ги користат како жив штит.
Да, а?
„Имаат право да се бранат“. Ама нас не не оставија да се браниме од УЧК... Двојни аршини? Секако, но зошто ти кој си заебан од тие двојни аршини, би ги поддржувал двојните аршини на твоите крвници??

И пази како те прават сите не прават магариња:








 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.121
Поени од реакции
112.747
Дај бе не ме јeби бе Стеф, па ај замисли ти да си во војна - замисли дали би критикувал македонска војска - за време на војна (за време на самата војна, важен аспект) додека како така се обидуваат да те бранат и гинат за тебе? Кога судиш некој секогаш стави се на нивно место... По истата логика не можеш ни Евреите да ги судиш за етика, и они ова сега го разбираат како егзистенционална војна и идат по максимата „во војна се е дозволено“.

Но! Но ние не сме во војна. Не само ние Македонците, туку мислам ние останатите на планетава што не сме ни Палестинци ни Евреи. НИЕ можеме отстрана колку толку објективно да гледаме на работите. И гледаме бе. Гледаме дека западната јавност СЕ ЛИЦЕМЕРНИ ДО МУДА. Ги гледаме реакциите од истите тие западни педери кои НАС не ни дадоа „право да се браниме“. Ние моравме УЧК за 48 часови да ги победиме ама без бомбардирање на Арачиново. На крај и така (со наш хендикеп) кога изгубија и беа пред колапс, западните се јавиле дека „авионите се полетани од Авиано“ и следно учките топтан со американските инструктори беа вадени со автобуси. Сите гледавме во живо на ТВ. Значи разбери дека тоа се истите САД кои сега Израл цел месец (само до сега) ги поддржуваат и помаат Израел да прават карпет бомбинг на цела Газа. И ќе ги подржуваат колку што треба, без разлика што ќе јадат бурек на ТВ и во изјави.
Така да ако веќе ги спомнуваш УЧК, стави ги работите во правилен контекст И РАЗБЕРИ ДЕКА ТИ БЕШЕ ПАЛЕСТИНЕЦ ВО МАКЕДОНИЈА, А УЧКИТЕ БЕА/СЕ ИЗРАЕЛЦИТЕ. САД ги јeбат Палестинците како што не јeбеа и не јeбат нас. И најлошо, ќе ни ги тупнат Палестинците овде во Европа
Ама чекај сеа, пак ми тераш некој муабет што го немам кажано и не може да се разбереме. Јас по 3443242424234324 пат ти кажувам, не негирам дека Израел се поддржани од УСА, не негирам дека не е во ред ова што го прават, затоа и ти пишав во претходниот пост дека тоа што си го напишал е точно, јас алудирав на каузата на Палестинците и муслиманите и лицемерието кога ќе си го добијат по муцка. Мислам и претходно имав пишано, со глава гарантирам дека сеа ситуацијата да е мирна и да нема тензии меѓу нив и Израел дека муслињава ќе праат бељи таму и дека ќе прават инциденти.

Немам јас што да критикувам македонска војска кога нас УЧК не нападна, исто како што сега Хамас ги нападна Израел. Небитно е во муабетов што УСА ги поддржува Израел и што ги поддржуваше УЧК во 2001, поентата е дека Хамас нападна територија на Израел и сега го добиваат по муцки. Да, гине невино население и тоа не е воопшто потребно, ама тоа невино население не се изјасни дека е против нападот на Хамас, барем јас не видов такво нешто, а и ти не си видел пошо не постои, а од друга страна сеа квичат на сите страни дека се убивани без потреба. Не е ок пак ќе кажам, ама не може да го примаш у гз и да не те боли, ме сфаќаш ваљда нели?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.240
Поени од реакции
11.503
Бараме етика, морал, почитување на човекови права, заштита на цивили... таму кај што тоа го нема, во војна. Нема војна во која цивилите не го извлекле подебелиот крај, дали е тоа украина, дали еве израел, дали авганистан,дали сирија, босна, хрватска, таму војните по африка.... секаде цивилите го јадат стапот и да бараме етика и морал во војна е како да бараме невина путка у јавна куќа. Да не се залажуваме со тоа таму резолуции, обединети нации, воени конвенции... во војните едноставно нема правила и никој и ништо не е поштедено ако тоа му е неопходно за водење на војната а да не зборуваме и за колежи, изживување, силувања и секакви срања кои и немаат никаква врска со војна. Ниту израел, ниту хамас, ниту русија, ниту украина, ниту било која воена страна ке поштеди цивили ако им се на патот пред целта. Жално е, не се ништо виновни жените и децата ниту од палестинците ниту од израелците, но војна е и тоа многу специфична од аспект на терен, простор и тактики. Израел лоцираат одредено место каде хамас имаат оружје или војници и го рекетираат, а таквите места се многу често болници, школи, универзитети, стамбени згради, каде што хамас намерно се стационирани во надеж дека ради цивилите израел нема да ги нападне, односно ги користат цивилите како жив штит. Во случајот, палестинските цивили се фактички убивани од хамас кои ги користат како жив штит. Израел нема многу избор и судбината на цивилите најмногу зависи од хамас а не од израел.
Ами што стенкате за Украина, ако во секоја војна има цивирни жртви?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.891
Немам јас што да критикувам македонска војска кога нас УЧК не нападна, исто како што сега Хамас ги нападна Израел. Небитно е во муабетов што УСА ги поддржува Израел и што ги поддржуваше УЧК во 2001, поентата е дека Хамас нападна територија на Израел и сега го добиваат по муцки. Да, гине невино население и тоа не е воопшто потребно, ама тоа невино население не се изјасни дека е против нападот на Хамас, барем јас не видов такво нешто, а и ти не си видел пошо не постои, а од друга страна сеа квичат на сите страни дека се убивани без потреба. Не е ок пак ќе кажам, ама не може да го примаш у гз и да не те боли, ме сфаќаш ваљда нели?
Не.
Секундарно важно е кој прв почна ММЕ. Примарно е тоа што имаш егзистенционална закана, и тогаш за тебе како учесник сите морали и етики паѓаат во вода. Сеуште мора да глумиш пред светот, пошто така функционираат работите, но примарно ти е да не загубиш... Така да дури и да сме почнале ние, треба да бидеш имбецил за да морализираш што прави твојата војска (барем се додека победува).
Но! Кога веќе морализираш, да - УЧК нас не непадаа нас ничим изазвани (а реално заради свој интерес, и заради амерички интерес). Но Хамас водат одбрамбена војна, не го заборавај тоа кој прв почнал таму ММЕ. Не е тога дамнешна историја туку пред неколку генерации. Уште ги имаат гробовите на блиските... Нејсе. Повторно тоа е споредно. Они се во војна, но ние не сме и НИЕ треба објективно да гледаме кој што прави. А во моментов Израел ги крши сите меѓународни правила на војна, прави геноцид и прави етничко чистење. Меѓународната заедница да е независно тело со објективност - досега Израел ќе беше третиран 10х пати полошо од на пример Русија што е третирана. Но напротив, Израел дури и добиваат поддршка.


Пази какви ментални гимастики се ова, само за да се оправда тоа што во основа е геноцид и етничко чистење. И ако не тргнеш со знаење дека оправдуваат геноцид, дури и ќе им поверуваш колку се убедливи (пошто сами себе се лажат, за да имаат помирна совест):

Автоматски споено мислење:

Ами што стенкате за Украина, ако во секоја војна има цивирни жртви?
Лицемерие и двојни аршини.
И тоа таму се води војна на миљон пати поголем фронт, со поголем интензитет, И ТОА ЦЕЛИ ГОДИНИ.

Пази ги димензиите и пропорциите, бројките на цивилни загуби.

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.359
Поени од реакции
5.089
Izrael vo momentov go prai toa sto sekoj normalen od nas znae deka nie trebase da go praime vo 2001. godina, a ne radi takvi muabeti, civili, nevini, srazmeren odgovor, ja izgubivme vojnata od kozojebi isti ko Palestincite.
Кои сте тоа “Нас“?

Дали ти е јасно дека не може секој да биде Божји изабран народ? (на тие божји деца им е скоро па се дозволено, ако не е се снаоѓаат)
И што мислиш како ќе се води играта ако се сите божји-избран народ, зарем не ти е јасно дека некој мора да биде и Палестинец!
Значи на “вас“ ви е доделена улогата на Палестинци, и затоа не се лути, тоа е божја промисла.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.891
... ali tie covekovi prava sho gi baras nikad ne postoele se e to edna dobra maska koja si ja koristet po potreba
Како тогаш Американците не им ги даваат тие права кои овде им ги дадоа на Шќиптарите?
Сега ги помагаат Израел да ги убива Палестинците, а кај нас ги помагаа УЧК нас да не убиваат а сега и да не владеат како нивни сатрапи?

Зошто на Палестинците не им ги дадат истите права? Или зошто нас не натераа да им дадеме права на Шќиптарите какви немаат ни во Шќиперија (Албанија), ние како робови да работиме за нив. Која е сега логиката? Со вакви истовремено спротиставени гледишта - не те заболува глава понекад, ако макар на минут застанеш да размислиш?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.359
Поени од реакции
5.089
Види ја оваа белосветска будала @Dardan-ia со што ги израмнува и споредува. За разлика од Полјаците, Палестинците ова си го донесоа самите себеси. Никој не ги тераше да влагаат во Израел и да колат и убиваат невини луѓе. Да, не е во ред ова сега што се дешава, особено на малите дечиња, ама јбг, за секоја акција има реакција. За све има одговорност, а очигледно Хамас и Палестинците не знаат да си превземат одговорност. Кога влегоа во Израел и кога убиваа народ беа многу јаки, делуваа моќно на видеата, за сега да плачат и да кукаат како они се жртвите.
ма пушти го со сиот памет ги израмнува еден божји народ со некакви си палестинци, будала...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.238
Поени од реакции
25.407
Све је зајебано и гадно али не би подржал никад муслимани појќе у европа и колку сакаат да ќењаат како живееме со муслиманите добро исламот нема место во европа па и на балканот. Никад евреин не ми запалил црква или дигнал у ваздух со динамит или штала да напраел од црква и никад евреин не ми киднапирал народ и масакрирал и ми силувал жени а не дека не се зло али од овие две зла би го избрал помалото.
Евреин нема да ти направи такво нешто затоа што ќе плати некој друг тоа да ти го направи. Од дрвата не ја гледаш шумата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.797
Поени од реакции
32.891
Евреин нема да ти направи такво нешто затоа што ќе плати некој друг тоа да ти го направи. Од дрвата не ја гледаш шумата.
Не знам како можеме да го преведеме/провериме ова долу... Ама... :unsure:

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.238
Поени од реакции
25.407
Сега ми е јасно зошто поддржувачите на Лукашенко кој тепаше и поапси илјадници сопствен белоруски народ, се и поддржувачи на хамас.... Со иста идеологија се.... Најново и на С.Кореја...Ајде ајде....
Никогаш до сега во човештвото не постоел ваков назив "cвој народ ". Постојат само лојални патриоти и предавници по ново јаничари, квислинзи и северџани.
Истиот тој " сопствен негов народ" го уби Гадафи.
500000000 пати ти е кажано пак тераш со истите глупости. Јасно е после зошто Кано се нервира со тебе и те пцуе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom